SzajBajk

3 fakty o nowej grupie Shimano Deore M6100, M5100, M4100.

Rekomendowane odpowiedzi

SzajBajk

Shimano Deore 2021 - trzy fakty.

1. Nowa grupa Shimano Deore M6100, to napęd 1x12, w pełni kompatybilny z grupami SLX, XT oraz XTR. Oznacza to, że nie musisz się już zastanawiać, czy przerzutka Deore zadziała z manetką XT, albo co z bębenkiem piasty, jeśli zechcesz odchudzić rower kasetą XT. Grupa Deore stała się pełnoprawnym członkiem iem rodziny grup MTB.

DEORE_M6100_12s_1.jpgDEORE_M6100_BL_SL_101.jpgDEORE_M6100_DT_101.jpg

2. Nowa Deorka przejęła większość systemów, nawet od XTR'a! Należą do nich: Dynamic Chain Engagement i Hyperglide + (dla lepszej zmiany przełożeń), mocowanie kasety Microspline (12s), dodatkowy punkt podparcia klamki hamulcowej, lewa manetka Mono Lever, system mocowania manetek I-Spec EV, czy stabilizator przerzutki tylnej i jej duże kółeczka. Czego zatem nie ma? No nie ma oczywiście karbonu i jest więcej stali, a mniej aluminium. Manetki nie mają systemu Multi Release oraz Instant Release, jak w XT oraz XTR.

CS-M6100-12_10-51T_1.jpgFC-M5100-1_32T_C219_1.jpgSL-M5100-IL_C219_1.jpgSL-M6100-IR_C219_2.jpgRD-M6100-SGS_C219_1.jpg

3. Nowa grupa ma aż trzy wersje, z różnymi opcjami napędów: 12 - rzędowa M6100, 11 - rzędowa M5100 i 10 - rzędowa M4100. Daje nam to w sumie napędy: 1x12, 1x11, 1x10, 2x11, 2x10. To sporo. Większość zapewne wybierze 1x12, jako że ten będzie współgrał z grupami wyższymi. Poza tym, stawiałbym też na 2x10 - napęd bardzo uniwersalny, a jednocześnie dobrze działający. Pamiętajcie, że wszystkie mega - giga systemy w napędach 1x12 u Shimano i Sram'a, są koniecznie potrzebne, bo przy ogromnej kasecie, przerzutce tylnej jest coraz trudniej wykonywać swoją pracę. W napędach 2x10, a nawet 2x11, biegi "wchodzą" bardziej miękko, niż w systemie 1x12.

DEORE_M4100_2x10s_1.jpgDEORE_M4100_10s_1.jpgDEORE_M5100_2x11s_1.jpgDEORE_M5100_11s_1.jpg

Krótko mówiąc, dobra wiadomość dla miłosników prawdziwego kolarstwa górskiego, z ograniczonym budżetem na sprzęt. Teraz odpalasz maszynę na Deorce, a jak wpadnie kasa na "osiemnastkę", puszczasz wodze wyobraźni i w Twoim rowerze pojawia się... tylna przerzutka, z trzema kultowymi literami: X...T...R... Bawisz się oczywiście na singletrack'ach, bo na imprezę urodzinową na bazie już kasy nie wystarczy ;) 

• Lubię to! 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RostiTorth
7 godzin temu, SzajBajk napisał:

Manetki nie mają systemu Multi Release oraz Instant Release, jak w XT oraz XTR.

i to jest niezrozumiane. Tutaj niby jest:

deore.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
vdcmike
Napisano (edytowane)

Nie ma ani instant ani tym bardziej multi.

Edytowane przez vdcmike

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel

W ogóle ta grupa wygląda na bardzo low endową. Korba nie ma hollowtech. Problematyczna może być też waga nowych kaset. Do tej pory w przypadku tak dużych kaset stosowano aluminium do wykonania największych koronek. Teraz mamy stal. Shimano nie podało chyba jeszcze wagi ale obawiam się że lekko nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Ja widzę hollowtech II.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
6 godzin temu, Bujak napisał:

Ja widzę hollowtech II.

Tylko 2-PIECE CRANKSET. Chyba że się mylę. Jeśli tak podaj linka gdzie jest napisane o Hollowtech.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel

No nie. Tutaj jest to napisane:

Technologia HOLLOWTECH jest stosowana w ultralekkim drążonym mechanizmie korbowym stworzonym przez SHIMANO z wykorzystaniem własnej technologii kucia, która zapewnia sztywność.

A 2-piece crankset jest opisany tu:

https://bike.shimano.com/pl-PL/technologies/component/details/2-piece-crankset.html

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Masz rację.

Zawsze myślałem, że to tylko shimanowska nazwa na oś zintegrowaną.

Rzeczywiście M6000 miało drążone ramię korby, czyli w tym elemencie zeszli do klasy Alivio.

Ciekawe jak to się przekłada na ciężar korby?

.............................................

W końcu się przyznali do tego o czym od dawna mówię, że Dynasys i Dynasys 11 są kompatybilne!

062e712f037426d020469f7228f6ab4f.jpg&key=9e3788126241edc2caa95d8f778b25d4a397736b577502f38311f3e988acf978

Tu napisałem o tym więcej:

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https://forum.szajbajk.pl/topic/12252-nasze-testy-miksowanie-przerzutek-i-manetek-mtb-sram-shimano-inne/?do=findComment&comment=222585&share_tid=12252&share_pid=222585&share_fid=1893414&share_type=t&link_source=app

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
19 minut temu, Bujak napisał:

Ciekawe jak to się przekłada na ciężar korby?

Myślę że dużej różnicy nie będzie. Natomiast jak wspomniałem wcześniej brak aluminiowych największych koronek w kasetach spowoduje że ich waga przekroczy zapewne 0.5 kg. To wszystko sugeruje że Deorka stanie się prawdopodobnie napędem do bardziej low endowych rowerów dla niedzielnych rowerzystów. Jak w ślad za tym pójdzie niska jakość użytych materiałów to ktoś trochę więcej jeżdżący będzie już zmuszony celować w znacznie droższe grupy. Szkoda bo osobiście lubiłem Deorkę. Dla trochę bardziej zaawansowanego amatora była stosunkowo niedrogą, fajną grupą. Zwłaszcza ostatnia 6000 z niezłymi napędami i hamulcami. Może kraczę na wyrost ale miałem ochotę na kasetę 11-46 10s. Tylko że jak będzie miała wagę cegły to tą ochotę całkowicie stracę. Obym się mylił.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Przecież możesz kupić kasetę z wyższej półki.

Dobrze, że najniższe 12s jest stalowe, bo dzięki temu masz wybór i możliwość zejścia z ceną.

Osobiście nie lubię kaset aluminiowych, bo zęby się w nich łamią.

Wolę stalową Sram NX 1230 - 615g trudno, coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
10 minut temu, Bujak napisał:

Przecież możesz kupić kasetę z wyższej półki.

Nie ma 10-tek w tym stopniowaniu.

11 minut temu, Bujak napisał:

Jak jeździsz agresywne MTB to tak. A jak używasz najbardziej miękkich przełożeń "od święta" to różnica w wadze nawet na tej 1 koronce jest spora.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Ja patrzę na 12s, a Ty na 10s i dyskutujemy

M4000 to Alivio.

M4100 nazwali Deore, ale to linia produktu Alivio, więc bardzo budżetowa. Nie spodziewam się tu aluminium, tylko niskiej ceny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
leejoonidas
3 godziny temu, Bujak napisał:

Wiele razy słyszałem lub czytalem o tym ale nigdy nie widziałem wyłamanych aluminiowych zębów w kasetach, w stalowych wiele razy widziałem to zjawisko. Czy możesz podać jakieś szczegóły w których kasetach łamią się zęby i na których koronkach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Na jakimś filmie@SzajBajk przy serwisie zauważył, że nie ma zęba. Poza tym czytałem o tym ze 3 razy.

Dotyczy to aluminiowych, największych zębatek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel
5 godzin temu, Bujak napisał:

Ja patrzę na 12s, a Ty na 10s i dyskutujemy

He, he, to się dogadaliśmy :)

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Pitrich

5100 w opcji 1x11 jest ciekawe. Pasuje pod bębenek 11s, tylna przerzutka zerżnięta z 1x12 z większymi kółkami i sprzęgłem. Ciekawe kiedy to wyjdzie bo na razie nawet wagi nie podają :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Bujak

Wszystko w sprzedaży już jest.
Shimano nie podaje masy Alivio i Deore. Tylko wyższe klasy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi