East12

ustawinie tylnego Koła w ramie

Rekomendowane odpowiedzi

East12

Dzień dobry, posiadam nowy rower dallas bike miejski na kolach 28 z 1 biegiem.

Mam duzy problem z ustawiwniem symetrycznie kola w ramie. Jest tak ze haki skosne(?) Sa przy maksymalnym cofnieciu kola w ramie jakby głębsze z 1 strony na 1-2mm. Przy ustawiniu z łańcuchem na zębatce nie odczuwam tego problemu. Kiedy ustawiam kolo zeby bylo prosto wg rury podsiodlowej to okazuje sie ze wg trojkatow jest ono "srednio" symetryczne, tzn zawzyczaj symetryczne wg dolnych i odchodzace na 3mm w jedna stronę przy górnym trójkącie.

Czy to wina roweru czy moze nie umiem zamontować koła?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Pokaż zdjęcie jak możesz. 

Może koło trzeba przecentrowac ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mareq

Koła mają być przede wszystkim w jednej linii. W tylnym kole najpierw lekko dokręć nakrętkę po stronie łańcucha (tak aby mieć właściwe jego napięcie). Potem weź długą deskę i przyłóż tak aby przylegała do bocznych powierzchni obu kół i dokręć nakrętkę po drugiej stronie. Tak to się kiedyś robiło. Zakręć tylko najpierw kołami i zobacz czy nie mają mocnego bicia bocznego. Po całym zabiegu zrób zdjęcia i wrzuć na forum, żeby pokazać co nie pasuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12

Koła są nowe i bicia bocznego nie mają.

Z ustawieniem kół w linii nie ma problemu natomiast tak jak pisałem, koło tylne nie ma równych odległości od ramion tylnych trójkątów. O ile na dole jest ok to u góry sa różnice+/- 3mm.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Nie chodziło mi o bicie , tylko o niesymetryczność kola wzgledem ramy.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12
Napisano (edytowane)

Rozumiem, że masz na myśli że mogą być przeciągniete?

Tylko koła są nowe :/

Edytowane przez East12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Miałem taką  sytuację z nowymi kołami.  Tak tylko rzucam pomysł. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12

Taką samą jak ja? W  sensie ze nie mogłeś ustawić idealnie symetrycznie kół wg trójkątów ramy? Jak sobie z tym poradziłeś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Spróbuj włożyć koło odwrotnie - jak leci w drugą stronę to wina koła, a jak nic się nie zmienia to haków. Przy hakach skośnych ruchy kołem powinny minimalnie wpływać na położenie koła pomiędzy górnymi piórami tylnego trójkąta. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto
4 godziny temu, East12 napisał:

Taką samą jak ja? W  sensie ze nie mogłeś ustawić idealnie symetrycznie kół wg trójkątów ramy? Jak sobie z tym poradziłeś?

Oddałem koło do przecentrowania. Zrobili jak trzeba i po wsadzeniu do ramy była igła.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12

Chyba kolo jest przeciąganiete. Próbowałem idealnie ustawic wg reszty roweru. I sprawa wyglada tak ze wg dolnego i górnego ramienia trójkąta jest bliżej po prawej stronie. Po lewej 2g górnego i dolnego ramienia jest dalej o okolo 3-4mm.

Czy to wygląda na przeciągniete koło? 

Zwykla centrownica wykryje przeciegniecie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Ja miałem tak przy kole tylnym i to prawie 10mm. Raczej starczy  zwykła centrownica ,ale i z niezwykłej można skorzystać 😉

Jeśli tego nigdy nie robiłeś to polecam serwis i ludzi, którzy się na tym znają.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12
Napisano (edytowane)

Zastanawiam sie co zrobić. Czy jechać całym rowerem(można na nim jechać?), czy wziąć koło by sprawdzili czy to przeciąganiecie i naprawili?

Z montażem koła w ramie nigdy nie miałem problemów więc jeśli to koło jest złe to powinienem poradzic sobie już dalej. Rower jest nowy więc rama powinna być ok.

Dodam iż jazda to okolo 40km i jeśli rower musiałby zostać trudność w powrocie do domu(brak komunikacji)

Mogę sam jeszcze jakoś sprawdzić czy koło jest przeciągniete?

Edytowane przez East12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

No załóż odwrotnie - jak nagle zacznie "lecieć" w drugą stronę to ewidentny dowód, że nie jest nad środkiem piasty.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12

Sprzedawca roweru wkręcil kolo w centrownice, obrócił i powiedział ze jest proste. Chyba nie tak sie sprawdza przeciagniecie?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
mareq

Z tym przeciągnięciem to zapewne chodzi o to, że obręcz nie jest pośrodku między konusami. Trzeba by poluzować szprychy po jednej stronie piasty i dociągnąć po drugiej, żeby obręcz przesunąć w bok.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto
46 minut temu, mareq napisał:

Z tym przeciągnięciem to zapewne chodzi o to, że obręcz nie jest pośrodku między konusami. Trzeba by poluzować szprychy po jednej stronie piasty i dociągnąć po drugiej, żeby obręcz przesunąć w bok.

Dokładnie o to chodzi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12

Mam MTB i tam obrecz nie jest po środku nad kołnierzem piasty ale w ramie jest prosto. I na boki nie bije a przecież jest przeciągniete.

Problem rozwiązał mój znajomy chodz rozwiązanie jest dość prowizoryczne, podłożył jeszcze jedną podkładke przy raczce od hamulca która jest przy kole. Problem zniknął i koło jest prosto w ramie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Rozwiązał problem na około, bo odsunął koło na siłę od haka. Nie zmienia to faktu, że koło jest niesymetryczne i zgodnie ze sztuką przydałoby się to poprawić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12
Napisano (edytowane)

To wiem. Tylko nie mam w swojej okolicy kogoś kto umie przecentrować przeciągniete koło.

Można jeździć na takim rowerze?

Można też uznać ze rama krzywa a koło proste. I w ten sposób tylko można ustawić prosto kolo 😛

Edytowane przez East12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj
Godzinę temu, East12 napisał:

To wiem. Tylko nie mam w swojej okolicy kogoś kto umie przecentrować przeciągniete koło.

To skąd jesteś? 

Ew.spróbuj sam.Dla ułatwienia masz filmik szaja :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12
Napisano (edytowane)

Podcentrować umiem ale tak całe koło przestawić to bym raczej nie umiał. Brak doświadczenia.

Z samego poludnia woj łódzkiego przy granicy z kieleckim. Najbliżej mam Radomsko, potem Wloszczowa i Częstochowa ale to juz odległości 80km.

Edytowane przez East12

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj

Uwierz w siebie ;) 

Jak umiesz pod centrować to uda ci się wyciągnąć koło.

Cierpliwość to podstawa.

Może dokończ sezon na tym co masz i w zimie zacznij dłubać 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
East12

Widzę to tak,

Mam stare widełki których używam jako centrownicy. Zakrecam kolo z podkładka dodatkową. Ustawiam śrubę aby dotykala obreczy. Odkrecam dodatkową podkladke i po pol przestawiam obręcz dopóki nie dotknie znów śrubki. 

To tak w teorii jak to widzę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trz

przyloz cos do obreczy, np marker. zakrec kolo. trzymając sztywno marker zaznaczy ci w ktorym miejscu kolo ma bicie. w tych miejscach regulujesz szprychy

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi