Skocz do zawartości

Jaki zasięg E-bike w górach?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć! Jesteśmy nad Gardą i tutaj większość Niemców śmiga po górach na E-bikach.  Mam pytanie czy można w przyblizeniu okreslić jakie przewyższenia są mozliwe do osiagniecia dzięki wspomaganiu (przymierzamy się do zakupu Kross Soil Boost 2).  Jesteśmy w wieku 50+++. Jedyne co możemy planować na naszym fullach to max 1000 m przewyzszenia.  Czy na dobrym e-biku można osiągnąć przewyższenie np. 2500 m(oczywiście normalnie pedałując) ?

Edytowane przez DOC90
Opublikowano

Tak, na  e-biku zrobisz w górach od 2 do 3 razy więcej przewyższeń przy podobnym zaangażowaniu własnych sił jak na tradycyjnym rowerze.I zrobisz to w takim samym czasie. Bateria 500 Wh.

Opublikowano

Jest zbyt dużo zmiennych by jednoznacznie określić możliwości przewyższeń. Tym bardziej na tak lipnej baterii jak 500 Wh. 1kkm w pionie jak najbardziej to może być max przy założeniu ostrej jazdy pod górę. Podane wartości w okolicach 2, 2,5kkm w pionie dotyczą jazdy typowo "szlakowej" i są jak najbardziej do osiągnięcia. 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Bardziej skłaniałbym się do wartości oscylujących w okolicy 2000m up i takie założenie brałbym do szacowania wycieczki na początek (zanim poznamy dokładnie sprzęt i baterię). Inaczej można zakończyć pedałując bez prądu. Zakładam jazdę z najsłabszym wspomaganiem

Opublikowano
55 minut temu, EN1209 napisał:

 Inaczej można zakończyć pedałując bez prądu.

Jeżdżę po górach i nigdy nie zabrakło mi prądu. Jeśli orientacja w terenie cię nie zawodzi to spokojnie można kontrolować zużycie baterii.

Opublikowano
Godzinę temu, Yossarian napisał:

Jeżdżę po górach i nigdy nie zabrakło mi prądu. Jeśli orientacja w terenie cię nie zawodzi to spokojnie można kontrolować zużycie baterii.

Ja z tym nie mam problemu, pisałem raczej jako ostrzeżenie dla innych początkujących e-bikerow. Widzialem takich co gniotą twarde przełożenia pod górę na max wspomaganiu i sie później dziwią , że baterii szybko ubywa

Opublikowano
1 godzinę temu, Yossarian napisał:

Jeżdżę po górach i nigdy nie zabrakło mi prądu. Jeśli orientacja w terenie cię nie zawodzi to spokojnie można kontrolować zużycie baterii.

Sam nigdy nie napisałeś złego słowa e-Bike czym wprowadzasz ludzi w błąd bo jednak ma trochę wad (tak samo jak tradycyjny rower). A teraz masz pretensje że środowisko się klaruje i zaczyna być bardziej świadome zarówno wad jak i zalet tego typu roweru. Zupełnie nie czaję takich osób. 

Opublikowano

E-bike to jakiś czas wstecz to było wielkie łooł i ludzi zachłyśnięci czymś nowym wychwalali pod niebiosa. Teraz wielu naszły refleksje a raczej świadomość techniczna zagadnienia, że to nie jest takie proste... 

Opublikowano
W dniu 29.05.2019 o 13:46, Ares napisał:

E-bike to jakiś czas wstecz to było wielkie łooł i ludzi zachłyśnięci czymś nowym wychwalali pod niebiosa. Teraz wielu naszły refleksje a raczej świadomość techniczna zagadnienia, że to nie jest takie proste... 

... a mimo to rynek elektryków rozwija się dalej.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

SzajBajku to były testy zasięgu po płaskim, zrób prawdziwy "risercz" zasięgu w górach o przewyższeniach rzędu 1500-2000m i ok. 30-40km długości tripu

  • Lubię to! 1
Opublikowano

Przecież zrobił już dawno:

Najlepszy test realnego zasięgu jaki widziałem. Bo trasa w całości.

Opublikowano

Temat dotyczy realnego zasięgu w jeżdzie po górach a nie ściganiu się po prawie płaskiej szutrowo-polnej trasie... 

Opublikowano

U mnie wygląda to tak przy startowaniu w realnych zawodach:
dystans 64km , 1484m przewyższeń , czas 3h:29min ,średnia prędkość: 18,4 Km/h, zużyte 3 baterie po 378Wh 
dystans 69km , 657m przewyższeń , czas 2h:52min ,średnia prędkość: 24,5 Km/h, zużyte 2 baterie po 378Wh i ok. 25% trzeciej
dystans 72km , 1176m przewyższeń , czas 2h:54min ,średnia prędkość: 25 Km/h, zużyte 2 baterie po 378Wh i ok.55% trzeciej

Rower Focus Jam2 z napędem Steps 8000
waga roweru z dodatkowymi bateriami : 25,3kg
waga zawodnika z plecakiem i ok 1,5 l napoju : ok. 72 kg :)

  • Lubię to! 1
Opublikowano

O super. W końcu ktoś z focusem i doświadczeniem :). Chcę takiego nabyć. Trasy interwałowe z przewyższeniem ok 200 m. Mam dość mocne nogi ale lubię poszaleć na odblokowanym. Przeważnie Eco mi w zupełności wystarcza. Jaki szacunkowy zasięg na 376Wh jest do wykręcenia? Waga ok 73 kg. 

Dodatkowo pytanie o twój wzrost i wielkość ramy? Thx

Opublikowano

"Jaki szacunkowy zasięg na 376Wh jest do wykręcenia? "  - ciężko określić jednoznacznie, każdy trochę inaczej kręci i używa trybów wspomagania  o terenie nie wspominając.

Konkretne zasięgi podałem w poprzednim mailu,

W załączeniu przegląd ze stravy dla całej trasy z pierwszego przykładu. Używałem głównie trybu Trail + okazjonalnie  Boost. ważne Traila mam  na maksa - czyli inaczej niż w fabrycznych ustawieniach. Średnio jedna bateria (378Wh) wystarczyła na 21,3 Km.

A  przy fabrycznych ustawieniach ( albo bardziej "ograniczeniach")  wychodziło mi ok. 90km zasięgu jadąc po płaskim ( 70% asfalt,  30% poszycie leśne.). Głownie tryb ECO , prędkość utrzymywana ok. 25km/h  - czyli maksymalna, przy której działało  wspomaganie.
Jak widzisz rozstrzał jest duży.

Mam 176 wzrostu, rama M.

Bateria wewnętrzna w Focusie jest mała (378Wh) co ma swoje wady i zalety. Podstawowa wada jest taka, że przy maksymalnym wykorzystaniu ( ładownie na maksa i wykorzytanie na maksa) zalicza szybki zgon. Ja swoją reklamowałem już po roku użytkowania bo po  ok. 120 cyklach  ładowania  straciła 15% pojemności. W  zasadzie powinno się kupić od razu zapasową i wykorzystywać je obie równomiernie w granicach 20 -80% pojemności ( co da odpowiedni zasięg przy jednocześnie spokojnej, nie dewastującej eksploatacji). i tylko  przy planowanych ekstremalnie długich trasach ładować do pełna.

Zaleta, to niewielki ciężar roweru :tylko 21 kg co jest chyba rekordem dla takich konstrukcji z ramami AL. Dzięki temu rower jest lepszy w prowadzeniu.  

zasięg 3 baterie.jpg
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Ok. Dzięki za odpowiedź! Daje do myślenia. Szczególnie że batetia wewnętrzna przeważnie będzie max eksploatowana, czego baterie nie lubią... Tak czy inaczej miłej jazdy!

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Bardzo przydatne informacje, dzięki, nie wiedzialem że, aż  tyle można przejechać na tym rowerze.

Opublikowano

Wszystko zależy od pojemności baterii. Ja zbudowałem rower z największą możliwą baterią jaka weszła w światło ramy. 156 ogniw (seryjnie 60-70).

Zrobiłem tym rowerem trasę Wrocław-Wielka Sowa-Wrocław 230km, 2347m przewyższeń, średnia prędkość 27km/h  i zostało jeszcze 10% baterii.

Tu opisałem relację z wyprawy.

Obecnie rower jest na sprzedaż :)

 

  • Lubię to! 1
Opublikowano (edytowane)

Leszcz , to co sprzedajesz nie jest już rowerem, nawet elektrycznym. Z baterią , która waży 7,5kg i silnikiem ważącym  pewnie drugie tyle oraz manetką gazu  jest to motorower DIY.  Zrobiłem coś takiego dla lata temu  tylko z trochę słabszym silnikiem i w tej chwili też jest na sprzedaż.. Na podstawie własnych doświadczeń mogę powiedzieć ,że jest to raczej ślepa uliczka.  Do lasu na prawdziwe trasy MTB  zupełnie się  nie nadaje a rekreacyjnie lub  do jeżdżenia do pracy wystarczą prostsze i tańsze konstrukcje. 

Edytowane przez Adalbertus
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano (edytowane)

Ja  na  bateri  13s7p 20.3Ah  i Bafangu 500 przy dobrym pedałowaniu robię po górach Beskidu Żywieckiego do  50km , z ogólnymi przewyższeniami ponad  1000m

te baterie  500Ah montowane w firmowych ebike są  albo dla  sportowców o mocnych girach  albo na  wypady  w delikatnym  terenie bez  przewyższeń większych niż  150m.

Jak ktoś potrzebuje zasięgu to trzeba niestety  robić/zamówić baterię  minimum 13s8p na dobrych ogniwach powyżej  3000mAh czyli tak coś w okolicy 24-26Ah .

Do tego  silnik  Bafanga  M510 Ultra  ( M620)   160Nm  1000 wat nominalnie będziecie mieli  szczyty po  1300m wysokości w zasięgu.

 

snap251.jpg Edytowane przez Bemx2k
zmiany na lepsze
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

To i ja podam swoje dane:

 

Bateria: Shimano 504Wh

Napęd: Shimano Step 8000 70Nm

Jeździec: 88kg

 

Pierwszy kurs nowym rowerem. 90% po szutrach.

 

2. Pierwsza 15,4 km.

Temperatury -5°C - 0°C.

Styl jazdy: Ecco w 70%,

Boost 30%

 

0cc98b5cd9f47f8a623c0ff30ff6fe0e.jpg&key=8732844cc96ffe7c32052fa6b30ae8d1f7cd4a04d4778955eb795b5df1c4e20441985bfa6b2c5b7ec230c5da59473794.jpg&key=fca1e6a529a5f3558de9a7d18d655405e07e1348618dfe26cad9ae52964200dd41ca70b1c37ec34a0655d3a341bd176a.jpg&key=c2d5502e206147442c145c474bc105e8c4fc4e4f159d8009835b08c33a77b634

 

 

1. Druga 14,7 km

Temperatury 0°C - +5°C.

Styl jazdy: 100% ecco, bez wsparcia na zjazdach i prostym.

 

Bateria padła 300m przed metą.

 

6dfb8cb5706355f0e368accf118a613f.jpg&key=951ba798ce58d755214f3618a93231d62c309755aca4842d39971f2e545702965e6e53431e9242298e317ce8eeb59424.jpg&key=7585dc056c34ac303ffe7d300fcf72475b7e46c859945a1b34873b09d129e9ea2e0e3c9df696b3e66aaedf14c70929ee.jpg&key=88c17b4ae882fe11eeb9a094b0101c76ce2fb7d021732e62746fdc1431c8c0cf

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opublikowano
Bateria na złom.
Żartujesz czy mówisz serio?

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Bardziej prądożerne silniki bezprzekładniowe bez pedałowania zużywają 10Wh na 1km. Zakładam, że twoja bateria ma realnie 150Wh max. Wozisz złom. Pożycz w miarę nową baterię do swojego roweru i sprawdź.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...