Skocz do zawartości

Polecane maski antysmogowe

Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Zbliża się nieubłaganie ta część roku, która oprócz temperatur ma także minus w postaci zwiększonych stężeń pyłów zawieszonych i wszelkiego innego syfu w powietrzu.

Chciałbym w tym roku przejeździć na rowerze jak największą część czasu, ale co za tym idzie muszę zaopatrzyć się w maskę antysmogową.

Czy ktoś z Was może polecić któreś konkretne maski, tak by dało się w nich w miarę swobodnie oddychać podczas jazdy na rowerze, tak by powietrza nie brakowało.

Z góry serdecznie dziękuję za zainteresowanie tematem.

1 minutę temu, nctrns napisał:

A ja na poważnie kiedyś czytałem, że półmaska 3M oferuje lepszy komfort, wydajność i filtrację, przy niższych kosztach niż dedykowane produkty rowerowe. Z minusów - rozmiar, masa i wygląd. 

Nie widzi mi się jeździć w takiej kobyle.

7 minut temu, nctrns napisał:

Weź jeszcze pod uwagę że większy zarost powoduje że maska nie łapie uszczelnienia, wdychasz syf bokiem. Jak nie wierzysz pogadaj z behapowcem w pracy. Nie wiem jak u ciebie z goleniem ;)

Tapatalk'd

Brodę zapuszczam ;)

To chyba odpowiedniejsza będzie ta wersji z chustą tak jakby.

Pomierzę i zobaczę co i jak.

kolega Michał z dobrerowery.pl jeździ w masce i ma brodę, pewnie coś podpowie.

W dniu 11.10.2018 o 13:11, Kajgana napisał:

Ja używam takiego czegoś. Z ogromnych plusów to dostępność, cena, i możliwość częstej wymiany. W zasadzie taka jedna na tydzień chyba u mnie była, bo dochodzą też kwestie chigieniczne... 

https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/odziez-ochronna-i-bhp/okulary-i-maski/maski/polmaska-antysmogowa.html

Też jej używałem w zeszłym sezonie, wygodna i dodatkowo spełnia tą wyższą normę filtracji. Nieźle są też 3M.

Co do innych to warto najpierw sprawdzić jaka normę spełnia maska, a potem patrzeć na wygląd.

Kolejna sprawa to trwałość maski, jej żywotność.  W Krakowie,  przy codziennym użytku to jest gdzieś tydzień więc wątpliwości kosztów jest inwestycja w maski wielobranżowe z drogimi filtrami wymiennymi.

W dniu 11.10.2018 o 09:52, nctrns napisał:

A ja na poważnie kiedyś czytałem, że półmaska 3M oferuje lepszy komfort, wydajność i filtrację, przy niższych kosztach niż dedykowane produkty rowerowe. Z minusów - rozmiar, masa i wygląd. 

Możesz pokazać foto maski, o której wspomniałeś? 

21 godzin temu, Łabędź napisał:

Ja zamierzam zaopatrzyć się w produkt polskiej, a nawet krakowskiej firmy Dragon, marki właściciela sieci Goride. Konkretnie - model SPORT II. Jak pojeżdżę i potestuję, to dam znać jak wrażenia. 

https://dragonmask.pl/

UOKiK robił testy masek filtrujących i tam wyszło, że maska Dragona (w wersji pierwszej przynajmniej) nie spełnia swojej funkcji.

https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=21087

W dniu ‎15‎.‎10‎.‎2018 o 09:59, olson napisał:

UOKiK robił testy masek filtrujących i tam wyszło, że maska Dragona (w wersji pierwszej przynajmniej) nie spełnia swojej funkcji.

https://www.uokik.gov.pl/download.php?plik=21087

a tu odpowiedź na te ich "testy"

Cytat

Dragon - Maski Antysmogowe
 Zapewniamy, że maski w 100% spełniają swoją funkcję i są bezpieczne. Zostało to potwierdzone badaniami przeprowadzonymi przez niezależny Państwowy Instytut Badawczy CIOP. Rozbieżności w wynikach badań wynikają tylko i wyłącznie z tego, że nasze maski były badane tak samo jak maski przemysłowe, które występują w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Nikt z szanownych Państwa Urzędników nie wziął pod uwagę, że nasze maski występują w kilku rozmiarach i testowali maskę w rozmiarze L na kobietach o drobnej budowie twarzy (tak wynika z raportu, który nam przedstawiono). Mimo zbyt dużego rozmiaru i tak 8 z 10 masek przeszło test, jednak w dwóch przypadkach pojawiły się nieszczelności i stąd ogólny negatywny wynik. Oczywiście uważamy, że cała sytuacja jest absurdalna i wnieśliśmy już odwołanie w tej sprawie przedstawiając swoje stanowisko, ale o tym już nikt nie raczył wspomnieć… Tak czy inaczej zapewniamy, że maski są bezpieczne w użytkowaniu, jest to poparte innymi badaniami i jesteśmy przekonani, że niebawem sprawa rozstrzygnie się na naszą korzyść.

Też się zastanawiam nad taką maską, a coraz bliżej smog.

po lekkim oczytaniu waham się pomiędzy: RZmask a Dragon mask. ceny podobne, jakość też wygląda podobnie. Czytałem, że RZ ma zawory jak w Respro, które pozwalają na dość intensywny trening. nie wiem, czy Dragon też takie posiada.

Respro nie kupię, bo nie uważam, że warto.

Kupiłam w Go Sporcie trochę pod wpływem impulsu (zazwyczaj kupuję pod wpływem impulsów :D) maskę Respro Techno, dziś jestem po pierwszej testowej jeździe i nie polecam, chyba że jeździcie powoli. Myślę że to kwestia zaworów, które trzeba wymienić na sportowe (nie jest dobrze odprowadzana wilgoć i wydychane powietrze). Kupiłam tylko dlatego ze miałam okazję przymierzyć i pasowała jak ulał, a w sklepie z wyższymi modelami Pani sprzedawczyni nie pozwalała nawet przyłożyć do twarzy i bałam się ryzykować 300zł. Teraz zamierzam wymienić zawory na POWA ELITE (te sportowe). https://www.sport-shop.pl/zestaw-zaworow-upgrade-kit-powa-elite-respro-czarno-zlota-p-41301.html?gclid=EAIaIQobChMIls6nhNy43gIVxZIYCh3dLAutEAQYAyABEgJunPD_BwE

Dobrze ze jest taka możliwość. Jak wymienię to zdam relację.

Aha rzucił się na mnie pies bo wziął mnie za przybysza z kosmosu :P

A tak to wygląda na twarzy, design bardzo mi się podoba. Niestety po dłuższej jeździe filtr lekko wystaje górą maski.

20181103_155030.jpg
  • Pomógł 1

Ale te maski to odcedzą grubszy pył, a najbardziej szkodliwe cząstki - PM 2.5 są mikronowe, wątpię czy da się intensywniej oddychać przez filtr stanowiący zaporę dla PM 2.5.

11 godzin temu, m0cna napisał:

Ale te maski to odcedzą grubszy pył, a najbardziej szkodliwe cząstki - PM 2.5 są mikronowe, wątpię czy da się intensywniej oddychać przez filtr stanowiący zaporę dla PM 2.5.

Trudności w ogóle nie sprawia zaczerpnięcie powietrza nawet przez filtr czastek submikronowych, ale sprawne odprowadzanie co2 i pary, która się skrapla, mocząc filtr (wtedy dopiero zaczynają się schody). Nowe zawory już do mnie jadą, zdam relację z jazdy.  Co do cząsteczek, dobre filtry (jak respro) zatrzymują również  PM1.0 i wirusy.

Edytowane przez Kasztanka
W dniu 3.11.2018 o 18:31, Kasztanka napisał:

design bardzo mi się podoba

Czy tylko dla mnie w 90% masek antysmogowych wygląda się jak Hannibal Lecter? ;)

Edytowane przez Gość

Łabędź, na onkologii też się zazwyczaj pieknie nie wygląda :( We Wrocławiu palenie śmieciem to norma, władze już wyświetlają nam informacje 24h/dobe o jakości powietrza na każdym przystanku autobusowym i tramwajowym na tablicach elektronicznych, a dzieciaki nie wychodzą ze szkoły na wycieczki i na przerwy "bo w powietrzu jest smok". Po prostu postapokalipsa.

Ale nie o tym... zrobiłam dziś upgrade montując zawory respro powa elite. Zrobiłam dziś 30km, jestem zadowolona i mogę polecić bo różnica jest ogromna. Oddycha się sto razy lepiej, bo odprowadzanie jest skuteczne. Myślę że będę w niej też biegać. Maska jest tylko lekko wilgotna od środka, bez porównania z zaworami techno. Niestety nie było koloru czarnego więc wzięłam białe. Tak to wygląda. 

Po 1,5 h jazdy w jakości powietrza "dobrej" i 1,5 h w jakości "umiarkowanej" już mam lekko zszarzały filtr na środku. Nie chcę wiedzieć co będzie przy złej. 

powa.jpg

Edytowane przez Kasztanka
  • Lubię to! 1

Jak ja uwielbiam to ściemnianie o paleniu śmieci jako głównej przyczynie zanieczyszczenia powietrza. Jak chcecie to kupujcie te maski ale już bez tego bełkotu co jest przyczyną bo śmieci to jakiś tam ułamek problemu. 

@Ares zapraszam na Trójkąt we Wrocławiu zaczerpnąć kilka haustów gwarantuję że rozboli Cię głowa. Towarzystwo całe lato składuje sklejkę lakierowane meble po piwnicach a teraz to spala. Można zmutować. Sprawa zgłaszana, SM 2 przecznice dalej nie interweniuje "bo wszędzie tak robią i mają 300 zgłoszeń dziennie". Nie wiem jak to nazwiesz - smogiem, syfem, kancerem, problem jest. I ja mieszkając tu 7 lat nauczyłam się odróżniać dym z węgla od swądu opony. Tak, jest tu sino. Tak, jest to główna przyczyna zanieczyszczenia powietrza przynajmniej w tej częsci Wro.

@Kasztanka ja jestem z Krakowa wiec nie trzeba mnie uświadamiać w temacie. Tu też kilka lat temu naczelnym hasłem było "palenie śmieciami". Jak czas pokazał nawet likwidacja prawie wszystkich palenisk tradycyjnych nie rozwiązała problemu... Nie wiem jak to tam u Ciebie wygląda ale taka ignorancja ze strony SM była by u nas nie możliwa wiec problemem już nie jest palenie tylko organy kontrolne czy ścigania. Innymi słowy ów smog to kłopot ze spalania jako takiego a nie tylko śmieci czy odpadów meblowych. 

• Lubię to! 1