Skocz do zawartości

Garmin Edge 520 dla szpiegów... 3 ciekawe funkcje warte podglądnięcia u rywali...


SzajBajk

Rekomendowane odpowiedzi

  • Administrator

P1040396-001.jpgKomputerek rowerowy Garmin Edge 520 to nie tylko wspaniałe narzędzie do trenowania, ale również skarbnica wiedzy na temat jego posiadacza... Serio!

Ten licznik śledzi, zapisuje i analizuje mnóstwo danych, które są bardzo przydatne do kierowania treningiem. Wiele informacji jest trudnych w interpretacji, ale komputerek idzie z pomocą mniej doświadczonym kolarzom, zapisując i aktualizując kilka podstawowych informacji. Podglądnięcie ich i swoich kumpli na niedzielnej ustawce da Ci niezły wgląd w możliwości "rywali" ;)

Chcesz trochę poszpiegować? Udaj, że zachwycasz się nową kierownicą karbonową kolegi / koleżanki i zaczynamy...

Pułap tlenowy, czyli VO2max.

Garmin Edge nieustannie "przygląda się" wyczynom swojego właściciela i stara się przynajmniej oszacować niektóre wartości. Jedną z nich jest pułap tlenowy. Znając jego poziom u danego kolarza, będziesz w stanie ocenić swoje szanse do utrzymania się na jego kole podczas ucieczki, lub zwycięstwa na finiszu. Jeżeli Twój pułap tlenowy jest wyraźnie niższy, walki w strefie beztlenowej nie nadrobisz siłą nóg.

P1040397-001.jpg

Zaglądając w to miejsce, sporo się dowiesz o posiadaczu licznika ;)

P1040398-001.jpg

Wśród statystyk, pułap tlenowy, czyli VO2max są godne poznania.

P1040399-001.jpg

Masz znacznie niższe Vo2max od rywala? Nie próbuj go ograć na finiszu!

 FTP, czyli Funkcjonalna Moc Na Progu.

Ten parametr Garmin obliczy precyzyjnie na podstawie danych z miernika mocy. Wynik można również wprowadzić ręcznie po wykonanym w laboratorium sportowym teście wydolności. I co nam da odczytanie tej liczby? A no sporo... W odróżnieniu od VO2max, ten parametr pokazuje zdolności wytrzymałościowe. Krótko mówiąc - kto ma wyższą wartość FTP, będzie w stanie jechać dłużej bez nadmiernego "zakwaszania się". Jeżeli więc masz np. VO2max niższe od rywala, ale górujesz nad nim wartością FTP, narzucaj mocne tempo na długo przed metą, by nie doprowadzić do finiszu, tylko zgubić go po drodze :)

P1040400-001.jpg

Jeszcze chwila i poznasz możliwości "pociągowe" rywala...

P1040401-001.jpg

258 W to moc, z jaką ten kolarz (czyli ja :)) będzie w stanie jechać przez godzinę. W górzystym terenie ważny jest stosunek tej wartości do masy kolarza.

Osobiste rekordy.

Tutaj poznamy ciekawe dane, zapisywane przez licznik na przestrzeni miesięcy. Dadzą nam one wgląd w zwyczaje treningowe kolarza.. Czy jeździ długie dystanse? Czy trenuje na długich podjazdach? Jak dobrze potrafi utrzymywać duże tempo na długich odcinkach?

P1040402-001.jpg

Poznaj najlepsze wyniki.

P1040403-001.jpg

Czy i kiedy jeździmy na długie treningi? Ile czasu potrzebujemy na pokonanie 40 km?

P1040404-001.jpg

Ta plansza pokaże, czy mamy do czynienia z "królem gór".

Oczywiście nie tylko Garmin pozwoli na zabawę w szpiega. Ciekawe funkcje znajdziesz również w komputerkach innych marek. A tak na poważnie - rozmowa z innymi kolarzami na temat chociażby powyższych parametrów pozwoli Tobie nieporównanie szybciej zdobyć formę, dzięki odpowiedniemu kierowaniu swoim treningiem. Dobrej zabawy!

Odnośnik do komentarza

Wystarczy do tego trenażer który przelicza Waty. Podczas wykonania testu FTP najlepiej jest mieć drogę bez ewentualnych postojów (np. korek, szlaban, wypadek, objazd drogi) - to właśnie zagwarantuje trenażer. Poza tym test FTP robiony w określonych odstępach czasowych pozwoli dzięki trenażerowi porównać wartości w niemal identycznych warunkach testowych. 

Odnośnik do komentarza

Kolega wyżej opisuje wykorzystanie posiadanej wiedzy na temat FTP i VO2 podczas rywalizacji i chyba nie chodziło mu o rywalizację na trenażerach ; )

Sposób wykonania testu FTP jest zrozumiały natomiast posiadana wiedza na temat własnych parametrów bez posiadania miernika mocy w kontekście wyścigowym nie ma możliwości wykorzystania :P

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...