Skocz do zawartości

[napęd] MTB 1 x 10

ZiemniaL

Rekomendowane odpowiedzi

To nie długość wózka determinuje możliwość wykorzystania przerzutki do danej rozpiętości kasety co konstrukcja przerzutki a konkretnie umiejscowienie punktu obrotu wózka względem kółka prowadzącego i osi roweru. Innymi słowy kółko prowadzące porusza się po odpowiednich krzywych względem osi koła tak aby dla każdej koronki odstęp był w miarę optymalny.

Po prostu trzeba patrzeć w specyfikację producenta dla konkretnego modelu - tam wszystko jest napisane. RD-M6000-GS i RD-M6000-SGS to są kompletnie różnie przerzutki (nie tylko różnica w dł. wózka). 

Edytowane przez vdcmike
12 godzin temu, PiotrekGT napisał:

Goatlink jest tylko półsrodkiem i lepiej wymienić przerzutke na GS. 

To ja mam przerzutkę tył deore M6000 GS dziala bez problemu z kasetą 11-42 (10 rzędowa). 

A mogę kupić kasetę 11 rządową i przepustkę z grupy m4100 i pozostać narazie przy manetce 10 rządowej ?

Tak wyregulowac żeby np. wyłączyć najmniejszą koronką w kasecie... na później zebyb po zmianie manetki mieć już 1x11

Raczej nie wykonalne z tego co pamiętam. Ktoś już tak kiedyś pisał i tutaj problem wynika z kliku manetki między kolejnymi zębatkami w kasecie. Przy kasecie odstęp między kolejnymi zębatkami jest mniejszy bo jakoś to trzeba upchać. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.

A mogę kupić kasetę 11 rządową i przepustkę z grupy m4100 i pozostać narazie przy manetce 10 rządowej ?
Tak wyregulowac żeby np. wyłączyć najmniejszą koronką w kasecie... na później zebyb po zmianie manetki mieć już 1x11
Możesz spróbować, bo różnica w odległościach między zębatkami jest niewielka, ale nie spodziewaj się idealnej pracy. Ciężko będzie to wyregulować (o ile to w ogóle możliwe)

Czy mechanizmy korbowe Saint lub Zee można używać z resztą komponentów np. Deore ? 1x10 z HG-X w tych grupach to chyba to samo ?

W crossie Gianta mam korbę Deore T6010 z bcd104 (kaseta i przerzutka M6000) i chce zostawić jej ramiona i wsadzic tarcze narrow wide. Potrzebuję 38 T a takie tarcze o tym cbd  są w tych grupach dostepne... To będzie wszysko kompatybilne ?

35 minut temu, eloziomwaw napisał:

Czy mechanizmy korbowe Saint lub Zee można używać z resztą komponentów np. Deore ? 1x10 z HG-X w tych grupach to chyba to samo ?

W crossie Gianta mam korbę Deore T6010 z bcd104 (kaseta i przerzutka M6000) i chce zostawić jej ramiona i wsadzic tarcze narrow wide. Potrzebuję 38 T a takie tarcze o tym cbd  są w tych grupach dostepne... To będzie wszysko kompatybilne ?

Tarczę NW kup sobie u chińczyka za naście zł. Shimano w martwych grupach Zee/Saint nigdy nie miało tarczy NW.

Myślałem że w Zee/Saint są tarcze  NW skoro to napędy 1x10 i że taka tarczę można wykorzystać.

Dla czego są to martwe grupy ?

Już zamówiłem zebatke HCC Components, czy ktoś wie co oznacza skrót HCC po za rakiem wątroby ?

Edytowane przez eloziomwaw

Grupy Zee/Saint są nierozwijane od kilku generacji osprzętu a na ich miejsce Shimano ma w odpowiedbich wersjach deore, slx, xt i xtr oraz trochę pozagrupowców. I tak od dłuższego czasu ludkowie rzucali sie tylko na hamulce z tych grup. Dzisiaj czterotłoczkowce są już w tanim mt420.

W tamtych czasach trzymanie łańcucha realizowane było napinaczem/rockringiem.

Cześć,

Pytanie w temacie: czy napęd 1x10 Deore z kasetą Sunrace, 11-42, 10-speed będzie wystarczający do jazdy po lekko górzystych lasach, czasem singlach, ale czysto rekreacyjnie, dla zabawy oraz okolicach góry Ślęża (Jeśli ktoś zna)? Nie planuję wyścigów ani ostrej wspinaczki. Po prostu eksploatować, niekoniecznie utarte, leśno-górzyste szlaki. Asfaltu unikam jak ognia. Stąd pytanie czy 1x10 to nie za mało na podjazdy i na płaskie trasy. Deore jest w kontrze do 2x9 (Acera M3000 tył - Altus M2020 przód).

Planuję zakup GT na zestawie Deore 1x10 i wasze doświadczenia byłyby cenną wskazówką...