Skocz do zawartości

Rower na kołach 27,5 czy 29 cali ?


KolegaSzymon

Rekomendowane odpowiedzi

W tym tygodniu mam zamiar kupić górala. Mam upatrzony model Kross Hexagon B5 na kole 29 cali, lecz naczytałem się że takie koło nie sprzyja do stromych podjazdów. Problem w tym że znalazłem badania, które mówią że 29 świetnie się wspina. Mam 16 lat i 187 cm wzrostu. Będę jeździł po drogach szutrowych i asfaltowych, z dość dużymi nachyleniami terenu (nawet powyżej 35-40 stopni). Kupić rower na 29 czy na 27,5. Proszę o szybką i fachową pomoc.

Odnośnik do komentarza

187 cm to nie tak znowu mało ;) 29er na podjazdach powinien radzić sobie lepiej. Ale 35-40 stopni to jest już konkret, gdzie pewnie większość zsiada i bierze rower na plecy :) Chyba, że mówisz o tak stromym podjeździe, ale na tyle krótkim, że go można połknąć rozpędem. 

Tak czy inaczej, biorąc pod uwagę Twój wzrost, szukałbym 29. Szczególnie, że mając 16 lat jest szansa, że jeszcze urośniesz.

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Ten podjazd o którym mówię, jest końcówką stromej sekcji podjazdowej. Cała sekcja ma około 500-600 metrów. Ten ostatni podjazd ma 60-80 metrów więc chyba jest dość długi. Wiem że podjazdy często są kilkusetmetrowe ale chyba nie aż tak strome. 

 

Edytowane przez KolegaSzymon
Odnośnik do komentarza
Dnia 11.06.2017 o 16:22, kaszek napisał:

35-40 stopni to jest już konkret

Robiłem takie podjazdy na 29er z sakwami i nie było źle :) Wszystko zależy od mocy nogi.

 

@KolegaSzymon ja mam 170 cm wzrostu i bez problemu śmigam na 29er. Być może na początku, gdy pojawiły się 29er rzeczywiście wielkość była odczuwalna przy niskim wzroście. Na szczęście już dawno producenci poradzili sobie z tym problemem odpowiednio zmieniając geometrię ramy. Niektórzy producenci często w swojej ofercie uzależniają rozmiar koła od wzrostu, ale wydaje mi się, że jest to zabieg marketingowy.

 

Właściwie zaletą 29er jest dobre podjeżdżanie i zjeżdżanie, a jedyną wadą jest mała zwrotność w ciasnych sekcjach, gdzie wg. mnie najwięcej zależy od umiejętności rowerzysty. Uważam, że to koła 27,5 znikną z rynku szybciej niż 26 czy 29 i będą wykorzystywane w Endura, FR lub DH.

Odnośnik do komentarza
W tym tygodniu mam zamiar kupić górala. Mam upatrzony model Kross Hexagon B5 na kole 29 cali, lecz naczytałem się że takie koło nie sprzyja do stromych podjazdów. Problem w tym że znalazłem badania, które mówią że 29 świetnie się wspina. Mam 16 lat i 187 cm wzrostu. Będę jeździł po drogach szutrowych i asfaltowych, z dość dużymi nachyleniami terenu (nawet powyżej 35-40 stopni). Kupić rower na 29 czy na 27,5. Proszę o szybką i fachową pomoc.

Problem może pojawić się u osób zbyt niskich dla tego rozmiaru koła. Z przyczyn budowy takiego roweru. Kierowca w takim rowerze jest umieszczona dość wysoko a dodatkowo jest to dłuższy rower niż ten za kołach 27,5". Osoby poniżej 175cm mają problem z dociśnięciem przedniego koła a tym samym zachowania kierunku jazdy. Jeśli jednak jesteś wysoki i/lub dobrze dobierzesz rower to 29-tka będzie zdecydowanie bardziej efektywniejsza na podjazdach niż mniejsze koło.
Odnośnik do komentarza
Andrzej Sawicki

Rozumiem, że dla początkujących może to być problem, ale bez przesady z tym straszeniem. Dopóki nie zasuwasz szybko (!) po naprawdę trudnych ścieżkach, utrata zwrotności na 29" nie będzie odczuwalna. Poza tym dużo można nadrobić techniką -- odpowiednim składaniem się na rowerze. O tym jest mnóstwo pomocnych filmów na YT.

Przeciwwskazaniem jest niski wzrost, ale producenci już to skojarzyli: w najmniejszych rozmiarach MTB wielu montuje tylko koła 27,5". W ten sposób unikają psucia geometrii, kiedy rama się zmniejsza, a koła nie. Co ciekawe, nie robią tego w przypadku rowerów szosowych, a tam występują podobne problemy z geometrią.

Odnośnik do komentarza
40 minut temu, Andrzej Sawicki napisał:

W ten sposób unikają psucia geometrii, kiedy rama się zmniejsza, a koła nie.

Wręcz odwrotnie! Producenci doszli do wniosku, że muszą zmienić geometrię roweru, aby móc wsadzić koła 29er bez utraty zwrotności. Niestety wymaga to więcej główkowania i więcej testów, dlatego niektórzy ułatwili sobie pracę stosując różne rozmiary kół do różnych wzrostów użytkowników. 

1 godzinę temu, Anton napisał:

Do jazdy po asfalcie ktore kola sa lepsze? 29 czy 27,5 cali?

Moim zdaniem zdecydowanie więcej zalezy od rodzaju zastosowanej opony niż rozmiaru kół :)

Dnia 15.6.2017 o 13:47, Red napisał:

Osoby poniżej 175cm mają problem z dociśnięciem przedniego koła a tym samym zachowania kierunku jazdy.

Już dawno jest na to recepta - niżej osadzony kokpit ;)

Odnośnik do komentarza
1 godzinę temu, Andrzej Sawicki napisał:

Rozumiem, że dla początkujących może to być problem, ale bez przesady z tym straszeniem. Dopóki nie zasuwasz szybko (!) po naprawdę trudnych ścieżkach, utrata zwrotności na 29" nie będzie odczuwalna. Poza tym dużo można nadrobić techniką -- odpowiednim składaniem się na rowerze. O tym jest mnóstwo pomocnych filmów na YT.

Przeciwwskazaniem jest niski wzrost, ale producenci już to skojarzyli: w najmniejszych rozmiarach MTB wielu montuje tylko koła 27,5". W ten sposób unikają psucia geometrii, kiedy rama się zmniejsza, a koła nie. Co ciekawe, nie robią tego w przypadku rowerów szosowych, a tam występują podobne problemy z geometrią.

Czyli jakie proponujesz? 29 czy 27,5 na asfalt?

31 minut temu, Franz Mauer napisał:

Wręcz odwrotnie! Producenci doszli do wniosku, że muszą zmienić geometrię roweru, aby móc wsadzić koła 29er bez utraty zwrotności. Niestety wymaga to więcej główkowania i więcej testów, dlatego niektórzy ułatwili sobie pracę stosując różne rozmiary kół do różnych wzrostów użytkowników. 

Moim zdaniem zdecydowanie więcej zalezy od rodzaju zastosowanej opony niż rozmiaru kół :)

Już dawno jest na to recepta - niżej osadzony kokpit ;)

A pomijajac rodzaj opony? 29 czy 27,5?

Odnośnik do komentarza

Mam 173 cm wzrostu jeżdżę na rowerze z ramą M na kołach 29 cali i nie ma problemu z jazdą ani podjazdami. To mit że osobom z niskim wzrostem źle się jeździ na rowerach z 29" kołami. Przesiadłem się z 26", lepsze są podjazdy i pewniejsze zjazdy.

Odnośnik do komentarza
7 minut temu, davision napisał:

Mam 173 cm wzrostu jeżdżę na rowerze z ramą M na kołach 29 cali

ja mam 170 cm i też nie mam problemów z opanowaniem roweru na 29er ;) Kwestia wczucia się i umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Andrzej Sawicki

Duże koło uniemożliwia dostosowanie geometrii ramy do małej osoby. To nie główkowanie, to prosta geometria (taki dział matematyki). Pewnych kątów nie da się w żaden sposób uzyskać, kiedy koło jest zbyt duże w stosunku do człowieka. Gdyby wystarczyło pomyśleć, nawet rowerki dla dzieci byłyby robione na większych kołach, bo standaryzacja obniża ceny. A jakoś wciąż są na kołach 20" i okolice.

Edytowane przez Andrzej Sawicki
Odnośnik do komentarza
12 minut temu, Andrzej Sawicki napisał:

Duże koło uniemożliwia dostosowanie geometrii ramy do małej osoby. To nie główkowanie, to prosta geometria (taki dział matematyki). Pewnych kątów nie da się w żaden sposób uzyskać, kiedy koło jest zbyt duże w stosunku do człowieka. Gdyby wystarczyło pomyśleć, nawet rowerki dla dzieci byłyby robione na większych kołach, bo standaryzacja obniża ceny. A jakoś wciąż są na kołach 20" i okolice.

Mam 182 cm wzrostu

Odnośnik do komentarza
Andrzej Sawicki

Spokojnie pojeździsz na 29" nawet po krętych ścieżkach. Małe osoby w tym przypadku to poniżej 170 cm albo nawet 160 cm. Producenci tworzą geometrię rowerów dla rozmiaru M lub L, czyli dokładnie do Twojego wzrostu. Problemy mogą być przy małej ramie na dużych kołach (29" z ramą S lub mniejszą) i dużej ramie na małych kołach (26" albo 27,5" z ramą XL lub większą).

Edytowane przez Andrzej Sawicki
Odnośnik do komentarza
47 minut temu, Andrzej Sawicki napisał:

Spokojnie pojeździsz na 29" nawet po krętych ścieżkach. Małe osoby w tym przypadku to poniżej 170 cm albo nawet 160 cm. Producenci tworzą geometrię rowerów dla rozmiaru M lub L, czyli dokładnie do Twojego wzrostu. Problemy mogą być przy małej ramie na dużych kołach (29" z ramą S lub mniejszą) i dużej ramie na małych kołach (26" albo 27,5" z ramą XL lub większą).

Dzieki.pzdr

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, Andrzej Sawicki napisał:

uże koło uniemożliwia dostosowanie geometrii ramy do małej osoby.

Nie zgodzę się, ponieważ fakty mówią same za siebie. Wystarczy popatrzeć choćby na czołowe zawodniczki światopwego MTB. 

Maja Włoszczowska - 170 cm - koło 29

Jolanda Neff - 168 cm -koło 29

Catharine Pendrel - 165 cm - koło 29

Sabine Spitz - 168 cm - koło 29

Pauline Ferrand-Prévot - 165 cm - koło 29

Yana Belomoina - 164 cm - koło 29

Jenny Rissveds - 164 cm - koło 27,5 (jestem przekonany, że z biegiem czasu przesiądzie się jak Nino na 29er)

A Emily Batty ma 161 cm i jeździ Trekiem Pro Caliber RSL na kole 29 

 

5 godzin temu, Andrzej Sawicki napisał:

Problemy mogą być przy małej ramie na dużych kołach (29" z ramą S lub mniejszą) i dużej ramie na małych kołach (26" albo 27,5" z ramą XL lub większą).

Jakie problemy?

Odnośnik do komentarza
Andrzej Sawicki

Zawodnicy jeżdżą na tym, co im dają sponsorzy. Sponsorzy promują koła 29" i napęd 1x. O geometrii było w szkole średniej, ale może przespałeś. Ja rozumiem trollowanie, ale bez jaj.

Edytowane przez Andrzej Sawicki
Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Andrzej Sawicki napisał:

Zawodnicy jeżdżą na tym, co im dają sponsorzy.

I wsadzają na rowery, na których zawodnicy czują się źle. A zawodnicy całkiem przez przypadek wykręcają światowe wyniki. Stary - prosze Cię... Z matematyki byłem całkiem niezły, ale widać da sie zrobić geometrię roweru, aby można było przy małym wzroście wygodnie jeździć na 29er. Oprócz geometrii samej ramy jest wiele elementóœ roweru, które mają wpływ na pozycję i dzięki nim można wiele nadrobić, czego nie da się już samą ramą. 

Taka ciekawostka: najniższa zawodniczka Emily Batty sama wybrała koło 29er, choć miała możliwość wyboru równiez 27,5,bo na takim Treku jeździła wcześniej. Nikt ją do tego nie zmuszał, a jedynie sama po wielu przymiarkach i testach wybrała największy rozmiar koła. 

przynajmniej nie teoretyzuję książkowo, bo sam mam 170 cm wzrostu, jeżdże na ramie S, kołach 29er i czuje się jak ryba w wodzie. 

Edytowane przez Franz Mauer
Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...