Yaxapl

Podkładka pomiędzy koroną widelca a główką ramy dla utrzymania geometrii

Rekomendowane odpowiedzi

Yaxapl
1 godzinę temu, elmapeto napisał:

Coś takiego jak na tym zdjęciu 

bylbym w stanie u siebie montować bez obaw. Bieżnia dolna w formie takiej tulejki . Myślę ,że nie powinno być kłopotu. Natomiast rozwiązania różnego typu,ponad 1cm budzą niepokój. Trzeba brać pod uwagę,że siły działające na przód roweru są ogromne. Za mocny przedni hamulec bez kłopotu złamie widełki. Tak samo jak montaż widla o zbyt dużym skoku ,który gryzie się z konstrukcją ramy spowoduje pęknięcie jej główki. W sumie może spowodować,a nie musi,zależy od szczęścia. Nie można mieć wszystkiego. Skoro zapada decyzja o takiej zmianie na sztywniaka ,a wizualny aspekt wysokiego widelca dla Ciebie odpada przez za duży prześwit to masz nielada problem. Ja z niskiego widelca jestem zadowolony. Sztywność mi pasuje tak jak i geometria ,która odbiega nieco od oryginału. 

Dzięki za odpowiedź. Wciąż szukam potwierdzenia, że to rozwiązanie jest złe. Jak do tej pory nikt nigdzie (pytałem na dwóch forach zagranicznych) nie potrafił podać konkretnego przypadku awarii spowodowanej zastosowaniem tej podkładki/adaptera. Są wątpliwości, lecz nie ma twardych dowodów na to, że takie rozwiązanie niesie za sobą jakiekolwiek praktyczne ryzyko. Podałem przykłady komercyjnego stosowania takich dystansów (wciąż nie wiem jak to nazwać), więc wnoszę że skoro poważne firmy stosują je w praktyce, warto się nad tym pochylić i dokładnie przeanalizować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Jak coś takiego zainstalujesz to cyknij fotkę. Chętnie się zapoznam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
seraph

Wydaje mi się po lekturze wątku że tuleja przedłżająca główkę ramy byłaby lepsza od podkładki, a wcale nie trudniejsza do wytoczenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruk

Jak się ma amor to też pokombinować z wydłużeniem skoku o 20mm oczywiście to czasami droga zabawa :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Galuszo

Przecież takie coś można kupić nawet u nas... :)  https://rowerowy.com/sklep/czesci/stery/angleset/prod/angleset-ec44-zs56ii

Dodatkowo motyw podkładki pod bieżnie zakładanej na samą rurę sterową też jest OK, a przykładem tego są wszystkie widelce z jedną sprężyną z przodu. Sam ma teraz założony sztywny widelec RST rf-m7. Wcześniej miałem taką samą wersję tylko ze sprężyną. Oba widelce nie różnią się NICZYM poza tym, że producent zakłada na jeden sprężynę.  Na ebay są różne head tube expandery.

pobrane.jpg rf.jpg ss-m7-front-rst-suspension.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi