Skocz do zawartości

VSF Fahrradmanufaktur (?) 1992(?), czyli sztrucel z Reichu

Commuter69

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam Wam rower, który przywrócił moją dawną pasję z rowerami związaną. Został zakupiony w 1994 roku przez mojego ojca na Stadionie X-lecia i wg sprzedającego rower pochodził z Berlina. Na podstawie zachowanych na nim napisów stwierdziłem, że jest to niemiecki VSF Fahrradmanufaktur firmy Räderwerk, ale nie potrafię ocenić z którego jest roku, bo już w 1994 nie był nowy. Po kilku latach użytkowania przez mojego ojca zepsuło się w nim torpedo firmy Sachs i to było głównym powodem długiej, bo kilkunastoletniej przerwy w jego życiorysie. Dopiero moja potrzeba dojazdów rowerem do pracy spowodowała, że dostał on drugie życie. Aby doprowadzić go do jako takiego działania, wykorzystałem części z drugiego roweru, który niegdyś sam złożyłem jeszcze w czasach szkolnych, a którego pęknięta rama (Romet Sport) dyskwalifikowała go w jakichkolwiek dalszych planach. Z tego drugiego roweru przeniosłem przede wszystkim napęd, czyli koła, przerzutki i korby, jak również błotniki, mostek i 30-letni licznik Cateye’a. Dodatkowo musiałem zainwestować w manetki, klamki i oświetlenie. Cała reszta roweru jest oryginalna, oczywiście za wyjątkiem rzeczy, które podlegają normalnemu zużywaniu się – np. opony, łańcuch, kaseta. Nie ukrywam, że nie jest to rower idealny i ma wiele różnych wad, ale to właśnie nim tłukę najwięcej kilometrów i pomimo tego, że mam jeszcze 2 inne, prawie nowe rowery, to chyba najwięcej satysfakcji czerpię z jeżdżenia właśnie tym.
Osprzęt:
korby – Shimano Deore LX M550,
blaty – Suntour SR Sakae Roundtech 48/38/28 (stalowe),
przerzutka przednia – Shimano Deore ?,
przerzutka tylna – Shimano Deore LX M550,
piasta tylna – Shimano Deore XT M730,
piasta przednia – Shimano Exage 300EX,
obręcze – Alesa belgium (szprychy nierdzewne),
manetki – Shimano SL A050,
klamki – Shimano Deore ?,
hamulce – Weinmann Vainqueur.
Co do łańcuchów i kaset, to testuję różne modele. Ostatnio porównywałem Connex'a 804 z Shimano HG-71 na kasecie HG-50-7 (https://forum.szajbajk.pl/topic/1528-ranking-wytrzymałości-łańcuchów/)
Waga:
Z wyposażeniem jak na zdjęciu rower waży około 15 kg.
Wady i zalety:
Do zalet zaliczam przede wszystkim wygodę (skórzane siodełko i aluminiowa kierownica typu jaskółka), co w ruchu miejskim ma istotne znaczenie. Nie jest to też rower, który rzuca się w oczy potencjonalnemu złodziejowi. Jest też stosukowo tani w utrzymaniu.
Wada, która mi najbardziej przeszkadza to giętka rama, co przekłada się na duże straty mocy podczas przyspieszania. Nie łatwo jest też go zatrzymać podczas deszczowej pogody.

vsf_fahrradmanufaktur_20200315_1.jpg vsf_fahrradmanufaktur_20200315_2.jpg

vsf_fahrradmanufaktur_20200315_3.jpg Edytowane przez Commuter69
  • Lubię to! 2
Odnośnik do odpowiedzi