Skocz do zawartości

Dobór rozmiaru ramy w gravelu.

Nudgets

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! Przymierzam się do zakupu Rometa Boreasa 2 z 2023 roku. Niestety stanąłem przed trudnym wyborem rozmiaru ramy gdyż mój wzrost to 178cm więc jestem po środku rozmiarówki między 55 a 57. Będzie to mój pierwszy gravel i w ogóle pierwszy rower z „barankiem”. Jaki rozmiar ramy byście polecili wybrać? Rozmiar wykroku to 81-82 cm. 

To wymiary ramy 57:

Wzrost 178-184

Długość rury podsiodłowej: 560

Efektywna długość górnej rury: 570

Długość główki ramy: 170

Kąt rury podsiodłowej: 73

Kąt główki ramy:71,1

Długość tylnych widełek: 440

Baza kół: 1049

Reach: 391

Stack: 585

To wymiary ramy 55:

Wzrost: 172-178

Długość rury podsiodłowej:540

Efektywna długość górnej rury: 550

Długość główki ramy: 150

Kąt rury podsiodłowej:73

Kąt główki ramy: 71,1

Długość tylnych widełek: 440

Baza kół: 1029

Reach: 378

Stack: 566

Edytowane przez Nudgets

Pytanie nie jest trudne a odpowiedzi możesz udzielić sam, jaką pozycję preferujesz ? w jakim terenie zamierzasz jeździć ?.

Mniejszy rozmiar = większa zwinność i teoretycznie wygodniejsza pozycja.

Większy rozmiar = bardziej stabilny na prostej i bardziej pochylona (wyciągnięta) pozycja.

W jednym i drugim wypadku możliwość delikatnego skorygowania mostkiem i sztycą / siodłem.

Co wolisz ?.

Głównie będę jeździł po asfalcie, szosie i troszkę w lesie na utwardzonej ziemi. Nie chciałbym mieć aż tak bardzo pochylonej pozycji jak zawodowcy, ale też nie chce jeździć bardzo wyprostowany w pionie stąd dylemat. Dodam jeszcze, że jeżdżę zupełnie amatorsko, ale od czasu do czasu lubię szybciej pojechać po szosie.

Edytowane przez Nudgets

Jeżeli masz zamiar jeździć 70% asfalt i 30% lekki teren wybrałbym większą ramę, daje większą stabilność, jest mniej nerwowy, pozycję możesz sobie skorygować ustawiając mostek na kąt dodatni np. lub założyć krótszy. Miałem niedawno dylemat z synem bardzo podobny, wybraliśmy jednak większy rozmiar chociaż jego preferencje są z podziałem 50% / 50%, nie jest trudno ustawić wstępnie pod siebie.

Dałbym nawet proporcje 80% asfalt 20% lekki teren. Tak jak wspomniałem to mój pierwszy rower jeżeli chodzi o gravel i ogólnie pierwszy z barankiem i chodzi też o to czy na ramie 55 nie wyglądałbym komicznie, że jest za mały na mnie i automatycznie 57 za duży, bo nie raz widuję takie rzeczy.

Tym bym się nie przejmował, ja jestem wyższy od syna a popylam na ramie 19", wysoko siodło i mostek grubo na minusie, wyglądam jak pędzący kocur do kuwety za potrzebą, lubię dynamiczną jazdę i tą nerwowość kiery, nie interesują mnie opinie ludzi których mijam. Jeszcze o jednym nie wspomniałem, czasami ludzie wybierający w takich przypadkach mniejszy rozmiar narzekają że ocierają czubkiem buta i oponę z przodu w zakrętach, musiałbyś sprawdzić przed zakupem jak to wygląda w Twoim przypadku. 

Edytowane przez multijumper
babol

Niestety właśnie nie mam możliwości u siebie w Lublinie zmierzyć stacjonarnie tego roweru. Skłaniam się ku ramie 57, ale właśnie chciałbym mieć pozycję bardziej pod sportową niż jak na tronie 😂

Sam widzisz, nie jest trudno zdecydować, ja bym brał większą ramę, ale mam prośbę, podlinkuj ten model bo o ile się orientuję ten model ma krótszy tylny trójkąt a co za tym idzie jest właśnie bardziej zwinny z racji budowy ramy, i tu bankowo bym brał większy rozmiar.

To ten model ? Romet Boreas 2 2023

Po pierwsze siedząc przed monitorem to sobie możesz.... Po drugie jeżeli to twój pierwszy baranek to proponuję najpierw udać się do dectahlonu, wypożyczyć jakiegoś gravela na dzień i sprawdzić z czym to się je. Znam kilka osób które po czymś takim zrezygnowały i wróciły do górala. Niektóre marki mają jakąś dziwną "rozmiarówkę", Unibike geos według ich tabel gość o wzroście 187 cm powinien mieć ramę 55 a kupiłem 53 i jest OK. Na 55 leżałem taki wyciągnięty, a stojąc klejnoty spoczywały prawie na ramie. Dla odmiany mam kolegę który jest ode mnie niższy, ma 1,82m i ni cholery mu nie podchodzi 53 bo haczy butami o przednie koło. Kopyto ma 46. Wychodzi na to że dopóki nie sprawdzisz tego osobiście to nie będziesz wiedział.

Edytowane przez Trotyll