DOC90 Opublikowano 16 Maja 2019 Opublikowano 16 Maja 2019 (edytowane) Cześć! Jesteśmy nad Gardą i tutaj większość Niemców śmiga po górach na E-bikach. Mam pytanie czy można w przyblizeniu okreslić jakie przewyższenia są mozliwe do osiagniecia dzięki wspomaganiu (przymierzamy się do zakupu Kross Soil Boost 2). Jesteśmy w wieku 50+++. Jedyne co możemy planować na naszym fullach to max 1000 m przewyzszenia. Czy na dobrym e-biku można osiągnąć przewyższenie np. 2500 m(oczywiście normalnie pedałując) ? Edytowane 16 Maja 2019 przez DOC90
Yossarian Opublikowano 16 Maja 2019 Opublikowano 16 Maja 2019 Tak, na e-biku zrobisz w górach od 2 do 3 razy więcej przewyższeń przy podobnym zaangażowaniu własnych sił jak na tradycyjnym rowerze.I zrobisz to w takim samym czasie. Bateria 500 Wh.
Ares Opublikowano 16 Maja 2019 Opublikowano 16 Maja 2019 Jest zbyt dużo zmiennych by jednoznacznie określić możliwości przewyższeń. Tym bardziej na tak lipnej baterii jak 500 Wh. 1kkm w pionie jak najbardziej to może być max przy założeniu ostrej jazdy pod górę. Podane wartości w okolicach 2, 2,5kkm w pionie dotyczą jazdy typowo "szlakowej" i są jak najbardziej do osiągnięcia.
EN1209 Opublikowano 29 Maja 2019 Opublikowano 29 Maja 2019 Bardziej skłaniałbym się do wartości oscylujących w okolicy 2000m up i takie założenie brałbym do szacowania wycieczki na początek (zanim poznamy dokładnie sprzęt i baterię). Inaczej można zakończyć pedałując bez prądu. Zakładam jazdę z najsłabszym wspomaganiem
Yossarian Opublikowano 29 Maja 2019 Opublikowano 29 Maja 2019 55 minut temu, EN1209 napisał: Inaczej można zakończyć pedałując bez prądu. Jeżdżę po górach i nigdy nie zabrakło mi prądu. Jeśli orientacja w terenie cię nie zawodzi to spokojnie można kontrolować zużycie baterii.
EN1209 Opublikowano 29 Maja 2019 Opublikowano 29 Maja 2019 Godzinę temu, Yossarian napisał: Jeżdżę po górach i nigdy nie zabrakło mi prądu. Jeśli orientacja w terenie cię nie zawodzi to spokojnie można kontrolować zużycie baterii. Ja z tym nie mam problemu, pisałem raczej jako ostrzeżenie dla innych początkujących e-bikerow. Widzialem takich co gniotą twarde przełożenia pod górę na max wspomaganiu i sie później dziwią , że baterii szybko ubywa
Red Opublikowano 29 Maja 2019 Opublikowano 29 Maja 2019 1 godzinę temu, Yossarian napisał: Jeżdżę po górach i nigdy nie zabrakło mi prądu. Jeśli orientacja w terenie cię nie zawodzi to spokojnie można kontrolować zużycie baterii. Sam nigdy nie napisałeś złego słowa e-Bike czym wprowadzasz ludzi w błąd bo jednak ma trochę wad (tak samo jak tradycyjny rower). A teraz masz pretensje że środowisko się klaruje i zaczyna być bardziej świadome zarówno wad jak i zalet tego typu roweru. Zupełnie nie czaję takich osób.
Ares Opublikowano 29 Maja 2019 Opublikowano 29 Maja 2019 E-bike to jakiś czas wstecz to było wielkie łooł i ludzi zachłyśnięci czymś nowym wychwalali pod niebiosa. Teraz wielu naszły refleksje a raczej świadomość techniczna zagadnienia, że to nie jest takie proste...
13Surykatek Opublikowano 30 Maja 2019 Opublikowano 30 Maja 2019 W dniu 29.05.2019 o 13:46, Ares napisał: E-bike to jakiś czas wstecz to było wielkie łooł i ludzi zachłyśnięci czymś nowym wychwalali pod niebiosa. Teraz wielu naszły refleksje a raczej świadomość techniczna zagadnienia, że to nie jest takie proste... ... a mimo to rynek elektryków rozwija się dalej.
Administrator SzajBajk Opublikowano 19 Lipca 2019 Administrator Opublikowano 19 Lipca 2019 Tutaj test zasięgu maksymalnego, na baterii 630Wh, Shimano Steps E8000, w trybie Eco. Tutaj zrobione trasy, z różnicą wysokości: https://www.strava.com/activities/2542866117 https://www.strava.com/activities/2542806546 https://www.strava.com/activities/2542809260 https://www.strava.com/activities/2542811568 1
EN1209 Opublikowano 19 Lipca 2019 Opublikowano 19 Lipca 2019 SzajBajku to były testy zasięgu po płaskim, zrób prawdziwy "risercz" zasięgu w górach o przewyższeniach rzędu 1500-2000m i ok. 30-40km długości tripu 1
Chrismel Opublikowano 19 Lipca 2019 Opublikowano 19 Lipca 2019 Przecież zrobił już dawno: Najlepszy test realnego zasięgu jaki widziałem. Bo trasa w całości.
Ares Opublikowano 20 Lipca 2019 Opublikowano 20 Lipca 2019 Temat dotyczy realnego zasięgu w jeżdzie po górach a nie ściganiu się po prawie płaskiej szutrowo-polnej trasie...
Adalbertus Opublikowano 24 Lipca 2019 Opublikowano 24 Lipca 2019 U mnie wygląda to tak przy startowaniu w realnych zawodach: dystans 64km , 1484m przewyższeń , czas 3h:29min ,średnia prędkość: 18,4 Km/h, zużyte 3 baterie po 378Wh dystans 69km , 657m przewyższeń , czas 2h:52min ,średnia prędkość: 24,5 Km/h, zużyte 2 baterie po 378Wh i ok. 25% trzeciej dystans 72km , 1176m przewyższeń , czas 2h:54min ,średnia prędkość: 25 Km/h, zużyte 2 baterie po 378Wh i ok.55% trzeciej Rower Focus Jam2 z napędem Steps 8000 waga roweru z dodatkowymi bateriami : 25,3kg waga zawodnika z plecakiem i ok 1,5 l napoju : ok. 72 kg 1
pitban Opublikowano 30 Lipca 2019 Opublikowano 30 Lipca 2019 O super. W końcu ktoś z focusem i doświadczeniem :). Chcę takiego nabyć. Trasy interwałowe z przewyższeniem ok 200 m. Mam dość mocne nogi ale lubię poszaleć na odblokowanym. Przeważnie Eco mi w zupełności wystarcza. Jaki szacunkowy zasięg na 376Wh jest do wykręcenia? Waga ok 73 kg. Dodatkowo pytanie o twój wzrost i wielkość ramy? Thx
Adalbertus Opublikowano 1 Sierpnia 2019 Opublikowano 1 Sierpnia 2019 "Jaki szacunkowy zasięg na 376Wh jest do wykręcenia? " - ciężko określić jednoznacznie, każdy trochę inaczej kręci i używa trybów wspomagania o terenie nie wspominając. Konkretne zasięgi podałem w poprzednim mailu, W załączeniu przegląd ze stravy dla całej trasy z pierwszego przykładu. Używałem głównie trybu Trail + okazjonalnie Boost. ważne : Traila mam na maksa - czyli inaczej niż w fabrycznych ustawieniach. Średnio jedna bateria (378Wh) wystarczyła na 21,3 Km. A przy fabrycznych ustawieniach ( albo bardziej "ograniczeniach") wychodziło mi ok. 90km zasięgu jadąc po płaskim ( 70% asfalt, 30% poszycie leśne.). Głownie tryb ECO , prędkość utrzymywana ok. 25km/h - czyli maksymalna, przy której działało wspomaganie. Jak widzisz rozstrzał jest duży. Mam 176 wzrostu, rama M. Bateria wewnętrzna w Focusie jest mała (378Wh) co ma swoje wady i zalety. Podstawowa wada jest taka, że przy maksymalnym wykorzystaniu ( ładownie na maksa i wykorzytanie na maksa) zalicza szybki zgon. Ja swoją reklamowałem już po roku użytkowania bo po ok. 120 cyklach ładowania straciła 15% pojemności. W zasadzie powinno się kupić od razu zapasową i wykorzystywać je obie równomiernie w granicach 20 -80% pojemności ( co da odpowiedni zasięg przy jednocześnie spokojnej, nie dewastującej eksploatacji). i tylko przy planowanych ekstremalnie długich trasach ładować do pełna. Zaleta, to niewielki ciężar roweru :tylko 21 kg co jest chyba rekordem dla takich konstrukcji z ramami AL. Dzięki temu rower jest lepszy w prowadzeniu.
pitban Opublikowano 11 Sierpnia 2019 Opublikowano 11 Sierpnia 2019 Ok. Dzięki za odpowiedź! Daje do myślenia. Szczególnie że batetia wewnętrzna przeważnie będzie max eksploatowana, czego baterie nie lubią... Tak czy inaczej miłej jazdy!
Monet24 Opublikowano 14 Września 2019 Opublikowano 14 Września 2019 Bardzo przydatne informacje, dzięki, nie wiedzialem że, aż tyle można przejechać na tym rowerze.
leszcz Opublikowano 20 Września 2019 Opublikowano 20 Września 2019 Wszystko zależy od pojemności baterii. Ja zbudowałem rower z największą możliwą baterią jaka weszła w światło ramy. 156 ogniw (seryjnie 60-70). Zrobiłem tym rowerem trasę Wrocław-Wielka Sowa-Wrocław 230km, 2347m przewyższeń, średnia prędkość 27km/h i zostało jeszcze 10% baterii. Tu opisałem relację z wyprawy. Obecnie rower jest na sprzedaż 1
Adalbertus Opublikowano 23 Września 2019 Opublikowano 23 Września 2019 (edytowane) Leszcz , to co sprzedajesz nie jest już rowerem, nawet elektrycznym. Z baterią , która waży 7,5kg i silnikiem ważącym pewnie drugie tyle oraz manetką gazu jest to motorower DIY. Zrobiłem coś takiego dla lata temu tylko z trochę słabszym silnikiem i w tej chwili też jest na sprzedaż.. Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć ,że jest to raczej ślepa uliczka. Do lasu na prawdziwe trasy MTB zupełnie się nie nadaje a rekreacyjnie lub do jeżdżenia do pracy wystarczą prostsze i tańsze konstrukcje. Edytowane 23 Września 2019 przez Adalbertus
Bemx2k Opublikowano 2 Listopada 2019 Opublikowano 2 Listopada 2019 (edytowane) Ja na bateri 13s7p 20.3Ah i Bafangu 500 przy dobrym pedałowaniu robię po górach Beskidu Żywieckiego do 50km , z ogólnymi przewyższeniami ponad 1000m te baterie 500Ah montowane w firmowych ebike są albo dla sportowców o mocnych girach albo na wypady w delikatnym terenie bez przewyższeń większych niż 150m. Jak ktoś potrzebuje zasięgu to trzeba niestety robić/zamówić baterię minimum 13s8p na dobrych ogniwach powyżej 3000mAh czyli tak coś w okolicy 24-26Ah . Do tego silnik Bafanga M510 Ultra ( M620) 160Nm 1000 wat nominalnie będziecie mieli szczyty po 1300m wysokości w zasięgu. Edytowane 10 Listopada 2019 przez Bemx2k zmiany na lepsze
Grz_Bo Opublikowano 2 Grudnia 2019 Opublikowano 2 Grudnia 2019 To i ja podam swoje dane: Bateria: Shimano 504WhNapęd: Shimano Step 8000 70NmJeździec: 88kg Pierwszy kurs nowym rowerem. 90% po szutrach. 2. Pierwsza 15,4 km.Temperatury -5°C - 0°C. Styl jazdy: Ecco w 70%, Boost 30% 1. Druga 14,7 km Temperatury 0°C - +5°C.Styl jazdy: 100% ecco, bez wsparcia na zjazdach i prostym. Bateria padła 300m przed metą.
Grz_Bo Opublikowano 3 Grudnia 2019 Opublikowano 3 Grudnia 2019 Bateria na złom.Żartujesz czy mówisz serio?Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka
leszcz Opublikowano 3 Grudnia 2019 Opublikowano 3 Grudnia 2019 Bardziej prądożerne silniki bezprzekładniowe bez pedałowania zużywają 10Wh na 1km. Zakładam, że twoja bateria ma realnie 150Wh max. Wozisz złom. Pożycz w miarę nową baterię do swojego roweru i sprawdź.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się