Skocz do zawartości

korba deore + suport hollowtech II do slx/xt

szary_wolf

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Tak jak w temacie. Czy wsadzę bez problemu tę korbę (Deore FC-M6000 38-28) w suport dedykowany do slxa i xt (BB-MT800)? Wymiary i system są te same, dlaczego więc jest dedykowany do wyższych grup z pominięciem deorki? Czym się różni suport SM-BB52 od BB-MT800? Proszę o pomoc.

Wsadzisz bez problemu. 

Czym się różnią? Myślę że z tych miseczek na łożyska w slx czy xt zestrugali parę gram więcej podczas obróbki,ale mogę się mylić ,że to jedyna różnica. 

Kolega @Kruk w innym temacie napisał :

"[…] Korba m9000 ma mniejszą "podkładkę" która jest przy ramieniu korby, węższą dzięki czemu suport do XTR'a i Dura Ace może wejść, może nie wszyscy pamiętają, ale suport do właśnie XTR'a jest mniejszy,  dlatego potrzebny jest klucz. . Zmierzam do tego że do tych "mniejszych" suportów wejdą tylko korby od XT lub XTR'a noo i Ultegra i Dura ace, zaś korby np, Deore, ma większy tą podkładkę musi być większy suport np bb 53 gdyż, jeśli się zmiksuje korbę deore z suportem XT lub XTR to rant suportu zostanie oszlifowana przez tą podkładkę z korby która jest ciut za duża.

Miałem korbę SLX z suportem XTR'a i niestety szurało to po suporcie, tak jak wyżej wytłumaczyłem, dopiero leciutkie oszlifowanie papierem dało radę w takiej konfiguracji jeździć.[…]"

(link do tematu: https://forum.szajbajk.pl/topic/11164-czy-korbę-shimano-m9000-można-zamontować-we-wkładzie-shimano-mt800/)

Zamówiłem już suport bb-mt800 i jestem teraz przerażony, że nie wsadzę do niej deorki tylko będę musiał dołożyć i kupić slx-a albo xt-ka :(

Edytowane przez szary_wolf

Shimano-Deore-Groupset_55-1.thumb.jpg.f96c58146af682a080cb1162ff17f3ee.jpg

Wydaję mi się że może być ten sam problem co z moją starą korbą SLX m675, jak dokręcisz tą plastikową śrubkę którą dociska ramie do suportu to przy złożeniu suportu tego mniejszego z XT'ka czy XTR'a to będzie szurać i oszlifuje Ci miskę suportu, temat przerabiałem w wątku wyżej podanym przez Kolegę Szary_wolf. Przerobiłem to na własnej skórze więc wiem co pisze.

@Kruk czy jest jakiś sposób, żeby coś na to zaradzić? Bardzo zależało mi na korbie deore bo chcę złożyć napęd 2x10, a suport bb-mt800 zamówiłem bo świetnie wygląda, parametry miały być te same i jest wyżej więc musi czymś przewyższać suport deore. Nie chcę ingerować w nowy suport i nie chcę kupować dwa razy droższej xt i to z jednym blatem :( Pomożecie?

A gdybym założył korbę inną niż shimano? Czy będzie ten sam problem? Są jakieś alternatywy dla shimano deore 2-blatowej korby? 

Na 90 % będzie to tarło po skręceniu choć nie musi, złóż jak przyjdzie suport i zobaczysz. Może i jest tam coś lepszego w nim w sensie tym suportem do XT ale wątpię by było coś mocno lepszego niż w suporcie do Deorki. Na pewno kilka gram różnicy jest i może lepsze łożyska, lepiej uszczelnione? Dla mnie XTR owe suporty chowają się w stosunku do suportu firmy Token, gładkość chodzenia jest o wiele większa.

Jeśli będzie Ci tarło takie połączenia musisz dać pomiędzy korbę a suport (od strony zębatek w korbie) jakiś mikro dystans na 0,5 - 1 mm to załatwi sprawę. Wtedy obudowa suportu tego wąskiego XT nie będzie dotykać tego pierścienia: 2.thumb.jpg.4a0a426e8f607f2f3cbf8beb6d5a15ca.jpg.972d7a57d1ac458241fde2a3f697cb87.jpg

A teraz popatrzcie na korbę XT m8000xt_m8000_crankset_07.thumb.jpg.ec9d9c94ebaa48d2a59b49d466197496.jpg

Szerokość w Korbie pierwszej (SLX) tego czarnej podkładki jest większa, zaś w XT ta czarna podkładka jest mniejsza, niby minimalnie ale ma to znaczenie. 

Token dodaje taki dystans 1,5 mm jak dobrze pamiętam, ale równie dobrze możesz takie coś na tokarce dorobić.

Edytowane przez Kruk

Jeszcze nie kupiłem żadnej korby, dlatego zastanawiam się co zrobić dalej. Taki dystans zmniejszy sztywność, bo ramię nie będzie całkowicie nasunięte na oś, prawda?

Czytałem, że w zestawie z suportem są 3 podkładki i że trzeba je założyć pomiędzy suport i ramiona. Moja mufa ma 73 mm, tak podaje producent. Jak to wygląda w praktyce?

Edytowałem wpis to teraz chyba dobrze widać o co chodzi. Taka podkładką pomiędzy korbę-suport, jeśli by tarło tak jak ja miałem kompletnie nie ujmie sztywności bo to tyko 0,5 - 1 milimetr i wszystko powinno działać.

Ja też byłem zdziwiony i nie dowierzałem ale takie sparowanie suportu XT/XTR z korbą SLX mi tarło z tego powodu co piszę. Niby mała rzecz ale wkurza bo czujesz lekki opór i szuranie.

Edytowane przez Kruk

Tak, przeczytałem wszystko. Po co do suportu dołączone są podkładki? Czy jeżeli mufa ma 73 mm to będę musiał je założyć(co usunie problem tego rantu), czy wtedy oś pasuje idealnie i po dołożeniu tej podkładki dorabianej ramię nie będzie dociśnięte do końca tą śrubą w osi?

Źle mnie zrozumiałeś, nie podkładkę dać pomiędzy ramę a korbę lecz pomiędzy korbę a suport, dać malutki dystans na rurę zintegrowaną.

Zrobiłem specjalnie zdjęcie tej podkładki od token'aDSC_0064.thumb.JPG.9dc437cf546a995d8e85f9e6af89bc89.JPG

Takiej byś prawdopodobnie potrzebował tylko 0,5-1 mm

Dzięki, teraz już mam jasność. Czy taką podkładkę można kupić? Czy korba innej firmy bez tego rantu będzie pasować idealnie do tego suportu? Bo wina jest w tej "dedykowanej" korbie, a nie w suporcie, prawda?

Suport XT/XTR/Ultegry/Dura Ace  są to węższe suporty pewnie aby obniżyć masę, zaś standard do Shimano są te większe. Inna korba może mieć taki sam problem z tym suportem węższym ale nie musi musisz patrzeć po prostu jaka szeroka jest ta podkładka.

Takiej podkładki jak Token daje raczej nie da się kupić, chyba że coś kombinować w z jakąś podkładkę na śrubę.

Ja sobie poradziłem tak że leciutko pod ślifowałem rant miski od suportu i po problemie.

• Pomógł 1

@Kruk Czy mógłbyś, podsumowując swoje doświadczenie w tym temacie, napisać jakie suporty i jakie korby nie są kompatybilne z powyższego powodu?

Zastanawiam się, czy korba z grupy SLX również będzie kompatybilna z wkładem suportu BB-MT800 (dedykowana dla SLX i XT), tzn. czy ona również posiada wysunięty pierścień ze zdjęcia, który wpasuje się w krótszą wewnętrzną część tego wkładu suportu.

Nowego SLX w sensie korby nie miałem w ręce także nie wiem, jeśli Shimano mówi że będzie pasować to prawdopodobnie będzie, tutaj na zdjęciu możesz sobie porównać. Najlepiej przejść się do sklepu i poszukać z korbą nową SLX i zobaczyć jaki ma wkład suportu:

Shimano-SLX-FC-M7000-1x11S-Crankset-Bicy

Stwierdziłem jednak, że suport nie jest wart zachodu i dokładania kilkuset złotych bo nie potrzebuję korby klasy xt, czy nawet slx. Wymienię suport i kupię deorkę.

@Kruk Dziękuję Ci za pomoc w tym poście, no i gdyby nie Twój komentarz w wyżej wymienionym poście, wpakowałbym się niepotrzebnie w niepasujący zestaw suport-korba. Mam nadzieję, że inne Szajbajki trafią na któryś z tych tematów zanim zaczną kombinować z miksowaniem grup.

Nie ma sprawy, wiesz, to trochę nietypowy problem ale jednak istnieje i warto mieć go na uwadze przy kupnie korby-suport od Shimaniaka.

Najlepiej to jakby Szaj sprawdził i potwierdził lub zaprzeczył, bo jak widać po postach wielu członków forum pisało że będzie działać, aja jeden że nie, mimo że dałem konkretne argumenty, nie mam autorytetu jako znawca także, po prostu dzielę się tym co zaobserwowałem skrupulatnie analizując to co widzę, słyszę, czuje.

Suport jest istotny po to dzięki niemu się "kręci" w rowerze. Warto kupić porządny, ale bez popadanie w jakąś ceramikę. Ja polecam Tokeny, płynnie chodzą i są trwałe.

Nie, gdyż miski tego suportu są duże ( normalne) jakbyś miał np takie:

wklad-suportu-shimano-slx-xt-bb-mt800-2-

a byś miał jakiegoś starszego SLX korbęczy XT, to mogłoby się wycierać atak będzie działać bez problemu :)