Jumper04

Przeskakiwanie przez przeszkody w MTB.

Rekomendowane odpowiedzi

Jumper04

Witam! Niedawno obejrzałem na YT film "Kolarstwo Górskie, część 1 - Technika jazdy". Spodobało  mi się MTB, ale że wcześniej tak nie jeździłem  zacząłem trening od podstaw. Najpierw było przechylanie się, to poszło mi gładko. Później przyszedł czas na podnoszenie przedniego i tylnego koła. Z przednim radzę sobie bez zarzutu, ale  kłopoty zaczęły się gdy próbowałem podnieść tylne koło. Nie wiem czy ja coś robię źle, czy pedały są nie odpowiednie czy może mam za ciężki rower. Co mam zrobić żeby mi wyszło? Może muszę zmienić sprzęt? Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Może potrzeba Tobie pedałów spd ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
KrzysiekMTB

Sukces przy nauce bunny hopa to w 80% ćwiczenia a pozostałe 20% to kwestia wprawy 😁. Najlepiej mieć dobre platformy, wtedy nie możesz oszukiwać. Co do ciężaru - na moim dh (18kg) daje radę ale im lżejszy rower tym łatwiej. Jak długo w sumie ćwiczyłeś?

Pozdrawiam

Krzysiek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruup
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, elmapeto napisał:

Zapewniam że SPD-y nie są do tego potrzebne. 

Najłatwiej nauczyć się, jest z drugą osobą, która wie jak to zrobić. Druga osobą patrząc na Ciebie zboku szybko wychwyci co robisz nie tak.

Poszukaj filmów na YT, tego jest naprawdę dużo.

Opuść nisko siodło, nachyl się trochę nad kierownicą na stojąco, zaprzyj stopami o pedały i pociagnij je nogami w górę. Nie jest to trudne.

Na tym filmie widać dokładnie o co chodzi, jak ustawić ciało i stopy.

hdUGWeRQ2IU

Edytowane przez Kruup

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Evelyn
1 godzinę temu, elmapeto napisał:

Nie nauczysz się skakać w SPD ponieważ robiąc bunnyhopa odbijasz się od ziemi a nie ciągniesz roweru w górę. Aby nauczyć się bh najlepiej zacząć od manuala, potem dodajesz do tego nacisk na pedała i opuszczania nacisku. Wtedy rower sam odrywa się od ziemi. Tu podciagasz nogi ale tylko po to aby nie blokować unioszacego się w powietrze roweru. Nawet w SPD nie czuć jego ciężaru. Waga roweru też nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się płynność ruchów 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto

Ok. Wszystko jasne. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jumper04

Aha, wykorzystam rady i zabiorę się za ćwiczenie, przecież w końcu musi się udać.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JaroYarecki

co do pomocnych filmików na YT to polecam Global Mountain Bike Network (GMBN)-maja naprawdę dużo tego i okraszone sporym poczuciem humoru

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jumper04

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Kruup
19 godzin temu, JaroYarecki napisał:

co do pomocnych filmików na YT to polecam Global Mountain Bike Network (GMBN)-maja naprawdę dużo tego i okraszone sporym poczuciem humoru

Też najbardziej lubię ich filmy :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jumper04

Witam ponownie! Minęło  już trochę czasu odkąd zacząłem ćwiczyć BH. W międzyczasie kupiłem też nowy rower ponieważ stary był już trochę wysłużony. Na starym rowerze podnoszenie tylnego koła jako tako mi wychodziło, ale odkąd zacząłem trenować na nowym rowerze za nic nie mogę podnieść tylnego koła. Nie wiem dlaczego tak jest, co prawda zrobiłem sobie tygodniową przerwę w treningu ale to chyba nie od tego. Zacząłem wiec badać rower, okazało się że ma on dłuższą ramę od tego starego. Co prawda jestem wytrwały ale powoli tracę nadzieję. Mam tylko takie pytanie: czy jak nie umiem zrobić BH to czy to mnie w jakiś sposób dyskwalifikuje w kolarstwie górskim?  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Mam znajomych co nie umieją jeździć na tylnym kole a Skaczą 5 metrowe dropy
Nic tutaj nie ma do rzeczy

Full zawsze będzie dłuższy

BH nauczyć się nauczysz z czasem poszukaj też filmików na YouTube
Ja sam dobrze go nie umie a śmigam sobie enduro, natomi mój syn jeździ jak wściekły dzik

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red
2 godziny temu, Jumper04 napisał:

acząłem wiec badać rower, okazało się że ma on dłuższą ramę od tego starego. Co prawda jestem wytrwały ale powoli tracę nadzieję. Mam tylko takie pytanie: czy jak nie umiem zrobić BH to czy to mnie w jakiś sposób dyskwalifikuje w kolarstwie górskim?  

Długa rama to faktycznie trudność bo więcej czasu poświęcasz na podciągnięcie przedniego koła w rezultacie spóźniasz z poderwaniem tylniego. Rada, zaczynaj podrywanie tylnego koła zanim przednie osiągnie swoją "górę" (rada prosto od GMBN). Na początku "kicnięcie" nie jedzie duże ale z czasem nabierzesz wprawy. Sama umiejętność BH nie dyskwalifikuje z kolarstwa górskiego. Może jazda jest mniej efektywna ani nie jest tak efektowna ale da się przeżyć.

10 minut temu, piter614 napisał:

Full zawsze będzie dłuższy

Full przede wszystkim wymaga większej kompresji czyli ciałem trzeba zejść niżej. I nie spóźnić bo BH zwyczajnie nie wyjdzie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jumper04

Tylko że ja się nie spóźniam z tylnym kołem, ja w ogóle nie mogę go podnieść, oglądałem kilka filmików na YT i próbowałem kilku sposobów i nic. A i ten nowy rower nie jest w pełni amortyzowany, w starym rowerze miałem pełną amortyzację (przód i tył) a w nowym tylko przód.

A, i jeszcze jedno pytanie, wiem że to zabrzmi głupio ale co to są te 5 metrowe dropy, czy chodzi tu o wyskok z rampy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Tak dokładnie od skoku do ładowania np jest 5 metrów

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red
Napisano (edytowane)
1 godzinę temu, Jumper04 napisał:

A, i jeszcze jedno pytanie, wiem że to zabrzmi głupio ale co to są te 5 metrowe dropy, czy chodzi tu o wyskok z rampy?

Drop to inaczej uskok terenu. Czyli masz __---'''''''|___ dobrze jest to umieć pokonywać w locie ponieważ najczęściej nie wiesz co jest w dole ani ile w dół. Jak nie skończysz to możesz uszkodzić rower (np jeśli zaczyna się na głazie to możesz zniszczyć korbe a nawet ramę). Na szczęście latanie z dropów nie jest trudne. Praktyczne jesteś w stanie to robić intuicyjnie bez dodatkowej nauki. 

Edytowane przez Red

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Dlatego by uniknąć właśnie takiej sytuacji dobrze jest chociaż raz objechac trasę na spokojnie by wiedzieć co gdzie jest
Czasem się zdarza hopka i później zakręt z bandą wtedy do rze dostosować prędkość do trasy by nie przeleciec za bandę

https://r.tapatalk.com/shareLink?url=http%3A%2F%2Fendurotrophy%2Epl%2Fforum%2Fshowthread%2Ephp%3Ftid%3D74&share_tid=74&share_fid=61185&share_type=t

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jumper04

Aha, już rozumiem.

Myślę że przy takich uskokach terenu wystarczy unieść przednie koło, tak przynajmniej robi większość moich kolegów, rozpędzają się i unoszą przednie koło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Red
Napisano (edytowane)

Tak, ale musisz pamiętać aby lądować w miarę na obu kołach (przednie może być minimalnie wcześniej). A to dlatego że w przypadku kiedy teren za uskokiem biegnie w dół to po ładowaniu na tylnym kole rower może spod ciebie wyjechać. Dlatego ląduj na obu kołach. I tak jak napisał @piter614 dobrze jest objechać trasę aby się z nią  zapoznać i oswoić.

Edytowane przez Red

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Jumper04

Ok dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi