Skocz do zawartości

Pytania początkującego

kristof1666

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 33 lat i postanowiłem przejść z rekreacji (jazdy turystyczno-wyprawowej) do sportu, zamierzam brać udział w maratonach MTB. Do tej pory jeździłem głównie na kilkugodzinne, max. całodniowe wypady raz w tygodniu.
Nie mam dużo czasu na treningi, od 2 tygodni realizuje plan treningowy, ćwiczę z pulsometrem, na razie chcę zwiększyć wytrzymałość i wydolność, tygodniowy plan:
*1,5h w III strefie MHR (70-80%)
*1h w IV strefie MHR(80-90%)
*2-3h wyprawa weekendowa
Z czasem będę dokładać kilkanaście minut, ewentualnie interwały/wzniesienia zamiast treningu w IV strefie, potem również trening techniczny.
Mam kilka pytań:
1.Czy na początek tyle wystarczy(za dużo/za mało)?
2.Mam problem, chce sobie wyznaczyć jakiś cel, mam już "kontrolną" trasę szosową ok. 30km, robie ją ze średnia prędkością 28km/h. Nie ma pojęcia jaką średnią obrać za cel (po miesiącu, dwóch, trzech, pół roku)?
3.Pozycja na szosówce, jakie ma znaczenie dla mięśni (konkretnie siły wkładanej w pedałowanie)pochylenie, czy tylko chodzi o opór powietrza)?
4. Minutowe, dwuminutowe odpoczynki podczas treningu - czy są "grzechem", szczególnie podczas godzinnego treningu, czy lepiej mniejsza intensywność i nie zatrzymywać się?

Ja mogę Tobie powiedzieć tak, zarzuć sobie pewien cel u mnie celem było wzięcie udziału w maratonie MTB i ukończenie oraz by nie być ostatnim w swojej kategorii, udało się.

Dodatkowo powiem Tobie że treningi jakie kol wiek nie miały miejsca bo urodziło mi się dziecko w dodatku jeżdżę od tamtego sezonu. Dopiero teraz będę przygotowywał się na następny rok. 

Jak chcesz zobaczyć mój krótki opis z pierwszych zawodów zapraszam : 

Pozdrawiam Serdecznie :)

• Pomógł 1

1. Jeździsz codziennie? Jeśli tak to za dużo, możesz się przetrenować i wypalić. W kolarstwie więcej nie znaczy lepiej.

2. Możesz wyznaczyć sobie odcinek kontrolny, ale zwróć uwagę, że na początku przygody z kolarstwem i treningiem Twoja wydolność będzie rosła szybko, oczywiście do pewnych wartości.

3. Pozycja na rowerze ma wpływa na wiele elementów, ale to temat rzeka. W skrócie Twoja pozycja powinna być prawidłowa, a nie mocno pochylona, aby jechać szybciej itp.

4. Lepiej nie zatrzymywać się, jechać z mniejszą intensywnością.

Nie jestem specem od treningu, ale rozpoczynając treningi kolarskie, należy jeździć dłużej z mniejszą intensywnością, a nie katować się tempówkami itp. Musisz najpierw zbudować bazę tlenową.

po 2 miesiącach treningu wystartowałem w maratonie (bike atelier) podzielę się przemyśleniami
startowałem z ostatniego sektora, ale wyprzedziłem dużo osób, jednak jednak na 24 km był rozjazd i miałem do wyboru krótsza  trasę hobby (zostałoby 3 km) lub open (dodatkowe 35km), zdecydowałem się na open i po 10km opadłem z sił (wiedziałem, że tak będzie) i w zasadzie walczyłem aby dojechać
wiem, że ze "sportowego" punktu widzenia to błąd, jak trenuje 1,5-2h to powinien taką trasę wybierać, ale chciałem się sprawdzić na dłuższym dystansie
przemyślnia po starcie:
-trening szosowy na górzystej trasie przełożył się na podjazdy
-jechałem w butach do biegania przełajowego i muszę powiedzieć, że miałem pewną przewagę nad zawodnikami z pedałami zaciskowymi, dużo osób wyprzedziłem właśnie jak po podjazdach się wpinały, przy przeszkodach typu poprzeczna kłoda  trzymałem rower między nogami i wystarczyło się odepchnąć i mogłem szybko jechać dalej (znowu wyprzedzałem osoby które się wpinały)
-na początku nie wyprzedzałem, jechałem na 60%możliwości, walkę zacząłem po kilku podjazdach