ttommy70

Prawne zagrożenie podczas ustawek szosowych

Rekomendowane odpowiedzi

ttommy70

Witam

Ostatnio przewija się wśród nas (grupy trenujących na szosie) temat prawnego aspektu dotyczącego ustawek szosowych. Praktycznie wygląda to tak: Jest grupa ludzi trenujących zrzeszona na facebooku i messengerze. W każdym tygodniu pojawia się plan zbiórek na ustawki. Jedzie z reguły 3 do 30 osób. Wszyscy są zadowoleni. Nie wiem jednak czy nie do czasu jakiegoś poważnego wypadku z udziałem osób trzecich. W sytuacji, gdy dojdzie do wypadku w którym jeden z nas zostanie okaleczony, lub co gorsza zginie do głosu dochodzi prokuratura. Jeden ze znajomych podpytał prawnika, co w takiej sytuacji może się stać.

Wg słów prawnika, administrator lub inna osoba organizująca może zostać uznana za organizatora ustawki i pociągnięta do odpowiedzialności za np niewłaściwe zabezpieczenie ustawki, brak zgody etc........

Moje pytanie kieruję do osób organizujących tego typu treningi, zawody, do prawników których pewnie nie brakuje wśród kolarzy amatorów i do Szajbajka. Czy moje czarne obawy mogą się sprawdzić? Czy jest sposób na zabezpieczenie prawne administratora strony wysyłającej zaproszenie do wspólnego treningu przed odpowiedzialnością karną w takiej sytuacji? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
nctrns

Nie jestem prawnikiem, ale jak dla mnie jedynym względnym zabezpieczeniem/tyłkochronem jest podział ustawki na grupy 15 lub mniej osobowe i zachowanie odstępu co najmniej 200m między takimi grupami/kolumnami.

Wynika to z przepisów PoRD, taka 15 osobowa grupa nie jest traktowana jako zgromadzenie publiczne czy impreza masowa, w takim wypadku każdy w kolumnie jest odpowiedzialny za siebie i przestrzeganie przepisów. Syfu może narobić jakiś poszkodowany uczestnik ustawki, który chciałby czegoś dochodzić od organizatora.

Na szybko znalazłem taki tekst teoretycznie potwierdzający moje zdrowrozsądkowe przeczucia: 

https://odjazdowybibliotekarz.pl/poradnik/cz-5-prawne-aspekty

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
elmapeto
Godzinę temu, nctrns napisał:

Nie jestem prawnikiem, ale jak dla mnie jedynym względnym zabezpieczeniem/tyłkochronem jest podział ustawki na grupy 15 lub mniej osobowe i zachowanie odstępu co najmniej 200m między takimi grupami/kolumnami.

Wynika to z przepisów PoRD, taka 15 osobowa grupa nie jest traktowana jako zgromadzenie publiczne czy impreza masowa, w takim wypadku każdy w kolumnie jest odpowiedzialny za siebie i przestrzeganie przepisów. Syfu może narobić jakiś poszkodowany uczestnik ustawki, który chciałby czegoś dochodzić od organizatora.

Na szybko znalazłem taki tekst teoretycznie potwierdzający moje zdrowrozsądkowe przeczucia: 

https://odjazdowybibliotekarz.pl/poradnik/cz-5-prawne-aspekty

Masz rację . Z prawnego punktu widzenia tak właśnie to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ttommy70

Zapytam inaczej: czy w przypadku zdarzenia prokuratura może pociągnąć do odpowiedzialności kogoś, kto ma IP administratora i napisał ogłoszenie o ustawce dla chętnych kolarzy?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź

A jaki problem jest umieścić w każdym ogłoszeniu o ustawce/treningu linijki tekstu typu: "Ogłoszenie ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty w myśl rozumienia prawa o imprezach masowych i zorganizowanych. Umieszczający tę informację w żadnym wypadku nie jest organizatorem i nie ponosi odpowiedzialności za żadne ewentualne szkody na zdrowiu i mieniu powstałe w wyniku treningu". I sądzę, że wtedy prokuratura może naskoczyć.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi