Skocz do zawartości

Prośba o ocene zużycia części napędu.


halasma

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Red napisał:

Jeśli wpada na 1.0 to najpewniej kaseta nie przyjmie już nowego łańcucha. Ja bym zostaw i za jakiś czas wymienił komplet. 

Komplet czyli korbe kasete i łańcuch?

A te kółeczka w przerzutce tylnej tez trzeba wymieniać?

Odnośnik do komentarza

Korby nie trzeba na 100 %, zacząłbym od łancucha i to nie hg53  tylko hg93 ( dobrze widzę, że tam jest 9 sp. ? ) lub kmc x9.73  lub kmc x9.93. kaseta nie wygląda źle, jest duża szansa, że nowy łańcuch się przyjmie ( może pohałasować chwilę, ale jak nie będzie przeskakiwał to się przyjmie ). Jeśli będzie przeskakiwał to dodatkowo kaseta. Hg53 to odpowiednik hg40 w Shimano, plastelina, mógł nie zdążyć zjechać kasety.

Kółeczka się wymienia jak już prawie nie mają zębów. Szybciej zużywa się dolne.

Odnośnik do komentarza

Pierwszy to podstawowy shimano ( robiony przez kmc w Chinach ) w zasadzie bez zabezp. antykorozyjnego, a hg93 to już japoński i najwyższy model, deore xt/ultegra  ( kiedyś był jeszcze wyższy ale od kilku lat już nie produkowany xtr/dura-ace cn-7701 ) już częściowo zabezpieczony, ale co najważniejsze wolniej się wyciągający. ( bardziej trwały - a to zawsze wyciągnięty łańcuch niszczy koronki kasety/korby ) Łańcuchy Shimano nie posiadają spinki w zestawie ( kmc mają ) więc jeśli będziesz chciał rozpinać/zapinać  palcami to trzeba dokupić spinkę kmc cl566r. Każdy nowy łańcuch będzie za długi, trzeba go skrócić pod swój napęd.

Odnośnik do komentarza
25 minut temu, ZSEL997 napisał:

Komplet czyli korbe kasete i łańcuch?

A te kółeczka w przerzutce tylnej tez trzeba wymieniać?

Bez korby. Najczęściej jest tak że przy prawidłowej zmianie kaseta ma wytrzymać trzy łańcuchy a korba pięć.  

Odnośnik do komentarza

Witam serdecznie! Czy mogę prosić forumowych fachowców o ocenę załączonego napędu? Przepraszam za brak czystości, zdjęcia wykonywałem u rodziców i niestety nie miałem czasu na wyczyszczenie dokładne. Szybką metodą sprawdziłem że łańcuch jest wyciągnięty i nadaje się już do wymiany. Także chciałbym się doradzić czy należy już wymienić kasetę lub któryś z blatów? Czy łańcuch nowy ułoży się w tym napędzie, czy konieczne są inwestycje? 

 

Pozdrawiam!

przod1a.jpg przod2a.jpg tyl1a.jpg tyl2a.jpg tyl3a.jpg
Odnośnik do komentarza

Mocno wytarty napęd. Ja bym wymieniał. Jedynie najmniejszy blat na korbie się jeszcze do czegoś nadaje. Reszta to złom. Wymieniając kasetę, łańcuch i blaty korby nie zapomnij wymienić kółeczek przerzutki. 

Odnośnik do komentarza

Dla mnie to tak wygląda:

Kaseta zębatki ( od najmniejszej) 1 i 2 jeszcze żyją, 3 i 4 już średnio, 5,6 i 7 zgon, 8 i 9 średnio.

Korba tak jak Przeluka napisał :) 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Myślę że pomęczyć go możesz i tak Cię czeka wymiana kasety, łańcucha i 2 blatów w korbie noo i kółeczka przerzutki ( bierz maszynowe XT czy Ultegry, serio ) .

Ale nie przeginaj że jeszcze 2 miechy będziesz to katował. :) 

  • Lubię to! 1
Odnośnik do komentarza

Napęd i tak jest zajeżdżony, więc co za różnica ile km jeszcze zrobi. Na upartego możesz na tym jeździć aż się rozleci ale jazda z zużytym napędem to nic przyjemnego.

Odnośnik do komentarza

Witam wszystkich.  Chciałbym was prosić o ocenę stanu korby i kasety ponieważ przymierzam się do wymiany łańcucha.  Przepraszam za jakość zdjęć , ale aktualnie nie mam czym zrobić lepszych zdjęć.  Z góry dziękuję 

Linki do zdjęć:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/addfa1f87712f308
https://www.fotosik.pl/zdjecie/09104289710d2381
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0c2ce5ff4326d0c3
https://www.fotosik.pl/zdjecie/51abf41b1ac11fab
https://www.fotosik.pl/zdjecie/0e08ee8895702780

Edytowane przez Rambo192
Odnośnik do komentarza
14 godzin temu, Kruk napisał:

blaty średni i duży też już nie za świeże. 

Napisałeś że blaty średni i duży już nie jest świeży tzn nie jest świeży,  ale jeszcze trochę pojezdzi czy raczej śmietnik?. Co do kasety to chyba ze względu na jedną koronke nie warto ponieważ jest stosunkowo świeża ma ok 3.5k km na poprzedniej zrobiłem z 6.2k km 😁

Edytowane przez Rambo192
Odnośnik do komentarza

Jeśli założysz nowy łańcuch może ta jedna koronka na kasecie nie przyjąć nowego łańcucha tak samo blaty w korbie, objawi się to przeskakiwaniem łańcucha na zębach , spadaniem niżej, głośniejszą pracą, gorsza zmianą biegów.

  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Koleżanki, Koledzy

Posiadam rower Bulls SLC 8005 na Deore LX. Jako, ze kupiłem go jako używany potrzebuje kilku rad czy już należy wymienić osprzet

1. tylna kaseta - 4 zebatki od góry maja delikatne luzy

2. tylna przerzutka - niewskakuje prawidłowo - ale tu może wystarczy dobre czyszczenie. Linki wraz z pancerzem wymienione. Jest lepiej ale ciagle mam wrażenie ze sprężyna już niedomaga  

3. Łańcuch - wg miernika z Decathlonu zużycie 100% - tu bezdyskusyjnie wymiana. 

4. Przednia kaseta - widzę już wytarcia wiec wymiana

5. Przerzutka przód - do regulacji ale wpierw czyszczenie  Czy będzie potrzebować wymiany się okaże  

 

Jak widać powyżej osprzęt nie był serwisowany, czyszczony i smarowany. Zostanie to wykonane ale zastanawiam się czy przy okazji wymiany nie zmienić również z 3x9 na 2x10 lub 2x11. Nie jestem zawodowcem, ale tez nie i amatorem. Generalnie rower jest zaniedbany ale można przywrócić mu funkcjonalność.

Jakie jest Wasze zdanie? 

Odnośnik do komentarza

Jeśli byś chciał przejść na 10 czy 11 rzędowy napęd to byś musiał wszystko wymienić bo między 9 a 10,11 zmienia się ciąg linki, także większe wydatki.

Chcesz reanimacji to kup: BLATY do korby ( nie ma z przodu kasety :D ) , kasetę, łańcuch, linki i pancerze, możliwe że kółeczka przerzutki i możliwe hak nowy.

Chcesz ulepszenia to kup: Grupę Deore M6000, to najtańsza 10 od Shimano. Analogicznie 11 od Shimano to SLX najtańsza.

Odnośnik do komentarza

Amor to zwykła jakaś sprężynka. Na zimę zostanie przeczyszczona no i zmienię mu kolor na czerwono-czarny i to wszystko. W przyszłym roku jest już decyzja o kupnie nowego.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Możesz wykożystać zime na polowane na części, powinno być taniej. A może całą grupę M6000 byś wychaczył poniżej 800 pln 

Jakie masz manetki tam. Bo ogólnie wypadało by wymienić prawie wszystko jak masz wątpliwości co do sprężyny

Odnośnik do komentarza

Generalnie po wyczyszczeniu tylu przerzutki ładnie chodzą. Fakt czasem gdzieś muszę manetką delikatnie podciągnąć aby wskoczyła na swoje miejsce ale na pierwszych zawodach rowerek dojechał. Gorzej z kondycja u właściciela :). Na zimę kolor zostanie zmieniony na czerwono-czarny plus czyszczenie amora sprężynowej z przodu. Raczej nie będę już nic do niego kupował. Potraktuje go jako rower treningowy na zimę itp. W przyszłym roku kupię nowszy na ciut większej ramie i koła raczej 27,5 ale to się jeszcze zobaczy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...