Martin88

[Propozycje] MTB do około 4000 - 4999zł

Rekomendowane odpowiedzi

Martin88

Witam wszystkich!

Chciałbym zasięgnąć porady przy wyborze roweru. Do zakupu wytypowalem 2 modele 29-erów:

- Cube Attention SL 2017 w cenie 3650zl

- Unibike Expert 2017 w cenie 4000zł

Co radzicie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jaro0011

Siema
Nie jestem fanem Unibike'a ale jednak ten rower jest o ponad 1kg lżejszy od Cuba.
Rama i widelec tapered, lepsze hamulce SLX M7000 i oponki Rocket Ron też przemawiają za Unibikem.
Różnica w cenie nie duża więc jeśli musiałbym wybierać z tych dwóch to wybrałbym Uni.

Ale roważyłbym zakup np z niemieckiego outletu (jeśli znajdziesz swój rozmiar na stanie):
1. Radon ZR Team (waga 12,1 kg) https://www.bike-discount.de/de/kaufen/radon-zr-team-8.0-582359
2. Merida Big Nine (waga 11,7 kg) https://www.bike-discount.de/de/kaufen/merida-big.nine-500-666982 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc

Ja bym radził do obu się przymierzyć. Geometria ram jest dość różna, więc lepiej sprawdzić na którym jest Ci wygodniej.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Martin88

Na obu się już przejechałem i obydwie geometrie mi pasują.

Gnębi mnie osprzęt - 350zł dopłaty i są manetki i hamulce SLX, tarcze też wyższy model, katalogowa waga niższa w unibike o 1,15kg i RAMY... Unibike ma hydroformowaną, cieniowaną z główką tapered. Cube ma mechanicznie formowaną i główkę standardową....

różnica ceny na manetkach 50zł, na hamulcach 400zł + tarcze 50zł = 500zł 

zostaje różnica w amortyzatorze: raidon 650zł i recon 800zl roznica 150zł, a teraz odejmując różnicę w powyższych częściach (500zl-150zl) wychodzi dokładnie 350zł.

Z racji ze cena za osprzęt wychodzi proporcjonalnie na "0" to główna walka teraz toczy się o ramę i jej jakość. 

Unibike hydroformowana i cieniowana z główką tapered kontra mechanicznie formowana (jak to producent nazywa: Advanced Mechanical Forming) ze standardowa główką cube. 

Jak myślicie która będzie lepsza, trwalsza, wytrzymalsza? Pomijając marketing i gusta estetyczne.

Co do wytrzymałości to ważę 100kg.

Miałem już raz rower Unibike Evolution 2006 - rama pękła przy suporcie producent wymienił mi ją na gwarancji na model Fusion 2008 i z nią już było OK. Po roku zmieniłem ją na Cube LTD CC tylko że pękła sobie przy otworze odprężającym naprężenia (nie wiem jak to nazwać - taki okrągły przy nacięciu) przy obejmie sztycy podsiodłowej, pęknięcie szło w poziomie od tyłu do przodu ramy wiec bardzo dziwnie, sztyca była w ramie na odpowiedniej głębokości. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc
9 godzin temu, Martin88 napisał:

Unibike hydroformowana i cieniowana z główką tapered kontra mechanicznie formowana (jak to producent nazywa: Advanced Mechanical Forming) ze standardowa główką cube. 

Jeżeli tylko nad tym się zastanawiasz to moim zdaniem wszystko przemawia za Unibike'iem. Szczególnie taperowana główka gdybyś kiedyś miał pomysł amora wymieniać. Jak miałeś się okazję przekonać pękanie ramy nie jest domeną jednego producenta a Unibike załatwił gwarancję całkiem ładnie, więc to  też plusik (nie napisałeś jakie masz doświadczenie z gwarancją pękniętej ramy Cube). No i waga! Ponad kilogram to zauważalna różnica. A może popatrz jeszcze na Kross Level B8 2016 (bo widzę, że jednak chcesz mieć przerzutkę z przodu).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
malkontent

Unibike podaje wagę dla najmniejszej ramy i dla kół 27,5 cala.

Można się bardzo niemiło zdziwić

• Dziękuję! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Martin88
Dnia 19.12.2017 o 09:23, bbc napisał:

Jeżeli tylko nad tym się zastanawiasz to moim zdaniem wszystko przemawia za Unibike'iem. Szczególnie taperowana główka gdybyś kiedyś miał pomysł amora wymieniać.

Co do zmian masz racje, Reba mi się marzy ostatnio :D ale też rama, kto wie czy nie full ale to bardzo daleka przyszłość :D 

Ale juz co do faktu to rama nie jest problemem, są odpowiednie stery które pozwola zalozyc amorek tapered na zwykłą rurę np FSA DL:
https://shop.fullspeedahead.com/en/type/dl-3827

totak na szybko znalezione ale FSA to nie jedyna firma w branży sterów :)

Dnia 19.12.2017 o 09:23, bbc napisał:

(nie napisałeś jakie masz doświadczenie z gwarancją pękniętej ramy Cube).

Nie robiłem reklamacji bo rama była z rozebranego roweru niestety :( 

13 godzin temu, malkontent napisał:

Unibike podaje wagę dla najmniejszej ramy i dla kół 27,5 cala.

Można się bardzo niemiło zdziwić

model Expert ma tylko koła 29" ale rozmiar ramy najmniejszy to 17" a ja bym brał 21"

Cały czas próbuję znaleźć haczyk na tego unibike... Nie pasuje mi to, że po odliczeniu osprzętu cena ram wychodzi identycznie a jednak są tak duże rozbieżności w samym wykonaniu....

Z innej strony moje 100kg żywej wagi + ewentualny plecak na górskie wycieczki nie zabił by cieniowanej ramy?

Pewnie myślicie że strasznie bronie Cube ale coś w tym jest, urzekł mnie wyglądem :(

Edytowane przez Martin88

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
malkontent
7 godzin temu, Martin88 napisał:

Z innej strony moje 100kg żywej wagi + ewentualny plecak na górskie wycieczki nie zabił by cieniowanej ramy?

To zobacz jaką ramę ma Trek Superfly. Do tego wagę roweru <12 kg i jakoś moje 100kg nie przeszkadza go katować na maratonach i rower to znosi.

Też oglądałem tego Experta kilka miesięcy temu, tak jak i Cube. Ale mi osobiście nie podszedł żaden z nich. Chociaż na expercie jeździ jeden z moich kolegów który zaliczył nim kilka maratonów z naprawdę niezłym wynikiem. 

Edytowane przez malkontent

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc
10 godzin temu, Martin88 napisał:

Cały czas próbuję znaleźć haczyk na tego unibike... Nie pasuje mi to, że po odliczeniu osprzętu cena ram wychodzi identycznie a jednak są tak duże rozbieżności w samym wykonaniu....

T0 ja go jeszcze spróbuję pobronić ;)

Z tego co pamiętam to Unibike miał dopuszczalną masę na poziomie 120kg i to był wysoki wynik (mówię z pamięci). Jeśli ważysz ~100kg i chcesz dorzucić plecak to powinieneś się zainteresować również tym tematem. Najlepiej zadzwoń/napisz do obu i zapytaj jakie mają dopuszczalne masy te oba modele. 

A co do tych sterów to pewnie, że można znaleźć kombinowane rozwiązania, ale czy nie lepiej mieć nowszy system (dedykowany) pod konkretny patent?

Rozumiem, że podoba Ci się Cube. Jest fajny (szczególnie ten z pomarańczowymi wstawkami). Ale ten Unibike nie jest tak dużo inny. :D I też jest fajny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
TOMALA72

Ja uważam, że rower ma być przede wszystkim fajny...tak jak testy aut z Top Gear gdzie nawet takie z lepszymi parametrami były bezpłciowe i niefajne dlatego wybierz ten, który Ci się lepiej podoba i dla Ciebie jest fajniejszy...bierz Cuba bo będziesz się lepiej czuł jeżdżąc Cubem a to najważniejsze:)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michal2008

Cześć!

tak jak w temacie zastanawiam się nad zakupem roweru MTB do ok. 4000 zł. Przekopałem już chyba wszystkich producentów, już mi z głowy paruje i na dzień dzisiejszy moim faworytem jest:

http://www.rowerymerida.pl/produkt1432/bignine-500-rower-merida.html

czego oczekuje:

napęd 2x... , amortyzator powietrzny, taper, w miarę slopingowa rama, nie za ekstremalnie długa górna rura ramy (np. jak w treku), chyba tyle,

ciągle mnie gniecie amor - przydałyby się golenie 32 mm lub przynajmniej sztywna oś hehe, nie wiem na ile jest to potrzebne, a na ile przereklamowane?, ale za kolejne udogodnienia cena idzie w górę w górę i tak można bez końca...

aktualnie jeżdżę na rowerze crossowym (Kross Evado 6.0 2017) i szukam roweru MTB do jazdy w cięższym terenie gdzie crossowy wymięka lub nie daje przyjemności z jazdy... 

Jak macie jakieś ciekawe propozycję możecie się podzielić... z góry dzięki i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Andrzej Sawicki

Najniższy build Dartmoor Primal 2017. To chyba najbardziej by podeszło. Co prawda napęd NX dupy nie urywa (sprężyny lubią się luzować po kilku sezonach), ale dostałbyś o oczko lepszy amortyzator, a samą przerzutkę łatwiej wymienić w razie czego.

Scott Scale 760 w promocji. Niestety nie znalazłem już 960, a ceny katalogowe Scotta nie są konkurencyjne.

Ew. bardziej do XC zestaw Accent Peak 29 NX.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc

Kross Level B8 2016 spelnia Twoje wymagania (ma nawet obie sztywne osie). Kupilem z miesiac temu, wiec da sie jeszcze znalezc. A rowerek zacny.
No chyba, ze 2018 ale nie wiem czy bedzie ponizej 4000.

Wysłane z mojego LG-K100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michal2008

dzięki za odpowiedzi,

Primal, Peak odpada - napęd 1x, wiem można dołożyć itd. ale to dodatkowe koszta a chce zacząć od napędu 2x....

Scott nawet spoko, podobny osprzętowo do Meridy (Mrida taki + że cały napę na nowym Deore M6000 i cena pewnie do urwania)

Levele też raczej odpadają, z racji że chce spróbować innej marki, Levele 2016 strasznie duże ramy, dopiero ogarnęli się w 2017 i taka B8 2017 spoko rowerek tylko znowu napęd 1x...

jeszcze raz dzięki za odpowiedzi i jak ktoś ma ochotę może nadal podsyłać propozycje bo może coś przeoczyłem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cieq

Wydaje mi się, że w Metrobikes został jeszcze jeden Specialized Crave Comp 29 (2016). Jaki rozmiar ramy potrzebujesz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Marek Karnecki
22 godziny temu, Michal2008 napisał:

Cześć!

tak jak w temacie zastanawiam się nad zakupem roweru MTB do ok. 4000 zł. Przekopałem już chyba wszystkich producentów, już mi z głowy paruje i na dzień dzisiejszy moim faworytem jest:

http://www.rowerymerida.pl/produkt1432/bignine-500-rower-merida.html

czego oczekuje:

napęd 2x... , amortyzator powietrzny, taper, w miarę slopingowa rama, nie za ekstremalnie długa górna rura ramy (np. jak w treku), chyba tyle,

ciągle mnie gniecie amor - przydałyby się golenie 32 mm lub przynajmniej sztywna oś hehe, nie wiem na ile jest to potrzebne, a na ile przereklamowane?, ale za kolejne udogodnienia cena idzie w górę w górę i tak można bez końca...

aktualnie jeżdżę na rowerze crossowym (Kross Evado 6.0 2017) i szukam roweru MTB do jazdy w cięższym terenie gdzie crossowy wymięka lub nie daje przyjemności z jazdy... 

Jak macie jakieś ciekawe propozycję możecie się podzielić... z góry dzięki i pozdrawiam.

Hej, Michal2008 a co takiego złego jest w 'defaultowym' amorze w tej Meridzie ?   => też mam upatrzony dokładnie ten model i może to zły wybór będzie ? :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michal2008
21 minut temu, cieq napisał:

Wydaje mi się, że w Metrobikes został jeszcze jeden Specialized Crave Comp 29 (2016). Jaki rozmiar ramy potrzebujesz?

okolice 18,5" (merida) wzrost 180 cm, 

16 minut temu, Marek Karnecki napisał:

Hej, Michal2008 a co takiego złego jest w 'defaultowym' amorze w tej Meridzie ?   => też mam upatrzony dokładnie ten model i może to zły wybór będzie ?

moim zdaniem nic w tej cenie, i sam prawdopodobnie kupie ten model jak sprzedam swój obecny bolid; chyba że szybciej zaszaleje :P... amorek w sumie spoko i wagowo też nie najgorzej, ale wiadomo fajnie, żeby byłą przynajmniej oś 15, no ale wszystkiego mieć chyba nie można :D

Edytowane przez Michal2008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Andrzej Sawicki

Dorzucam Canyon Grand Canyon AL 5.0, ale to przekracza budżet. Aby spełnić wymagania 2x i jednocześnie znaleźć amortyzator o goleniach 32 mm, musiałbyś znaleźć konkretną promocję. Proponuję wybrać się do okolicznych sklepów i zobaczyć, jak bardzo chcą sprzedać coś ze "starego" rocznika.

BTW, Scott zawsze tak buduje napędy w tańszych modelach. Korba bezgrupowa jest trochę cięższa, ale równie sztywna jak Deore. Za to dostajesz przerzutkę Deore XT, a to ważniejszy element i rzadziej wymieniany.

Edytowane przez Andrzej Sawicki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michal2008
Godzinę temu, Andrzej Sawicki napisał:

Dorzucam Canyon Grand Canyon AL 5.0, ale to przekracza budżet

z tego co widzę ma prostą główkę ramy...

zdaje sobie sprawę, że w moim budżecie będzie ciężko znaleźć golenie 32 mm i sztywną oś no i napęd 2x (poza kilkoma wyjątkami gate 30 czy B8), ale moim zdanie zawsze trzeba dobrze zbadać rynek :D  dlatego na dzień dzisiejszy merida z pierwszego postu wygrywa za spójną całość, ale jutro może się to zmieni :P ...

swojego czasu podchodził mi Romet mustang 2 2017, ale był to rower widmo praktycznie nie do kupienia...

Edytowane przez Michal2008

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Michal2008

mam jeszcze do Was pytanie: jaki można z Waszego doświadczenia wynegocjować +/- upust w % na rower w styczniu, ale na modele 2018 ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Byta Kyta

Ja się podłączę pod pytanie, szukam MTB do 4000 co prawda dla kobiety, ale raczej nie kupowałam dotychczas damskich. Mam swojego Kellysa na 26tkach, ale na wyprawach zagranicznych, gdzie nie ma żadnego ekstremum za to sa odległości odstaję trochę z prędkością. Myślę o 29tkach no i mi tu Panowie narobili trochę wstrząsów, przeglądam linki, na osprzęcie się w ogóle nie znam.

Wspomniana Merida, Specjalized? Chciałabym po prostu sprawniej sunąć przez trasy leśne, ale bez jakiegoś pagórkowego ekstremum. Ma być wygodniej niż jest teraz:)

Chciałby ktoś wspomóc radą? Tak, przeczytałam masę zestawień, obejrzałam filmiki, dalej nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
marcin.jka

w tym zestawieniu same pokraczne ht z dziwnymi kątami i napędami 1x. Nie polecam jeśli to ma być uniwersalny ht.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi