Skocz do zawartości

Triban 100 - commuter, "gravel", pierwszy baranek


Rekomendowane odpowiedzi

To bez rozebrania się nie obejdzie chyba jednak. Ale nie ma tego złego - sprawdzisz czy masz ośkę prostą, czy kulki się nie starły, wyczyścisz wszystko, nowego smaru naładujesz i będziesz mieć pewność, że trochę pojeździ 😁

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Rzeczywiście brzmi trochę jak opona, ale skoro samo koło w ręku też hałasuje to na pewno piasta. Zwłaszcza, że już na nagraniu widać że jest krzywo, zauważ, że cała oś i koronki poruszają się minimalnie w rytm tych dźwięków, więc na pewno to jest przyczyną. 

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

No nic, to najpierw poskładam resztę, bo długa droga przede mną a na koniec w spokoju wezmę się za piastę. Niby daleko do Decathlonu nie mam żeby dać na reklamację, czy darmowy serwis po zakupie , ale jako iż chwilowo brak większego samochodu raczej spróbuję sam się tym zająć. Dzięki panowie za pomoc. Na pewno wrócę z pytaniami 😁

Odnośnik do komentarza

No i kur mam swój pośpiech... Klucz do suportu w paczkomacie, szybko odebrać i w pracy na chwilę do garażu "odkręcić i nacieszyć oko"... I z tego pośpiechu zamiast odkręcić suport, uwalilem go z obu stron, odkręcając odwrotnie... Nie pytajcie jak to możliwe bo do tej pory nie wiem, a z wściekłości na własną głupotę aż się gotuje.

Wybiłem śrubokrętem z jednej strony, zostały plastikowe obudowy, wd-40 + mały brzeszczot?

 

 

IMG_20230602_182028.jpg IMG_20230602_182025.jpg
Odnośnik do komentarza

Totalna kompromitacja. Odechciało mi się już tego remontu. Na szczęście podjechałem na chwilę do garażu i z małą pomocą małego palnika plastik z jednej strony udało mi się odchylić i finalnie zdjąć. Gwint raczej cały, pojedyncze zarysowania nie powinny sprawiać większych problemów? 

Jutro spróbuję zdjąć drugą stronę, ale jako iż sytuacja patowa wyszła niefortunnie, wkład dalej jest w środku przyblokowany z obu stron, ale cóż, będę walczył. 

Odnośnik do komentarza
11 godzin temu, FalconHeavy napisał:

 Co będzie kompatybilne? Najlepiej krótki wózek. 

Wierzę że za rok, może dwa, będę w stanie ja w czymś pomóc i podpowiedzieć 😀

 

Do Tribanka dziś rano wjechała korba, przednia i tylna przerzutka, łańcuch, koła wróciły na miejsce, i póki co tylko zamontowane wstępnie klamkomanetki Sensah 2x8 Reflex.

Niestety rychło w czas zauważyłem że zamówiłem przerzutkę z krótkim wózkiem do 32T, a kasetę mam 34T. Zmieniać kasetę czy jako iż 34T raczej nie będę używał da się to pogodzić?

Pozostała operacja montażu linek i regulacji, ale muszę się solidniej przygotować do tego. Wróciła nadzieją że na długi weekend za tydzień będzie wszystko grało i śpiewało.

Odnośnik do komentarza

Jak zostawisz kasetę i przerzutkę jaką masz to największa zębatka będzie 28T więc już lepiej kupić 11-28T bo będą mniejsze dziury, będzie lepiej zestrojona na twardszych biegach. Ja bym jednak wolał mieć te miękkie biegi jakby co i bym wymienił przerzutkę jeśli jeszcze można i zostawił kasetę 11-34T

Odnośnik do komentarza
Rowerowa Szajba

Przy kasecie 32-11 oraz korbie 36/62 jest akceptowalnie jeśli chodzi o szosę. Miałem kasetę 28-11 przy tej samej korbie jedna wielka masakra (szkoda kolan). Na prostym to może taka konfiguracja się sprawdza ale na górki to trzeba mieć nogę z żelaza. 😁 Ogólnie wolał bym korbę 50/34 i kasetę 34-11 ale nie ma co narzekać. Może coś pomogłem 🙂. Pozdrower 

Odnośnik do komentarza
Godzinę temu, Rowerowa Szajba napisał:

Przy kasecie 32-11 oraz korbie 36/62 jest akceptowalnie jeśli chodzi o szosę. Miałem kasetę 28-11 przy tej samej korbie jedna wielka masakra (szkoda kolan). Na prostym to może taka konfiguracja się sprawdza ale na górki to trzeba mieć nogę z żelaza. 😁 Ogólnie wolał bym korbę 50/34 i kasetę 34-11 ale nie ma co narzekać. Może coś pomogłem 🙂. Pozdrower 

No ale przecież on tam ma korbę 50-34T i kasetę 11-34T tylko tylną przerzutkę omyłkowo wziął z krótkim wózkiem, która ogarnia max. 32T

Odnośnik do komentarza

...w związku z powyższym mam na sprzedaż przerzutkę Claris z krótkim wózkiem, za późno na zwrot/wymianę 😀 

Nowa, raz założona, aż do uświadomienia błędu. Oddam za 80zł + paczkomat jakbyś ktoś był chętny, za miesiąc znając mnie wystawie na OLX 😀

Odnośnik do komentarza

Lekko nie było, nie wiem czy to kwestia tylko indywidualna, ale jak w większości działań wg instruktażu, nie raz przechodziła myśl "kur... Przecież w internecie to było takie proste, powinno już działać".

Ale jest, i działa. Może nie idealnie, głównie mam na myśli przerzutki, ale w miarę płynnie się zmieniają, ciężko jedynie wchodzi górny blat z przodu, ale popracuje się i nad tym, akurat na nim i tak będę jeździł rzadziej.

Pozostała tylko już owijka i jutro prawdopodobnie pierwszy wyjazd, choć też max 20-30km nie oddalając się aż nadto żeby uniknąć przykrych niespodzianek daleko od bazy.

Ewentualna jednak satysfakcja i ogłoszenie sukcesu po pierwszych powiedzmy 100km.

IMG_20230609_084336.jpg IMG_20230609_084323.jpg IMG_20230609_084317.jpg
Odnośnik do komentarza

Nie pamiętam jaką masz przednią przerzutkę ale sprawdź czy zgadza się linia łańcucha - może po prostu ta przerzutka nie wychyla się aż tak daleko żeby bezproblemowo wrzucić łańcuch na duży blat. I jaki masz suport? Shimano? Szosowy czy mtb? Bo jak mtb to on też oddala korbę od ramy. Token np. daje podkładki do swoich suportów i w zależności czy mufa ma 68 czy 70 czy 73 mm i czy to szosa czy mtb daje się różne grubości podkładek. Shimano tego nie robi ale ma różne suporty do szosy i mtb i różne dla muf 68 i 70 mm

Odnośnik do komentarza
W dniu 2.06.2023 o 20:19, Lessssks napisał:

Totalna kompromitacja.

jak wymieniałem korbę na dwublatową to odpaliłem sobie filmik... ale że jestem najmądrzejszy na świecie to przewinąłem sobie "parę sekund" do samej wymiany supportu, bo kto był chciał słuchać jak odkręcać... przecież kurcze odkręcać to każdy umie🤗

Rezultat był takim że męczyłem się z godzinę... w przypływie desperacji wziąłem taką małą szlifiereczkę i... na szczęście w obawie o gwinty nie dokończyłem dzieła...

 

Siadłem sfrustrowany, że nowy rower a support zapieczony. Włączyłem sobie jeszcze raz filmik od początku.🫣

Wziąłem klucz. Wstałem. Podszedłem do roweru. Zakręciłem. Wyjąłem. 3 minuty cały proces.

Wstyd mi dalej. No ale cóż. Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz.😉

  • Lubię to! 1
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza
W dniu 11.06.2023 o 15:27, Kessel12 napisał:

Wstyd mi dalej. No ale cóż. Jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz.

Dziękuję, raźniej mi zdecydowanie 😀

Co do mojego Tribanka działa(ł), przerzutkę zostawiłem póki co w spokoju, jak wyrobię trochę kilometrów zgłodniały jazdy, i przed wyjazdem na Mazury na pewno sie tym zajmę.

Poki co jednak jako iż czasu mało i pogoda przeciętna, zabrałem się za tylne koło. Rozkręciłem bębenek, niestety go nie zdjąłem, brak klucza, będą w przyszłym tygodniu, wyjąłem jednak oś, kulki, wyczyściłem, wydaje mi się niewiele smaru było, usunąłem stary, nałożyłem nowy Shimano, i skręciłem.

No i hałas, buczenie o którym wspominałem, ustało, jednakże teraz koło się dużo szybciej zatrzymuje. Wręcz odnosi się wrażenie jakby je coś zatrzymywało. I jest to działanie od wewnątrz. Pytanie czy mogłem coś schrzanić zakładając koło? Jest wyraźnie mniej obrotów niż wcześniej.

Bujanie koła mam wrażenie się zmniejszyło, choć kaseta dalej zauważalnie pływa, to delikatniej niż wcześniej. I hałasów brak.

Edit:

Dobra, kaseta pływa tak samo. Stare nagranie:

https://streamable.com/kd8in8

Nowe nagranie, koło zatrzymuje się znacznie szybciej:

https://streamable.com/7esn6y

 

Edit po raz drugi:

Zapomniałam dodać że przy rozbieraniu było lekkie wgniecenie w tej osłonce metalowej kulek od strony bębenka, i niestety przy demontażu osłonka ta lekko mi się wygięła, naprostowalem, ale nie wróciła już do oryginalnego kształtu. Może mieć to wpływ na pracę kulek?

Edytowane przez Lessssks
  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...