Skocz do zawartości

Kurtka czy bluza

Gophfer

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kompletuje mój pierwszy strój na chłodne dni (nie planuje jeździć poniżej zera, raczej do +5) o ile spodnie mam wybrane

1. Spodnie FDX 1460

https://www.mikesport.pl/fdx-1460-meskie-ocieplane-spodnie-rowerowe-czarno-czerwone?q=Fdx+1460&from=listing&campaign-id=15

To nadal nie wiem co na górę kurtka czy bluza

2a. Bluza FDX 1460 https://www.mikesport.pl/fdx-1460-meska-ocieplana-bluza-rowerowa-czarno-czerwona?q=Fdx+1460&from=listing&campaign-id=15

2b. Kurtka Rogelli pesaro 2.0

https://www.mikesport.pl/rogelli-pesaro-2-0-zimowa-kurtka-rowerowa-czerwona?q=Pesaro+2.0&from=listing&campaign-id=15

Lub

2c. Decathlon 500st

https://www.decathlon.pl/kurtka-st-500-id_8551112.html

Jako pierwszą warstwę planuje zakupić Set Brubeck dry

https://allegro.pl/oferta/meska-bielizna-termoaktywna-brubeck-dry-l-8472723921?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do odpowiedzi

To jest właśnie problem - jeśli kupujesz spodnie z wkładką, to kiepskim pomysłem jest zakładanie ich na bieliznę. Są inne rozwiązania - albo spodnie bez wkładki +bielizna z wkładką, albo spodnie z lepszym ociepleniem, nie wymagające bielizny termicznej w tym zakresie temperatur, w którym masz zamiar jeździć. 

Odnośnik do odpowiedzi

To jest właśnie problem - jeśli kupujesz spodnie z wkładką, to kiepskim pomysłem jest zakładanie ich na bieliznę.

Dlaczego, możesz coś więcej powiedzieć?

Teoretycznie te spodnie są w zakresie 0-15 więc chyba jest szansa że dadzą radę koło +5 bez bielizny...?

Odnośnik do odpowiedzi
23 godziny temu, Gophfer napisał:

Dlaczego, możesz coś więcej powiedzieć?

Teoretycznie te spodnie są w zakresie 0-15 więc chyba jest szansa że dadzą radę koło +5 bez bielizny...?

Ja bym unikał takiego połączenia bo szwy bielizny i podwijający się materiał może dociśnięty wkładką obcierać newralgiczne miejsca.
U siebie stosuję też spodnie bez wkładki ze względu na pranie. Piorę co wyjazd spodenki wewnętrzne z wkładka, a już całe spodnie rzadziej.

Edit: Getry Dry z Brubeckera mi się idealnie sprawdzają pod spodnie na mtb.

Co prawda tych konkretnych modeli bluzy i kurtki nie znam ale co do ideii to bluza przy 5 stopniach będzie za chłodna i trzeba będzie jej dołożyć trochę warstw pod spód. Tu lepiej sprawdzi się lekka kurtka mająca zakres teoretyczny od 0 do 15.

Edytowane przez Zigfir
  • Lubię to! 3
Odnośnik do odpowiedzi
Łukasz_P

Teraz jeździłem w 6 stopniach i w bluzie nie ma szans, żeby wyszedł przy takiej temperaturze. Wiatr przy prędkościach +30 km/h robi swoje i w bluzie bym zamarzł. Tak więc dla mnie membrana poniżej 10 stopni, szczególnie wieczorem/nocy, to takie must have. Ewentualnie można próbować z potówką z membraną z Decathlonu np. I na to koszulka + bluza. Ten Brubeck, co wrzuciłeś membrany nie ma. 

Edytowane przez Łukasz_P
  • Lubię to! 2
Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Gophfer napisał:

Ta Rogelli Pesaro 2.0 jest podobno do 0, sprzedawca w sklepie zasugerował mi ją wlasnie na teraz

https://www.mikesport.pl/fdx-1...60&from=listing&campaign-id=15

Coś pomieszałeś z linkami i w ostatnim poście (nie działa)  i w pierwszym (prowadzi do bluzy FDX zamiast do kurtki). 

Jeśli myślisz tylko o dwóch warstwach to faktycznie raczej nastaw się na kurtkę. Rogelli Pesaro 2.0 to ponoć lekki softshell i jako taki pewnie chroni przed wiatrem. W opisie podają iż na zimę warto uzupełnić ja o dodatkową warstwę termiczną choć powyżej 5ciu pewnie nie będzie tego wymagać (w zależności od tego jak mocno jeździsz). Jeśli myślisz o tej kurtce nie tylko jako typowo zimowej to mnie by bardziej niepokoiła górna granica bo łatwo wyjechać rankiem w 5 czy 7 a dotrzeć po południu w słoneczku przy 14 i tu już trochę możesz się gotować.
Jak dla mnie to ta kurteczka ma za mało kieszeni.

Edytowane przez Zigfir
Odnośnik do odpowiedzi

Poprawione linki

Dzięki wielki za uwagi, ale czy mi się wydaje czy Wy śmigacie na szosie i czy to robi jakąś różnice bo ja mtb/xc.

Teraz czy dobrze myślę, na szosie łatwiej o wiatr i wychodzące/zachodzące słońce.

Ja znowu jeżdżę w terenie głównie las to raczej mam więcej cienia i wilgoci i przez to chyba chłodniej.

Mała ilość kieszeni to nie problem jeżdżę z plecakiem.

Dopiero kupilem nowy rower (do tej pory o tej porze roku sezon dla mnie był już skończony) a teraz na nowym fajnym rowerku żal kończyć jeździć .

Sam nie wiem co się u mnie sprawdzi (bo do tej pory jeździłem dopóki się dało w szortach z wkładką i krótki rękaw).

Może za bardzo zawezilem się do tej kurtki pesaro i fdx ale to przez budżet.

Chciałbym poniżej 400 kupić kurtke, spodnie i rękawiczki.

Jak ktoś ma jakieś inne propozycje chętnie rozważe.

Odnośnik do odpowiedzi
CoolBreeze

Pesaro 2.0 jest technicznie podobna do kurtki Force x70, której używam w XC:
https://www.mikesport.pl/force-x70-lekka-kurtka-rowerowa-z-membrany-czarna-89990
Membrana na froncie i plecy bez niej, to bardzo dobre połączenie.
Do zestawu kurki dorzucam spodnie Fobello:
https://www.mikesport.pl/rogelli-fobello-zimowe-spodnie-rowerowe-wkladka-comfort-gel
Zestaw sprawdzony od 10st do -5st wg termometru. Odczuwalnie mogło być niżej.
Pod spodem w zależności od warunków potówka plus bielizna termo.
Ale... jak się pokręci w terenie, to nie ma bata - zaczyna być ciepło, pewnie nawet szybciej jak na szosie.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

• Pomógł 1
Odnośnik do odpowiedzi
Łukasz_P

Ja mam Force X72 PRO i jestem dość niezadowolony. O ile kurtka jest naprawdę ciepła i nie przepuszcza wiatru, to wcale nie oddycha i zawsze jestem mega mokry. 

@Gophfer na szosie będzie zawsze zimniej, niż w lesie itd. W zimie najgorszy jest wiatr, a nie wilgoć. W lesie jesteś i bardziej osłonięty od podmuchów i wykręcasz mniejsze prędkości. Więc temperatura odczuwalna nie jest tak niska, jak na szosie. 

• Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
3 godziny temu, Łukasz_P napisał:

Ja mam Force X72 PRO i jestem dość niezadowolony. O ile kurtka jest naprawdę ciepła i nie przepuszcza wiatru, to wcale nie oddycha i zawsze jestem mega mokry. 

Powiem Ci szczerze, że ja już zwątpiłem, czy po 2 godz. uczciwego kręcenia można być pod kurtką suchym, lub lekko wilgotnym. Tez jestem zmarzluchem i jazda na szosie poniżej 10 st. wymusza użycie membrany, a membrana to zawsze jakiś kompromis. dotychczas miałem kurtkę Rogelli Udine i odczucia podobne do Twoich. Teraz kupiłem Martoma Ermes i przy +6 do 8 (65km) również wróciłem mokry. Pod spodem tylko gruba koszula termo Brubecka. a jakoś gorąco mi nie było. Odczucie termiczne raczej pozytywne, ale całe "klejnoty" znowu zalane :(

Edytowane przez Argi
Odnośnik do odpowiedzi
Łukasz_P

Wiesz, nie mam punktu odniesienia, bo to moja jedyna kurtka zimowa jaką uzywałem. Ale koszulka pod kurtką jest dosłownie aż ciężka. A jak gdzieś się zatrzymam, to zaczyna być oczywiście mega zimno. Wydaje mi się, że po prostu bardzo kiepsko z oddychalnością u niej. Teraz na BF może coś kupię, to będę miał porównanie. 

Odnośnik do odpowiedzi
CoolBreeze

X72 to "pełny" "softshell" jak mniemam w jego popularnym wydaniu. Dlatego też może być słabo z oddychalnoscią. Anyway, bardzo podoba mi się krój i wzór x72 w wersji czarnej ze wstawkami fluo.
X70 jest cieńsza - membrana plus polarek z przodu i "otwarte" plecy, co pozwala na sprawniejszą ucieczkę wilgoci.
U mnie kurtka się sprawdza nawet w wilgotne dni. No chyba że przesadę z pierwszą warstwą. Problem rozwiązuje szybki postój i transfer termo do kieszeni (raz pojechałem w dwóch koszulkach termo - popłynąłem, że hej...)

Tak czy siak, pamiętajmy, że każdy z nas inaczej funkcjonuje i co u mnie się sprawdza, niekoniecznie będzie działać tak samo u innych.

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi

Panowie @CoolBreeze , @Zigfir, @Łukasz_P wielkie dzięki pomogliście i rozjaśniliście bardziej mi tę kwestie (biorę jednak kurtkę, dzieki CoolBreeze rozważam również Force x70 i Rogelli pesaro 2.0

Potrzebuje jeszcze wyjaśnić jedna kwestie, bo widzę że nie tylko przez ten watek przewija się sformułowanie "potówka" i bielizna termoaktywna (nie byłem świadom, że jest taki podział)

Może mi ktoś tak łopatologicznie wyjaśnić różnice i kiedy którą wersje się stosuje i podesłać jakąś sensowną górę z długim rękawem z obu wersji ? (będę bardzo wdzieczny)

Edytowane przez Gophfer
Odnośnik do odpowiedzi

Ja uganiam się i na szosie i w lekkim leśnym mtb (za to za szybkimi ludźmi staram się nadążyć.. ;)). Z moich obserwacji wynika że w lesie faktycznie jest sporo cieplej ze względu na brak wiatru.

Też mam tendencje do "biegania na gorąco" (takie zapożyczenie rodem  z translatora googla ;)). I po mojemu to ani pełna membrana 10K ani pełny softshell nie sprawdzą się powyżej 5 stopni. Jak nie chcecie "pływać" to membrana powinna być wiatroszczelna ale już "para" musi swobodnie uciekać i to nie tylko na samych pleckach. Ostatnio doszedłem nawet do wniosku, że lepsza będzie dodatkowa warstwa termiczna, która umożliwi swobodniejszą cyrkulację pod spodem i lżejsza warstwa wierzchnia dlatego kupiłem kurtkę zimową ale dedykowaną od 0 do 15 (Endura PRO SL HC) ale uzupełniam przewiewnym jerseyem z długim. Cięższa kurta czeka na niższe temperatury. Całość jest stosunkowo podatna na wodę dlatego wożę dodatkowo małą oddychającą kurtkę przeciwdeszczową, która mieści się w kieszonce tylnej, a robi też w sytuacji awaryjnej za wiatrówkę (FS260-PRO ADRENALINE RACE CAPE).

12 minut temu, Gophfer napisał:

Panowie @CoolBreeze , @Zigfir, @Łukasz_P wielkie dzięki pomogliście i rozjaśniliście bardziej mi tę kwestie (biorę jednak kurtkę, dzieki CoolBreeze rozważam również Force x70 i Rogelli pesaro 2.0

Potrzebuje jeszcze wyjaśnić jedna kwestie, bo widzę że nie tylko przez ten watek przewija się sformułowanie "potówka" i bielizna termoaktywna (nie byłem świadom, że jest taki podział)

Może mi ktoś tak łopatologicznie wyjaśnić różnice i kiedy którą wersje się stosuje i podesłać jakąś sensowną górę z długim rękawem z obu wersji ? (będę bardzo wdzieczny)

Potówka ma odprowadzić pot od ciała - ma minimalne własności ogrzewające dlatego stosuje się nawet latem, a termiczna ma ogrzać acz może mieć mniejsze zdolności odprowadzania potu (np wełenka merynosów).

Z Endury

Potówki: Fishnet S/L II, Bielizna Translite S/S

Termiczne: Transrib L/S i BaaBaa Merino

i ciekawostka czyli termiczna z domieszką laikry: Frontline

Edytowane przez Zigfir
  • Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
CoolBreeze

W dniu 26.11.2019 o 09:23, Zigfir napisał:
Potówka ma odprowadzić pot od ciała - ma minimalne własności ogrzewające dlatego stosuje się nawet latem, a termiczna ma ogrzać acz może mieć mniejsze zdolności odprowadzania potu (np wełenka merynosów). Z Endury

Potówki: Fishnet S/L II, Bielizna Translite S/S

Termiczne: Transrib L/S i BaaBaa Merino

i ciekawostka czyli termiczna z domieszką laikry: Frontline 

Ja wrzucam wersję budżetową potówki:https://www.decathlon.pl/koszulka-bez-rkawow-500-id_8296143.html

Przy chłodach na to zakładam:

https://www.decathlon.pl/podkoszulka-treningowa-id_8502412.html

A przy większych chłodach dorzucam jakąś koszulkę termo.

[mention=7268]Zigfir[/mention] , wiesz jak jest z tymi membranami. Wartość podane a faktyczne często się rozjeżdżają. No, a "b.dobra" membrana kosztuje.

Gdyby nie ten fakt, to jeździłbym tak jak ty. Koszulki, bluzy, a na to cieniuchna kurteczka z odpowiednią membraną na deszcz i wiatr.

• Pomógł 1
Odnośnik do odpowiedzi
36 minut temu, CoolBreeze napisał:

[mention=7268]Zigfir[/mention] , wiesz jak jest z tymi membranami. Wartość podane a faktyczne często się rozjeżdżają. No, a "b.dobra" membrana kosztuje.

Gdyby nie ten fakt, to jeździłbym tak jak ty. Koszulki, bluzy, a na to cieniuchna kurteczka z odpowiednią membraną na deszcz i wiatr.

Endura to i tak jeszcze cenowy średniak... ale nie da się ukryć że swoje kosztuje. Ewentualnie wcześniejsze modele można dorwać w fajnych cenach.

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Gophfer napisał:

Potówka, najcześciej stosowana w lecie pod koszulkę, ewentualnie pod cienką bluzę, w celu odciągnięcia wilgoci od ciała do kolejnej warstwy odzieży. Może być struktura siatki.

Termo albo termoaktywna, właściwości jak powyżej, ale te grubsze mogą służyć również jako warstwa utrzymująca ciepło lub grzejące np. merynos.

Co do kurtek membranowych...tak najprościej, po co komu membrana jak nie pada? Żadna membrana nie poradzi sobie z odprowadzeniem wilgoci podczas intensywnej jazdy.

Trzeba przyjąć zasadę, że membranę ubieramy tylko gdy pada deszcz, ewentualnie mokry śnieg. W każdym innym przypadku, wiatrówka bije na łeb każdą membranę pod względem "oddychalności". Jest coraz większy wybór, tylko trzeba sprawdzać, żeby nie kupić "folii". Najprostszy test, to przyłożyć szczelnie usta do materiału i spróbować przedmuchać. Jeśli powietrze z trudem, ale przechodzi, to dobry wybór. Jeśli nie przechodzi, to się nie nadaje. Proste.

• Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, beskidbike napisał:

Co do kurtek membranowych...tak najprościej, po co komu membrana jak nie pada? 

No dobrze, a co z wiatrem? w deszcz nie jeżdżę, ale wiatr w naszym klimacie jest prawdziwym przekleństwem. Jadę 35-40 km/h przy temp. 5 do 10 stopni. Co wg Ciebie powinienem założyć, aby mnie nie przewiewało, a odprowadzało wilgoć?

Jeżeli mam kurtkę z membraną "Zero wind" to chyba nie tylko przeciwdeszczowa...

Edytowane przez Argi
Odnośnik do odpowiedzi
58 minut temu, Argi napisał:

No dobrze, a co z wiatrem? w deszcz nie jeżdżę, ale wiatr w naszym klimacie jest prawdziwym przekleństwem. Jadę 35-40 km/h przy temp. 5 do 10 stopni. Co wg Ciebie powinienem założyć, aby mnie nie przewiewało, a odprowadzało wilgoć?

Jeżeli mam kurtkę z membraną "Zero wind" to chyba nie tylko przeciwdeszczowa...

Na płaskie ja bym ubrał kurtkę z membraną, a pod spod potowkę (nie termo) i koszulkę. W góry potówka + koszulka + bluza + do kieszonki (na zjazdy) kamizelka wiatrowa, bądź jak kto woli z rękawami.

Ps. Dla mnie membrana to raczej bardziej przeciw wiatrowa jest niz przeciw deszczowa

Odnośnik do odpowiedzi