Skocz do zawartości

Mocowanie do oświetlenia na lemondkę

Seban

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam czegoś w rodzaju rurki teleskopowej bądź jakiegoś podobnego rozwiązania z możliwością regulacji szerokości. Teoretycznie mogę lampkę zamocować na jednym lub drugim uchwycie lemondki, ale chciałbym móc tą lampkę móc dać na środek tak jak zaznaczyłem na załączonym obrazku. Orientuje się ktoś czy coś takiego istnieje i jak to się nazywa żeby tego poszukać?

Edytowane przez Seban

Nie mam narzędzi, materiału ani umiejętności do samoróbek. Bardziej zależy mi na jakimś gotowym rozwiązaniu, ale w linku kolegi @Fimala wyłoniło się słowo klucz - aerobridge. Czyli mostek do lemondki. I chyba znalazłem coś co by mi wstępnie podchodziło (chociaż będę musiał jeszcze dokładnie poszukać, ale dzięki temu jestem na właściwym tropie):

https://tri-magic.pl/pl/p/Profile-Design-UCM-Aerobridge-Mostek-do-Przystawek-Czasowych/2265?gclid=EAIaIQobChMIzNHE64rd5AIVwtmyCh1peQ8DEAYYASABEgJtQvD_BwE

Jest wzmianka o regulacji szerokości w opisie, bo nie chciałbym nic regulować przy samej lemondce z rozstawem uchwytów, bo mam ją wyregulowaną optymalnie pod siebie, więc żeby tylko doczepić mostek do lemondki. Chociaż to rozwiązanie z mojego linka jest bardziej do licznika/zegarka niż oświetlenia... :o

Edytowane przez Seban

Ja mam dokładnie tak. Wygląda to ciulowo ale działa super. Montuje tam jeszcze convoya albo mactronic tripper zalezy co mam pod ręką ;) Jak znajdziesz jakiegoś fajnego gotowca z sensownym ratio cena/jakość to koniecznie się podziel :) 

20190810_090909.thumb.jpg.b66d778929b4d4bee7432639251fcb22.jpg

20190810_111659.thumb.jpg.4e2cc65c036435c0881bf09efac222e1.jpg

A kiedyś miałem tak 

montage.thumb.jpg.e06c398c623ff743fe0f62e88d821a53.jpg

Edytowane przez MikeDozer

Jak znajdę to chętnie się podzielę, nie ma problemu. Ewentualnie jeżeli nie da rady znaleźć gotowego mostka pod montaż oświetlenia na lemondce, to może byłoby jakieś oświetlenie które miałoby mocowanie na oba ramiona lemondki? Ewentualnie na jedno z ramion lemondki, ale żeby skręcało w środek tak żeby lampka była po środku.

Edytowane przez Seban

@MikeDozer

Jak na razie mam na oku dwa rozwiązania gotowe, których zdjęcia wrzucam w załączeniu do posta.

1) https://wertykal.com/pl_PL/p/3T-mostek-do-montowania-licznika-na-przystawkach/3488?gclid=EAIaIQobChMIvpWD4ZXi5AIVg-iaCh2Gkww4EAQYASABEgLGo_D_BwE

Ktoś mi polecił coś takiego, ale nie wiem jakie to ma możliwości regulacji (rozstawu) i czy w ogóle je ma. Zadzwoniłbym do sklepu, ale dzisiaj sobota i już po godzinach pracy, to zrobię to w poniedziałek.

2) https://dotsport.pl/product-pol-44541-Profile-Design-PFD-UCM-Aerobridge-mostek-do-przystawek-czasowych-czarny-uniw.html?gclid=EAIaIQobChMIvpWD4ZXi5AIVg-iaCh2Gkww4EAQYAyABEgLjifD_BwE

To wydaje się być najsensowniejszym rozwiązaniem jak na razie, ma możliwość regulacji rozstawu i jeżeli mostek nr. 1 jej nie będzie miał, to najprawdopodobniej wezmę mostek nr. 2.

56867eeb82f6aec332343390847a83dd.jpg pol_pl_Profile-Design-PFD-UCM-Aerobridge-mostek-do-przystawek-czasowych-czarny-44541_1.jpg

Edytowane przez Seban

Nawet niezłe, ale u mnie odpada takie rozwiązanie. Niemniej jednak znalazłem coś lepszego. Może nie tyle jest to mostek do lemondki, co eliminuje konieczność szukania sobie mostka do lemondki/robienia go. Mianowicie Topeak Ridecase Center Mount:

https://www.topeak.com/global/de/products/ridecase-mount/931-ridecase-center-mount-with-sc-&-g-ear-adapters

Rozwiązanie genialne przynajmniej w teorii, bo można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, mocując zarówno telefon z oświetleniem czy nawet kamerą i wszystko po środku między lemondką, a w praktyce to trzeba wymierzyć czy te obejmy uchwytu mocującego nie będą czasem dokładnie w miejscu obejm od lemondki.

product-ridecase-ridecase-center-mount-ridecase-center-mount-2-f6ffda63dcb950c2bf7f93a63f0a1e12.jpg product-ridecase-ridecase-center-mount-ridecase-center-mount-df108ce7c94ce96ed7293d251148b0f9.jpg product-ridecase-ridecase-center-mount-ridecase-center-mount-gopro-7b0b34f94e00d9709cb595619da1d55e.jpg product-ridecase-ridecase-center-mount-ridecase-center-mount-powerpack-7079420b983b8e27cb62f960f83d252f.jpg

Edytowane przez Seban

Przed wczoraj chodziłem trochę po sklepach rowerowych w mojej okolicy i robiłem rozeznanie w uchwytach na telefon oraz mostkach do lemondki. Mostków do lemondki nie mieli nigdzie i to żadnych, ale mieli uchwyt Topeak Omni Ridecase DX, który od razu wziąłem do obu rowerów zarówno do MTB jak i do szosy. Zadowolony z tego rozwiązania na telefon od Topeak mocowanego pod kapsel mostka zacząłem szukać na stronie Topeak i tak właśnie znalazłem Center Mount. Dzisiaj do nich zadzwonię i zapytam, bo na tamtą chwilę nie wiedziałem o istnieniu takiego rozwiązania jak Center Mount. Jak będą mieli Center Mount to od razu pojadę do nich jeszcze raz i zrobię dokładną przymiarkę, to wtedy zobaczę co i jak.

Kokpit wygląda u mnie jak na załączonych poniżej zdjęciach. Wątpię żeby się zmieścił Center Mount. Aczkolwiek cień szansy na to jest, ale tak jak pisałem wcześniej musiałbym ten uchwyt przyłożyć do kierownicy na żywo żeby mieć pewność to i od razu zapytałbym o kompatybilne oświetlenia. Gdyby jednak nie pasowało to zostaje mi mocować oświetlenie tak jak robiłem to dotychczas czyli do jednego z ramion lemondki, chociaż naprawdę bardzo bym chciał aby było po środku. Jest jeszcze trzecia opcja, a mianowicie dokupienie drugiego tego samego światła i zamocowania go na drugim ramieniu od lemondki dla równowagi :P Wtedy byłbym nawet jeszcze bardziej widoczny. Jedyną wadą tego jest to, że nie mogę w takim mocowaniu skierować tego światła w dół żeby mi oświetlał drogę pod kołem w nocy. Jak nie miałem jeszcze lemondki to nie był to problem, bo światło siedziało na kierownicy i można je było pochylić, ale z lemondki nie chcę rezygnować ani również zmieniać jej pozycji, bo jest w tej chwili optymalna.

Edytowane przez Seban
W dniu 24.09.2019 o 23:09, Chrismel napisał:

Tylko że nie zamocujesz lampki z odcięciem bo musi być odwrócona. Przynajmniej tak mi się wydaje.

Zrobiłem dokładne rozeznanie łącznie z kompatybilnością oświetlenia i wymiarami oraz znalazłem sklep który mi sprowadzi to mocowanie Topeak Center Mount. Postaram się wrzucić jakieś fotosy jak uchwyt przyjdzie i zostanie zainstalowany. Wymierzyłem sobie odległości na kierownicy oraz grubość obejm które się na niej znajdą łącznie z odległościami do obejm od lemondki i wstępnie wygląda, że wszystko się zmieści i nie będzie problemu z doborem oświetlenie szosowego. W razie gdyby wyszło "w praniu" że pojawią się jakieś problemy to skłonny jestem zmienić ustawienie lemondki i na nowo adaptować ułożenie ramion na niej, bo jednak gra jest warta świeczki skoro wyeliminuje to dużo bardziej problematyczną kwestię mostka do lemondki. Niemniej jednak dziękuję wszystkim za wkład i chęć pomocy w tej kwestii.

Edytowane przez Seban

O! Super wybór uchwytów i mocowań. Właśnie szukałem czegoś w tym stylu (obrazek w załączeniu), ale nie na komputer rowerowy tylko na oświetlenie i wówczas mógłbym zostawić uchwyt na telefon mocowany do kapsla i lampkę zamocować na tego typu mocowaniu które poprowadziłoby ją w środek.

K13-2510_ob-1.jpg

Ja będę drążył dalej temat bo szukam dokładnie tego samego. Mają co prawda jakieś mocowania do lampek ale trzeba ją odwrócić a to nie wchodzi w grę przy lampce z odcięciem. Twój post skłonił mnie do zastanowienia się nad zamocowaniem lemondki do trekkinga. Miałem kiedyś w rowerze triathlonowym i bardzo lubiłem z niej korzystać. Blokuje mnie tylko zestaw nawigacja + lampka. Gustav rzeźbił coś z parasola ogrodowego bodajże ale bez przesady :) Aż tak bardzo mi nie zależy.

To drążenie zdecydowanie wychodzi Tobie lepiej niż mi. Gustav nawet miał tam na jakimś filmiku całkiem wymyślny uchwyt na latarkę convoya. Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym odcięciem, co to znaczy ? Że lampka nie będzie działać, czy że szlag ją trafi jak zadziała ?

20 minut temu, Seban napisał:

Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym odcięciem, co to znaczy ?

Lampki z odcięciem mają podobnie ukształtowany strumień światła jak reflektory samochodowe. Czyli nie oślepiają jadących lub idących z naprzeciwka. Te najlepsze zbudowane na bazie lustra nie robią tego wcale. Takie które mają kolimator robią to w bardzo ograniczony sposób. Niemcy wprowadzili normę StVZO i lampek nie spełniającej jej (bez odcięcia) nie można używać na drogach publicznych w ogóle. Nota bene słusznie. Dostawanie setkami a nawet tysiącami lumenów po oczach nie jest ani przyjemne ani bezpieczne. W temacie "lampki" Nemrod wklejał sporo fotek różnych lampek, właśnie z odcięciem, możesz zobaczyć jak to działa w praktyce. Oczywiście nie możesz jej odwrócić bo wtedy cały strumień zamiast pójść na drogę trafi w niebo.

• Pomógł 1

Dziękuję, że mi to naświetliłeś, nie wiedziałem. Obecnie mam taka lampkę co nie oślepia i może być odwrócona, ale ona raczej nie będzie kompatybilna z central mountem i zwykle była mocowana na najniższej zgodnej z przepisami wysokości. Dzięki Twoim wskazówkom będę lepiej doinformowany w wyborze lampki pod adapter do uchwytu.

Wreszcie przyszedł mój wymarzony uchwyt Topeak Center Mount i tak jak obiecałem, że pochwalę się fotosami tak też czynię.

Początkowo był problem nie ze zgodnością z zainstalowanym na kierze sprzętem, ale z włożeniem obejm. Panowie bali się je rozgiąć żeby osadzić na kierze w obawie, że plastikowe obejmy pękną i rozważali całkowite zdjęcie owijki, klamkomanetek i lemondki. Później stwierdzili, że być może da się kawałek owijki odwinąć i zdemontować samą lemondkę żeby przepuścić obejmy przez węższe części kierownicy aż obok mostka, ale ostatecznie zrobili tak jak się obawiali czyli rozgięli obejmy od uchwytu biorąc na siebie ewentualna odpowiedzialność. Musiałem zostawić rower na grubszą ich rozkminę jak to zrobią, ale dostałem telefon niecałej godzinie. Panowie ze sklepu bardzo sprawnie się z tym uporali. Nic nie pękło ani nie naruszyło w żaden sposób struktury obejmy i wszystko wpasowało się idealnie bez rozwijania owijki czy ruszania lemondki. 

Ciekawa historia okazała się przy doborze oświetlenia. Na tą chwilę nie mieli nic od ręki, ale pan sprzedawca stwierdził, że mają jakiś adapter do lampki co by pasował do adaptera od uchwytu, co im zalega i mi go sprezentował. Co się okazało? Okazało się, że pasuje idealnie do oświetlenia które mam. Może nie ma ono odcięcia, ale mam możliwość ustawienia go w dół i włączeniu trybu mniejszej jasności żeby nie oświetlać i na tę chwilę to rozwiązanie musi wystarczyć, bo nie będę jeździł całkowicie bez światła a zdarza mi się jeździć nocą, żeby nie łamać prawa. Wstępnie ustawiłem to tak, że światło świeci mi pod koło co jest wręcz idealnym scenariuszem bo mam takie odcinki nocne gdzie droga jest nieoświetlona i to załatwi sprawę perfekcyjnie. Jestem mega zadowolony z tego rozwiązania, bo mogę wrzucić telefon i lampkę. Uchwyt jest solidny i wszystko pasuje idealnie. Dodatkowo z włożonym telefonem światło ma właśnie taki jakby daszek z tego telefonu więc światło jest strumieniowane przede mnie i nie powinno oślepiać napotkanych kierowców. Możliwość pochylenia sprawia że mogę to jeszcze dodatkowo korygować w razie czego. Cud, miód i orzeszki.

Edytowane przez Seban
  • Pomógł 1

Dobre znalezisko! Niestety chyba nie będzie psował do mojej PRO Missile w wariancie ski-bend - ta lemondka ma taką jakby flarę do środka, więc końcówki są pod kątem, a nie równolegle.