RaksoYoutube

Jak nasmarować/naoliwić amortyzator przedni.

Rekomendowane odpowiedzi

RaksoYoutube

Witam, chciałbym zadać wam trzy pytania dotyczące amortyzatora przedniego marki B'Twin / MKniX.

Co do mojego amortyzatora to ma skok 80mm i napis MAX TRAVEL. Obok regulacji wagi(czyli preload) widnieje napis B'twin a przy uszczelkach jest napis MKniX. Przypusczam że jest to marka firmy B'Twin widziałem klamki hamulcowe z takim napisem(MKniX) a jak wejdę na stronę decathlon to tam są takie same klamki i producent B'Twin. Dodam jeszcze na końcu że rower użytkuje dosyć ekstremalnie przez dwa lata. Zjazdy ze schodów, dropy, Endo, Whellie i skoki. Rower to B'Twin Rockrider 340, wersja z amortyzatorami B'twin a nie Suntour.

Pytanie nr.1

Czy mogę zwiększyć płynność amortyzatorów? Zadaje te pytanie ponieważ się nie rusza na nierównych trasach a po przyciśnięciu go stawia duży opór i słychać wyraźny odgłos powietrza. Mogę kupić taki spray jak Brunox do amortyzatorów. Poprawi on płynność pracy czy nie? Jak tak to jak go stosować?

Pytanie nr.2 

Czy mogę sprawdzić czy amortyzator jest naoliwiony od strony wewnętrznej? Możliwe że nie jest i dlatego amortyzator słabo chodzi.

Pytanie nr.3

Jak wyczyścić sprężynę amortyzatora? Kiedyś amortyzator nawet nie drgnął i raz przy wywrotce musiałem jakoś odkręcić nakrętkę od regulacji wagi(preload) i wystrzeliła ona wraz z sprężyną. To co mogłem zobaczyć to nasmarowana zakrętka i nasmarowana sprężyna olejem i tutaj dodam że sprężyna była cała obklejona błotem zmieszanym ze smarem co wyglądało okropnie jak na sprężynę amortyzatora. Mogę zdrapać ten brud np. wykałaczką a potem przetrzeć ściereczką suchą/mokrą, nie stracę wtedy oleju na sprężynie, nie trzeba będzie smarować olejem tej sprężyny?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

PrzeLuka

Odp.1

Tak, Twój amor bez wątpienia wymaga czyszczenia i smarowania stąd tak słabe jego działanie. Brunox zakonserwuje uszczelki ale nie rozwiąże problemu brudu, który zapewne nagromadził się pod uszczelkami kurzowymi. 

Odp. 2

Nie da się.

Odp. 3

Na kanale, choć by Daniela znajdziesz materiał jak zrobić pełen serwis amortyzator sprężynowy. Wystarczy poszukać.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RaksoYoutube

Dziękuję wszystkim za pomoc! :)

Mam jeszcze jedną sprawę do tego tematu ponieważ po obejrzeniu filmiku SzajBajka trzeba się dowiedzieć jaki się ma model amora. Ja na ja na całym amorze od zewnątrz nie mam żadnej naklejki itp. Po zrobieniu takich czynności jak umycie sprężyny nasmarowanie ewentualnie uszczelek lub wyczyszczenie goleni i pisknięcie brunoxa to nic mam nie robić? Oddać ten amorek do serwisu decathlona na nasmarowanie, czy nie będzie to konieczne?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Po co Ci serwis Decathlona?  Pełną obsługę amora zrobisz sam. Nie potrzeba Ci wiedzieć co masz za model amora by rozebrać go, nasmarować i poskładać. Owszem przydaje się ta wiedza ale przy ewentualnej wymianie np. uszczelek kurzowych.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piter614

Ściągasz koło hamulec
Odkrecasz dwie śrubki z dołu do końca po czym wkrecasz do np 3 obroty stukasz mlotkiem gumowym w śruby, rozszczepiles we ładnie dolne lagi od górnych goleni
Ciagniesz w dół i już po wszystkim

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RaksoYoutube

Ok dzięki za odpowiedzi a jesteście w stanie napisać czym nasmarować amortyzator? Jakimś olejem do amortyzatorów? Najlepiej jakby ten produkt do smarowania nie był drogi bo mam mało pieniędzy teraz :(

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka
piter614
Może jakaś tańsza opcja np. do 20zł (bez wysyłki) bo ile i jak nałożyć tego smaru to się dowiem na Youtube.

Coś takiego? https://allegro.pl/sram-butter-smar-do-amortyzatorow-20ml-20g-24h-i6861692265.html
Może by śmiało ten smar
Delikatnie palcem przesmarowac uszczelki wewnątrz i tuleje ślizgowe
Ot wsio więcej nic nie trzeba

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
PrzeLuka

Do tego jest ten smar, wiec oczywiście że się nada. Jedyny warunek przy doborze smaru do amora to musi być obojętny dla gumy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi