Skocz do zawartości

Kurtka czy bluza

Gophfer

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, ale np. ostatnio jak jeździłem w okolicach 5-7 stopni to miałem ubrany podkoszulek termoaktywny z długim rękawem, bluze kolarską z długim rękawem i do tego kamizelke przeciwwiatrową i było mi przy jeździe w okolicach 25-30km/h za zimno. W sensie do wytrzymania, ale jednak tego komfortu cieplnego nie było. Teraz pytanie czy któraś warstwa jest zbyt kijowej jakości czy po prostu to już temperatury gdzie trzeba ubrać porządną kurtkę zimową, tylko właśnie z większością takowych jest pewnie problem z oddychalnością bo chyba wszystkiego na raz mieć nie można.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Damios napisał:

czy po prostu to już temperatury gdzie trzeba ubrać porządną kurtkę zimową, tylko właśnie z większością takowych jest pewnie problem z oddychalnością bo chyba wszystkiego na raz mieć nie można

Właśnie o to mi chodzi. Pod grubsza kurtką zawsze mnie zalewało. wymyśliłem więc sobie, że na wierzchu będzie dobra membrana (praktycznie nie ocieplana), a pod spodem bielizna termo i ew. dodatkowe warstwy zależnie od potrzeb. W praktyce jest tak, że moja zajefajna membrana z oddychalnością podobno 10,000 nie odprowadzi takiej ilości wilgoci, która wyprodukuje duży chłop w ciągu 2 godzin jazdy z prędkością avg. 30km/h+.

Jeździłem przy ok. 13 stopniach w bluzie, a pod spodem koszula termo z Deca z membraną tylko z przodu i również zalało mi pampersa. Pocę się normalnie.

Ostatnia opcja, jaka mi przychodzi do głowy, to bielizna termo i kilka cieńszych, ale nie membranowych warstw, może jakiś softshell na wierzch. Ale to znów eksperyment za kilka ładnych stów... Może jakiś windstopper?

Edytowane przez Argi
Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Argi napisał:

ostatnia opcja, jaka mi przychodzi do głowy, to bielizna termo i kilka cieńszych, ale nie membranowych warstw, może jakiś softshell na wierzch. Ale to znów eksperyment za kilka ładnych stów... Może jakiś windstopper?

Zaczynasz dobrze kombinować ;) Jaka jest różnica (kiedy nie pada) pomiędzy membraną a dobra wiatrówką? A no taka, że membrana nie przepuszcza nic albo prawie nic (zależy która) w obydwie strony, a wiatrówka zatrzymuje wiatr (do pewnego stopnia) , ale odprowadza również wilgoć w postaci pary wodnej. Membrana zatrzymuje wiatr w 100% a wiatrówka to już zależy, są takie które:

1. zatrzymują 100% wiatru tak jak membrana, ale przemakają, czyli kompletnie bez sensu, (różne tanie "folie" niby wiatrówki, pseudo "softshelle" z membraną)

2. są o gęstym splocie materiału, dają odczuwalne przewiewanie przy bardzo mocnych podmuchach przy cienkiej warstwie pod spodem, pozostaje zauważalnie mniej wilgoci wewnątrz (np. Pearl Izumi Elite Barrier, bezmembranowe softshelle)

3. wiatrówki o dość "luźnym" splocie materiału, zatrzymują wiatr na poziomie 80%, czyli dość wyraźnie czuć chłód zimnego powietrza na "gołą klatę", ale jednocześnie najlepiej odprowadzają wilgoć (np. Gamex od BCM Nowatex)

Jak nietrudno się domyśleć, najlepszą opcją jest punkt 2. Wystarczy tylko na koszulkę (potówka, Coolmax, Thermolite, merynos) założyć odpowiednią kolejną warstwę o grubości zależnej od temperatury ("polar", Powerdry, Powerstretch, merynos, zwykła koszulka kolarska) i nie będziemy odczuwać chłodu czy pędu zimnego powietrza. Jednocześnie diametralnie zmieni się odprowadzanie wilgoci od naszego ciała i o ile nie będziemy zbyt ciepło ubrani, zniknie uczucie sauny.

Podstawowa zasada: jak wychodzimy z ciepłego domu, zanim zaczniemy się ruszać, mamy odczuwać lekki chłód. Wiatrówka zabezpiecza TYLKO przed pędem zimnego powietrza, NIE grzeje! Za to są "odpowiedzialne" i regulują termikę, warstwy pod spodem. W górach, na długich, wolnych podjazdach, jeśli nie wieje, można ściągnąć wiatrówkę i schować do kieszonki. Założyć na zjazdy. Do kieszonki wziąć suchą czapkę/opaskę, którą można wymienić/założyć przed zjazdem na spoconą i rozgrzaną głowę.

Więc jeszcze raz: membrana tylko jak pada, każde inne warunki, wiatrówka+odpowiednie warstwy pod spodem.

I Windstopper to taka sama membrana jak Goretex(zresztą...ten sam producent ;) ), tylko nie ma podklejanych szwów, więc przemaka, czyli...bez sensu ;) 

Nigdy tego nie zrozumiem...po co ludzie chodząc w zimie po górach, czy nawet w mieście, gdy nie pada ani nie wieje, zakładają kurtki typu goretex czy inne membrany? Przecież to wcale nie grzeje, wystarczyłby zwykły polar czy inna "puchówka", dając swobodny dostęp powietrza.

Domyślam się tylko, że geneza jest taka: zwiększony wysiłek generuje ciepło, które zatrzymywane przez membranę daje pozorne uczucie "grzania".

W rzeczywistości jednak tworzy się efekt sauny i gotowania we własnym sosie :D

Edytowane przez beskidbike
  • Lubię to! 3
Odnośnik do odpowiedzi

Ja pierdziu Panowie szacun za wiedzę i doświadczenie.
Już kompletnie odleciałem i się pogubiłem, a chciałem tylko mieć dłuższy sezon (kupując odpowiednie ubrania) mając nowy rower

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, beskidbike napisał:

A no taka, że membrana nie przepuszcza nic albo prawie nic (zależy która) w obydwie strony, a wiatrówka zatrzymuje wiatr (do pewnego stopnia) , ale odprowadza również wilgoć w postaci pary wodnej.

No sorry, ale membrana, jak sama nazwa wskazuje, powinna odprowadzać wilgoć. I wiem z doświadczenia (bieganie), ze te "szeleszczące" membrany wilgoć odprowadzają (szron na plecach). Jeżeli nie, to jest to raczej cerata (część wiatrówek), a nie membrana. Producent membrany Zero Wind, którą zastosował Martom deklaruje oddychalnosć 10.000.

Godzinę temu, beskidbike napisał:

Wystarczy tylko na koszulkę (potówka, Coolmax, Thermolite, merynos) założyć odpowiednią kolejną warstwę o grubości zależnej od temperatury ("polar", Powerdry, Powerstretch, merynos, zwykła koszulka kolarska) i nie będziemy odczuwać chłodu czy pędu zimnego powietrza.

No przecież mnie przewieje. Która warstwa w tym zestawie ma powstrzymać pęd zimnego powietrza?

Odnośnik do odpowiedzi
7 minut temu, Argi napisał:

No sorry, ale membrana, jak sama nazwa wskazuje, powinna odprowadzać wilgoć. I wiem z doświadczenia (bieganie), ze te "szeleszczące" membrany wilgoć odprowadzają (szron na plecach). Jeżeli nie, to jest to raczej cerata (część wiatrówek), a nie membrana. Producent membrany Zero Wind, którą zastosował Martom deklaruje oddychalnosć 10.000.

Słowo klucz, to "powinna". W rzeczywistości bywa różnie, a 10000 oddychalności, czy paroprzepuszczalności, to bardzo mało przy intensywnym wysiłku.

9 minut temu, Argi napisał:

No przecież mnie przewieje. Która warstwa w tym zestawie ma powstrzymać pęd zimnego powietrza?

To warstwy, do wyboru w zależności od warunków, które zakładasz pod wiatrówkę ;) 

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, beskidbike napisał:

Słowo klucz, to "powinna". W rzeczywistości bywa różnie, a 10000 oddychalności, czy paroprzepuszczalności, to bardzo mało przy intensywnym wysiłku.

Już wiem, że 10.000 nie rozwiązuje problemu. Ale czy są lepsze? Czy wiatrówki mają jakąś inną cudowną oddychalność? Dlaczego wg Ciebie wiatrówka może oddychać, a membrana już nie? BTW. moja membrana jest grubości wiatrówki. Zero wind i Zero Ocieplenia :)

10 minut temu, beskidbike napisał:

To warstwy, do wyboru w zależności od warunków, które zakładasz pod wiatrówkę ;) 

Zapomniałeś w poprzednim poście dodać do tego zastawu wiatrówkę ;)

Odnośnik do odpowiedzi
12 minut temu, Argi napisał:

Już wiem, że 10.000 nie rozwiązuje problemu. Ale czy są lepsze? Czy wiatrówki mają jakąś inną cudowną oddychalność? Dlaczego wg Ciebie wiatrówka może oddychać, a membrana już nie? BTW. moja membrana jest grubości wiatrówki. Zero wind i Zero Ocieplenia :)

Membrana też może oddychać, ale niestety, w ograniczonym zakresie. Zapytam może od innej strony. Jeśli nie pada, to wymień,jaką przewagę ma membrana nad wiatrówką? ;) 

Odnośnik do odpowiedzi

Adrenalinka

10 godzin temu, Argi napisał:

Zapomniałeś w poprzednim poście dodać do tego zastawu wiatrówkę ;)

Endura MT500 ma 64000 g/m²/24. Znajomy mi wspominał, że przyzwyczajony do jazdy tylko w potówce i membranie po jej założeniu zmarzł bez warstwy termo. Ale to nadal membrana i jej oddychalność też ma swoje granice, a i ta cena jakoś mało zachęca.

Bardziej szosowo Endura Pro SL Shell II - 40,000g/m²/24. I tu ciekawostka bo softshell PO SL w ich wydaniu ma raptem 15000 co i tak jest kosmosem do np takiego cywilnego Elbrusa mającego aż 5000. 

Moja Adrenalinka FS260-Pro (wersja I) przeciwdeszczowa też ma 20 000 g/m²/24. Nawiasem na biksterze jest za 272,99 złocisze... i świetnie pełni rolę wiatrówki a mieści się spokojnie w kieszonce i wazy całe 70g

Co do zatrzymywania wiatru to gęsty splot zwykłego materiału też ma takie właściwości - prosty przykład zwykła, pełna lycra. Dlatego np część ludzi daje termo i na to zakłada standardową, całoroczną koszulkę kolarską o gęściejszym splocie i to faktycznie działa w umiarkowanych temperaturach. Na podobne zasadzie działa wiele kolarskich kamizelek przeciwwiatrowych - zwykły gęsty elastyczny splot. I tu tez drobna uwaga bo część takich materiałów na rynku nazywana jest "membranami" przeciwwiatrowymi.

• Pomógł 1
Odnośnik do odpowiedzi

A ja poczekam jeszcze kilka dni na wasze wpisy oraz  wymianę informacji i posłużą mi do napisania pracy magisterskiej na temat ubioru w kolarstwie i oddychalnosci różnych materiałów.

Odnośnik do odpowiedzi

@Gophfer mam wersję Dry i obecnie jest zbyt cienka jako 1 z 2 warstw. Jako druga leci kurtka ERMES (martombike). Jeżeli zamiast ERMESA ubiorę kurtkę 390 (też martombike) to jest idealnie. Jednak pod samego ERMESA zamówiłem wersję Thermo. 

Odnośnik do odpowiedzi
17 godzin temu, beskidbike napisał:

wymień,jaką przewagę ma membrana nad wiatrówką? ;) 

Może byłem w błędzie, ale wydawało mi się, że membrana ma jednak większą oddychalność, Wiatrówkę widziałem jako krótkotrwałe zastosowanie mp. na zjazdach, a potem chop do kieszonki :) Nigdy nie miałem "markowej" wiatrówki, a moja wiedza o nich pochodzi głownie z oglądania TDF xD

1 godzinę temu, Gophfer napisał:

w martes sport mierzyłem taka Brubeck ls10680 , tego samego typu z rowertour to bedzie chyba ta thermo

Jam mam model BRUBECK THERMO LS13040, wydaje się grubsza. Ta z Martesa ma gramature 185.

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 26.11.2019 o 10:28, Damios napisał:

Tak, ale od 2-ch lat ich nie używam,  z uwagi na to iż temperatura zimą nie chce zejść nizej jak -6.

Ja tylko zaznaczę, że mam mocno przesunięty próg temperaturowy jeżeli chodzi o wartości ujemne jak i dodatnie, dlatego w obecnych warunkach używam cienkich bluz, bo w kurtce  bym się z marszu zagotował.

Podsumowując każdy ten próg ma inny i tu czy jeden jeździ w bluzie , a drugi w kutrce jest mało miarodajnym punktem odniesienie. Po prostu trzeba kupić bluzę, a potem ewentualnie odpowiednią kuteczkę, czy kurtkę.

Odnośnik do odpowiedzi

Może komuś się przyda info. Dzisiaj miałem okazję pojeździć prawie 3h przy 0-2 stopniach (tyle na termometrze, nie wiem ile odczuwalna), do tego trochę wietrznie do 28 km/h i potestować trochę nowych ubrań na takie warunki;

1) Spodnie Rogelli (pod spodem nie miałem nic)
2) Kurtka zimowa z Deca RC500 (wziąłem w czwartek bo była u mnie przecena w Decu z 230zł na 140zł) + koszulka termo z długim rękawem Kipsta 500 z Deca
3) Ochraniacze na buty Rogelli HYDROTEC
4) Rękawiczki Rogelli Laval

I generalnie chyba znalazłem zestaw idealny dla mnie od 5 do na pewno -5 stopni gdzieś. Zero dyskomfortu związanego z temperaturą, wiatrem, w jakąkolwiek część ciała. W zasadzie było idealnie. Koszulka i kurtka zdały egzamin perfect. Basenu na moim ciele nie było więc odprowadzanie wilgoci na satysfakcjonującym poziomie, kurtke znalazłem taką jaką chciałem.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Argi napisał:
Tak z ciekawości: pierwszą warstwę zakładacie pod szelki czy na szelki?

Czemu na szelki?Ja zdecydowanie na ciało, czyli pod szelki. 

A oto mój finalny zestaw, mam nadzieję że w weekend uda się go przetestować

1. Bielizna Brubeck Thermo

https://www.rowertour.com/p/80998/brubeck-thermo-bluza-meska-czarna

2. Kurtka Rogelli Pesaro 2.0

https://www.mikesport.pl/rogelli-pesaro-2-0-zimowa-kurtka-rowerowa-czarny?from=related&campaign-id=7

3. Spodnie FDX 1220

https://www.mikesport.pl/fdx-1220-ocieplane-spodnie-rowerowe-na-rower-czarno-niebieski?q=Fdx+1220&from=listing&campaign-id=15

4. Rękawiczki FDX 1901

https://www.mikesport.pl/fdx-1901-full-finger-zimowe-rekawiczki-rowerowe-czarno-niebieskie?from=related&campaign-id=7

5. Ocieplacze Rogelli Hydrotec

https://www.mikesport.pl/rogelli-ochraniacze-na-buty-rowerowe-hydrotec?from=listing&campaign-id=15&q=Ochraniacze+rogelli

6. Czapka pod kask Deko D-Robax

https://www.mikesport.pl/deko-d-robax-czapka-pod-kask-czarna-r-uni

Edytowane przez Gophfer
Odnośnik do odpowiedzi
10 godzin temu, Gophfer napisał:

A oto mój finalny zestaw, mam nadzieję że w weekend uda się go przetestować emoji4.png

3. Spodnie FDX 1220

https://www.mikesport.pl/fdx-1220-ocieplane-spodnie-rowerowe-na-rower-czarno-niebieski?q=Fdx+1220&from=listing&campaign-id=15

Brubeck Thermo daje radę. Ciepło i wygodnie. W połączeniu z moim Martombike 390 było momentami nawet za ciepło przy temperaturze ciut poniżej zera. 

Co do spodni to mam pytanie. Mam ocieplane spodnie z membraną. Dają rade i komfort cieplny jest idealny. Jednak przy dłuższych jazdach wychładzają mi się kolana. Jak sobie z tym radzisz? Myślę o dokupieniu jakiś nakolanników (tylko termo) pod spodnie. 

Odnośnik do odpowiedzi

A oto mój finalny zestaw, mam nadzieję że w weekend uda się go przetestować

2. Kurtka Rogelli Pesaro 2.0

https://www.mikesport.pl/rogelli-pesaro-2-0-zimowa-kurtka-rowerowa-czarny?from=related&campaign-id=7

3. Spodnie FDX 1220

4. Rękawiczki FDX 1901

https://www.mikesport.pl/fdx-1901-full-finger-zimowe-rekawiczki-rowerowe-czarno-niebieskie?from=related&campaign-id=7

5. Ocieplacze Rogelli Hydrotec

https://www.mikesport.pl/rogelli-ochraniacze-na-buty-rowerowe-hydrotec?from=listing&campaign-id=15&q=Ochraniacze+rogelli

6. Czapka pod kask Deko D-Robax

https://www.mikesport.pl/deko-d-robax-czapka-pod-kask-czarna-r-uni

Zestaw przetestowany dzisiaj, według wskazań termometra w aucie temperatura coś między 6-8stopni.

Miałem takie wrażenie jakby strój dobrany na szose, tzn. w lesie było mi ciut za ciepło ale do przeżycia, na pojazdach już zdecydowanie za gorąco (mówię o górze, bo dół spodnie były ok) nawet w głowę i dłonie.

Na otwartej przestrzeni, odcinki asfaltem, gdzie większy wiatr było optymalnie.

Zastanawiam się co zmienić, chyba brubeck thermo na coś cieńszego, jest super ale zdecydowanie na niższe temperatury.

Odnośnik do odpowiedzi
9 godzin temu, Gophfer napisał:

Zastanawiam się co zmienić, chyba brubeck thermo na coś cieńszego, jest super ale zdecydowanie na niższe temperatury.

Brubeck DRY i masz załatwiony temat. 

Odnośnik do odpowiedzi