Grzegrzy

Skolioza

Rekomendowane odpowiedzi

Grzegrzy

A co jeśli Wasz kręgosłup przypomina single tracka?

Mój przypadek to skolioza w odcinku piersiowym, prawostronna w okolicach 95 stopni. Pogłębiona kifoza piersiowa, pogłębiona lordoza lędźwiowa i szyjna. Kręgi piersiowe oczywiście zrotowane, zniekształcone i częściowo zrośnięte. Ale, jak to mawia mój fizjo, ruszać się muszę, bo od krzywego kręgosłupa nikt jeszcze nie umarł, za to na niewydolność układów krążeniowego czy oddechowego to i owszem 😉

Macie jakieś doświadczenia w temacie? Ktoś jeździ z podobnym problemem?

Moje (w skrócie) są takie:

1.       Lekarze/ortopedzi w większości przypadków oczywiście odradzają sport i zalecają leżeć na plecach… tyle, że tak się żyć nie da + mój fizjo by mnie wykończył zanim by to zrobiło serce 😉

2.       Pochylona pozycja z podparciem na rękach + amortyzacja sprawiają, że obciążenie kręgosłupa w płaszczyźnie pionowej jest znaczne mniejsze niż w bieganiu czy choćby marszu. Mój kręgosłup woli 2h na rowerze niż 2 godzinny spacer czy 2h w samochodzie.

3.       Oddech, oddech, oddech, czyli moja główna bolączka przy każdej aktywności i obszar, który chciałbym najbardziej polepszyć na rowerze. Generalnie, na rowerze oddycha mi się łatwiej (porównując np. do biegu), jakby sama pozycja temu sprzyjała. Nie wiem, czy to znowu kwestia budowy mojego ciała, czy wszyscy tak mają ale polepszenie sprawności moich płuc to mój największy cel zdrowotny związany z rowerem.

Dotychczas jeździłem rekreacyjnie (do pracy + okazjonalne wycieczki za miasto) ale chcę zacząć regularne treningi rowerowe. Jeśli macie jakie doświadczenia treningowe z takimi schorzeniami, na co uważać, na co zwrócić uwagę, co Wam się udało osiągnąć a czego nie, podzielcie się!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi