Skocz do zawartości

[napęd] MTB 3 x 9


Qbapl2000

Rekomendowane odpowiedzi

Nikt o zdrowych zmysłach nie jeździ na blacie i największym trybie kasety i odwrotnie.

Wtedy nie ma takich przekosów (a tak czy inaczej są jakieś zawsze) i zużycia napędu tak jak to będzie miało miejsce w 2x, gdzie te przekosy są większe.

Odnośnik do komentarza

@ahaja opowiadasz głupoty odnośnie tych przekosów...

Trochę mnie to zirytowało, więc wyjaśnię to tak jasno jak się da.

W napędach 3x10, środkowa zębatka pozwala jeździć zgodnie z zaleceniami producenta na wszystkich zębatkach kasety, korba 2x to taka sama korba jak 2x jeśli chodzi o wymiary i wszelkie pozycje względem suportu, z tą różnicą, że nie ma blatu 40T, 42T, 44T lub 48T (spójrz na mój wątek w sekcji Nasze Rowery, mam korbę 3x FC-M590 oryginalnie 44/32/22, a obecnie 36/22).

Korba pracuje w napędzie 2x10 z kasetą 11-36T, zębatka 36T w korbie obsługuje każdą zębatkę w korbie, w zasadzie można powiedzieć, że jeżdżę na 1x10, bo tak rzadko używam 22T z przodu, jednak jest potrzebna czasem więc została.

Jeździłem na napędach 3x8, 3x9, 2x9, 2x10 i 1x10 i chyba wiem jak to wygląda.

W każdym z tych napędów średnia zębatka korby w przypadku 3x i duża w 2x obsługuje całą kasetę, jeśli tak u kogoś nie jest to ma zły suport z za długą osią, bądź ma za dużo podkładek pod swoim suportem pod HTII lub jakimkolwiek innym.

Jeśli offset korby jest ustawiony odpowiednio to napęd taki jest cichy, efektywny i nie ma z nim żadnych problemów, nawet po zastosowaniu modyfikowanej korby 3x.

 

14 minut temu, andrew91 napisał:

A teraz pytanie z innej beczki.

Czy w tych pieniadzach (ok. 950 zl) jest to wedlug Was najlepsza obecnie dostepna opcja, patrzac w kryteriach cena/jakość?

Myślę, że tak, M6000 to solidna grupa z technologiami zaczerpniętymi z grup wyższych (Shadow RD+)

Będziesz zadowolony na pewno, miałem okazję pojeździć jeden dzień na rowerze kumpla na pełnym Deore M6000 i porównałem go do mojego kombinowanego XT starszej generacji RD-M786 (Shadow RD+) i nie zauważyłem żadnych różnic w działaniu napędu.

Odnośnik do komentarza

??  Napisałem wyraźnie o największym blacie i największej koronce na kasecie i najmniejszym blacie i najmniejszej koronce kasety - jazda na takich skrajnych przełożeniach nie jest zdrowa dla napędu i źle świadczy o jeźdźcu.

Ja również mogę jeździć na środkowym blacie i korzystać z całej kasety, ale tego nie robię właśnie by nie powodować tych przekosów. Mam zamiar tak parę lat pojeździć i się z niego cieszyć a nie wymieniać co pół roku bo akurat shimano czy inny producent coś tam wymyślił 'genialnego' wymyslił (a raczej ich działy marketingu, niestety).

To, że mam 3x9 to mój świadomy wybór, który u mnie się świetnie sprawdza.

U Ciebie 2x10 czy jakiś inny i OK - kwestia upodobań. Mnie nie odpowiada, bo próbowałem.

I nie uważam by to były 'głupoty' .

Nie ma się co irytować. Zbliża się weekend, trza trochę pokręcić.

Odnośnik do komentarza

Największy blat w 2x10 jest średnim w 3x9. Nie ma się co sprzeczać.

Nikt normalny w 3x9 nie jeździ tak jak napisałeś, aczkolwiek 2x10 uważam za dużo lepszy i optymalniejszy wybór przynajmniej dla mnie w okolicy gdzie mieszkam i jeżdżę.

Blatu nie używałem prawie wcale, marnował się.

Poza tym staram się jeździć z wysoką kadencją 75-90 rpm, do wychodzi na zdrowie napędowi i co do tego nie ma dwóch zdań.

Odnośnik do komentarza
5 godzin temu, SpiderMAN napisał:

Korba pracuje w napędzie 2x10 z kasetą 11-36T, zębatka 36T w korbie obsługuje każdą zębatkę w korbie, w zasadzie można powiedzieć, że jeżdżę na 1x10, bo tak rzadko używam 22T z przodu, jednak jest potrzebna czasem więc została

Zgadzam się w 100%. Najłatwiej sprawdzić to nie wyjmując blatu z korby 3 rzędowej i pośmigać na środkowej. Ja sprawdziłem to na 1 z maratonów i na zębatce 32 w korbie obleciałem cały maraton z kasetą 11-36. Następny etap to wywalenie 42 i zamiana 32 na 36 w 29". Młynek warto zostawić na sytuacje podbramkowe albo szybkie zmniejszenie przełożeń na podjeździe i błyskawiczny powrót do twardego przełożenia przy zjeździe. Tak naprawdę to przekos jest większy przy 36 korba i 11 kaseta niż 36 korba i 36 kaseta. Przerabiałem 3 rzedy na 2 i to najlepsza moja modyfikacja w rowerze. Polecam wszystkim. 

Odnośnik do komentarza

A co sądzicie o kupowaniu używanych elementów napędu? Jedni twierdzą że nie ma sensu gdyż jest to mocno eksploatowany element roweru i ciężko znaleźć części w fajnym stanie. Inni uważają że przy dobrym serwisowaniu można cieszyć się długą zywotnościa tych części i warto rozważyć zakup używek. 

 

Mówię oczywiście o napędach z wyższych grup niż Acera i Alivio.

Odnośnik do komentarza

Ja kupiłem od kumpla używany 10 rzędowy napęd (XT RD-M786, kasetę i łańcuch oraz komplet manetek) w kwocie niewiele ponad 20 zł. Całość z przebiegiem poniżej 800km

Warto, pod warunkiem, że jesteś pewny stanu i przelotu.

Jeśli nie potrafisz tego trafnie ocenić to raczej kupuj nowe części.

Odnośnik do komentarza

Dobry cenowo - Alivio m4000

Najczęściej wybierany - Deore M6000

Z obu będziesz zadowolony, choć Deore zniesie bardziej mocniejszą jazdę niż Alivio. 

W Sramie w zasadzie seria X5... ale chyba w tej cenie wolałbym Deore. 

 

 

Odnośnik do komentarza
46 minut temu, Franz Mauer napisał:

Dobry cenowo - Alivio m4000

Najczęściej wybierany - Deore M6000

Z obu będziesz zadowolony, choć Deore zniesie bardziej mocniejszą jazdę niż Alivio. 

W Sramie w zasadzie seria X5... ale chyba w tej cenie wolałbym Deore. 

 

 

Ok a sram czy shimano dłużej wytrzyma?

Odnośnik do komentarza

Trudne pytanie. Trwałość wynika że sposobu użytkowania i dbania o sprzęt. Zdecydowanie większe doświadczenie mam że Shimano i mogę je polecić, szczególnie w nowej odsłonie. 

Bez względu na wybór, jeśli chcesz aby napęd działał dobrze to... nie mieszaj marek. 

Odnośnik do komentarza

wczoraj jeszcze znalazłem korbe sram x5 gxp ale w wersji 44/32/22T i nie wiem jaki suport, i czy będzie działać z przednią przerzutką x5

Edytowane przez kacper1509
Odnośnik do komentarza
adam.bak1990@gmail.com

Cześć

napęd 3x9 w moim 12 letnim Radonie trochę zdycha. Jest to pełne XT z manetkami LX. Kupując ten rower na 18stke miałem ostrą zajawę na XT ale na moją obecną jazdę wystarczy mi porządne części bez pajacowania. 

Korba M770 wg serwisanta przyjmie nową kasetę i łańcuch. Jak myślicie przy przebiegu myślę mac 7000km to możliwe? Nic do tej pory nie wymieniałem. Napęd chuchany i dmuchany. 

Jaką kasetę i łańcuch proponujecie? Ja myślałem o kasecie Alivio CS-HG-400 (nie widzę w necie starszych modeli np DEORE czy SLX na 9rz) i łańcuch HG-93 taki jak mam (może teraz 3 szt) pytanie czy korba to wydoli. 

 

Bardzo Was Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
adam.bak1990@gmail.com

Czy środkową zębatke 32t z tej korby m770 xt mogę zastąpić jakąś tańszą np z Alivio? Będzie to pasowało czy coś trzeba piłować?

Czy Hg 400 Alivio  11-32  i CN hg 93 będzie pasowało do przerzutki XT RD-M772?

Pozdrawiam

Edytowane przez adam.bak1990@gmail.com
Odnośnik do komentarza
podejdź_do_płota

Witam. Dostałem od szwagra trochę objeżdżonego Rometa Ramblera 2 29" z 2017 roku.

W związku z tym chciał bym o trochę odświeżyć. Jeżdżę mało w terenie, więcej asfalt i ścieżki leśne. Ale chciałbym trochę zmienić terytorium...

Na chwilę obecną jest to: kaseta cs-hg31-8 34T, przerzutka tył ACERA M-360, przód TY700, manetki przód SHIMANO M310, korba SUNTUR XR 42/32/22 175mm, hamulce hydrauliczne (Romet), piasty (Romet).

 

Chciałbym to zamienić na

SHIMANO ALIVIO Kaseta CS-HG400 9speed 11-34T

Przerzutka tył SHIMANO Alivio RD-M3100 9rz. SGS

DŹWIGNIE PRZERZUTEK SHIMANO ALIVIO SL-M430 3x9 KPL

Zestaw napęd SHIMANO Alivio KORBA 44 kaseta 9 ŁAŃC

 

coś w ten deseń

https://allegro.pl/oferta/shimano-alivio-manetki-przerzutki-naped-korba-9087873768?reco_id=f042afb8-b96c-11ea-931e-b02628c7f6d0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

 

tylko problem jest z piastą tył bo nie wiem jaką dużą kasetę można wsadzić.

 

Odnośnik do komentarza

Cześć,

 

podepnę się pod temat, bo moje pytanie po części go dotyczy.
Mam napęd 3x9, ale z racji tego, ze największego blatu z przodu używam naprawdę rzadko, zastanawiam się nad przeróbką na 2x10.


Pytanko - czy kaseta 10 rzędowa zmieści się bez problemu?
Łańcuch oczywiście to wymiany, przerzutka tył też...coś jeszcze?
Korba póki co zostanie x3,będę po prostu operował na dwóch blatach...chyba da się w ten sposób?

 

Odnośnik do komentarza
W dniu 6.07.2020 o 17:09, Faerloss napisał:

Pytanko - czy kaseta 10 rzędowa zmieści się bez problemu?

Tak. Wszystkie bębenki 9 przyjmą 10 i 11 kasetę mtb.

W dniu 6.07.2020 o 17:09, Faerloss napisał:

Łańcuch oczywiście to wymiany, przerzutka tył też...coś jeszcze?

Kaseta, przerzutka, manetka i łańcuch.

W dniu 6.07.2020 o 17:09, Faerloss napisał:

Korba póki co zostanie x3,będę po prostu operował na dwóch blatach...chyba da się w ten sposób?

 

Teoretycznie tak, pytanie czy korba przyjmie nowy łańcuch. Kupiłbym 2 blaty np 36-26 i zrobił 2 na.

Odnośnik do komentarza
W dniu 9.07.2020 o 12:34, Kruk napisał:

Tak. Wszystkie bębenki 9 przyjmą 10 i 11 kasetę mtb.

Kaseta, przerzutka, manetka i łańcuch.

Teoretycznie tak, pytanie czy korba przyjmie nowy łańcuch. Kupiłbym 2 blaty np 36-26 i zrobił 2 na.

Dzięki. Tak się zastanawiam, czy taka zmiana napędu ma w ogóle sens...w sumie tego największego blatu z przodu nie używam, ale przydać się może :P
Szacunkowy koszt to będzie pewno jakieś 600+ złotych - nie że szkoda mi kasy, ale zastanawiam się czy rama którą mam (Wheeler Tiger 12.0) jest na tyle rozwojowa, by w nią pchać kaskę. Wiem, że wszystko można przełożyć, ale...

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...