Skocz do zawartości

[napęd] Deore M6000 2 x 10


filar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Laik potrzebuje porady,  chłopak lat 12 startujący w XC i maratonach MTB, na rowerze:

https://www.kross.pl/pl/mtb-xc-275/level-r2

Rower ma 1,5 roku, po tym sezonie chcemy go odświeżyć, w grę wchodzi wymiana kasety na 10 rzędową, wymiana amortyzatora na rockshox xc 30. Potrzebuje porady czy można do tego roweru założyć 3x10 (orginalnie jest 3x8), co jeszcze zmodyfikować, jakim części i producentów użyć. Sam mam wiedzę niewielką, więc będę wdzięczny za wszelki porady :)

Odnośnik do komentarza

Zmienić możesz dosłownie wszystko. Kluczowe pytanie to jak ma się rozmiar roweru do wzrostu dzieciaka. Bo jak jest na styk to wpakujesz 1500-2k i zanim młody to "wyjeździ" to z roweru wyrośnie.
Osprzęt jest dość podstawowy. Co do napędu polecam 2x10 wejść wejdzie bez problemu.
Taki gotowiec: http://allegro.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz-cm-i6983506864.html
Do tego heble i amortyzator i... generalnie zostaje Ci sama rama. Dlatego najpierw trzy razy sprawdź rozmiar.

Odnośnik do komentarza

Majac w planach ściganie się należy skupiłbym się na zmianach w zakresie następujących elementów i w kolejności jaką podaję:

1. Zmina kół na lżejsze (w pryzszłości można pomyśleć o jakiś oponach racingowych typu Racing Ralph od Schwalbe lub Race King od Continentala  - niższa masa rotująca pozwala na osięgnięcie większych prędkości w krótszym czasie

2. Amortyzator - zmiana na Rock Shox XC30 niewiele zmieni, bo to jest podobna konstrukcja do posiadanego Suntour'a. Tutaj poszedłbym w najprostrzego powietrzniaka Rock Shox 30 Gold Solo Air o skoku 100mm, który da się lepiej dopasować do użytkownika i jest lżejszy, co również jest ważne szczególnie dla dizecka w wieku 12 lat.

3. Napęd - w ramach oszczedności może byc 3 x10 (tu wystarczy Alivio, Deore) - przy wymianie kół od razu można wsadzić kasetę 10 rzędową.

Powyższe zmiany będą najwyraźniej i najszybciej odczuwalne dla użytkownika roweru. Potem można schodzić z wagi roweru poprzez wymianę na lżejsze np. sztyce, kierownice,mostek, siodełko itd :)

Wszystko zależy od budżetu jaki chcesz na to przeznaczyć. 

Odnośnik do komentarza

Ad.1 Ja bym tutaj polecił coś z fabrycznych setów Mavica lub DT Swiss, można kupić używane w bardzo dobrym stanie w rozsądnej cenie, poza tym takie zestawy mają jedną bardzo poważną zaletę na przyszłość - bezproblemowo dostaniesz (często nawet w zestawie) adaptery zarówno na szybkozamykacze jak i na sztywne osie, co w przyszłości w razie zmiany ramy może sie przydać, a i łatwiej je potem sprzedać.

Serwisowałem sobie ostatnio do starego roweru stare piasty Joytecha, nie powiem o nich nic dobrego, tutaj będzie po zmianie kółek bardzo zauważalna różnica:

http://allegro.pl/dt-swiss-sp-line-m1700-650b-27-5-bcm-i6989990543.html

ślicznotki na piastach 350 w rozsądnej cenie, :) mają założone adaptery na szybkozamykacze i szybkozamykacze co się żadko zdarza w używanych kołach, do 650-700 to by była okazja, w tej cenie po prostu moga być i będą lepsze niż nowe, najtańsze crossride mavica.

Zgodzę się zdecydowanie z Franzem stawiając koła na 1 miejscu.

Ad.2 Amortyzator bardzo rozsądy, uzywam wersji Gold, w zasadzie to praktycznie to samo a używane w dobrym stanie da się kupić w dobrej cenie, niestety mało ich na rynku dedykowanych pod koło 27,5 ;( Nie bał bym się szukać czegoś na rynku wtórnym.

Ad.3 Jeżeli nie chcesz wymieniac wszystkiego za 1 zamachem do tej piasty wejdzie Ci kaseta 10 rzędowa, zainwestował bym w pierwszej kolejności w fajne manetki, uzywane SLX 675 to koło 100-120 zł, XT 780 od około 150+ w wersji 3x10 z przełącznikiem na 2x10, przednią przerzutkę zostawił bym na razie bez zmian, korbę też, kupił tylko kasetę (11-36 do tej korby, wystarczy HG400/HG500 czy HG50 + łańcuch) i przerzutkę koniecznie ze sprzęgłem - 786 z grupy XT, ewentualnie M7000 - wystarczy 10 rzędowa, ale najlepszym rozwiązaniem dla mnie w tej chwili jest M8000 lub M7000 w wersji 11 rzędowej - będzie działać z kasetą 10 rzędową, spokojnie pociągnie większe blaty na kasecie w razie eksperymentów z napędem 1x10 i też przejście na 1x11 nie będzie stanowiło problemu (do 2/3 x 10 nie inwestował bym w nowy osprzęt poza kasetą i łańcuchem).

Jako kolejny krok zostawił bym sobie korbę, ale zdecydowanie 2 blatową, zawsze potem można zrobić 1 blat. Tutaj deore M6000 wydaje się w zupełności wystarczająca.

Tak widzę to mniej więcej w tej chwili, przy takim zestawie wystarczy zmiana manetki prawej, kasety i łańcucha i mamy napęd 2x11, ewentualnie założenie 1 blatu na korbie i napęd 1x11.

 

Jeżeli masz gdzie trzymać zdjęte podzespoły zostawił bym je do czasu aż dzieciak wyrośnie z ramy i wymieniając rower zamontował z powrotem, te wsadził do nowej, ewentualnie sprzedał oddzielnie Teraz sprzedasz je w śmiesznej cenie, a upgrade nie podniesie Ci wartości roweru na tyle na rynku wtórnym żeby miało sens robić inaczej :)

EDIT:

Super koła na aukcji:

http://allegro.pl/dt-swiss-xm1501-27-5-650b-dt-240s-od-1-pln-i7001177373.html

End-capy na szybkozamykacze do dostania na tył na allegro po 69pln na przód mają w bikestacja po 99, sam kupowałem z tych 2 źródeł, zresztą koleś ma je chyba w ofercie też.

Edytowane przez jedras
Odnośnik do komentarza

Dzień dobry. Posiadam Treka marlin 7 2016r. Jest wyposażony fabrycznie w Shimano acere 3x9. Planuje wymianę osprzętu na deore m6000 (2x10). Mam pytanie, czy taka wymiana jest możliwa? system 2x10 będzie możliwy do zamontowania?

Edytowane przez Jansio
Odnośnik do komentarza

Hej wszystkim.

Jak w temacie mam kilka pytań.

Czy mając korbę na kwadrat mogę założyć tą z linków poniżej kupując suport  sm mt8000 bsa

Czym różnią się te 2 napędy? boost vs zwykły

Posiadam kasetę czy wolnobieg? 

W przypadku wolnogiegu jestem zmuszony do jakiejś zmiany? Jeśli tak, to na jaką?

Biorąc kasetę 34 zębową którą przerzutkę powinienem wziąć gs czy sgs

https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz,id9586.html         

https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz-boost,id10975.html                         

IMG_20180619_162239.jpg IMG_20180619_162245.jpg IMG_20180619_162325.jpg IMG_20180619_162457.jpg IMG_20180619_163242.jpg IMG_20180619_163257.jpg IMG_20180619_163304.jpg
Odnośnik do komentarza

Cóż to za rower?

Tak możesz założyć korbę z zintegrowaną osią. Do wkręcenia nowego suportu będzie Ci potrzebny specjalny klucz.

Posiadasz kasetę, więc zmiana piasty nie powinna być konieczna. Kaseta 10s powinna się zmieścić.

Wózek przerzutki dobierasz pod kasetę i pod korbę. W każdym razie przy układzie 2 x 10 wersja GS będzie dobra

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza

No to teraz tylko zamówić blat 36 i przerzutkę i wio. Potem tył i będzie pięknie 

A czy przerzutka XT-M786 która wg opisu przeznaczona jest do tarcz 38 44 obsłuży mi mniejsze tarcze. Czy mogę prosić o link do odpowiedniej przerzutki.  Co później z łańcuchem 10 rzędowym da radę ? Z taką korba ?

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Witam, chciałbym wymienić kilka elementów w swoim rowerze Author Traction Disc a dokładnie korba, wkład suportu, łańcuch i kaseta co doradzicie, czy osprzęt grupy Deore M6000 będzie pasował do tego modelu? 

http://archiv.author.eu/catalog/2009/cross-country/mtb-26/author-traction-disc-2009-ua42763200

Odnośnik do komentarza

Nie widzę przeciwwskazań dla zainwestowania w m6000. Popularna grupa osprzętu wśród użytkowników naszego forum. 

Podobnych zapytań jest całkiem sporo i odsyłam kolegę do przeszukania odpowiedniego działu. Poświeć chwile na przeszukanie zasobów forum a uzyskasz odp. na wszystkie swoje pytania.

Odnośnik do komentarza

Witam wszystkich na forum,

Na wstępie chciałbym się przywitać zważywszy, że jest to mój pierwszy post. Rower jaki posiadam to MERIDA BIG NINE TFS 100-D - specyfikacja poniżej:

LINK DO SPECYFIKACJI ROWERU MERIDA BIG NINE 100-D

510.jpg

Aktualnie rower wyposażony jest w napęd jak i pozostałe komponenty zgodnie z specyfikacją. W rowerze robione były regularne serwisy i wymieniane zużyte elementy 1:1(przerzutki, kaseta, opony).

Rower posiadam od 2014r. jeżdżę w różnych warunkach, można powiedzieć, że tak 50/50 teren/asfalt(szuter)

 Wiem, że dla niektórych może się wydawać, że jest bez sensu modernizować taki rower, lepiej kupić coś nowego z nowszą geometrią - ale powiem szczerze, że sam cały  czas się nad tym zastanawiam i mam nadzieję, że wasze odpowiedzi mi pomogą. 

Mój plan na rower jest taki aby w pierwszej kolejności zmienić napęd z 3x8 na np. 2x10. Planuję włożyć:

1) Kaseta SLX CS-HG81, 11-36

2) Przerzutka tylna SHIMANO Deore XT RD-M781 lub przerzutkę tylną ze sprzęgłem Przerzutka tylna SHIMANO Deore XT RD-M786  - i tu pojawia się pierwsze pytanie, którą przerzutkę wybrać? ze sprzęgłem czy bez? w serwisie rowerowym uzyskałem informację, że ze sprzęgłem stosuje się do rowerów typu full. Drugie pytanie jaki wózek długi czy średni? z obliczeń wychodzi mi, że przerzutka powinna mieć pojemność (36-11)+(36-22)=39

3) Manetki SHIMANO SLX SL-M7000, 3x10, i tu zastanawiam się czy przypadkiem nie dołożyć trochę pieniędzy i nie kupić od razu manetek XT?

4) Mechanizm korbowy SHIMANO Deore FC-M617, koronki 36-22 lub zastanawiam się nad FC-M615 z koronkami 38-24 FC-M615, - pytanie czy, wybrane korby da się zamontować do mojego roweru?

5) Łańcuch KMC X10-10.93

6) Przerzutka przednia i tu pojawia mi się problem ponieważ nie wiem do końca co wybrać, liczę na waszą pomoc, zważywszy, że chciałbym korbę 36-22, to przeżutkę muszę mieć o pojemności 14 mocowanie na ramę z dolnym ciągiem.

W 2 etapie modernizacji roweru chciałbym wymienić amortyzator ale to zostawię sobie na później.

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza

Dobrze kombinujesz. W serwisie bzdury plotą z tą XT niby tylko do fulli. Bierz XT 786. Manetki nie mogą być z serii 11 sp tylko 10sp. Oczywiście XT. Przednią przerzutkę kup zwykłą Deorkę. Manetki na obejmę. Korba jak najbardziej. Do tego wkład suportu. Jak masz możliwość nie kupuj go od Shimano tylko cokolwiek innego. Accent, ... lub minimum XT. 

Odnośnik do komentarza
30 minut temu, WściekłyDzik napisał:

Nasuwa się pytanie ile razu za przesyłkę chcesz za płacić.  O supporcie też zapomniałeś, a tak właściwie to  co pchasz się w stare grupy? ni to taniej ni to lepiej od   m6000.  

Może lepiej jak kupisz sobie jak człowiek całą grupę w jednym miejscu ?np  https://www.cyklomania.pl/shimano-grupa-deore-m6000-2x10rz,id9586.html 

Wszystko planuje kupić za jednym zamachem. W nawiązaniu do powyższej wypowiedzi mam rozumieć, że lepiej jest np. wziąść przerzutkę DEORE M6000 i wszystko w jednym komplecie niż DEORE XT M786 i składać inne podzespoły?

Odnośnik do komentarza

Cześć,

Przymierzam się do wymiany napędu w moim oldschoolowym hardtailu na 26 calowych kołach. Będzie to mój debiut, więc proszę o Waszą pomoc i wyrozumiałość ;)  Do tej pory był to mix kilku grup. Teraz chciałbym to ujednolicić. Wybór padł na Deore M6000.

Na początek:

1) KORBA – stara korba to Shimano Acera 44/32/22; chyba już dojrzałem do decyzji o pozbyciu się jednego blatu. Dwa powinny mi w zupełności wystarczyć. Mieszkam w Centralnej Polsce i tu będę użytkował rower. Jeżdżę głównie po szutrach, leśnych ścieżkach no i asfalcie. Głównie twarde, szybkie nawierzchnie. Myślę że korba 38/28T będzie spoko.

2) SUPORT – wcześniej VP-BC73, 1,37" x 24T, 68 x 110,5; teraz Shimano SM-BB52

3) KASETA – wcześniej jakiś SRAM 11-30 8rz; a teraz?... sam już nie wiem 🤔 Zastanawiam się między 11-34 a 11-36. Chyba jednak przy korbie 38/28 skłaniałbym się do 11-36.

4) PRZERZUTKA PRZÓD – i tu trochę zgłupiałem na stronie Shimano w tej grupie jest aż 9 rodzajów przednich przerzutek do napędu 2x10.

5) PRZERZUTKA TYŁ – dokonałem skomplikowanych obliczeń matematycznych i wyszło mi, że przerzutka RD-M6000-GS, czyli ta z krótkim wózkiem będzie spoko 😉 ale na wszelki wypadek wolę się upewnić 😄

Z góry wielkie dzięki z pomoc!

Pozdr

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...