srebrny lis

SHIMANO DEORE RD-M592 SGS SHADOW czy Shimano Alivio M4000 Shadow

Rekomendowane odpowiedzi

srebrny lis

Jak w tytule.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kajgana

Myślę że to pytanie w stylu: czy do jazdy pod górę lepszy będzie golf 3 1,6 czy  1, 4?     Za mało konkretów..... 

• Zażenowany 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nemrod

Jak dla mnie to tu żadnych konkretów nie trzeba...M4000 to taki lekko odchudzony i z unowocześnionym wyglądem RD-M592. Po prostu grupa Deore została podniesiona do 10 biegowej a co za tym idzie do Dyna-sys. M4000 wskoczyło na to miejsce.W obu przerzutkach zastosowane są identyczne technologie a dodatkowo Alivio jest 30g lżejsze. Biorąc dodatkowo pod uwagę, że Alivio idzie jeszcze taniej wyrwać wybór jest oczywisty, no chyba, ze komuś zależy na czarnym kolorze. 

• Lubię to! 1
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kolzwer205

Posiadałem M4000 Shadow, konstrukcja moim zdaniem jest bardziej delikatna od Deore, po mniej więcej roku pojawiły się problemy z płynnym przerzucaniem pomiędzy 5-6 biegiem (linki, pancerze oczywiście wymieniane), pozostałe biegi wchodziły dobrze. Dwóch moich znajomych również posiadało ten sam model i spotkało się z identycznym problemem, tylko po krótszym okresie użytkowania (ja miałem założoną w trekkingu). Jak jest okazja myślę, że warto dorzucić do Deore, 

• Lubię to! 1
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nemrod

Moja druga połówka ma M4000 w trekingu prawie 3 lata i zero problemów...

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
srebrny lis

Chodzi o zastosowanie w górskim rowerze. W trekingowym mam alivio i działa. Waga nie ma dla mnie znaczenia. Chodzi tylko o trwałość, bezawaryjność, skuteczność działania. Góry i górki w okolicach B-B. Napęd 9rz. Tyle mi wystarczy. To nowy rower z alivio, zastanawiam się czy warto zmieniać na deore. 3000 km rocznie

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Qbek

Tak jak Nemrod ja bym został przy alivio m4000, musisz tylko pamiętać o regularnym serwisie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5
Napisano (edytowane)

Podepnę się pod temat.

Moje obecne RD-310 padło i szukam dobrego zamiennika. A im dalej w las tym więcej drzew...

Set wygląda następująco:

Rower crossowy, 3x8 - kaseta CS-HG51-8 11-28 (z czasem chcę zmienić na 32), łańcuch KMC X8, mantka ST-EF50 (8s), z przodu są trzy blaty 48-38-28T FD-C050.

Byłem praktycznie zdecydowany na zakup RD-M591. Szukając informacji czy będzie pasować do mojego zestawu okazało się, że jest też wersja Shadow - RD-M592 - która teoretycznie też powinna do mnie przypasować. A w tym temacie okazało się, że RD-M4000 zastąpiło M592, czyli też powinna pasować? 

M4000 jest najtańsza i najlżejsza z wymienionych. I teraz dwa kluczowe pytania które mnie nurtują

1. Czy M4000 będzie poprawnie działać z resztą mojego osprzętu? 

2. Czy czegoś nie przewidziałem/ominąłem? 

Edytowane przez w0jta5

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
halasma

One sa na 9s, ty masz 8s.
Czy to jest w przypadku shimano kompatbilne?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruup
Napisano (edytowane)
47 minut temu, halasma napisał:

One sa na 9s, ty masz 8s

Jest kompatybilne, 10s 11s już by nie było.

Edytowane przez Kruup

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5

Sprawa wygląda tak, że praktycznie miałem zamówione RD-M4000. Na innym forum pomocna i obeznana osoba zwróciła mi uwagę, że ani RD-M4000, ani RD-M592 nie mają regulacji napięcia pancerza przy przerzutce. Klamkomanetki ST-EF50 również jej nie mają dla tylnej przerzutki - pozostałbym bez regulacji. 

Do tego doszły dość niepochlebne opnie RD-M4000. Więc wybrałem stare nowe RD-M591. Czekam na paczkę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nemrod

To chyba ta odoba była raczej nie bardzo obeznana. Rd-m4000 ma regulacje.

• Lubię to! 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5

Bardzo dobrze obeznana odoba. Tylko ja - amator - pokręciłem fakty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
3 godziny temu, Nemrod napisał:

Dokładnie tak, w Alivio M4000 jest baryłka do regulacji naciągu linki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rysib

Cześć.

Jakiś czas temu urwałem hak przerzutki (materiał haka był już osłabiony prostowaniem go). Sama przerzutka (Alivio M4000) ucierpiała także. Nie tylko miała liczne obtarcia, ale i wygięty wuzek. Próbowałem go prostować, ale na tyle mało skutecznie, że łańcuch nie pracował na kółkach przerzutki sprawnie. Mój ulubiony serwis rowy zapisuje na lipiec. I tu szybka decyzja, zakupu nowej. Albo kolejna Alivio M4000, albo też Deore M592. Jak wiecie opinie o obu są podobne i dobre. Natomiast w przypadku Alivio spotkałem się z opiniami o łatwym do wygięcia wózku przerzutki (wpasowuje się to w moje doświadczenie z tym modelem).

Suma summarum, wczoraj zamontowałem Deorke. I tutaj mogę powiedzieć o różnicach między nimi. W deorce sprężyny stawiają wyczuwalnie większy opór, co zapewne przełoży się na skakanie łańcucha na nierównościach, a zapewne i na kulturę pracy. Deorka, w odróżnieniu od Alivio, ma śrubkę mocującą posmarowaną pastą zapobiegającą odkręceniu, niby szczegół, ale pokazuje podejście do tematu. Alivio ma natomiast śrubkę baryłkową, której nie ma Deore (chłopaki wspomnieli o tym wcześniej). Nie przeszkadzało mi to szczególnie podczas regulacji. 

Więcej informacji podam po sprawdzeniu deorki w boju. 😉

Pzdr. Rysiek. 

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5
6 godzin temu, rysib napisał:

Alivio ma natomiast śrubkę baryłkową, której nie ma Deore (chłopaki wspomnieli o tym wcześniej). Nie przeszkadzało mi to szczególnie podczas regulacji. 

Przy okazji zainwestuj w lepszy typ manetki, bo ta regulacja bardzo się przydaje. Czasem trzeba wykonać mały ruch, 1/2 lub nawet 1/4 obrotu, żeby przerzutka działała optymalnie w każdych warunkach. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rysib

W jakim znaczeniu lepszy typ manetki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5

Taki, który będzie oferował regulacje śrubą baryłkową, której nie ma przy przerzutce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rysib

@w0jta5 Właśnie taką manetkę posiadam. Jeśli z mojego tekstu wynika coś innego, to mój błąd. Porównywałem przerzutki tylnie, nie manetki.

PS swoją drogą, myślałem że śrubka baryłkowa w manetkach to norma. 

Pzdr. Rysiek.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5

Tak sie właśnie zastanawiałem jak bez śrubki wyregulowałeś przerzutkę... Stawiałem, ze masz anielska cierpliwość odkręcać ileś tam razy śrubę od linki w celu regulacji :D

Nie było tematu ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rysib

O Panie, chciałbym mieć tyle anielskiej cierpliwości. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
slavoog

Czy Deore  RD-M772 nie była by lepsza od M592?  To też przerzutka na 9 rzędów.  Czy ktoś ma doświadczenie z tym modelem?  Szukam czegoś mocniejszego w zastępstwie AlivioM4000. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
2 godziny temu, slavoog napisał:

Czy Deore  RD-M772 nie była by lepsza od M592?  To też przerzutka na 9 rzędów.  Czy ktoś ma doświadczenie z tym modelem?  Szukam czegoś mocniejszego w zastępstwie AlivioM4000. 

No pewnie, że będzie lepsza...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
slavoog
9 godzin temu, SpiderMAN napisał:

No pewnie, że będzie lepsza...

Tylko ten model (jeśli dobrze rozpoznaje po zdjęciach) chyba nie posiada śruby baryłkowej do regulacji, czy można taką domontować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
p3reev

Witam.
Podepne sie do tematu, bo mam maly problem odnosnie tez tylnej przerzutki. Mianowicie zaliczylem klasyczna glebe przed ruchliwym przejsciem dla pieszych w spd'kach i polecialem na strone napedu. I teraz kwestia gdy wrzuca na najwyzsze przelozenie to przerzutka ociera o szprychy, a lancuch chce wskoczyc jeszcze wyzej, czyli spada na szprychy. Z tego co sprawdzalem to hak wydaje sie prosty, takze chyba sama przerzutka sie wygiela i pytanko do bardziej doswiadczonych co teraz? Rower Indiana x-pulser 5.9 przerzutka tyl o ile dobrze wyczytalem to deore rd-m593 i teraz wymieniac przerzutke czy probowac ja jakos prostowac/odginac? I druga kwestia jezeli kupowac, bo nie jest to majatek a ma sie nowy sprzet bez wad to czy jakis innym/nowszy model bedzie kompatybilny z z tym co bylo teraz?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi