Skocz do zawartości

FAQ. Jak dobrać rozmiar ramy do wzrostu i budowy ciała.

SzajBajk

Rekomendowane odpowiedzi

ultima_thule

Zgadza się to co mówisz, szczególnie z tym rozstawem osi, jest skromny. Dla mnie reach i stack za głęboki jest, a krótki mostek na szosie to nie przemawia do mnie przy tak wąskiej kierownicy, poza tym nie lubię takich kombinacji przy nowym sprzęcie i takiej cenie. Myślę jednak nie wariować i na pierwszy bike szosowy o aluminium Canyon Endurance AL 7.0 w rozmiarze S (strona Canyona dobrała mi taki rozmiar gdy wprowadziłem swoje wymiary, poza tym siedziałem na nim i był większy komfort), ale dostawy pokazują się na 3 tydzień czerwca :( OK, tutaj już nie będę zaśmiecał, tak więc dzięki za pomoc.

Najlepiej, abyśmy mogli wsiąść na rower i oprzeć piętę nogi na pedale znajdującym się na dole. Noga musi być wyprostowana, jeśli tak nie jest, należy podnieść siodełko lub zmienić rozmiar ramy. Inną metodą jest zmierzenie długości nogi po wewnętrznej stronie od krocza do stopy. Od wymiaru odejmujemy 33-38 cm, a wynik jest wymiarem ramy. Niestety ramy poszczególnych producentów również różnią się między sobą, dlatego zawsze najlepiej wypróbować model przed jego zakupem. Tutaj też jest opisany inny sposób mierzenia długości ramy https://4f.com.pl/jaki_rower_jest_dla_ciebie_najlepszy_i_jak_sie_na_niego_ubrac,43,476.htm są przemnożniki

Witam serdecznie wszystkich. Potrzeboje waszej pomocy a mianowicie jestem przed zakupem uzywanej ramy o wymiarach rura górna c-c 54cm głowka ramy 15,5cm rura podsiodlowa 51 lub 53 cm, aktualnie jezdze na ramie o zblizonych parametrach a mam wzrost 183 dl wew nogi 86, pytanie czy rama o wymiarach co podalem wyzej nie bedzie mi za mala? choc teraz tez jezdze na 54 z mostkiem 120 i jest niby ok dzieki za odp pzdr. p.s dodam ze mam stosunkowo krotkie rece.

Edytowane przez Koga89

Wczoraj dobiłem się do tego kalkulatora przy użyciu VPNa TunnelBear:

• instalujemy wtyczkę do przeglądarki (u mnie zadziałało na Chrome; jest też chyba oddzielna aplikacja)
  • rejestrujemy się w usłudze TunnelBear (wtyczka nas przez to przeprowadzi)
  • potwierdzamy adres email (żeby dostać więcej MB transferu*)
  • wybieramy wyjście na świat przez US i kalkulujemy po staremu :)

* właśnie, transfer jest ograniczony, ale na skorzystanie ze strony wystarcza.

Cześć wszystkim

Obecnie staram się wrócić do formy sprzed kilku lat.

Dwa lata temu zakupiłem używany rower od znajomego, ponieważ niestety był tani.

Stevens Applebee 29" rozmiar ramy 18"

Staram się ustawić rower zgodnie z filmami od Daniela, ale w dalszym ciągu to nie jest to. Wiem że to nie jest rower turystyczny, ale nie jestem w stanie przejechać 40km bez sporych bólów pleców, karku czy nadgarstka. 

Mój wzrost to 190

Wew długość od podłogi do krocza(mierzone przy pomocy książki) to około 91 cm

Link do strony competitivecyclist.com NIE DZIAŁA

Jest jakiś inny który potrafił by mi pomóc znaleźć rozmiar ramy oraz jej pozostałe wymiary. Prawdopodobnie będę chciał kupić rower używany, który niekoniecznie jest niedaleko mnie.

Pozdrawiam

Patryk

Dzień dobry

Przymierzam sie do mojej pierwszej szosy i dylemat z rozmiarem mam 175cm wzrostu, od ziemi do kroku 82cm. Rower który mnie na start interesuje do Specialized Allez Sport

Na allegro upatrzyłem sobie jeden co ma rozmiar 56. https://allegro.pl/rower-szosowy-specialized-allez-sport-r-56-i7447331353.html

Tylko teraz waham sie czy 56 bedzie wporządku

Pozdrawiam serdecznie i czekam na jakąś podpowiedź

Dzień dobry,

Jestem na etapie szukania pierwszej szosówki takiej ze starych lat.

Mam 170 cm wzrostu, mój wykrok to 78 cm.

Z kalkulatora wychodzi mi rama 51 i zastanawiam się czy jest ok, bo obecnie użytkuje mtb retro z ramą 46cm. Stąd ta wątpliwość.

Czytając rożne wypowiedzi mam wrażenie że lepiej wybrać ramę trochę mniejszą niż za dużą.

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuje za odpowiedź.

Edytowane przez vhs

Nie wiem jak to będzie z ramą retro, bo opinie które krążą, tyczą się raczej ram współczesnych, o innej geometrii niż dawne. Niemniej jednak, gdy ktoś na pograniczu rozmiarów, faktycznie doradza się raczej mniejszą ramę. Co do tej ramy MTB - to być może jej rozmiar jest podany wg długości rury podsiodłowej, a w szosach zazwyczaj podaje się rozmiar wg długości rury górnej, stąd trudno to porównywać.

53 minuty temu, de Villars napisał:

Nie wiem jak to będzie z ramą retro, bo opinie które krążą, tyczą się raczej ram współczesnych, o innej geometrii niż dawne. Niemniej jednak, gdy ktoś na pograniczu rozmiarów, faktycznie doradza się raczej mniejszą ramę. Co do tej ramy MTB - to być może jej rozmiar jest podany wg długości rury podsiodłowej, a w szosach zazwyczaj podaje się rozmiar wg długości rury górnej, stąd trudno to porównywać.

Na moim MTB rozmiar podany jest w centymetrach co ciekawe :)

W takim razie skupie się na rozmiarach na poziomie 51.

Witajcie, przymierzam się do gravela i nie wiem jaki rozmiar wybrać. Mój wzrost to 186 cm a noga wewnętrzna to 86 cm. Na rowerze wolę być raczej skulony niż wyciągnięty. Obecnie jeżdżę na crossie 21" i jest mi za duży. Mostek mam skrócony o 5 cm, siodełko przesunięte maksymalnie do przodu a i tak czuję się za mocno wyciągnięty. Którą z tych ram wybrać, M czy L?

Accent Furious

accent_-_geometria_furious_0.jpg

Jak już pewnie część osób widziała zamówiłem szosę Canyona, rama wg konfiguratora wyszła mi M 

Tutaj jest geometria: https://www.canyon.com/pl/road/endurace/2018/endurace-al-7-0.html

1418446164_Screenshotfrom2018-07-2710-17-25.thumb.jpg.698d5b01bd437e55d5b7ed9462e5bba2.jpg1532081162_Screenshotfrom2018-07-2710-17-34.thumb.jpg.0b8285bcd50bcb4095d0fe9b83d594c8.jpg

Z jednej strony rama wydaje mi sie swietnie dobrana bo np taki typowy test - patrzenie przez kierownice w chwycie gornym idealnie zaslania os piasty przedniej, z drugiej strony podczas drugiej jazdy probnej zauwazylem przy manewrowaniu zahaczanie butem o skrecone kolo.

Moje wymiary

1099682084_Screenshotfrom2018-07-2710-20-52.thumb.jpg.3a892bed43eaaf50411fa5427e3fd20d.jpg

37865697_10155699734306989_2570180301909131264_n.thumb.jpg.7ae4097e814c86ae384cb3bd400820bb.jpg

Mam buty wpiete w SPD, rozmiar tych butow Shimano to 44, mam tez duzo ciasniejsze buty mtb (ktora sa w zasadzie za male na mnie) i ten problem wystepuje w tej samej skali - wyraznie zahaczam noga.

Rzecz jest o tyle smieszna ze problemu wogole nie zauwazylem podczas normalnej jazdy (pierwszy raz) - no ale jak juz teraz przy manewrowaniu zauwazylem to masakra mam taka niepewnosc jak nim jade.

No i  teraz sakramentalne pytanie - moze byc i zostawiac w imie reszty geometrii ok - czy to jest zasadniczy problem i koniecznie isc w wieksza rame?

OK oglądnałem film i mam jeszcze wiecej watpliwosci, bo wydaje mi się ze wlasnie noga (czubek biuta) zachodzi mi az do wysokosci krawedzi obreczy, i to nie jest zadne lekkie obcieranie tylko kompletna blokada nie przekrecea kola nawet na sile przez buta. W innych butach stricte szosowych moglo by byc ciut lepiej ale tez nie zupelnie tylko ciut. Niby przy normalnej szybkiej jezdzie to nie ma zadnego znaczenia, ale przeciez na niskich predkosciach czasem trzeba przymanewrorwac cos objechac, juz nie mowiac ze nie moglbym za bardzo nim po miescie jezdzic co raczej chcialbym móc robić.

37869175_10155699954761989_1949108591885549568_n.thumb.jpg.fdcd458ba7b9fa37fb810899c3cdef5f.jpg37829702_10155699954811989_1665320173990576128_n.thumb.jpg.f1adae5b16e74867effd5abe3c2e2c94.jpg

Cześć

A jak przebiega Ci oś pedałów przez podeszwy butów?

Nie wiem czy dobrze widać na zdjęciu, czy blok buta nie masz zbyt daleko przesunięty w stronę pięty?

Wtedy przy takim ustawieniu but zbyt daleko przesunięty jest w kierunku przedniego koła

Buty - mam dwie pozycje montazowe bloku SPD i sa juz zamontowane w taki sposob zeby nosek buta byl najbardziej cofniety do tylu

Zrobiłem ultimate test - pojezdzilem tym rowerem po miescie w najbardziej poskrecanych miejscach i nie ma mozliwosci zebym cos butem przytrzec - wiec problem jest tylko teoretyczny.

@rav80 Właśnie wróciłem po zrobieniu nią 60 km, z czego z 20km po tzw "pętli reja" w Sopocie (5 km pętli - podjazd zjazd). Powiem tak - nie mam dużego doświadczenia z rowerami szosowymi, aby móc coś sensownego porównać do współczesnych rowerów (jednak większość czasu przejeździem na MTB w życiu), a mój poprzedni rower szosowy to taka stara  "vintage" szosa o dobry rozmiar za duża, więc przesiadka z czegoś takiego na nówkę nowoczesną szosę jest z definicji super upgradem.

Ja się przyzwyczajałem chwilę do węższego baranka niż miałem na starej szosie, do tego jakość pedałowania w spd jest wiadomo nie porównywalna. Najmniejsza różnica jest chyba na samych hamulcach bo miałem niedawno zrobione hamulce w starej szosie i jeśli chodzi o modulacje i siłę doznania są bardzo bardzo podobne (a w nowej nie zdecydowałem się na tarczówki - czego nie żałuje). Największą różnice widze w ogólnie takim czuciu roweru (ale to wiadomo mniejsza rama w końcu) oraz w niesamowitej sztywności na supporcie - to mogłem naprawde odczuć. Widelec karbonowy fajnie pracuje/ Zmienianie przełożeń na 105tce - bajka. W ogóle bardzo solidne wrażenie na mnie zrobiła, takie uczucie jakby była odlana z jednego kawałka a to chyba bardzo dobre odczucie 😉 i do tego jak na początku nie byłem przekonany do racing red tak teraz ten kolor mi się chyba najbardziej podoba ze wszystkich jak się na niego już napatrzyłem 😉 

Edytowane przez cypreess