Skocz do zawartości

Pressfit - czy aby napewno taki dobry?


Pomidorczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie, chciałbym poruszyć może odrobine kontrowersyjny temat jakim są wciskane wkłady supportu typu Pressfit. Obecnie chyba w większości rowerów  ze średniej półki i chyba już we wszystkich rowerach z półki wyższej dominuje takie właśnie rozwiązanie. Chciałbym poznać wasze zdanie na ich temat. Przede wszystkim jak z trwałością? Czy nie pojawiają się luzy? Może jakieś irytujące dzwięki? Jak taki wkład może oddziaływać na mufe w ramie zarówno aluminiowej jak i carbonowej zwłaszcza po paru wymianach? Jak z wagą? Sztywnością? Ja osobiście jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takiego kawałka tworzywa poprostu wciskanego w mufe :) i myśle że pod względem trwałości jak również prostoty w serwisowaniu nie mogą się one równać z zewnętrznymi łożyskami BSA wkręcanymi w mufe na gwincie. :)

Co Wy o tym sądzicie??

  • Pomógł 1
Opublikowano

Nie miałem do czynienia z takim wkładem suportu lecz wiele osób zachwala więc chyba nie jest tak źle :)

 

Opublikowano (edytowane)

Z tego co się orientuję Pressfit to całkiem dobre rozwiązanie choć wymaga częstszego czyszczenia, a proces sam w sobie jest bardzo prosty.

Edytowane przez ze4lot
Opublikowano

Mam pressfita w swoim rowerze i nic się z nim nie dzieje. Rower posiadam od 2 lat i suport nie był wymieniany ani razu a rower jeździł w różnych warunkach przez ten czas. Znajomi i na innych forach mówili i pisali ze trzeszczy, strzela i po kilku miesiącach jest do wymiany ale z moim nic się nie dzieje a kręci się jak nowy

Opublikowano (edytowane)

Też mam pressfita i po sezonie padły łożyska, zaczęło się strzelanie przy pedałowaniu. Po wymianie łożysk jest ok.

Edytowane przez pawel2208
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Trwałość press-fit'ów Shimano była by większa jak by stosowali łożyska podwójnie uszczelniane a tak dają pojedyncze uszczelnienie i to na dodatek łożysko jest tak wprasowane do tworzywa że po założeniu na mufę suportu uszczelnienie jest od wew. ; ) chyba specjalnie.

Jak będę zmieniał kolejny press-fit to najpierw wycisnę łożyska i założę je odwrotnie tak żeby uszczelnienia były od zewnątrz :) 

Edytowane przez MadOnion
  • Pomógł 1
Opublikowano

Z tego co czytałem ludzie bardzo na nie narzekają głównie przez to, że powinno się je wciskać w ramę bez smarowania i po jakimś czasie zaczynają trzeszczeć ale widziałem, że istnieją już sposoby na ominięcie jednorazowych łożysk np: https://www.endurobearings.com/technology/torqtite/ Gdzie kupuje się tuleje w które można wkładać tylko nowe łożyska a adapter pozostaje w ramie nie narażając jej na potencjalne "wytarcie" od częstej wymiany a przez to powstawanie luzów - o ile jest to możliwe.  

Opublikowano

Ja swoje miski press-fit wciskam na klej Loctite 638. Przed założeniem można w miskach zrobić po dwa nacięcia które pozwolą później na bezproblemowe wybicie samego łożyska. Amen.

Opublikowano

Mój press-fit jest niekiedy delikatnie słychać co może denerwować ucho ale generalnie z samego działania jestem zadowolony.

Opublikowano

Można bez problemu wyciskać same łożyska, bez misek, ale w przypadku suportu Accenta, bo tam, są typowe łożyska 6805.

Zrobiłem sobie takie narzędzie do wyciskania łożysk. Miski zostają na miejscu.

WP_20170419_17_53_12_Pro.jpg
Opublikowano

@pawel2208 pokaż jakieś inne zdjęcia tej praski do łożysk bo wygląda ciekawie a jakiś markowy produkt to wydatek ponad 100zł na coś co używa się raz na rok

Opublikowano

Praska - kawałek pręta z gwintem, dwie nakrętki, dwie większe podkładki. 

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

no właśnie mi się kończy pressfit po jakiś 6k km, niby pracuje normalnie bez luzów, ale zaczął hałasować, czy wystarczy wymiana samych łożysk, jak myślicie?

 

  • 2 tygodnie później...
  • Administrator
Opublikowano

Press Fit to moim zdaniem głównie problem ram. Same łożyska są oczywiście projektowane przez księgowych, ale te przynajmniej można wymienić. Przy zakupie roweru z takim suportem zawsze zasięgnąłbym opinii użytkowników, którzy jeżdżą NA DANEJ RAMIE, i to jeżdżą mocno. Press Fit wymaga olbrzymiej precyzji i nie każdy producent dobrze sobie z tym radzi, zwłaszcza starając się wypuszczać prawie co roku nowy model.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Cześć Szajbajki :) Mam do was małe pytanie.Czy posiadając suport typu pressfit mogę go zmienić na hollowtech 2?Korbe mam hollowtech 2 i taki sam chciałbym mieć Suport aby serwisowanie tego było możliwe.Sam nie chce go wyciskać bo boje się ze uszkodze ramę a strasznie zgrzyta wiec przydałby się mu zrobić serwis.Pozdrawiam 

Opublikowano
Dnia 8.04.2017 o 22:53, Pomidorczyk napisał:

Ja osobiście jestem bardzo sceptycznie nastawiony do takiego kawałka tworzywa poprostu wciskanego w mufe :) 

A to czemu. W rowerze masz wiele elementów wyciskanych w ramę i nie są to złe rozwiązania. Nagle ktoś wprowadza wciskany wkład suportu i wszystkim odwala

 

15 minut temu, Adanio napisał:

Czy posiadając suport typu pressfit mogę go zmienić na hollowtech 2?Korbe mam hollowtech 2 i taki sam chciałbym mieć Suport aby serwisowanie tego było możliwe.

Nie ma możliwości wkręcenia misek HT2 w mufę Pressfit ale... Istnieją skręcane wkłady suportu pod mufę pressfit.

Opublikowano

Możesz mnie bardziej nakierować bo ja jestem jeszcze zielony jeśli chodzi o suporty.Bylbym wdzięczny jakbyś podał jakaś nazwę 

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam, jeżdżę na krossie vento 5.0, rower jest na suporcie PF, zdarzyło mi się jeździć w deszczu, irytujące są dźwięki dobiegające z tego właśnie PF, trzeszczy i zgrzyta, tak dzieje się jedynie w deszczu a tak poza tym jest ok, czytając odnośnie PF dowiedziałem się że większość narzeka na PF. Na portalu bikeworld.pl pisali że jest mniej żywotny od suportu który jest wkręcany w mufę, gdzie indziej odpisali że do tego PF stosuje się smar grafitowy, w profesionalnym sklepie rowerowym będą i tak zachęcać i przekonywać do kupna na takim rozwiązaniu, zawodowcy nie muszą tym się przejmować bo mają swoich mechaników :-) z doświadczenia już wiem że serwis PF jest znacznie utrudniony i samemu raczej trudniej wymienić, jestem ciekaw czy ma też negatywny wpływ na mufę, czy się wyciera, przeglądam szosówki i przy kolejnym zakupie byłby kłopot z zakupem, mały wybór i dostępność na mufie gwintowanej, obejrzałem filmik na youtube autora szajbajk "rodzaje wkładów suportu" i zgadzam się że PF jest do dupy a nie mam wiedzy mechanika i rower używam aby mieć lepsze samopoczucie :-), wg mnie powinni dawno już wycofać PF, ktoś to wymyślił i na tym zarabia a my za to płacimy, jak wszystko w przyrodzie ma swoje + i -. 

Opublikowano

problem jest w tym że w warunkach domowych bez odpowiednich narzędzi nie zrobisz serwisu PF, Miałem podobne doświadczenie jak ty, pomogło wyciągnięcie, przeczyszczeni i zmontowanie na nowo, problem z głowy od pół roku śmigam aż miło.

Opublikowano
Dnia 14.07.2017 o 09:42, SzajBajk napisał:

Press Fit to moim zdaniem głównie problem ram. Same łożyska są oczywiście projektowane przez księgowych, ale te przynajmniej można wymienić. Przy zakupie roweru z takim suportem zawsze zasięgnąłbym opinii użytkowników, którzy jeżdżą NA DANEJ RAMIE, i to jeżdżą mocno. Press Fit wymaga olbrzymiej precyzji i nie każdy producent dobrze sobie z tym radzi, zwłaszcza starając się wypuszczać prawie co roku nowy model.

to jak z tym pressfitem ? w deszczu zdarzyło mi się że suport zgrzytał, trzeszczał, a tak to śmigam i nic :) czy PF ma wpływ na żywotność mufy ? czy się wyciera ? może lepiej jak wycofają PF skoro wkoło jest tak różnych opinii co do niego ;)

  • Administrator
Opublikowano

Jak napisałem wcześniej jedne marki radzą sobie z tym tematem nieźle, inne gorzej. Ogólnie jednak wiodący producenci opanowali już sztukę tworzenia precyzyjnych muf pod PF.

Opublikowano

Precyzyjne wykonanie mufy pod łożyska wciskane (o ile jest metalowa) to mniej roboty niż mufa gwintowana. To nie jest żadna magiczna technologia. Problem tkwi w innym miejscu. Nie bez przyczyny najlepszym rozwiązaniem są miski z metalową tuleją, dodatkowo skręcane wewnątrz.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Oj press-fity dają czasem czadu. Zwłaszcza jak rama jest niedokładnie zrobiona albo po prostu obrobiona np. z powodu częstej wymiany suportu lub znam skrajny przypadek że łożysko tak się zapiekło na korbie że cała miska zaczęła się obracać w ramie :-). Sorki za reklamę (orgi wybaczą ;-) ale podsunę Wam link do mojej stronki gdzie znajdziecie kilka info na temat skręcanych  press-fity (akurat TOKEN). http://sklep.token-polska.pl/ninja-najlepszy-skrecany-press-fit-na-rynku-n-20.html   B|

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

O presfit wystarczy tylko trochę zadbać samemu u będzie całkiem dobrze się sprawował ja swój czyścilem juz raz bo dochodziły z niego jak wszyscy piszą trzaski podczas kręcenia korbą
Wyciągnięcie wyczyszczenie i ponowny montaż dobrze poprawił jego prace
Narzędzia do demontażu i montażu są drogie ale można je wykonać za dużo niższą cenę
Ja tak zrobiłem mam ściągacz własnej roboty oraz prasę do montażu

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

  • 5 miesięcy temu...
Opublikowano

Token Ninja... bo o tym napiszę. Szukałem, szukałem i nie znalazłem. Mój model BB841T-41. Masz klucz dynamometryczny? Nie? To odpowiednia pora żeby się w niego wyposażyć. Ogólnie rozwiązanie zajebiste - bez prasek, druciarstwa i ogólnie różnego rodzaju rozwiązań można mieć na prawdę dobry suport za nie wygórowane pieniążki. Problem jeden - masz parę w łapach? Tak? Nie dokręcajcie na ŚLEPO! Osobiście dokreciłem tak mocno że wygiąłem część zewnętrzną. Nie ma to co prawda znaczącego wpływu na pracę łożysk ale o wybiciu owych łożysk nie ma mowy. Prawda taka - podają 25-30nm. Ile to? Nie będę pisał bzdur. Każdy ma inne wyczucie. KLUCZ DYNAMOMETRYCZNY!

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...