Skocz do zawartości

Accent Furiuos 2020 - budżetowy gravel

Rekomendowane odpowiedzi

waldi_8027

Witam

W tym wątku chciałbym przedstawić budowę mojego budżetowego gravela. Na początku plan z związku z nadchodzącymi 40 urodzinami był by kupić gotowy rower, ale ze względu na sytuację jaką teraz mamy na świecie i niepewność jeśli chodzi o przyszłe dochody, postanowiłem wybrać opcję wykorzystania jak największej liczby części które mam już w posiadaniu i ostatecznie zakupiłem frameset Accent Furious w rozmiarze XL. Plan na budowę gravela jest oprzeć go o napęd 2x9 z uwagi na posiadane części. Oto lista tego co znajdzie się w rowerze.

Rama - Accent Furious XL

Koło - składane na obręczach DT R470 i piastach Novateca (już posiadam)
Opony - Vittoria Terreno Zero 700x38C (już mam)

Sztyca - Karbonowa 27.2mm (już mam)

Siodełko - Velo Senso Sport 110 (już mam)

Mostek - PRO PLT 110mm (już mam)

Kierownica - Ritchey Butano 460mm (do kupienia)

Klamkomanteki - Sensah Ignite 2x9 (już zakupione czekam na dostawę)

Korba - Pozagrupowa SRAM do tego tarcze 48T/36T na początek a docelowo 44T/32T (blaty już mam a korba jest już w dostawie)

Support CLOUD SRAM GXP 22/24 BSA (do kupienia)

Przerzutka tył - Deore RD M592 (już mam)

Przerzutka przód - Deore FD M590 (już mam)

Kaseta Deore XT CS-M760 11-32T

Hamulce - Trp Spyre (do kupienia)

Dodatki jak oświetlenie, błotniki, koszyki na bidon itd już mam więc całkowity koszt całego roweru powinien wynieść około 3000 złoty. Budowa trochę potrwa plan jest na zakończenie składania wszystkiego na początek września tego roku. Zapraszam do zaglądania i śledzenia budowy.

75ecc5987a31832a551c5e22abe2602b.jpg

Edytowane przez waldi_8027
  • Lubię to! 3
Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Pierwsze koty za płoty, udało się złożyć koła. Dzisiaj założyłem detkę i oponę Vittoria terreno zero 700x38c na przednie koło a następnie założyłem tarczę a2z 160mm. Jutro w planach to samo dla tylniego koła.
37a53f756203d6c600f1460882867550.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Kolejne koło złożone tym razem tylnie Kaseta to Deore XT CS M770 11-32T i tarcza A2Z 160mm. Detki Maxiss Walter Weight oraz opony z poprzedniego roweru Vittoria Terreno Zero 700x38C. Waga kół razem z osprzętem to przód 1655g i tył 2065g.
.49757469ff9275ef4bd4775d52f4d923.jpg

2b1cef47a86ad8b23c17e4ed8a9808e8.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
KonradTrek800

Fajny projekt. Planuję coś podobnego tylko utrudniłem sobie bo chcę dwa komplety kół do jednej ramy. Napęd planuję 2x11, kaseta 11-36. Korby nadal się waham się chyba 46/34.

Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Dzisiaj pierwszy dzień montażu gravela. Udało się przyciąć rurę sterową zamontować stery oraz podkładki i mostek. Dałem w sumie dwie 10mm i jedna 5mm podkładkę. W razie czego można będzie skrócić rurę jak będzie za wysoko. Dodatkowo zamontowałem redukcję na sztycę 27.2mm bo rura w Accencie jest 30.9mm. Całość prezentuje się na razie tak.

2eba4b3e4f7b46eda706e0a2bb93bff2.jpg

• Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Kolejny update z mojej budowy. Zamontowałem tylnią i przednią przerzutkę oraz założyłem oba koła. Zaczyna to wreszcie przypominać rower.
Czekam jeszcze na kierownicę i korbę oraz mniejsze szpeje jak linki itd i będzie wszystko to składania.
987bc686f31b7f26ed6f4e5a46843a01.jpg

• Lubię to! 5
Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Dzisiaj kolejny etap budowy furiousa. Założyłem kierownicę PRO discover 440mm klamki i dzisiaj doszła do mnie korba Shimano FC R460 na razie 48/34T ale już man tarczę 42T w zamian. Stan na dzisiaj wygląda tak. Zostały linki i owijka i drobne regulacje i będzie gotowy.

48cf215fd65bfe4d0412b1018267491e.jpg

• Lubię to! 8
Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

W tej chwili po odliczeniu tego co uzyskałem sprzedając części z poprzedniego roweru, które już mi nie były potrzebne jakieś 2900 złotych, ale jeszcze trochę kasy trzeba będzie wydać bo brakuje jeszcze kilku części tj jak linki i hamulce. Jak skończę to podliczę wszystko.

Odnośnik do odpowiedzi

Fajny rower się szykuje , ja może się szarpnę zimą na foriousa , co mnie się trochę nie podoba u ciebie ( ale to tylko moje zdanie ) to ten mostek mocno ustawiony na + , jakoś psuje wizualnie linię roweru ( pierdoła , ale ja tak to odbieram ) .

Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Spoko rozumiem ja na razie zostawię tak jak jest taki miałem mostek i nie będę kupował nowego. Z czasem jednak może wymienię go na inny jak się okaże że pozycja jest niekomfortowa, ale to dopiero wyjdzie po przejechaniu pewnej liczby kilometrów. W razie czego zawsze mogę go obrócić na negatyw. Założeniem na początek było uzyskanie wygodnej pozycji, stąd wysoki mostek i trzy podkładki pod nim tak aby w przyszłości można było wszystko skrócić i uzyskać bardziej sportową pozycję.

Odnośnik do odpowiedzi
KonradTrek800

Waldek czy dobrze zrizumiałem, że duży blat 48 będziesz zamieniał na 42? Z tego co widziałem to najmniejszy blat można kupić 46, czyli max miękka korba szosowa to 46/34 lub GRX. Napisz też coś o wykonaniu ramy. Waham się nad tym tanim Accentem lub karbonem chińskim na sztywnych osiach ale to już 2000zł

Odnośnik do odpowiedzi

wątpię żeby coś się zmieniło w wykonaniu tego modelu , porównując go z rocznikami 2018/2019 , frameset furiousa możesz kupić za 1245zł i niestety cena jest adekwatna do jakości.

Mnie w modelu 2019 spotkały takie przygody jak blaknący neonowy lakier , wymienili mi potem na nowy frameset który przyszedł z wgniecieniem na główce ramy , ale jakby patrząc ile on kosztuje to fajny sprzęt.

W przyszłym roku mają wreszcie wejść do furiousa sztywne osie i ogólnie to jest jedyna rzecz która mi w nim brakuje , kto wie może za rok zmienię ramę na accenta obecnie mam (Authora Ronina SL)

Odnośnik do odpowiedzi
KonradTrek800

Gdyby miał sztywne osie to już bym się nie wahał. Lakier mnie nie interesuje bo i tak polakierowałbym cały na nowo. Mam warunki i profesjonalne pistolety ale lakieruję tylko drewno, forniry.

Odnośnik do odpowiedzi

jakiś czas temu accent wrzucał na jakąś relacje fb czy instagram informacje że trwają pracę nad modelem 2021 i był tam rysunek techniczny też gdzie można było zauważyć mocowanie flat mount i sztywne osie.

ps. @waldi_8027 co to za sztyca dokładnie ?

Edytowane przez pierruś
Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Plan był aby założyć blat 42T, ale dzisiaj sprawdziłem i niestety po zamianie na 42T przerzutkę przednią nie da się obniżyć na tyle by obsłużyła duży blat a na małym nie uderzała o dolne widełki. Myślę że można zejść tylko do 46T więc na razie zostanie tak jak jest czyli 48/34T. Co do lakieru i ogólnie wykonania ramy to jest ok udało mi się już kilka razy uderzyć niechcący kluczem i kierownicą bez owijki o ramę i nie powstały żadne rysy czy ślady. Oczywiście nie były to mocne uderzenia ale ogólnie nie jest to tak że lakier sam się rysuje od patrzenia więc może coś poprawili w tej edycji. Co do kolorów i ich blaknięcia to za wcześnie by się wypowiadać. Dzisiaj założyłem łańcuch używany ale jeszcze nie wyciągnięty i zostało ogarnięcie linek i pancerzy . Czekam jeszcze na hamulce i będzie gotowy.

Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Pierwotnie miały być mechaniki (Trp Spyre) lub coś podobnego, ale ostatnio natknąłem się na Aliexpress na hybrydowe hamulce czyli linka która aktywuje tłoczek z płynem hydraulicznym i się zastanawiam. Chodzi mi o coś takiego:

https://www.aliexpress.com/item/4000771360193.html?spm=a2g0o.cart.0.0.c93c3c00vtYF7R&mp=1

Chyba sobie zamówię i zobaczę coś z tego wyjdzie.

Odnośnik do odpowiedzi
KonradTrek800

Podlinkiwałeś najdroższe chińskie hamulce które wyglądają jak te:
#Aliexpress US $14.65 6%OFF | ZOOM HB-100 MTB bike Brake Oil Disc Brake Bicycle Brakes Caliper Electric Scooter Hydraulic Disc Brake Sets
https://a.aliexpress.com/_BSbeYk
Mam je w dwóch rowerach. Jeden ostro katowany po lesie i nie widzę powodu aby kupować lepsze, droższe. Są też z mocowaniem flat mount 2x droższe i takie mnie interesują.

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, waldi_8027 napisał:

Pierwotnie miały być mechaniki (Trp Spyre) lub coś podobnego, ale ostatnio natknąłem się na Aliexpress na hybrydowe hamulce czyli linka która aktywuje tłoczek z płynem hydraulicznym i się zastanawiam. Chodzi mi o coś takiego:

https://www.aliexpress.com/item/4000771360193.html?spm=a2g0o.cart.0.0.c93c3c00vtYF7R&mp=1

Chyba sobie zamówię i zobaczę coś z tego wyjdzie.

Te hamulce montuje marka Rondo w jednym ze swoich graveli, także powinny być ok

Odnośnik do odpowiedzi
waldi_8027

Zamówiłem od chińczyków te hamulce Zoom HB100 już lecą do mnie w między czasie zamontowałem pancerze i linki przerzutek, dokonałem ich wstępnej regulacji. Wszytko działa biegi wchodzą z przodu wodzik przerzutki nie ociera łańcucha. Jest sukces . Dodatkowo dokupiłem jeden koszyk na bidon sks side cage na rurę pod siodłową bo w ramie będzie torba i wyciągnie bidonu do góry nie wchodzi w grę. Czekam tylko jeszcze na hamulce i w przyszłym miesiącu kupie pedały Look Xtrack i będzie gotowy. Na razie przedstawia się tak.
12362df39c11514dffa956a37f408723.jpg

6881bf345e9fc8578f9298378edda09b.jpg

6f2aefa1cd93d66a96702281ed1ee7cb.jpg

• Lubię to! 1
Odnośnik do odpowiedzi