w0jta5

Pasmo rowerowe Olbrzymy - Singletrack Jelenia Góra/Przesieka/Borowice

Rekomendowane odpowiedzi

w0jta5

Pomimo że wykonawcą tras jest firma Arek Bike Camp Arkadiusz Perin, realizacja zadania nie wygląda dobrze. POMBA ma dużo zastrzeżeń co do wykonania robót.

Artykuł: http://pomba.pl/realizacja-pasma-rowerowego-olbrzymy/

Sprawozdanie z budowy: http://pomba.pl/pliki/2018-08-23 sprawozdanie z budowy.pdf

894260481_Ptle.thumb.jpg.a65badc702069efac5634710b0aeb573.jpg

Edytowane przez w0jta5
  • Smutny 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

zibi_j1

Przykro to czytać. W naszym wspaniałym kraju tylko kasa musi się zgadzać a cała reszta to "NIREDASIE" Nie dosyć że tak mało się dzieje, chociaż potencjał geograficzny mamy ponadprzeciętny to jak już coś robią, to lepiej żeby nie robili. Nikt tam nie pojedzie, ścieżki tak zbudowane zaraz się rozsypia i pójdzie fama po samorządach że to inwestycja nietrafiona jak lotnisko w Radomiu, bo tyle pieniędzy poszło takie piękne ścieżki a rowerzysty jakoś nie przyjechali i wszystko trawą zarosło... Nie dość że tam nic nie będzie to może to mieć wpływ w na potencjalne przyszłe inwestycje. W Kielcach podobny projekt jest w fazie konsultacji i projektowania... 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5

Kwestia kasy to jedno, ale terminy są najważniejsze dla samorządów. Później nie ważne, ze wykonawca prostuje przebiegi, nie robi podbudowy, umocnień czy odwodnień. z reszta dla nich nie ma różnicy czy jakiś tam rowerzysta będzie czuł flow na trasie czy nie. „Są Single? Są. Wiec spadówa!” Ważne, żeby w terminie się zmieścić. Bo później są problemy z rozliczeniem dotacji, trzeba oddać trochę kasy i przy tym ściągnąć na siebie kontrole dotującego.

Komentarze na FB typu „nie ma odbioru końcowego to nie ma co robić zadymy” „żaden odcinek trasy nie został przekazany do użytkowania...” są śmieszne.
(W ogóle czy ktoś by chciał korzystać z fragmentarycznie zrobionych tras?)

To tak jakby każdy z nas zlecił zrobienie podjazdu pod garaż, dał projekt, przekroje, a wykonawca zrobi to z innego materiału, z okrojoną podbudową i powiedział ze idzie ocieplenie wiec odwodnienie liniowe nie jest potrzebne - choć w kosztorysie ofertowym jest zawarte, wiec kasę za to bierze. Ale mamy czekać do końca robot, choć widzisz ze przy samym korytowaniu robota jest nieprawidłowa.
Żart z smutnej postaci.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares
W dniu 16.10.2018 o 14:46, zibi_j1 napisał:

Nikt tam nie pojedzie, ścieżki tak zbudowane zaraz się rozsypia i pójdzie fama po samorządach że to inwestycja nietrafiona jak lotnisko w Radomiu, bo tyle pieniędzy poszło takie piękne ścieżki a rowerzysty jakoś nie przyjechali i wszystko trawą zarosło... Nie dość że tam nic nie będzie to może to mieć wpływ w na potencjalne przyszłe inwestycje. W 

Jak komuś coś nie pasuje to nie musi wcale korzystać. Kłopot po naszej stronie polega na tym, że nadmiernie bawimy się w "super coś" co jest w lesie i z założenia po jakiś czasie będzie wymagało kolejnych nakładów finansowych. Las, górski teren to trochę co innego niż wyasfaltowana ścieżka w mieście i chyba sporo ludzi nie zdaje się o tym pamiętać. Słowacy oddali do użytku część swoich tras pod Babią w miesiąc gdzie podsypka jeszcze była mokra. Wiele ich cyklotras to rynsztok z błotem po zrywce ale się nie płacze tylko korzysta.  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5
Jak komuś coś nie pasuje to nie musi wcale korzystać.
(...)
Wiele ich cyklotras to rynsztok z błotem po zrywce ale się nie płacze tylko korzysta.  

Czyli u nas tez tak ma być?
Zgarnięcie kasy i zrobienie byle czego, bo to nie asfalt w mieście to ma być argument? Jak wykonawca okroi ci podbudowę na drogę przed domem, to inaczej będziesz rozliczał lokalny samorząd.

I nie pisze bezpośrednio o ABC i „Olbrzymie”, tylko o całokształcie budowania singletrackow na te chwile. Chociaż te brzozowe kłody w podbudowie ścieżki to gruby hit!
Wojcieszow w Górach Kaczawskich to już w ogóle dramat. Fajnie ze trasy powstają. Ale wykonanie jest fatalne. I nie powinnismy się na to godzić. Wykonawca ma do wglądu dokumentacje, trasę wyznaczona w terenie i jeżeli nie potrafi tego wykonać zgodnie z dokumentacją, tylko z góry zakłada ze zakres trzeba okroić, to to jest chora sytuacja.
A prezydent/burmistrz miasta najpierw goni żeby szybko oddać inwestycje do użytku, cyknąć fotki, ale później będą przeglądy gwarancyjne i wykonawca wróci na ścieżki. Tym razem robota za friko.
  • Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares

@w0jta5  Życzył bym sobie takich rozwiązań rowerowych jak u Czechów czy Słowaków więc stwierdzenie "czy tak ma być u nas jest" bez sensu. Na forum enduro wypowiadają się lokelsi, którzy rzucają na cały temat zupełnie inne światło. Ponoć nikt się nie chciał podjąć wyzwania i tylko Perin się zgodził gdzie udział miała też Włoszczowska. Innymi słowy ktoś coś robi by nie przepadł projekt i jeszcze obrywa za to po dupie. Może niech maruderzy ruszą swoje 4 litery i pomogą w pracach to będzie i szybciej i dokładniej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
w0jta5

Majka ma sponsoring od miasta, wiec pokazuje się tam gdzie trzeba.
Projekt nie przepadnie, są kolejne nabory. Z którymi pewnie przyjęliby normalny termin i okres budowy. To wybory napędzały cały ten cyrk.
Arek Perin nie ratuje tego małego cudu rowerowego świata, bo nikt inny nie chciał się podjąć wykonawstwa. Inni odpuścili bo projekt jest wymagający, termin podkręcony aż pod sufit, a okres jesienno zimowy nie sprzyja robotom budowlanym.

No i osoby postronne na placu budowy - to nie jest dobry pomysł :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1

Tak jak napisałem na FB pod postem wykonawcy tak napisze i tutaj. Bicie piany przepychanki słowne i straszenie prawnikami nic tutaj nie da. Jedyne co może wybronić jedną stronę konfliktu a pogrążyć drugą to jakość oddanych tras. Jeśli będą takie, jak być miały, brawa i splendor dla wykonawcy. Jeśli okażą się bublem to najlepszy prawnik ich nie wybroni i ich pozycja na gruchnie o ziemię jak młody raider po niedolecianej hopie. Jeśli sie podjęli to sugeruję wziąć się za robotę a nie bawić w przepychanki. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Ares

Arek Perin stworzył jak na dziś faktycznie najlepszy Bike Park w Kasinie. Jest masa ludzi potwornie zadowolona a i są tacy, w tym ja, którzy twierdzą, że przy prawdziwym BP Kasina nawet nie stała z masą błędów projektowych i dotyczących bezpieczeństwa. Wszystkim nie dogodzi dlatego powtarzam jak komuś coś nie będzie pasowało to nie musi jeżdzić. Osobiście jak by nie było to nie narzekał bym na nic. W naszym środowisku są niestety tacy, którym przeszkadzają liście na ścieżce albo mają oczekiwania do jazdy po nich gravelem, ... Z takim podejściem jak tak dalej pójdzie nikt nie będzie chciał nie tylko ich robić ale nawet wydawać zgody na roboty i tyle z tego płaczu będzie. Opinie takich ludzi trzeba wyrzucać poza nawias. Była już opinia jednego co nie dość, że jeżdził po nie oddanej trasie to jeszcze miał pretensje, że o mało się nie połamał. Nawet porobił foty na przyszłość w razie czego... Typowy "rudy" jak ktoś wie o co chodzi. Z drugiej strony ja mam opinie ludzi z mojego podwórka, którzy nie tylko byli przy tym projekcie ale czynnie w nim uczestniczyli i nie podzielają aż takich obaw. Z tego co też wiem POMBA sama była zainteresowana ale jakoś tak im nie wyszło z terminami. Może trzeba pomóc kolegom w budowie a nie pitolić co jest żle zrobione na nie oddanych trasach. 

Edytowane przez Ares

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kertoipp

szczerze? Jestem z Jeleniej Góry i wolę, jeśli mam taki wybór, przejechać się ścieżkami z jednym, dwoma błędami projektowymi/wykonawczymi, niż nie przejechać się w ogóle. Tak chwalone w PL single w Świeradowie jak się przyjrzeć też mają zupełnie nieprzemyślane miejsca i nikt nie płacze, tylko ludzie przyjeżdżają i jeżdżą aż miło.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
W dniu 31.10.2018 o 19:51, kertoipp napisał:

szczerze? Jestem z Jeleniej Góry i wolę, jeśli mam taki wybór, przejechać się ścieżkami z jednym, dwoma błędami projektowymi/wykonawczymi, niż nie przejechać się w ogóle. Tak chwalone w PL single w Świeradowie jak się przyjrzeć też mają zupełnie nieprzemyślane miejsca i nikt nie płacze, tylko ludzie przyjeżdżają i jeżdżą aż miło.

Inaczej na sprawę spojrzy Lokalers jak Ty bo lepiej pojeździć na słabej trasie niż na żadnej, a inaczej ktoś, kto chce jechac na fajne single z drugiego końca polski. Wtedy pojedzie tam, gdzie będą najlepsze trasy. I cały pic w tym żeby wybrał Zieloną górę a nie czechy na przykład ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc

Paradoksalnie jako lokals wolalbym zeby wybral czechy. Oczywiscie abstrachujac od rozwoju turystyki w regionie i braku zyskow dla lokalnych przedsiebiorcow.

Wysłane z mojego LG-K100 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1
52 minuty temu, bbc napisał:

Paradoksalnie jako lokals wolalbym zeby wybral czechy. Oczywiscie abstrachujac od rozwoju turystyki w regionie i braku zyskow dla lokalnych przedsiebiorcow.

Niestety trasy muszą na siebie zarobić.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bbc

Ja tylko przedstawilem samolubny punkt widzenia lokalnego raidera. ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
kertoipp
W dniu 2.11.2018 o 10:10, zibi_j1 napisał:

Inaczej na sprawę spojrzy Lokalers jak Ty bo lepiej pojeździć na słabej trasie niż na żadnej, a inaczej ktoś, kto chce jechac na fajne single z drugiego końca polski. Wtedy pojedzie tam, gdzie będą najlepsze trasy. I cały pic w tym żeby wybrał Zieloną górę a nie czechy na przykład ;)

Jelenią Górę, nie Zieloną omg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi