Skocz do zawartości

Maratony MTB/odpowiedni rozmiar ramy

peelo7

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Jestem kolarzem amatorem i do tej pory rower użytkowałem jedynie rekreacyjnie. Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pomysł żeby troszkę się pościgać na zawodach i pomysł ten chcę zrealizować w przyszłym sezonie.

Posiadam Specialized Crave w rozmiarze L, tj. 19". Mój wzrost to 175, przekrok:  82cm.

O ile rower w tym rozmiarze znakomicie się sprawdza na krótszych czy dłuższych wycieczkach to na zawody jest podobno za duży. "Podobno" dlatego, że patrząc po forach kolarze o moich wymiarach często mają mniejsze ramy. 

Proszę o Waszą poradę dotyczącą udziału w maratonach na ciut większej ramie. Macie jakieś z tym związane doświadczenia? Rower bardzo mi odpowiada i wolałbym się z nim nie rozstawać 😉 W sumie gdybym nie naczytał się na forach to uznałbym, że rozmiar mojego Speca jest dla mnie idealny😉

Proszę o porady!

Nie rozumiem twojego problemu. Skoro rower jest na Ciebie dobry i jeździ Ci się na nim dobrze, to po co chcesz go zmieniać. To tobie ma się dobrze jeździć na rowerze, a nie ludziom na forach.

Kolarze często celują w jak najmniejsze ramy, aby urwać parę gram z ciężaru roweru. Ale to może mieć jakieś znaczenie jak celujesz w pudło, a nie kiedy startujesz po raz pierwszy.
Mniejszy (a w zasadzie krótszy) rower, przynajmniej w teorii, jest również zwrotniejszy, za to mniej stabilny (musisz nadrabiać techniką). Ale znowu - to ma znaczenie dla czołówki, a nie dla nowicjusza, i bardziej w cross country a nie w maratonach.

• Lubię to! 1

Przejedź się na maraton lub trasę maratonu swoim rowerem i sam stwierdzisz czy jest dobrze czy jednak nie. Jeśli teraz rower Ci bardzo pasuje, to w czym problem? Ewentualnie pożycz rozmiar mniejszy z wypożyczalni albo od kumpla i się dowiesz wszystkiego bez inwestowania w ciemno.