kajtom

Marin Four Corners 2019 - wóz drabiniasty do lekkich poprawek

Rekomendowane odpowiedzi

kajtom

Po dość długich rozmyślaniach, analizie rynku i własnych możliwości finansowych, w marcu kupiłem Marina FC.

Po części przekonał mnie filmik Jana Piątkiewicza, a po części jazdy próbne które mogłem odbyć w Krakowie. Do tej pory jeździłem na Meridzie Kalahari 590 (już wiekowej), i GT Avalanche 1.0, którego sam składałem, który to niestety absolutnie nie podpasował mi geometrią :(

Ostatnie lata to przeprowadzka z Podhala do Krakowa. GT pozostał w górach żeby od czasu do czasu wyskoczyć na Turbacz. Merida pojechała ze mną do Krakowa jako dojazdówka, ale używana była bardzo sporadycznie. W tym roku w końcu się przełamałem - zdecydowałem się kupić coś uniwersalnego. Od czasu kupna zrobiłem blisko 1000 km. Z każdym dniem łapię się na tym, że myślę o tym gdzie i kiedy wyskoczyć na rower. Marin mimo swojego drabiniastego wyglądu też podoba mi się co raz bardziej :D

Moje wrażenia do tej pory są bardzo pozytywne! Geometria bardzo mi przypasowała. Za każdym razem mam radochę z jazdy! 

Co do planów, to chodzi mi po głowie wymiana przerzutki na jakąś z mocniejszą sprężyną. Mam jeszcze delikatny problem z bólem w łokciach przy dłuższej jeździe, którą będę próbował niwelować pochyleniem kierownicy i pozycją siodełka. Na zimę planuję kupno bardziej miejskich opon i błotników SKS Bluemels matt.

Do tej pory zmieniłem/dołożyłem:

• pedały - standardowe platformy wyleciały. Na ich miejsce przykręciłem M520
  • osłona rury tylnego trójkąta - wiadomo. Na tą chwilę jakaś Kross-owa
  • uchwyt na telefon - chiński GUB sprawdza się na razie wyśmienicie
  • koszyki na bidony - Topeak Modula Cage EX i najtańszy BTwin. Szczerze, nie wiem po co mi ten Topeak
  • koszyk na widelec -  Blackburn Outpost Cargo Cage
  • worek na widelec - 5L z Decathlonu
  • torba w trójkąt ramy - Rosswheel Attack - nawet fajna, ale myślę o czymś sięgającym od sztycy do główki
  • folia na ramę - bezbarwna folia od speców którzy oklejają auta, dość gruba, jakby gumowa. Na razie sprawdza się bardzo dobrze
  • oświetlenie - Convoy S2+ z kolimatorem. Jeszcze nie doczekał się prawdziwego testu jazdy w nocy. 
  • licznik - sprawdzona Sigma 1200plus. Miałem w GT, teraz kupiłem taką samą za 60zł.
  • lusterko Cateye BM-45 - zamiast zgubionego korka kiery
  • dzwonek - link
  • Przerzutka tył - Deore XT rd-m772

Wady/usterki:

• łożyska tylnej piasty po 950 km wyglądają jak w najgorszym składaku, po 20 latach używania (wżery i rdza!). Usterkę zgłosiłem do sprzedawcy. Na miejscu wymienili mi bieżnię, ale nowa nie była idealnie tej samej wysokości co oryginalna, przez co po złożeniu i skontrowaniu piasty powstają jakieś opory. Wymieniam to cholerstwo.
  • korki kierownicy wypadają (jeden już zgubiłem)
  • tydzień po kupnie zgłosiłem się do serwisu z problematycznym przerzucaniem tylnej przerzutki. Okazało się, że wózek był delikatnie wygięty :/

Plany:

• wymiana tylnej przerzutki na Deore RD-M592 albo Alivio RD-M4000
  • Złożenie drugiego kompletu kół na obręczach DT, piastach Novatec z bezdętkowymi WTB Resolute na letnie cioranie po krzaczorach
  • Założenie semislicków 35-38mm na oryginalne koła
  • Dorzucenie SKS Bluemels matt 53mm
  • Wymiana kasety

13HT4zd.jpgCRRvdrk.jpg

Edytowane przez kajtom
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SnikerS

Chyba ciężko będzie znaleźć kogoś, komu nie wypadł ten korek w Marinie 🤣 Ale jest dobry i przydatny sposób, aby zakleić tę dziurę - lusterko rowerowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

W sumie, może przetestuję takie lusterko. Kiedyś uważałem, że nawet najmniejszy dodatkowy element w rowerze to wiocha. Teraz trochę zmieniło mi się postrzeganie i ma być bezpiecznie/funkcjonalnie/wygodnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Eddek

Też używam tego lusterka i robi robotę, a wcale nie wygląda tak źle, bo wbrew pozorom sie nie rzuca w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

Kupiłem lusterko :D Nie miałem jeszcze okazji go przetestować, bo przez kilka ostatnich dni walczyłem o uratowanie piasty. Już po 3 miesiącach od kupna roweru miałem sygnały, że koło nie kręci się jak powinno. Winne jak widać były wżery na konusie i bieżni. Na szczęście chłopaki z Biker House w Krakowie bezpłatnie wymienili te części. Problemy z rozkręceniem piasty mogą wskazywać, że to Formula.

I jeszcze jedna dziwna w sumie sprawa - śruby mocujące tarczę po jednym odkręceniu nadają się do wyrzucenia. Całkowicie wyrobiły się w nich gniazda. :/

IMG_4223.JPG IMG_4224.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mareq

Może śruby miałeś gwiazdkowe a potraktowałeś je imbusem?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

Jest taka możliwość :D Na szczęście to nie tragedia ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mareq

Do wszystkiego są odpowiednie narzędzia. Zawsze mam ubaw jak ktoś chce ode mnie pożyczyć śrubokręt krzyżakowy. Zawsze zadaję pierwsze pytanie: philips czy pozidriv. Po chwili milczenia ze strony pytającego wyjaśniam czym się różnią. Po tym zadaję pytanie o rozmiar :) .

• Dziękuję! 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

Jasne! Najlepsze, że mam końcówkę "gwiazdkową" ale tutaj śruby czarne, więc słabo było widać jakie to gniazdo. Założyłem, że imbus 3mm i do kilku przekręceń pasował bez problemu ;) A z philipsem i pozidriv to ciekawa sprawa. Dopiero teraz doczytałem czym się różnią.

Żeby nie nabijać postów zrobię aktualizację tutaj:

Kupiłem nowe śruby, ale tamte jeszcze uratowałem (gniazdo torx, nie pamiętam wielkości). Koło zmontowałem ponownie. Łożysko główne działa teraz o niebo lepiej, ale obawiam się, że serwisant za mocno dokręcił nową bieżnię i teraz bębenek ma delikatne opory. Delikatne ale na tyle duże, że kiedy rozkręcę koło i nie dotykam pedałów to korba zaczyna się kręcić. Chyba czeka mnie ponowne rozkręcenie tego cholerstwa i próba delikatnego poluźnienia nakrętki/bieżni. 
Zaczynam już rozglądać się za częściami do złożenia kół na łożyskach maszynowych :D

A poza tym, dotarł do mnie dzisiaj kask Lazer O2 kupiony w promocji za 109 zł 😎

IMG_4225.JPG Edytowane przez kajtom
aktualizacja!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

Wziąłem dzisiaj Mariana na przejażdżkę żeby przetestować kilka nowych rzeczy:

Kask Lazer O2 - Jest lekki, fajnie leży na głowie i kosztował tylko 109 zł :D, ale to nic dziwnego - kaski na takie arbuzy jak mój pewnie słabo schodzą ;].

Lusterko Cateye BM-45 - Nie przypuszczałem, że tak szybko przyzwyczaję się do spoglądania na nie. Wjeżdżając na bardziej ruchliwą drogę byłem bardziej spokojny, że żaden TIR z tyłu mnie nie zaskoczy. Fajnie, że lusterko zamocowane jest dość sztywno, dzięki czemu nawet przypadkowe i dość mocne szturchnięcie go nie przestawiło. 

Bluza od przyjaciół ze wschodu (Racmmer, ~77 zł)) - jak dla mnie rewelacja tego wypadu! Na taką pogodę jak dziś (temp. 16-18C i dość silny wiatr) nie odczuwałem żadnego dyskomfortu. Pod bluzą miałem jedynie podkoszulek z deca. Poza tym krój jest całkiem fajny, do wykonania też nie mogę się przyczepić. Na plecach są 3 kieszenie, niestety ani jednej na zamek. Na dolnym ściągaczu umieszczony sylikonowy pasek, żeby bluza nie podjeżdżała. Mam 183cm i 86kg i uważam, że rozmiar XL trafiłem idealnie.

Długie bibsy od przyjaciół ze wschodu (Racmmer, ~67 zł) - tutaj ocena nie będzie juz tak dobra. Jakość wykonania jest raczej w porządku, tzn. nie zauważyłem niczego niepokojącego. Co do wkładki - jest raczej cienka. W gaciach z deca jedzie mi się o niebo lepiej. Głównym problemem tej wkładki jest to, że jest zbyt krótka na tyłku. Siedziałem dokładnie na jej krawędzi co oczywiście nie było przyjemne a dodatkowo sprawiało, że drętwiały mi palce u stóp. Może ktoś z mniejszym tyłkiem będzie zadowolony. Tutaj też zdecydowałem się na XL i uważam, że trafiłem bardzo dobrze. Jeszcze co do komfortu cieplnego - w tej temperaturze jechało mi się idealnie.

Ogólnie wypad bardzo na plus - odwiedziłem ponownie okolice Puszczy Niepołomickiej, pokręciłem się po wioskach, osiedlach, złapałem trochę słońca. Przy okazji przekonałem się, że faktycznie muszę delikatnie poluzować bieżnię tylnej piasty. Musiałem dzisiaj się mocno pilnować, żeby nie przestać pedałować, a już na pewno nie kręcić korbą w tył! Opór w bębenku sprawiał, że przerzutka nie potrafiła napiąć łańcucha, a ten zaczynał wisieć luzem obijając się o szprychy. Napiąć też go nie mogłem bo przy okazji spadał z "blatu". Musiałem się zatrzymywać żeby to poprawiać. Po 4 czy 5 razie już to w miarę opanowałem :D

IMG_4233.JPG IMG_4235.JPG IMG_4244.JPG

Edytowane przez kajtom
  • Lubię to! 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
de Villars

Czy ta bluza jest grubsza niż koszulki letnie (z krótkim rękawem)? Bo zauważyłem, że majfrendy (w tym Racmmer) często robią takie bluzy z długim rękawem ale grubością maetriału jak na lato, co jest IMO nieporozumieniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

Jest zdecydowanie grubsza, w środku bardzo przyjemnie miękka. Jakoś niedawno w podobnej pogodzie jechałem ubrany w podkoszulek, cienką koszulkę i wiatroszczelną kurtkę z deca i zmarzłem. Dzisiaj na początku ubrałem cienką wiatrówkę (swoją drogą też Racmmera, taka szara), ale po chwili zdjąłem.

IMG_4268.JPG Edytowane przez kajtom
  • Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Trzeba brać ciuchy z dopiskiem winter / thermal fleece.

Tapatalk'd

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

Dzisiaj majfrendy przysłały kolejny upgrade - dzwonek :D Jest fajny, mały i wydaje się, że solidnie zrobiony. Może nie najgłośniejszy, ale swoje zadanie powinien spełnić. Czekam jeszcze na dodatkowy system montażu latarki i będzie komplet.

Stwierdziłem też, że wymieniam tylną piastę. Oryginalna to szmelc. Przednią na razie zostawiam.

IMG_4363.JPG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
lukszyk

Czemu masz w planach "wymiana tylnej przerzutki na Deore RD-M592 albo Alivio RD-M4000". Coś więcej na ten temat? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jasiek21

te przerzutki posiadają sprzęgło czyli bardziej napinają łańcuch. Zmiana plug&play w przypadku tego napędu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
yacek _b
2 godziny temu, jasiek21 napisał:

e przerzutki posiadają sprzęgło czyli bardziej napinają łańcuch

kurcze mam Alivio M4000 i żadnego sprzęgła tam nie widzę ... 🤔

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

@lukszyk o ile wiem, ta przerzutka nie posiada sprzęgła, ale po prostu mocniejszą sprężynę. Sprzęgło wchodziło już dla przerzutek obsługujących kasety 10s i więcej. Tak czy inaczej chodzi o to żeby łańcuch tak nie "latał". Tylko nie wiem jeszcze jaką długość wózka powinienem kupić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
KsD

Piękny rower sam nad nim myślałem, ale skutecznie cena od tego odpycha. A o rabatach na ten rower to ciężko :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fimala
3 godziny temu, jasiek21 napisał:

te przerzutki posiadają sprzęgło czyli bardziej napinają łańcuch. Zmiana plug&play w przypadku tego napędu.

Otóż kolego nie masz racji. Nie ma sprzęgła, ale ogarnie większą kasete oraz ma mocniejszą sprężyne. U siebie mam fabrycznie takie rozwiązanie i sobie chwale. @kajtomJakbym miał zmieniać Sore to odrazu montowałbym Deore XT zamiast Alivio. Nie dokładasz dużo więcej, a masz przerzutkę wyższej klasy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kajtom

@Fimala Mowa o takiej? Zdaje się, że badałem temat, ale coś mi wtedy nie spasowało i zrezygnowałem. Czy to jest jakieś model, który nie jest już produkowany? W stosunku do innych modeli, tego jest bardzo mało i z tego co widzę, występuje tylko w jednym kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fimala
14 minut temu, kajtom napisał:

@Fimala Mowa o takiej? Zdaje się, że badałem temat, ale coś mi wtedy nie spasowało i zrezygnowałem. Czy to jest jakieś model, który nie jest już produkowany? W stosunku do innych modeli, tego jest bardzo mało i z tego co widzę, występuje tylko w jednym kolorze.

Tak chodzi o to XT. Jest to już starszy model, ale w dalszym ciągu lepszy niż Alivio. Przy rozkrecniu śrub od limitu obsługuje nawet kasety 10 rzędowe.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
jasiek21
2 godziny temu, yacek _b napisał:

kurcze mam Alivio M4000 i żadnego sprzęgła tam nie widzę ... 🤔

rzeczywiście zapędziłem się, 

w alivio rd-m4000, deore rd-m591/592 i deore xt RD-M772 są mocniejsze sprężyny (system shadow rd)

te sprzęgło o którym wspomniałem shimano nazywa "włącznikiem stabilizacji" i jest w przerzutkach z systemem shadow rd+. 

W 9ciu biegach jest opcja zamiany na powyższe. 

W 10ce teraz powinno iść włożyć rd-rx400 z systemem shadow rd+.

A 11ce jest opcja przerzutek GRX (rd-rx810/812/815/817) i Ultegry RX.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
6 godzin temu, jasiek21 napisał:

Bzdura.

Nie posiadają sprzęgła żadne przerzutki 9s od Shimano.

Posiadają nieco inną budowę, ze względu na system Shadow, oraz mocniejszą sprężynę wózka.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi