suchy

Ochrona przed kleszczami.

Rekomendowane odpowiedzi

suchy

Proponuję rozpocząć temat odnośnie znanych i sprawdzonych sposobów na ochronę przed naszymi przyjacielami - kleszczami, bo jako kolarze nie tylko szosowi uważam że mamy ogromne ryzyko na spotkanie z nimi.

1. Osłona ciała opinającą odzieżą. Bynajmniej w okresie wiosenny, jesiennym nie widzę problemu, ale latem nie wyobrażam sobie takiej praktyki dot całego ciała.

2. Każdorazowe sprawdzanie się po przyjeździe z rowerowej wycieczki.

3. Żele i spraye o wątpliwej skuteczności w szczególności w momencie intensywnego pocenia się. Chyba że posiadacie sprawdzone specyfiki.

4. Szczepionki które tak naprawdę nie dają 100% skuteczności oraz dotyczą tylko mózgowego zapalenia. Na boleriozę jeszcze nie stworzono.

5. Omijanie zarośli oraz miejsc ewentualnego pobytu pajęczaków. Ale to odbierze przyjemność z jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Łabędź

O, dobry temat. Jak ktoś ma dobry patent na te małe sku..., to ja biorę w ciemno. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Niclaus

Przystępnie o kleszczach - 

A w ramach uzupełnienia komentarz jednego z widzów :) :
"1. Kleszcze de facto są wszędzie i na wekslach (ścieżkach zwierząt typu dzik, jeleń) i w gąszczu (bo tam siedzą gryzonie).
2. Permetryna wiadomo, skuteczna, maść z eukaliptusa - do sprawdzenia.
3. Kleszcz żeby wbić się w ciało nie potrzebuje 6 godzin, kwestia gdzie mu się uda dojść. W pachwinie czy w zgięciu kolana po godzince już się napije.
4. Spośród wielu chorób jakie to gówno roznosi najgroźniejsze są: KZM - tutaj transmisja wirusa zachodzi od razu po kontakcie ślina kleszcza - krew człowieka, ale można się zaszczepić, i borelioza - tutaj transmisja krętków zachodzi wg. różnych źródeł od 24 do 48h po kontakcie ślina-krew, więc jest czas żeby gnojka zobaczyć i usunąć.
5. Tak jak było powiedziane najlepiej kleszcza podważyć np. iglą lub wyciąć z marginesem skóry, ale nie łapać za odwłok i nie ściskać bo cały syf wyciśniemy sobie do miejsca gdzie się wgryzł. Najlepiej wyposażyć się w tick safety card, wygooglujcie sobie. Używałem, dobre.
6. Mój patent na kleszcze: długie skarpetki, nawet w lecie cienkie kalesony wpuszczone w skarpetki, na to spodnie i cienka bielizna termo z długim rękawem wpuszczona w kalesony (najlepiej mieć jednoczęściowy kombinezonik pod spodem) i mam pewność że 4-5h nic nie wejdzie mi do środka.
7. KONIECZNIE po powrocie ale przed wejściem do auta, ciuchy ściągamy i do wora (lub pudełka plastikowego), sprawdzamy ciało, ubieramy świeże ciuchy, a w domu ciuchów nawet nie wyjmuję ino zalewam wrzątkiem w pudełku, wiruję i suszę. Często widzę martwe, uczepione spodni kleszcze już po suszeniu. Jakbym te ciuchy dał do szafy to by się rozlazły po szafie lub domu."

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość

Ja biorę ze sobą haczyki do usuwania kleszczy. Nie wyobrażam sobie mieć do pokonania dłuższy odcinek drogi z takim pasażerem na gapę ;) O ile oczywiście będę mieć świadomość jego obecności i sposobność żeby samodzielnie go usunąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Thomas

Chyba najtańszym sposobem na odstraszanie kleszczy jest jedzenie czosnku.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
cepelia

Ostatnio siedziałem w Brazylii ponad pół roku i używałem tego, żaden komar kleszcz ani nic innego mnie nie ugryzło. Wadą może być to że ten środek jest tłusty i trzeba koniecznie go zmyć ze skóry max po 24 godzinach. Znakomity polecam 

https://www.hobby4men.com/survival/srodki-i-preparaty-na-komary-i-kleszcze/srodek-na-komary-i-kleszcze-foresta-spray-100ml-30-deet

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Qane

30 deet ma też Bros max, aerozol lub spray, jeden z silniejszych środków na komary i kleszcze.

HTC & TT

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi