Skocz do zawartości

Stojak do roweru

NIEDZIELNY ROWERZYSTA

Rekomendowane odpowiedzi

W stojaku serwisowym ważna jest sztywność konstrukcji, by np odkręcając ciężko idącą śrubę, rower się nie "poddawał".

Można zrobić solidny sztywny stojak w domowym warsztacie, mając dostęp do materiałów. Cena materiału + koszty robocizny są nieadekwatne do kosztu zakupu takiego stojaka na gotowo. Ja, mimo odpowiedniego zaplecza technicznego do budowy takich rzeczy zdecydowałem się na kupiony, by zwyczajnie bardziej się opłacał. Market JULA (w stałej ofercie), Lidl i Netto (oferty sezonowe) mają takie stojaki i wszystkie 3 widziałem w akcji. Niegdyś były jeszcze w Makro, ale ciężko powiedzieć czy nadal są, Decathlon ma 2 rodzaje w 2 cenach, no i allegro. 

Zaufaj mi kolego, siedzę w branży konstrukcji metalowych, codziennie wyceniam kilkaset ton konstrukcji i mimo posiadania odpowiedniego zaplecza, stwierdziłem, że nie opłaca się budować. Choć faktem jest, że satysfakcja z zaprojektowania i wykonania jest 100X większa niż z zakupu. Jeśli brak środków, proponuje stojaczek na tylne koło, żeby można było przynajmniej podstawowe rzeczy przy rowerku zrobić. Taki jak ten:

pol_pl_Stojak-serwisowy-PREMIUM-skladany

A ja mam takie pytanie - czy taki stojak jest bezpieczny w przypadku ramy carbonowej? Z tego co wiem to carbon nie lubi ścisku... Czyli w przypadku ramy carbonowej takim uchwytem najbezpieczniej będzie łapać za sztyce? Pewnie delikatnie za ramę można złapać, tylko wtedy rower będzie niestabilny na takim stojaku. Jak to u Was wygląda? :)

Witam,

Czy Szanowni Użytkownicy Szlachetnych Jednośladów mogliby się wypowiedzieć? Jak stojak kupić do tej kwoty?

użytek domowy / pewnie cztery rowery będzie musiał obługiwać

czy może jednak nie obciążać budżetu i kupić taki za 200 z Juli? a co z ofertą allegro ok 200zł.

jeszcze znalazłem Elite ( w decathlonie ) niestety za 459,99

chętnie usłyszę dobre i konstruktywne rady

pozdrawiam

1 godzinę temu, Red napisał:

Obecnie na CentrumRowerowe ma w tej cenie fajne stojaki Velomann'a (szczególnie Pro Stand F i RWS-X wydaje się ciekawą opcją), które normalnie kosztują trochę więcej. 

czy ktoś ma i używa?

w sklepie jedna opinia na dwie nie była zbyt pozytywna

Rzuć okiem na stojak Radon. Jeśli chodzi o Velomanna, to dla mnie zastanawiające jest maksymalne obciążenie, jakie dopuszcza producent (o ile opis w Centrum Rowerowym jest zgodny z tym, co deklaruje producent). Zwróć również uwagę na zakres regulacji wysokości oraz na ułożenie nóg - ja bym się chyba obawiał, że konstrukcja w stylu RWS-X nie będzie stabilna (co ma też odzwierciedlenie w maksymalnym obciążeniu).

19 godzin temu, Red napisał:

Szajbajk ma/miał Velomann'a. Sam też go używam i mogę powiedzieć że jak ktoś za większą kasę spodziewa się jakiegoś szału to powinien iść na rower się przewietrzyć.

dziękuje za info.

Czy w takim razie mógłbyś się odnieść do tej opinii (potwierdzić ję albo zaprzeczyć):

"Instrukcja składania słaba, sama jakość wykonania moim zdaniem też nie najlepsza, użyty materiał ok ale spawy brzydkie,uchwyt montażowy twardy plastikowy, sklep podawał, że udźwig do 30kg a producent w instrukcji zamieścił info o 20kg. Sam uchwyt trzeba przerobić żeby się nie obracał i żeby rower nie opadał.Nogi przykręcane, nie składane.Żałuję,wolałbym dołożyć parę złotych i kupić coś lepszego." (opinia ze strony www.centrumrowerowe.pl)

dzięki za odpowiedź

Potwierdzam pozytywną opinię dotyczącą stojaka z Lidla. Mam go do 2 lub 3 lat kilka rowerów na nim naprawiłem/złożyłem i nic się nie dzieje. Wiadomo, że mogłoby być trochę lepiej ze stywnością niektórych elementów ale jak na 130 pln ma super jakość ;)

• Pomógł 1
4 godziny temu, Qba napisał:

Czy w takim razie mógłbyś się odnieść do tej opinii (potwierdzić ję albo zaprzeczyć):

"Instrukcja składania słaba, sama jakość wykonania moim zdaniem też nie najlepsza, użyty materiał ok ale spawy brzydkie,uchwyt montażowy twardy plastikowy, sklep podawał, że udźwig do 30kg a producent w instrukcji zamieścił info o 20kg. Sam uchwyt trzeba przerobić żeby się nie obracał i żeby rower nie opadał.Nogi przykręcane, nie składane.Żałuję,wolałbym dołożyć parę złotych i kupić coś lepszego."

Opinia trochę na wyrost bo plastikowy uchwyt w niczym nie przeszkadza i spokojnie utrzyma kowadło 30kg (o ile znajdziesz tak ciężki rower).  Dla przykładu mój drugi stojak który wykorzystuję w domu wszystkie łączenia ma plastikowe i nie ma problemu z takim ciężarem. Spawy faktycznie są bardzo widoczne ale nie niechlujnie. No i instrukcja - no chyba ktoś nie umie czytać instrukcji :D

Koniec końców z tą opinią zgadzam się w tylko w połowie a w cenie promocyjnej bym nawet nie uwzględnił.

• Pomógł 1

Nie trzeba wieszać kowadła, żeby przekroczyć maksymalne obciążenie, które w przypadku stojaków Pro Stand-F czy RWS-X wynosi 14kg. Śmiem twierdzić, że właśnie tyle waży przeciętnej jakości rower. Jak pisałem wyżej - moim zdaniem za nieco mniejsze pieniądze można dostać stojak, który ma sensowniejsze rozstawienie nóg, przez co maksymalne obciążenie będzie wyższe.

Od kilku dni sam zastanawiałem się nad kupnem stojaka/statywu. Wczoraj zamówiłem własnie Radona z Centrum Rowerowego, z tego co pamiętam termin wysyłki był w ciągu 2-3 dni, więc pod koniec tygodnia powinien dojść.

Czemu Radon? Zależało mi na stojaku składanym i na większej wytrzymałości.

Z tego co widziałem, model Velomanna, który ma Szajbajk już nie jest dostępny. Velomann Pro Stand X ma co prawda max obciążenie 20kg, ale za to nie jest składany, wersja składana (Pro Stand F) udźwignie już tylko 14 kg... Mam wrażenie, że model posiadany przez Szajbajka jest jednak stabilniejszy od nich i mógłby udźwignąć więcej - ma zupełnie inaczej rozwiązane ułożenie nóg.

Ktoś wcześniej pisał, że 14 kg powinno w zupełności wystarczyć... ja tak nie uważam. Może dla lekkich rowerów górskich tak, ale w moim przypadku (Kross Evado 5.0 z dodatkowym wyposażeniem zmieniającym go w bardziej trekingowy) rower waży około 19 kg. Fakt, że ważyłem go z zamontowanymi dodatkowymi akcesoriami typu bidon, zapięcie itp., które można na czas serwisowania/czyszczenia zdemontować, odeszłoby wtedy pewnie jakieś 2 kg, ale już na przykład bagażnika, czy błotników nie będę ściągał przy każdym zawieszeniu, więc te 14kg udźwigu to trochę mało.

W każdym razie... zdecydowałem się na Radona, który wychodzi nawet trochę taniej od modeli Velomanna, mam nadzieję, że zakup okaże się trafny :)  

Edytowane przez WereWolf
  • Lubię to! 1

Tak generalnie zastanawiam się czym stojak Radona rózni się np. od takiego z allegro

http://allegro.pl/serwisowy-stojak-rowerowy-na-rower-do30kg-skladany-i6103267540.html

http://allegro.pl/stojak-rowerowy-serwisowy-montazowy-skladany-profi-i6753883860.html

albo od tego z Lidla.

Generalnie nachodzi mnie taka refleksja, ze stojaki można podzielić na dwie grupy:

te lidlowsko- allego- tanie ( i tylko kwestia za ile są: od 129 do 230) albo te markowe profi po 600 zł mininum. nic po środku, co dawałoby poczycie solidnego , najlepiej metalowego zacisku i porządnej stabilnej konstrukcji ale nie kosztowało majatku.

uważasz że ten radon nie rozleci się po jednym sezonie?

Radon ma uchwyt z szybkozamykaczem, drugi stojak ma uchwyt na śrubę. Czy różnią się, jeśli chodzi o użyte materiały? Ciężko powiedzieć, nie miałem do czynienia ze stojakiem z Lidla czy z Allegro. Z tego, co się orientuję, wadą stojaka z Lidla jest to, że trzeba na niego polować jakiś czas. Z kolei zaletą Radona (czy też wadą stojaków z Allegro) jest to, że ktoś się pod tym podpisał - Radon jest niemieckim producentem rowerów. Oczywiście nie musi to znaczyć, że tańszy stojak będzie gorszy czy słabiej wykonany, niemniej jest to jakiś plus.
Nie powiedziałbym, że Radon jest nieporządny czy niestabilny. Wiadomo, raczej nie jest to konkurent dla stojaków Topeaka czy  Park Toola, ale uważam, że za dość niską cenę dostajemy stojak, który w zupełności wystarczy do domowego użytku. I nie wydaje mi się, by był to zakup na jeden sezon.

• Pomógł 1

Nie wiem jak teraz bo to bylo z trzy tygodnie temu 

Foto gazetki z akcesoriami rowerowymi 

Dla mnie jakosciowo jest ekstra rower dobrze sie trzyma.dobra regulacja .sztywny.wszystko ok

20170719_155214.jpg 20170719_155214.jpg
  • Pomógł 1

Nie mam doświadczenia ze stojakami, bo jak na razie żadnego nie używałem, ale tak na oko patrząc i pomijając już sam uchwyt, to największe różnice są chyba w konstrukcji samych nóg. Radon wydaje się mieć dużo stabilniejsze od tych z Lidla, a już tym bardziej z Netto, przez co pewnie też może więcej udźwignąć.

Niestety mój stojak dotarł do centrum rowerowego dopiero wczoraj i dzisiaj wyjdzie do mnie, odbiorę go więc pewnie dopiero w środę (chyba, że poczta wyrobi się do poniedziałku). Zauważyłem też, że skończyła się promocja, załapałem się chyba na sam koniec, bo zapłaciłem za niego około 240 zł, w tej chwili jest już za ponad 300. Jak odbiorę i sprawdzę przesyłkę na pewno podzielę się wrażeniami, choć patrząc po samych komentarzach na stronie sklepu, stojak powinien się sprawdzić.

2 godziny temu, WereWolf napisał:

Radon wydaje się mieć dużo stabilniejsze od tych z Lidla, a już tym bardziej z Netto, przez co pewnie też może więcej udźwignąć.

Tak, też tak pomyślałem. Akurat nogi w Radonie i w tym stojaku z Lidla wydają się dość podobne (w Radonie odległość między przeciwległymi nogami wynosi około 140cm przy pełnym rozłożeniu), natomiast te z Netto jakoś mnie nie przekonują. I ogólnie trzeba pamiętać, że stojak z Netto nie jest składany - dla mnie byłby to spory minus. Z tego, co widzę, Radon dalej kosztuje około 240 złotych, więc niezbyt wiem, o czym piszesz.