Skocz do zawartości

28-38/11-42 - RD-M6000 GS, czy SGS?

szary_wolf

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.
Składam napęd 2x10: dwublat Deore FC-M6000 28-38 i kaseta 11-42 Deore CS-HG500. Pojemność będzie wynosić 41T. 
Shimano podaje pojemności 41T dla wersji GS i 43T dla wersji SGS. Czy wersja GS bez problemu obsłuży kasetę? Czy wersja SGS zmieni coś na lepsze względem GS?
Proszę o pomoc.

Edytowane przez szary_wolf

si.shimano.com

Pod tym adresem znajdziesz wszystkie potrzenbe informacje. Ogółem... GS spokojnie poradzi sobie z ta kasetą w układzie  2 x 10. Im krotszy wózek tym bujanie łańcucha mniejsze choć na to ma też wpływ spręzyna zmieniarki.

Edytowane przez Gość

Dzięki @PrzeLuka, znalazłem to:
"11-42T to jedyna kaseta kompatybilna z przerzutką RD-M6000-GS. Nie jest możliwe używanie kaset o innej kombinacji zębów. W przypadku użycia kasety o niezgodnej kombinacji zębów może dojść do spadnięcia łańcucha od zewnętrznej strony najmniejszej zębatki, co grozi upadkiem."

Rozumiem to tak, że kupując przerzutkę GS będę mógł założyć TYLKO tę kasetę 11-42. Pytanie, czy SGS też będzie działać bezproblemowo?

Tak będzie działać bez problemowo, widzę że Kolega Przeluka ma tendencje do zmuszania innych kolegów z forum do samodzielnego myślenia :D 

Ogólnie ja zawsze kupuję SGS aby w razie czego mieć większe możliwości modyfikacji. Dłuższy wózek przerzutki zawsze lepiej sobie poradzi z kasetami 11-42 w górę niż wersja GS. Także śmiało możesz kupić SGS jak wolisz, ja bym tak zrobił, a co do mniejszego bujania GS'a, hmyy.... przy dzisiejszych sprzęgłach Shimano które można sobie regulować ( deorka m6000 też ma regulacje tylko pod pokrywką sprzęgiełka) długość wózka przerzutki raczej nie ma znaczenia. Na pewno jest to istotne jak ktoś jeździ w ostrym terenie i lub haczyć przerzutką, także rozwiązanie GS wózka na pewno będzie mniej podatne pod zahaczenie niż wersja SGS.

• Pomógł 2

Dzięki @Kruk, bardzo mi pomogłeś. To prawda, wolę mieć zapas, żeby na przyszłość nie zmieniać przerzutki przy zmianie kasety.
Kolega @PrzeLuka miał dobre intencje, nie można mieć wszystkiego podanego na talerzu :P Niestety nie zawsze na stronie producenta jest wszystko tak konkretnie napisane ;)

Dzięki za pomoc!

25 minut temu, Kruk napisał:

kolegów z forum do samodzielnego myślenia :D 

... bo to najlepsza metoda nauki. Wędka zamiast ryby 😉 

Dla przykładu SLX M7000 SGS w układzie 3 x 10 obsłuży kasetę maks 36t a w układzie 1 x 11 nawet 46t, więc jak widzisz nie do konca jest tak, że im dłuższy wózek tym zakres większy. Ja mam wózek SS i spokojnie ogarnia 42t w 1 x 10.

Edytowane przez Gość

Tak to prawda, choć czasami człowiek nie wie komu ma wierzyć bo tyle jest info niepotwierdzonych w internecie.

Racja, w napędach 3 na przerzutka ma mniejszą pojemność ale w 1 na spokojnie GS może wystarczyć, nie mniej ja zawsze SGS wkładam nawet jak producent zaleca GS, nie mniej nie twierdze że GS jest złe, po prostu SGS ma większą "tolerancje" w razie przeróbek, zresztą to Kolega szary_wolf zdecyduje, jak będzie mieć kasetę 11-46 to i tak musi SGS ale jak 11 -42 to może spokojnie GS lub SGS.

• Lubię to! 1

@szary_wolf, mam podobny plan jak ty odnośnie zmiany napędu, tylko utknąłem na tylnej przerzutce. Pozwolisz, że podepnę się z pytaniem?

Koledzy, czy przerzutka RD-M7000-10-SGS to ogarnie, czy plan autora wątku, to raczej tylko pod grupę Deore 6000?

(Sorry, za pytanie, ale dopiero zaczynam wgryzać się w temat dłubania przy rowerze i nie do końca jeszcze ogarniam te tabelę ze specyfikacjami)

• Lubię to! 1
23 godziny temu, CoolBreeze napisał:

@szary_wolf, mam podobny plan jak ty odnośnie zmiany napędu, tylko utknąłem na tylnej przerzutce. Pozwolisz, że podepnę się z pytaniem?

Koledzy, czy przerzutka RD-M7000-10-SGS to ogarnie, czy plan autora wątku, to raczej tylko pod grupę Deore 6000?

(Sorry, za pytanie, ale dopiero zaczynam wgryzać się w temat dłubania przy rowerze i nie do końca jeszcze ogarniam te tabelę ze specyfikacjami)

Nie kumam drugiego zdania, konkretnie co ma ogarnąć?

2 godziny temu, Kruk napisał:

Nie kumam drugiego zdania, konkretnie co ma ogarnąć?

No może mało precyzyjnie, sorry.

Czy RD-M7000-10-SGS się nada do kasety 11-42 (korba tak jak u @szary_wolf) ? Producent podaje, że jest do napędu 3x10 i max 36. Ważne dla mnie będzie Low sprocket_Max. - T36, czy Total capacity - T43?

Aaa to, stary temat już, tak obsłuży lecz trzeba zmienić śrubę wychylenia przerzutki bliżej-dalej kasety na dłuższą, bo na 42 zębie będzie haczyć, pełno poradników na YT jest, nie mniej nie jest to rozwiązanie idealne i nie zawsze działa płynnie. 

Jeśli składasz lub masz napęd 10 rzędowy z kasetą 11-42to już lepiej kupić SLX m7000 pod 11 rzędową kasetę lub XT m8000, spokojnie będzie pracować z manetką 10 bo manetka z10 i przerzutka z11 mają ten sam ciąg linki, mam tak u siebie w rowerze i działa to bardzo dobrze, lepiej niż z przerzutką stricte do 10 rzędowego napędu.

Będzie na pewno pracowało płynnie i bez problemu z twoją manetką 10 rzedową
Z tą przerzutką zawsze możesz pójść na napęd 1x11 ale wtedy max 42 T a w przypadku 1x10 46 T (jednak tutaj zawsze można coś pokombinować i da się jakoś wycisnąć więcej niż producent podaje)

Dodam tylko że mam ten model zmienarki w dwuch rowerach i śmiga bardzo dobrze

Jeśli chodzi o przerzutki 10 rzędowe Kolego Piter614 fakt będzie to działać ale temat już był omawiany nie raz, popatrz się na budowę 10 przerzutki i 11, górne kółeczko prowadzące jest w 11 asymetrycznie względem osi obrotu wózka, dzięki temu przerzutka 11 może się bliżej wychylić na przełożeniach twardych, zaś na przełożeniach miękkich czyli 36, 40, 42 czy 46 może się wychylić dalej.

10 przerzutka zawsze na którymś biegu będzie wolniejsza przy zastosowaniu z kasetą 11-42 czy większą, związane to właśnie z tym że opasanie kasety przerzutki 10 jest ciut inne niż 11.

Jeśli nie jesteś purystą i lubisz pokombinować to 10 przerzutka z długim wózkiem może być ale jak chcesz pewniejszą zmianę biegów to lepiej do napędu 10 rzędowego z kasetą 11-42 wziąć jakąś przerzutkę SGS pod 11 biegów, temat sam przerabiałem i miałem dowodu zarówno na oczy jak i na słuch i moim zdaniem przerzutka 10 gorzej działa z kasetami powyżej 11-40 niż przerzutka 11, przez to asymetryczne położenie górnego kółeczka.

Wyczytałem, że przerzutka SLX RD-M7000 SGS 11 rzędów jest kompatybilna z łańcuchem HG-X11. Łańcuch do kasety 10-rzędowej HG-X10 nie będzie za szeroki dla tej przerzutki? Będzie to ze sobą działać jak należy? :)

Łańcuch bardziej bym patrzył pod kasetę niż przerzutke
Gdybyś miał łańcuch pod kasetę 9 a chciałbyś go wsadzić do np 11 byłby szerszy co powodowało by obcieranie o zęby innych tarcz nie sądzę by przerzutce to przeszkadzało
Kruk mi chodziło o pracę modelu M7000 11 rzędów mam w dwuch rowerach założone na kasety 10
Jedna 11-42 druga 11-46

Można stosować łańcuchy węższe na 11 rzędowe na kasety 10 czy korbach 10 czy nawet 9 nie ma to znaczenia a nawet lepiej to działa na kasecie 10 rzędowej 11 rzędowy łańcuch, z doświadczenia to wiem.

Koledzy,

Wyczytałem, że przerzutka tylna SLX 2x11 występuje tylko z krótkim wózkiem (GS), a wersja SGS z długim wózkiem występuje tylko dla 10 rzędów z tyłu. Co wybrać?

20 godzin temu, Kruk napisał:

Aaa to, stary temat już, tak obsłuży lecz trzeba zmienić śrubę wychylenia przerzutki bliżej-dalej kasety na dłuższą, bo na 42 zębie będzie haczyć, pełno poradników na YT jest, nie mniej nie jest to rozwiązanie idealne i nie zawsze działa płynnie. 

Jeśli składasz lub masz napęd 10 rzędowy z kasetą 11-42to już lepiej kupić SLX m7000 pod 11 rzędową kasetę lub XT m8000, spokojnie będzie pracować z manetką 10 bo manetka z10 i przerzutka z11 mają ten sam ciąg linki, mam tak u siebie w rowerze i działa to bardzo dobrze, lepiej niż z przerzutką stricte do 10 rzędowego napędu.

A widzisz, temat stary - ja nowy :) Dzięki za merytoryczną odpowiedź. Troszkę naświetliła rozjaśniła ten stary temat. Poszedłem tym tropem i jeszcze taki odkop zrobiłem na forum (myślę, że jak najbardziej w temacie):

6 godzin temu, szary_wolf napisał:

Dzięki @piter614, w takim razie będę się przymierzał do zakupu przerzutki SLX M7000 SGS pod 11 rzędów. :)

Heh, miałem napisać że jesteś "do przodu", ale informacja o wózku GS w SLX RD-M7000-11 trochę mnie zmartwiła.

Ja mam na stanie RD-M7000-10-SGS RD+, którą kupiłem jeszcze zanim trafiłem na forum i temat dwóch blatów był mi całkowicie obcy. Miałem ochotę na Shadow Plus więc SLX miał zastąpić XT RD-781. A teraz mam rebusa... :)

Cześć, 

podłącze się pod temat długości wózka, posiadam tiagrę: korba 50/34, kaseta CS-HG500 11-34 10rz i przerzutka rd-4700 gs czyli średni wózek, chciałbym wymienić kasetę z zakresem 11-36.

pojemność policzyłem i wyszło na styk 41t.

jak się ma do tego parametr "Low sprocket_Max.34T" ?

Czy przerzutka z wózkiem GS bez problemu ją ogarnie?

Cytat

MODEL NORD-4700-GS

SERIES SHIMANO TIAGRA 4700 Series

Low sprocket_Max.34T (Front double) 32T (Front triple)

Low sprocket_Min.28T (Front double) 25T (Front triple)

Max. front difference16T (Front double) 20T (Front triple)

Pulley_Sunken type pulley boltX

Pulley_Teeth11T

Pulley cageGS

Rear speeds10

Top-Normal spring type_W servoX

Top-Normal Spring TypeW servo

Top sprocket_Max.12T

Top sprocket_Min.11T

Total capacity41T

Edytowane przez Ritter