Skocz do zawartości

Który łańcuch kmc 12 speed, jakie różnice między nimi.

PiotrRockrider

Rekomendowane odpowiedzi

PiotrRockrider

Do Shimano cn-m8100 ale m6100 niewiele słabszy. Do SRAM X01 i XX1. Przy cenach kaset 12s naprawdę nie warto oszczędzać na łańcuchu. O ile kmc 10s byly prawie bezkonkurencyjne to od 11s zaczęło się psuć a 12s już całkiem dramat wyszedł.

Edytowane przez vdcmike

Z obserwacji klientów, którym wymieniłem kilkadziesiąt tych łańcuchów. Od zwykłych czarno-srebrnych x12, przez ti-n, black-tech aż po dlc bo i tacy frajerzy się tu znajdują. Ja tylko zmieniam i się uśmiecham do klienta bo wiem, że za chwile przyjedzie z mordą i kasetą do wymiany.

Edytowane przez vdcmike
PiotrRockrider
23 minuty temu, vdcmike napisał:

Z obserwacji klientów, którym wymieniłem kilkadziesiąt tych łańcuchów. Od zwykłych czarno-srebrnych x12, przez ti-n, black-tech aż po dlc bo i tacy frajerzy się tu znajdują. Ja tylko zmieniam i się uśmiecham do klienta bo wiem, że za chwile przyjedzie z mordą i kasetą do wymiany.

Mam jeden kmc złoty za 199 zł kupowany w czerwcu i jezdzi na zmiane z gx. Byl jeszcze trzeci lancuch z aliexpress ale sie wyciagnal, przymiar idzie wcisnac. Zostaly w zwiazku z tym faktem dwa. Jezdze nawet teraz w zime po 10h tygodniowo. Nic mi nie skacze w napedzie. Na maratonach na ponad 200 osob bywalem w 2021 roku i 13 i 4, wiele razy w dwudziestce, wiec troche juz moc mam.  Nie zaobserwowalem, zeby kmc byl gorszy od gx jesli chodzi o wytrzymalosc. Lepiej natomiast wchodza biegi na kmc. 

Kupilem kasete na zapas, zeby sobie lezala i to do niej chce dokupic nowe lancuchy. 

Oczywiście wspominam o zmianie łańcucha przy granicznym dla 12s wyciągnięciu 0,5%. Używam park toola cc-4, który jest bardziej łaskawy dla łańcuchów z miękkimi rolkami.

GX też rzadko kiedy wytrzymuje 800km prawdziwej jazdy. Te łańcuchy zmieniam częściej niż niesławne cn-hg40 swego czasu. Z kolei XX1 i X01 są swietnej jakości. Podobnie cn-m6/8100. Tu juz pod 4kkm niektórzy na jednym łańcuchu potrafią zrobic (przy rotacji 2-3 i jeździe do zamordowania kasety o wiele więcej). I jaj wspomnaiałem wyżej - sam jestem mocbo zaskoczony trwałoscią kmc 12s bo 8, 9, 10 byly rewelacyjne.

PiotrRockrider

Kupiłem 2 sztuki x01 i jedna xx1.  Wszystko z Niemiec bo x01 nie mogłem u nas znaleźć. Dostępność dramatyczna. U niemieckiego sprzedawcy x01 był tylko w ilości dwóch sztuk. Nie brałem wszystkich xx1 bo x01, z tego co wyczytałem w necie jest tak samo mocny ale tańszy. 

PiotrRockrider
Napisano (edytowane)
W dniu 6.02.2022 o 15:20, margoov napisał:

Ktoś ma namiar gdzie dostanę łańcuch do Eagle GX? Chyba ze macie pomysły na zamienniki? GX wszędzie wyprzedany, niedostępny. 

Kmc jest tak samo trwały, z tego co widzę u siebie. Lepiej na moje pracuje przy zmianie biegów. Szybciej wchodzą. Zanim zapadła decyzja o zakupie x01 i xx1 patrzyłem zgodnie z założonym tematem na łańcuchy kmc. Były dostępne i zapewne dalej są.

Na Bikster widzę łańcuch gx oraz na Amazonie.

Edytowane przez PiotrRockrider
darek.s

Posiadam ebike'a Bulls TR12 z kasetą 12-to rzędową. Oryginalny łańcuch ( SRAM "EAGLE") ma już 3 tys km i na pomiar jest jeszcze O.k. Rozważam właśnie KMC serii "e" do wyboru trzy. Czarny (najdroższy)  z jakąś autorską "śliską" powłoką od KMC dzięki której syf ma nie przywierać (ale z drugiej strony nie widać kiedy jest go już dużo).

Drugi to srebrny z powłoką nierdzewną i ostatni złoty z powłoką tynanową. Seria DLC to podobno absolutny kosmos ale za dwa razy tyle kasy raczej odpada.

A może wybrać jeszcze coś innego?

sram.jpg
vdcmike

DLC ma tylko cenę kosmos. A wszystkie powłoki w kmc nie mają wpływu na trwałość. Obecnie już grubo ponad setkę różnych łańcuchów kmc 12s wymieniłem. Znacznie lepiej dla portfela iść w topowe serie SRAM (w przyp. eagle).

darek.s

O.K. Zatem jednak nie KMC. jak juz napisałem oryginalny Eagle po 3kkm ma sie jeszcze dobrze. Zamieściłem zdjęcie ogniw łańcucha ale za wyjątkiem informacji, że to SRAM i seria Eagle nic więcej nie ma. Kolega, który serwisuje rowery w mojej miejscowości twierdzi aurat, że SRAM robi gorsze łańcuchy od KMC. jesli można prosić o konktetnego linka albo przynajmniej model łańcucha, który najlepiej się sprawdzi.

vdcmike

Xx1 i x01 są najtrwalszymi eaglowymi łańcuchami. 

Kolega widać zakończył swą przygode z rowerami na systemach 10rz. 11rz kmc były już słabe a 12rz są tragiczne.

darek.s

Dzięki za odpowiedź. Przeczytałem teraz a w międzyczasie jednak zamówiłem tego czarnego e-KMC. Dam znać jak się będzie sprawował ale to potrwa . Mam kilka rowerów i na każdym jeżdżę zatem te 3 kkm to będzie dwa lata (tak przynajmniej było do tej pory).  

Trochę sondowałem temat i wszyscy jednak byli za KMC. Pozwolę sobie zacytować ostatnią odpowiedź sprzedawcy u którego kupiłem:

Mimo że posiadamy katalogi KMC trudno nam jest powiedzieć który jest najlepszy... Osobiście rozważał bym albo czarny albo EPT, bardziej skłaniając się na czarny z racji że powinien być najłatwiejszy w utrzymaniu czystości. różnica pomiędzy nimi jest wręcz tylko wizualna. Łańcuch Sram nie ma podejścia do KMC e12, KMC wyspecjalizował się tylko w łańcuchach i zębatkach i robi to naprawdę dużo lepiej niż SRAM czy Shimano"

darek.s

A ja prawie dwa lata temu przerobiłem damkę żony na elektryka i rok temu żona powiedziała, że jak się ociepli to będzie jeździć do pracy. Ma niedaleko. Ale tylko powiedziała 😁. Na samej opinii sprzedawcy bym się nie opierał ale jak napisałem sondowałem temat. I większość  była jednak za KMC. Ale być może to były przestarzałe opinie...

Już kupiłem i szlus. Pojeżdżę i dam znać. Jeśli niewypał następny będzie SRAM.

darek.s
W dniu 5.05.2023 o 17:25, vdcmike napisał:

Kolega widać zakończył swą przygode z rowerami na systemach 10rz. 11rz kmc były już słabe a 12rz są tragiczne.

Dzisiaj rozmawiałem z tym kolegą i istotnie z łańcuchami 12-to rzędowymi nie miał wiele do czynienia. Potestuję i dam znać. Pozdrawiam i dziękuję.

darek.s

Dzisiaj założyłem łańcuch. Stary na 130 ogniw był wyciągniety tylko na pół ogniwa czyli 0,4%. Niestety na trzech najmniejszych zębatkach napęd już przeskakuje.

Co ciekawe na tej najmniejszej najmniej ale chcąc używać dużej kadencji przeważnie jeżdżę właśnie głównie na dwóch przedostatnich zatem zrozumiałe.

zatem najrozsądniejsze wyjście to powrót do starego łańcucha na dożywocie a potem przednia i kaseta czyli cały napęd 😬

A może jest opcja wymiany tylko tych koronek?

Edytowane przez darek.s
vdcmike

Zrób ze 100km na tych koronkach. Powinien się jeszcze ułożyć. Dla 12s graniczne wyciągnięcie to 0,5%.

darek.s

Rozumiem, ze na tych co przeskakuja tylko delikatnie by jednak nie przeskakiwały i nie męczyć tego? Czy może na tych co nie przeskakuja tylko wtedy można już ostrzej. Jak zauważyłem już po 1 km było jakby nieco lepiej.

Tylko pytanie co lepsze? Bardziej zużyć nowy łańcuch by dopasować go do zużytych zębatek czy może jednak dać stary i dojeździć cały napęd do końca?

vdcmike

Na tych co przeskakuje. Delikatnie.

Jeśli już spisujesz tą kasetę na zamęczenie to jak na nowym zrobisz te  400-500km to powieś obok starego i załóż krótszy. Potem znowu za kilkaset km to samo...

darek.s

No kaseta zużyta i tak czy owak pójdzie do wymiany. Ale na starym jeszcze O.k. Pytanie tylko co wyjdzie lepiej - wrócić do starego i dojechć i łńcuch i kasetę czy tak jak piszesz zacząć rotować łańcuchami. Słyszałem o tym, ze to pewien sposób na wydłużenie pracy napędu ale w moim przypadku spóźniłem sie o jakieć 500 - 1000 km. Gdyby kaseta jeszcze nie przeskakiwała ro rotowanie łańcuchów jak najbardziej