Skocz do zawartości

Diabeł jedyny w swoim rodzaju [Składak]


szary_wolf

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich czytających ten post :)

Na wstępie chciałem się z Wami podzielić krótką historią mojej przygody z kolarstwem. Pierwszym rowerem, który miałem na własność był najprostszy BMX, odziedziczony po kuzynce, na którym uczyłem się jeździć. Potem przyszła pora na komunijny prezent w postaci damki na stalowej ramie i kołach 24" z marketu, na którym przejeździłem swoje wczesne dzieciństwo. Następnie, w wieku 14 lat rodzice sprezentowali mi w pełni uginający się ("amortyzowany":P) rower na większej, stalowej ramie i kołach 26" marki Arkus Romet. Mam do niego ogromny sentyment. Przejechał ze mną kilka tysięcy kilometrów, nauczyłem się na nim podstaw serwisu w rowerze i dzięki niemu naprawdę pokochałem jazdę na rowerze. Przez 12 lat wymieniłem w nim praktycznie wszystko, z wyjątkiem ramy i widelca, a koszty włożone w części i serwis kilkukrotnie przerosły jego cenę początkową. Dziś rower wciąż jest w moim posiadaniu, jest w pełni sprawny i jeździ nim moja żona, która nie jest tak zapalonym kolarzem jak ja.

Plany złożenia nowego roweru zrodziły się 5 lat temu, kiedy dostałem pierwszą pracę. Nie mając zbyt szczegółowego planu i chcąc zacząć jak najszybciej, za pierwszą wypłatę złożyłem komplet kół 26" - pod tarczę, pod kasetę, na kapslowanych obręczach, na łożyskach maszynowych, na osiach QR 10 mm. Wtedy, dla mnie - niebo, a ziemia w porównaniu do kół w moim ówczesnym "fullu", po prostu szczyt marzeń. Na szczęście życie trochę pokrzyżowało mi plany i musiałem ostudzić zapał i odłożyć składanie roweru na kilka lat. W tym czasie trafiłem przez przypadek na kanał SzajBajka na YouTube, którego filmy bardzo poszerzyły moją wiedzę o budowie współczesnych rowerów. Kolejnym krokiem było to forum, na którym przesiadywałem kilka godzin dziennie, czytając instrukcje, porady i opinie. Dopiero wtedy zdałem sobie sprawę jak niewiele wiem i jak niewiele potrafię w kwestii budowy i serwisowania roweru. Zacząłem więc pytać Was o wszystko, aż znalazłem złoty środek. Powoli szkicowałem sobie plan z czego i jaki chcę zbudować rower. Sprzedałem bez żalu stary komplet kół 26", dochodząc do wniosku, że przy wzroście 191 cm koła 29" będą najlepszym i jedynym słusznym wyborem. A więc TwentyNiner.


Kompletowanie części zacząłem 8 listopada 2018 roku, a ostatnia część dotarła do mnie 30 marca 2019 roku, czyli zajęło mi to 142 dni. Suma kosztów wszystkich części (bez kosztów przesyłek) wyniosła 5800 zł. Wiele osób po drodze (na szczęście nie na tym forum) odradzało mi składanie roweru od zera z powodu kosztów, sugerując kupno gotowego, a najlepiej "u nas w sklepie". Nie żałuję jednak ani złotówki wydanej na ten projekt - rower uszyty na miarę. Jeżeli ktoś może sobie na to pozwolić, to polecam z całego serca, bo to wspaniałe doświadczenie, świetna frajda, niesamowita satysfakcja, najlepsza przygoda w mojej rowerowej "karierze" i spełnienie długo wyczekiwanego marzenia. :)

Chciałem podziękować wszystkim Forumowiczom, którzy odpowiadali, podpowiadali i doradzali jak mogli, bo to dzięki Wam złożyłem samemu swój wymarzony rower. Szczególnie chciałem podziękować Koledze @Krukowi, który miał dużo cierpliwości i bardzo pomógł mi w teorii budowy i serwisu roweru. Dziękuję ;) 



...Ale do rzeczy. Wykaz części (w kolejności, w jakiej do mnie dotarły):

Rama:  Accent Peak 29 TA 12 mm rozmiar L (21 cali)

Widelec:  Rock Shox Recon RL 29” 100 mm Solo Air QR 15x100 mm 2019 Black Edition

Koło tylne:  Obręcz - DT Swiss 533D 29" 32H
                      Piasta - DT Swiss 370 32H CenterLock 12x142 mm
                      Szprychy - DT Swiss Champion Black
                      Nyple - Pillar Black - Mosiądz

Koło przednie:  Obręcz - DT Swiss 533D 29" 32H
                            Piasta - DT Swiss 370 32H CenterLock 15x100 mm
                            Szprychy - DT Swiss Champion Black
                            Nyple - Pillar Black - Mosiądz

Sztywna oś przednia:  Banana Bikes For RockShox QR 15x100 mm

Suport:  Token TK878EX

Stery półzintegrowane:  Accent HSI-EXE Taper

Sztyca:  PRO LT 400 x 31,6 mm (offset 0)

Kaseta:  Shimano Deore CS-HG500 11/42T 10-sp

Tarcza przednia:  Shimano Deore XT SM-RT81 CL 180mm

Tarcza tylna:  Shimano Deore XT SM-RT81 CL 160mm

Pedały:  Dartmoor Candy Pro

Adapter hamulcowy przedni:  FORCE 180 mm PM/PM

Obejma sztycy:  SIXPACK Skywalker 34,9 mm

Korba:  Shimano Deore FC-M6000 2x10 38/28T 175 mm

Osłona ramion korby:  ZEFAL Crank Armor

Nakrętka przedniej tarczy hamulcowej:  Shimano SM-HB20 CenterLock

2 Opony:   Maxxis IKON 29 x 2.2" EXO Protection/TubelessReady/Dual Compound 60 TPI

Linki + Pancerze przerzutek:  Jagwire Mountain Elite Sealed Shift

Hamulce hydrauliczne:  Shimano SLX BR-M7000 J04C (okładziny metaliczne z radiatorem)

Łańcuch:  Shimano Deore CN-HG54 10-sp

Manetki:  Shimano Deore SL-M6000 I- Spec II 2/3x10

Przerzutka przednia:  Shimano Deore FD-M6025 2x10 Down Swing DP

Przerzutka tylna:  Shimano Deore RD-M6000 Shadow+ SGS 10-sp

Mostek:  Accent Seventeen 31,8 x 110mm

Chwyty:  Velo VLG 776 129 mm

Kierownica:  Accent Execute 31.8x700 mm/5 mm

Siodełko:  BTWIN Trekking 500

Podkładki dystansowe sterów:  Poliwęglan




IMG_20190508_162242.thumb.jpg.119162c32ccc97368fac4db854742923.jpg

IMG_20190508_162248.thumb.jpg.0c9b9b0707b3ff98a9a5a6ebe1ebb11a.jpg

IMG_20190508_162305.thumb.jpg.d1a78557b3a2b659e7bf9149d28eb192.jpg

IMG_20190508_162314.thumb.jpg.db462a8acbdf97409cb9240e987f3b0c.jpg

IMG_20190508_162332.thumb.jpg.82d15fb8810be735dc7c3c7a8528cc64.jpg

IMG_20190508_162341.thumb.jpg.7a0df57f41ac2d5913c5dc25f11e7f80.jpg

IMG_20190508_162400.thumb.jpg.9f090cd8cef4ba22530803902ef9f3af.jpg

IMG_20190508_162426.thumb.jpg.5a117c06b2b4e6e51a762cb81866dc6d.jpg

IMG_20190508_162448.thumb.jpg.8bd39ad7152fe1f7072e06a5ebe258ff.jpg

IMG_20190508_162545.thumb.jpg.e5c1d21a7550af46fea984d427f315c0.jpg

IMG_20190508_162636.thumb.jpg.0c113ebc0d36ac09154133a3bf1725e5.jpg

IMG_20190508_162659.thumb.jpg.7443cb19949f6f813af52b2cc939d812.jpg

IMG_20190508_162717.thumb.jpg.bb037f981c3ca53e7b5dbcef8a89056f.jpg

IMG_20190508_162804.thumb.jpg.53238f1c74fcd64c412c2d11e4d32017.jpg

IMG_20190508_163156.thumb.jpg.78378dce291b97b013d7c32146fb384e.jpg

IMG_20190508_162731.thumb.jpg.19a6c795a6ea578d375b8f13b47e20f8.jpg

IMG_20190508_163027.thumb.jpg.61442bf55ba034db223c6b15799fc878.jpg

IMG_20190508_162413.thumb.jpg.b8b0d84485b40169f40a3de1eb19be75.jpg

  • Lubię to! 3
Opublikowano (edytowane)

Bardzo ładna maszyna, surowy czarny dobrze złamany czerwieniom, wygląda jak rasowa maszyna do XC , moje gratulacje aa i dzięki za wspomnienie o mnie choć nie uważam że więcej pomogłem jak Koledzy z forum :)

Jakbyś miał kiedyś problem z łańcuchem to zakup sobie 11 rzędowy od Shimano, lepiej pracuje na 10 napędzie :D W razie jakiś problemów i jakbyś potrzebował szybkiej odpowiedzi to zapraszam na PW :) 

Edytowane przez Kruk
Opublikowano

@Kruk Pomogłeś, najwięcej właśnie na PW, ale nie tylko tam ;) 

Opublikowano

Hehehe fajnie jak coś doradziłem :D Jak coś to pisz śmiało, ja zawsze buszuje po forum :) 

Opublikowano (edytowane)

Fajny, ile masz wzrostu, że taki długi mostek i sterówka (nie przycięta) przy ramie 21"? Siodełko psuje wizualnie rowerek:)))) Ale jak wygodne to trudno:)

Już doczytałem:)

Edytowane przez TOMALA72
Opublikowano
Teraz, TOMALA72 napisał:

Fajny, ile masz wzrostu, że taki długi mostek i sterówka (nie przycięta) przy ramie 21"? Siodełko psuje wizualnie rowerek:)))) Ale jak wygodne to trudno:)

Mam 191 cm wzrostu, przymierzałem się najpierw do mostka 80 mm i bez tak dużego kąta, ale było niewygodnie. Sterówka została skrócona, była dłuższa, bo widelec był nowy. Siodełko też było wcześniej inne, ale było niewygodne, więc zmieniłem :)

  • Lubię to! 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Nie ma to jak własnoręcznie zbudowany Rower 11 lat jeździłem na własnoręcznie zbudowanym sprzęcie, a rok temu kupiłem rower gotowy w sklepie...i co?...zrobiłem 100km i rower stoi praktycznie Nowy w piwnicy teraz myślę o budowie "Swojego" roweru od zera na komponentach właśnie z tego roweru...A właśnie, do czego dąże bardzo interesuję mnie rama ACCENT PEAK 2019 pod koło 650B...jak to jest z tymi ramami i z ich pękaniem??? znalazłem kilka zdjęć w sieci z odłamanymi tylnymi widełkami i nie wiem co o tym myśleć...Czy model 2019 jakoś znacząco się zmienił? Może wypowiedzą się użytkownicy Peak'ów...oczywiście Ciebie również proszę o opinie szacun

 

 

 

 

  • Lubię to! 1
Opublikowano

Niestety za wiele nie mam do powiedzenia. Nie użytkuję ramy jakoś bardziej ekstremalnie, a i sztyca jest wsadzona ze sporym zapasem, bo podobno te ramy lubią pękać na rurze podsiodłowej. Może ktoś kto dłużej jej użytkuje się wypowie. 😉 Trzymam kciuki za projekt i chętnie zobaczę efekt końcowy 😀

Opublikowano

właśnie pękały przy sztycy i dolny trójkąt przy suporcie...fajna rama i kable na zewnątrz poczekam jeszcze na opinie... szary_wolf z którego roku jest twój egzemplarz i jak z lakierem?

Widzę że sztywna oś siedzi...czyżby 2018? Napisz mi jeszcze jak ta oś od BBC jakościowo w porównaniu z RS-em...dzięki

 

 

Opublikowano

Tak, widziałem zdjęcia :) Dlatego ja wolę dmuchać na zimne i nie sprawdzać z ilu metrów uda się skoczyć rowerem w całości :P Kable, a zwłaszcza te czerwone to zasługa koleżanki @Szivay, bo to za jej poradą wziąłem Jagwire'y :) 

Mój egzemplarz kupiłem pod koniec 2018 roku, a jeśli chodzi o lakier to nie udało mi się go jeszcze zarysować (bo bardzo uważam :P), ale jest matowy, więc na pewno łatwiej go zadrapać. Dlatego okleiłem ramę w newralgicznych miejscach błyszczącą przezroczystą folią ochronną (to też dzięki komentarzom @Szivay ;)) i robi robotę :)

Jeśli chodzi o sztywne osie, to ta fabryczna Accenta z tyłu jest ok, a jeśli chodzi o przód... :P Jak kupiłem widelec (rocznik modelowy 2019) to okazało się, że ośkę Maxle Lite dostałem w gratisie, ale była przygięta dźwignia do zamykania i sprzedałem ją za grosze. Chciałem od początku osie na klucz imbusowy, nie na szybkozamykacz. Znalazłem oś BBC, poczytałem i kupiłem. I to był najlepszy wybór ;) Jest sporo lżejsza, bo nie ma żadnych elementów ruchomych, po prostu pusta drążona ośka, można łatwiej dozować siłę, bo jest na klucz, a nie na dźwignię, dobra jakość wykonania i ponoć polskiej produkcji ;) 

Opublikowano

Ten amortyzator jest nowy? Jakieś takie dziwne przebarwienia ms ns ostatnim zdjęciu ns goleniach, chyba że mi się wydaje

Opublikowano (edytowane)
Godzinę temu, piter614 napisał:

Ten amortyzator jest nowy? Jakieś takie dziwne przebarwienia ms ns ostatnim zdjęciu ns goleniach, chyba że mi się wydaje

Nowy był jak go wyjąłem z pudełka i go montowałem, na zdjęciu ma już ponad 300 km :P  To co widać to akurat był brud, nie obtarcie lakieru ;) 

Edytowane przez szary_wolf
Opublikowano

Ładny stwór. Też kupiłem taką ramkę jeno malucha ... 17'' ;-).

Pewien kłopocik zauważyłem chcąc zamontować przednią FD-M590 (low clamp) - wózek mam nieco wyżej bo około 5-6mm nad tarczą mimo zejścia z montażem aż do spawów. Ale działa :-). Zastanawiam się nad side swingiem ...

Lakier - no tu już kolorowo nie jest. Poprzedni rower na Nordkappie miał lakier, naklejki i na to był położony bezbarwny. Tu jest czarny mat i kilka naklejeczek ... ale od samego stania na balkonie w oczekiwaniu na poskładanie mam ślady na mufie od dołu.

Pękanie - ja tam jestem jak wróbelek, ale z tego co widziałem/czytałem to często ludzie katowali je nie do końca zgodnie z przeznaczeniem i/lub kupowali zbyt małe ramy co skutkowało łamaniem się podsiodłówek.

Szary_wolf'ie:

miałbym prośbę o piknięcie zdjęcia jak masz pociągnięte pod rurą poziomą kable/linki. Ja do tylnej przerzutki dałem początkowo pancerz po prawej stronie podsiodłowej ... ale generował większe opory (!) niż jak go puściłem z lewej strony. Niby większe gięcie ale opór mniejszy.

Opublikowano

@ahaja powiem Ci, że na początku sam miałem problem jak puścić pancerze z linkami i trochę się nakombinowałem. Chciałem puścić pancerz prawej klamki lewą stroną ramy i na odwrót, żeby nie były zbyt naprężone i żeby się dobrze składały przy skręcaniu kierownicą. Problem polegał na tym, że jak pancerz puściłem przeciwległą stroną zgodnie z zamiarem, to na końcu w miejscu łączenia tylnego trójkąta z podsiodłówką pancerze musiały się jakoś skrzyżować. Na początku próbowałem kombinować, krzyżując pod rurą górną same osłony linki (te białe) tak, aby na końcu rury pancerze były po właściwej stronie bez krzyżowania się, ale za sugestią kolegów z forum skrzyżowałem pancerze jak widać na załączonych obrazkach. Spełnia to swoje zadanie, nie czuję, aby linka miała zbyt duży opór. Całość łącznie z linkami to seryjny zestaw Jagwire, który widnieje w opisie ;)

 1358437713_IMG_20190522_0959321.thumb.jpg.ab3c817d23df22e7e340053c26e226a4.jpg

1972635986_IMG_20190522_0959421.thumb.jpg.d6d027407a09d0853b83cb0adf360c07.jpg

403334060_IMG_20190522_0959561.thumb.jpg.ed8cb896e7e08f390b785611b14321ef.jpg

1975570965_IMG_20190522_1000061.thumb.jpg.12ca49cced66520dda4cb7d3faac5b24.jpg

1472415376_IMG_20190522_1001121.thumb.jpg.e167d11eb7177216252b95a2491f8d32.jpg

Opublikowano

Szkoda, że do przedniej przerzutki nie zrobili Side Swing jak np. Kross R7 ...teraz w erze napędów 1x mogli o tym pomyśleć czyżbyś miał osłonki na linkach czy są powlekane? czy tak foto wyszło?

Opublikowano (edytowane)

To są osłonki na linkach, które idą od manetki aż do samej przerzutki w całości :D a poza tym tak, linki też są powlekane ;) Całość to zestaw Jagwire Mountain Elite Sealed Shift. Jestem z niego mega zadowolony, bo zawsze udręką było oliwienie wszystkiego po każdym myciu pod ciśnieniem, a teraz wszystko jest szczelne i schowane :) Jeszcze raz dzięki @Sziva ! ;)

CA2192-03_cf92f29a-9bc3-4c64-9f9e-505336

Edytowane przez szary_wolf
Opublikowano
7 minut temu, szary_wolf napisał:

To są osłonki na linkach, które idą od manetki aż do samej przerzutki w całości :D a poza tym tak, linki też są powlekane ;) Całość to zestaw Jagwire Mountain Elite Sealed Shift. Jestem z niego mega zadowolony, bo zawsze udręką było oliwienie wszystkiego po każdym myciu pod ciśnieniem, a teraz wszystko jest szczelne i schowane :) Jeszcze raz dzięki @Sziva ! ;)

CA2192-03_cf92f29a-9bc3-4c64-9f9e-505336

Bardzo proszę :) 

Opublikowano

Pamiętam jak 20 lat temu rowery miały właśnie przezroczyste osłonki i dzięki nim wszystko w środku rdzewiało i się syfiło ale tu widzę inny patent i nie ukrywam, że się tym mocniej zainteresuje...fakt, że będę puszczał tylko jedną bo będzie napęd 1x tymbardziej zależy mi na bezproblemowej pracy...widzę, że nim złożę rower to jeszcze z 10 razy zmienię koncepcję niektórych rzeczy

Opublikowano
1 minutę temu, wozo13 napisał:

Pamiętam jak 20 lat temu rowery miały właśnie przezroczyste osłonki i dzięki nim wszystko w środku rdzewiało i się syfiło emoji3.png ale tu widzę inny patent i nie ukrywam, że się tym mocniej zainteresuje...fakt, że będę puszczał tylko jedną bo będzie napęd 1x tymbardziej zależy mi na bezproblemowej pracy...widzę, że nim złożę rower to jeszcze z 10 razy zmienię koncepcję niektórych rzeczy emoji16.png

Mnie wydawało się, że wiem sporo o rowerach i moja koncepcja roweru też była zupełnie inna, dopóki tu nie zajrzałem :D

Opublikowano

Człowiek całe życie szuka najlepszej dla siebie drogi założe się, że nawet teraz jak rower masz złożony...pewnie już masz ochotę coś zmienić ja mam tak ciągle

 

 

Opublikowano

Tak, masz rację, ale to głównie dlatego, że z pewnymi rzeczami (częściami) mam pierwszy raz do czynienia :)  np. chętnie zmieniłbym tylną kasetę na taką, której jeszcze nikt nie wyprodukował :D bo z doborem kadencji jest czasem słabo, z początku nie mogłem się przyzwyczaić do pozycji w jakiej zmienia się przełożenia w manetkach deore, no i siodełko też pewnie pójdzie do wymiany jak pampers nie pomoże :P Ale ogólnie jest taki jak sobie wymarzyłem ;) 

Opublikowano

Ja z rowerami MTB mam do czynienia już prawie 30 lat ostatni swój rower składałem w 2007 roku...od tamtej pory sporo się zmieniło, niestety również na gorsze Mój stary przyjaciel (rower) stoi w rezerwie...A teraz od podstaw będę przebudowywał swojego w sumie Nowego Kellys'a Thorx 30 bo nie do końca się polubiliśmy choć rowerek fajny...Najbardziej drażnią mnie napisy Kellys na każdym elemencie przez co czasem czuję się jak na rowerze kupionym w Markecie

 

 

Opublikowano

"dawaj szpreja, bedziemy malować" :D fakt, nie jest wtedy zbyt oryginalny, a przecież każdy składak jest niepowtarzalny i wyjątkowy ;)

  • Lubię to! 1
Opublikowano
"dawaj szpreja, bedziemy malować" fakt, nie jest wtedy zbyt oryginalny, a przecież każdy składak jest niepowtarzalny i wyjątkowy
...a przede wszystkim spersonalizowany pod konkretnego kolarza nawet siodło kellys ładnie wyglądające ale piłujące w doope zmieniłem na 12 letnie Selle Royale i jest bajka ludzie latami usprawniają swoje rowery i na końcu stwierdzają, że to nie jest to
  • Lubię to! 1
Opublikowano

Ja też chętnie przełożyłbym 12 letnie siodełko selle Italia ale ma inne mocowanie ;( znam ten ból :)

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...