Cris92

Canyon Endurace Al 6.0 by Cris

Rekomendowane odpowiedzi

Cris92
Napisano (edytowane)

Witajcie!

Przyszedł czas i na mój temat. Od listopada jak nie wcześniej siedzę namiętnie na tym forum, przeglądając wątki o waszych rowerach, czytając różne, różniste posty na tematy rowerowe i mniej rowerowe. Wcześniej wchodziłem tu generalnie tylko jako gość jeśli coś potrzebowałem. Czas jednak przedstawić wam swoją małą, krótką, streszczoną historię.

Więc w wielkim uproszczeniu, pomijając lata dzieciństwa (no bo który małolat nie śmigał na rowerze z komunii itd. itp.) trzy lata temu postanowiłem kupić sobie nowy rower po dobrych 12 latach przerwy. Pomysł był jakiś tam w głowie. Chciałbym szosę. Chciałbym poczuć się jak Contador, jak Valverde (tak tych zawodników najbardziej lubię, zwłaszcza styl w jakim wspinał się El Pistolero). Jednak dałem się bratu namówić na crossa. Bo przecież po co szosa, fajnie czasem zjechać z drogi etc. Wtedy raczej nie było takiego boom na gravele i inne tego typu rowery. Kupiłem Giant Roam 2 disc. Zadowolony jakoś w sumie byłem. Do czasu. Po roku, może po 1.5 roku znów zaczęła mi chodzić po głowie szosa. Wtedy jednak nie byłem tak w 100% nastawiony by kupować już teraz. I taki stan miał miejsce do października/listopada zeszłego roku. Wtedy jakoś tak nagle, uparłem się, że kupuję rower szosowy. No... Tylko problem był taki, że jak kupowałem Gianta byłem jak to mówią wolny jak pingpong. Teraz mam syna i drugą połówkę, która nie była tak optymistycznie nastawiona do pomysłu zmiany roweru. Z początku myślałem nad czymś do 3 tyś. Tak jak zresztą chciała ona. Potem tak mnie naszło, że może wydam więcej. Może Triban 540, może Triban 520rc, może Kross Vento 4.0... Oczywiście dla drugiej połowy nadal cena stała na 3000zł. No i tak...

Triban 540 - najlepszy stosunek jakość/cena, ale został ostatni rozmiar M. Jakoś tak nie widzi mi się brać taki powystawowy. Smutno wyglądał z tymi flakami zamiast opon.

Triban 520rc - fajny, fajny kolor granatowy, spoko. Chyba wezmę. Potem tak myślę sobie... No ale te tarczowe hamulce to takie nie wiadomo co w sumie będzie (był jakoś listopad/grudzień, rower i tak planowałem kupić marzec/kwiecień). Jakoś niby ok, ale nie do końca.

Kross Vento 4.0 - tu też raczej wszystko spoko. Osprzęt niby gorszy niż w Tribanach, ale cały z jednej grupy, do tego minimum założyłem sobie tiagre, więc jest git. I pewnie bym go kupił gdyby nie kolor. Model 2018 brzydki szary, model 2019 niby lepszy biały, ale nadal to nie to.

Po grzebaniu tu na forum pojawiły się kolejne dwa pomysły (jeden nawet pojawił się z czasem, jakby został stworzony dla mnie). Pierwszy pomysł to Canyon Endurace Al 6.0, drugi nowo wypuszczony Rose Pro SL Tiagra. No i tak się bimbałem z tymi rowerami trochę czasu. Niby to samo, a nie to samo. W sumie jednak to samo... Rose ładniej wykończona rama, Canyon jakoś dla mnie ładniejszy jako całość. Potem znów mnie naszło na krótko, że może Rose. Wróciłem do Canyona. Definitywnie. Hmmm... A może Rose? Tak! Rose! Ale w sumie czemu? Bo geometria mniej endurance, bardziej race. Bzdura pewnie jako amator wsiadący pierwszy raz na jeden, lub drugi rower nie zobaczę różnicy. No, ale biorę Rose mimo supportu na pressfit. I tak czeka nas pewnie przyszłość z samymi pressfitami.

I znów nie wiedziałem Rose, czy Canyon, Canyon, a może Rose?

Napiszę do kogoś na forum. I tak skończyło się, że dzwoniłem do totalnie obcego mi gościa. Na początku, myślę nieeeeee... A potem, no ale w sumie? Może mi pomóc, generalnie i tak mnie nie zna... Na głupka chyba nie wyjdę. Dzwonię. I tak kolega[mention=1484]antyszprycha[/mention] namówił i nakierował mnie na Canyona. Na koniec rozmowy padło pytanie o kolor:

-Czerwony!

-No tak...najszybszy.

Taki był plan. Czerwony Canyon. Przyszedł marzec i tak odwiedzałem od czasu do czasu stronę Canyona. Aż tu patrzę czerwony Canyon wysyłka na koniec kwietnia, lub początek maja. Myślę "kurde! Sezon zacznie mi uciekać! Biorę czarny póki wysyłka jest na koniec marca, bo jak tak dalej będę zwlekał to i do lipca nie dostanę roweru". Szybka kalkulacja, nerwowe chodzenie po domu, walka z myślami, że przecież miałem zamawiać końcem miesiąca. Dobra tam... Zamawiam czarnego. Wysyłka na ostatni tydzień marca. Pięknie!

Po kilku dniach info na stronie się zmieniło, że wysyłka tydzień wcześniej. Liga!

Na następny dzień mail. Wysłaliśmy Twój rower. COOO? ALE JAK? MIAŁ BYĆ WYSŁANY W PRZYSZŁYM TYGODNIU! JA NIE MAM NIC DO NIEGO!

Potem w pracy zawał prawie. Brak środków na koncie. Wchodzę, a tu Canyon raz zablokował środki na koncie na poczet roweru, a potem pobrał drugi raz kwotę, bo nie mogli wziąć tego zablokowanego. Spoko...

18 marca w pracy o 9 rano, dostałem zdjęcie z domu:

7DbBw2g.jpg

Świetnie! Tylko konto na minusie jakieś 2 tyś złotych... Nie kupię kasku, nie kupię butów... Z jazdy nici. I tak do 21 marca aż straciła ważność blokada środków na koncie. Następnego dnia jadę po buty i kask. I co? Buty są, kasku nie ma ani koloru, ani rozmiaru... "Zamówię dla Pana na przyszły tydzień". No ok... Pogodziłem się z tym.

W międzyczasie złożyłem sobie rower.

aEw4nLp.jpg

Lun82x3.jpg

K10lKx3.jpg

Zkzw43h.jpg

Potem w końcu odebrałem buty i kask.

hfuVDzX.jpg

JUWUpce.jpg

Ustawiłem wszystko, przetestowałem jak się wpina i wypina i dziś tj. 30.03 w końcu wyruszyłem pierwszy raz swoją szosą...na szosę. No dobra, bardziej na ddr do okoła lotniska.

ooejjP9.jpg

CIz3p78.jpg

WQODa2r.jpg

STxAlbE.jpg

W taki to właśnie sposób stałem się posiadaczem pierwszej w swoim życiu szosy.

Troche suchych danych:

Rama: Canyon Endurace AL (1350g)

Widelec: Canyon One One Eight SL Carbon 1 1/8" (350g)

Stery: Acros AZX 214

Tylna przerzutka: Shimano Tiagra 4700

Przednia przerzutka: Shimano Tiagra 4700 Direct Mount 

Klamkomanetki: Shimano Tiagra 4700

Hamulce: Shimano Tiagra 4700

Kaseta: Shimano Tiagra 4700 11-32

Koła: Mavic Aksium 

Opony: Continental GrandPrix SL

Korba: Shimano Tiagra 4700 50/34

Suport: Shimano BSA

Mostek: Canyon V15 

Kierownica: Iridium H28 AL

Sztyca: Iridium S35

Owijka: Canyon Ergospeed Gel

Siodło: Selle Italia X3 Canyon Edition 

Zacisk siodła: Canyon Clamp SL

Pedały: Shimano M520

PS. Tak, wiem. Muszę zdjąć osłonę z tylnego koła. Nie było jakoś czasu/weny na to.

I tak, mam przewodową sigme. Na razie wpadło to co było w Giant'cie. Kiedyś zainwestuje w ROX, albo jakiegoś Elemnt Bolt na raty

PS2. Jakby ktoś miał ochotę, podaję link do Stravy:

strava.png

Wysłane z mojego P10 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Cris92
  • Lubię to! 5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JaW

Przepiękny rower, od tych kolorów dałbym mu ksywę "Trzmiel"  

:)

• Lubię to! 2
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
eMM

Jak dla mnie "Osa" lepsza. W końcu figurę ma niczego sobie.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Antyszprycha

Piękny rower, naprawde każdy Canyon ma coś w sobie, zawsze sentymentalnie wracam do tej marki ! Ciesze się,. że mogłem pomóc i życzę Tobie wielu udanych i szybkich kilometrów !!!

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
de Villars

A ja niestety nie podzielę tego entuzjazmu. Zupełnie nie trafia do mnie stylistyka Canyona (ogólnie, nie tylko tego konkretnie egzemplarza). Malowania, jakie ta firma lansuje, są generalnie kiepskie. A szkoda, bo ładniej pomalowane, te rowery miały by szansę naprawdę dobrze wyglądać. Ten zresztą też do mnie za bardzo nie przemawia. Rama wydaje się być fajna, ale ta kolorystyka... Rower jest czarno-czarny z czarnymi wstawkami... Ja tego nie pojmuję - jak można dać czarny napis na czarnym tle?  Do tego ta żółta owijka - nie żebym miał coś do żółtego (i tak lepsza taka niż czarna), tylko do czego ona pasuje? Tak wiem, do napisów na rurze górnej, których jednak w zasadzie nie widać. Na mój gust trzeba by dać więcej (chyba sporo więcej) żółtych akcentów, żeby to wyglądało.  Ale nie wiem czy to pomoże.

ps. siodełko nie za nisko?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

[mention=63]de Villars[/mention]

No widzisz, a mnie się podoba taki czarny. Powiem nawet więcej. Za jakiś czas wymienię tą żółtą owijkę na czarną. Tak samo jak Trek Checkpoint SL 6 w kolorze czarnym, też mi się podoba. Te żółte napisy i wzorki na rurze górnej dla mnie też mogły by być czarne. Niestety takie malowanie jest dopiero w Endurace Al 7.0 Disc, na którego mnie nie było stać, a i szosa na tarczach jakoś tak mniej mi się podoba.

Siodełko może z centymetr do góry, bo jak siadam na siodełko i daję piętę na pedał, to mam delikatnie ugięte kolano.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JaW

@Cris92 Kolano ma być delikatnie zgięte. 

Co do malowania - żółte akcenty są spoko, mnie się podobają. Najwyżej koloru żółtego mogłoby być delikatnie mniej na kierownicy, bo teraz taki jaskrawy przód zaburza równowagę optyczną. Moim zdaniem idealnie będzie dać czarną owijkę tylko na dolne chwyty, do klamek. Dowiń sobie na oryginalną, bedziesz miał pewniejszy chwyt i lepsze tłumienie wibracji w dolnym chwycie, a górę zostaw żółtą. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

@JaW

Jest delikatnie ugięte. Ale chcę spróbować ustawić siodełko metodą Le Monda. Chociaż niby mierze przekrok, tak jak wszyscy każą mierzyć w necie i na filmikach i wychodzi mi zawsze 78-79cm, to nadal nie jestem przekonany, że dobrze to robię. Mam 173cm wzrostu. Kolano mam lekko ugięte. Nawet gdy mam pięte na pedale to jest tyci, tyci ugięte.

Co do owijki możliwe, że na przyszły sezon wleci cała czarna PRO, bo o ile wiem jest stosunkowo nie droga i na prawdę ok. Będzie nawinięta na tą co jest teraz. No chyba, że się skuszę na Velox Bicolor, ale cena mnie jakoś powala. Toć to i tak się zużywa i tak się wymienia co jakiś czas... Chyba wolę kupić 3x owijke Pro, niż tą...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
soil

@Cris92 świetny rower!
Lotnisko w Bielsku jest idealne do robienia interwałów. No i pobliska ul. Antyczna jest idealna do sprawdzania progresu ;)

Do zobaczenia gdzieś ma trasie ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Antyszprycha
2 godziny temu, de Villars napisał:

A ja niestety nie podzielę tego entuzjazmu. Zupełnie nie trafia do mnie stylistyka Canyona (ogólnie, nie tylko tego konkretnie egzemplarza). Malowania, jakie ta firma lansuje, są generalnie kiepskie. A szkoda, bo ładniej pomalowane, te rowery miały by szansę naprawdę dobrze wyglądać. Ten zresztą też do mnie za bardzo nie przemawia. Rama wydaje się być fajna, ale ta kolorystyka... Rower jest czarno-czarny z czarnymi wstawkami... Ja tego nie pojmuję - jak można dać czarny napis na czarnym tle?  Do tego ta żółta owijka - nie żebym miał coś do żółtego (i tak lepsza taka niż czarna), tylko do czego ona pasuje? Tak wiem, do napisów na rurze górnej, których jednak w zasadzie nie widać. Na mój gust trzeba by dać więcej (chyba sporo więcej) żółtych akcentów, żeby to wyglądało.  Ale nie wiem czy to pomoże.

ps. siodełko nie za nisko?

ile ludzi tyle upodobań

Godzinę temu, Cris92 napisał:

@JaW

Jest delikatnie ugięte. Ale chcę spróbować ustawić siodełko metodą Le Monda. Chociaż niby mierze przekrok, tak jak wszyscy każą mierzyć w necie i na filmikach i wychodzi mi zawsze 78-79cm, to nadal nie jestem przekonany, że dobrze to robię. Mam 173cm wzrostu. Kolano mam lekko ugięte. Nawet gdy mam pięte na pedale to jest tyci, tyci ugięte.

Co do owijki możliwe, że na przyszły sezon wleci cała czarna PRO, bo o ile wiem jest stosunkowo nie droga i na prawdę ok. Będzie nawinięta na tą co jest teraz. No chyba, że się skuszę na Velox Bicolor, ale cena mnie jakoś powala. Toć to i tak się zużywa i tak się wymienia co jakiś czas... Chyba wolę kupić 3x owijke Pro, niż tą...

jaki rozm maszyny ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

Też zapytam o rozmiar .
Na oko patrząc to proporcje nie są za dobre.
Teoche jeździłem na za dużej szosie i takie były proporcje ..

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

[mention=1484]antyszprycha[/mention][mention=1216]egzo23[/mention]

Rozmiar S. Taki teoretycznie wyszedł z kalkulatora na stronie Canyona.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź

Jest radość, co? ;) Oby dzielnie służyła maszyna. Powodzenia! :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

To tak patrząc na wymiary ramy ze strony canyona.. I porównując do mojego cinelli, przy niemal identycznym moim wzroście, to brał bym canyona xs.

Rura podsiodłowa u mnie ma ma 435. U Ciebie aż 505. Długość efektywna u mnie 527. U Ciebie 537.

Ogólnie patrząc moje s to jak xs u canyona

50de9a5d2c83dfbfc6f83b5659189f3c.jpg&key=34da0ba81435f4e31c05718fa97403bdbf7e0579910640127132b5dd19582d86

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92
To tak patrząc na wymiary ramy ze strony canyona.. I porównując do mojego cinelli, przy niemal identycznym moim wzroście, to brał bym canyona xs.

Rura podsiodłowa u mnie ma ma 435. U Ciebie aż 505. Długość efektywna u mnie 527. U Ciebie 537.
Ogólnie patrząc moje s to jak xs u canyona

50de9a5d2c83dfbfc6f83b5659189f3c.jpg&key=34da0ba81435f4e31c05718fa97403bdbf7e0579910640127132b5dd19582d86

A przekrok i wzrost jaki masz? Tak, czy inaczej problem, by się pojawił jeśli bym chciał wymienić bo XS dostępny na koniec maja, początek czerwca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

Wzrost 172

Przekrok 77-78

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

[mention=1216]egzo23[/mention]

Tak mega na szybko, bo pędze na spacer z młodym i już mi druga połowa marudzi, że się nie wyrabiam.

79cm przekroku. Metodą LeMonda ten wynik razy 0.883 co daje 69.75cm. Szybko zleciałem do piwnicy i tak to wygląda:

Przed:

587bbcfcdeb9a1c22fd34fa2674789d4.jpg&key=9ce16c7be889ec0cc749712f47dfb293996bcbd2ea882d5387a5f7d8389fba0c

A tak po:

9f9675440258a07fc09643e5db7a0858.jpg&key=70df19c82e7fbb139035b93b19e69c85444d355dec74e48bb4f3a121346a970f

Wychodzi, że siodełko było ponad 4.5cm za nisko. Dołączyłem zdjęcia z piwnicy, na których widać po poziomie lampki z tyłu jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

Noo.

Teraz zacznie lepsze proporcje

Mi ta też się sprawdza ... chociaż sam najpierw ustawiłem według moich upodobań . A potem sprawdziłem tak . I mam różnicę pół centymetra smile.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

Uff... Czyli nie trzeba zmieniać na mniejszy? Najbliższa jazda testowa chyba dopiero we wtorek patrząc na pogodę jaka ma być, brak ciuchów u mnie na temperatury od 5 do 12 stopni i na plany dzisiejsze i jutrzejsze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
egzo23

Ciekawe jeszcze czy z siodłem tak będziesz czuł się komfortowo.
Bo rozumiem, że przedtem jeździłeś z niższym ustawieniem ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

Jeździłem to trochę za dużo powiedziane. Dopiero trochę ponad godzina na tym rowerze. I tak po 20min dziwnie mnie bolał tyłek, ale to pewnie kwestia przerwy, a po 40-45min lekki dyskomfort czułem w łokciach. Także zobaczymy co się zmieni.

[mention=1216]Łabędź[/mention]

I to jaka radocha! Tylko średnie jeszcze nie te. Takie moje małe marzenie się spełniło

EDIT:

[mention=1216]soil[/mention]

A dasz wiarę, że nigdy nie jechałem tam na rowerze? Ba... autem może ze dwa razy. Zazwyczaj jadę albo w stronę kamienicy, albo w stronę zapory Łowiecka itp. A progres od czasu, do czasu, jeśli miałem chęć to sprawdzałem jakoś tam w małym stopniu na Karbowej od pętli do ronda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Cris92

Głupie pytanie panie i panowie. Chociaż domyślam się odpowiedzi, to jednak zapytam, a nóż widelec dowiem się czegoś nowego. Tej osłony z tylnego koła nie da się zdjąć bez ściągania kasety? Jedynie chyba rozcinając ją?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łukasz_P

Nie wiem z jak dużego miasta jesteś, ale jak masz w pobliżu Decathlon, to podjedź tam. Ogarną Ci to w 3 minuty i prawdopodobnie za free. Przynajmniej we Wrocławiu są bardzo życzliwi ;)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Tomek1981

Natnij ją np.dużymi nożyczkami czy obcinaczkami do kabli,a resztę dzieła dokończysz rękoma,pare sekund i po sprawie

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gregory34

@Cris92 kup bacik i klucz do kaset.Przyda Ci się w przyszłości na pewno.Zdjęcie kasety,wywalenie jak piszesz osłony , to nie naprawa promu kosmicznego,a jaka radość że coś sam zrobiłeś przy swoim rowerze :-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi