Skocz do zawartości

Zmiana grupy z Claris/Sora na Tiagre 4700


b0b3k

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Moi Drodzy,

mam rower fuji sportif 2.3 z 2016 roku na osprzęcie sora/claris (sora tylna przerzutka, claris przednia i klamki clarisy), prawdopodobnie po sezonie będę przechodził na tiagrę, jestem już w trakcie kompletowania części. Powiedzcie mi proszę co jest niezbędne do wymiany, czy piastę tylną muszę wymienić? czy obsłuży kasetę 10? Łańcuch muszę wymienić? Obecnie na clarisie mam kasetę 11-32 oraz korbę 50/34. I pytanie czy przednia przerzutka jest jakoś istotna bo nie wiem czy jest potrzeba zmiany jeśli ma wystarczającą pojemność, chyba że zmiana z claris na tiagre wpłynie na komfort ale tego nie wiem.

Dajcie znać. :)

Odnośnik do komentarza
3 minuty temu, b0b3k napisał:

czy piastę tylną muszę wymienić?

Nie musisz wymieniać piasty. 

5 minut temu, b0b3k napisał:

Łańcuch muszę wymienić?

Tak łańcuch musi być 10s

7 minut temu, b0b3k napisał:

czy przednia przerzutka jest jakoś istotna bo nie wiem czy jest potrzeba zmiany

Jest bardzo istotna, ale dobra wiadomość jest taka, że klamkomanetka Tiagra 4700 działa z przednią przeżutką grup niższych czyli z Clarisem również. 

Odnośnik do komentarza
33 minuty temu, GBike napisał:

Nie musisz wymieniać piasty. 

Tak łańcuch musi być 10s

Jest bardzo istotna, ale dobra wiadomość jest taka, że klamkomanetka Tiagra 4700 działa z przednią przeżutką grup niższych czyli z Clarisem również. 

Pytanie jaka jest różnica między przednią przerzutką claris a tiagra? wagowo wiadomo, ale jakoś lżej chodzi ten mechanizm, bardziej precyzyjnie?

Odnośnik do komentarza
45 minut temu, b0b3k napisał:

Pytanie jaka jest różnica między przednią przerzutką claris a tiagra? wagowo wiadomo, ale jakoś lżej chodzi ten mechanizm, bardziej precyzyjnie?

Tego tobie nie powiem, gdyż ani razu przez ponad 10 000 km przerzutka Claris mnie nie zawiodła. Z tego względu nawet nie przyszło mi do głowy aby ją wymieniać. 

 

IMG_20180807_105213.jpg

Edytowane przez GBike
Odnośnik do komentarza
9 minut temu, Fenthin napisał:

Przemyśl temat 105. Tiagra jako grupa do zakupu w celu wymiany jest, przynajmniej moim zdaniem, nieopłacalna.

Już kupiłem klamki nowe tiagry w dobrej cenie, długo zastanawiałem się nad tym, ale jednak kilka złotych oszczędze, 10s jest wystarczająca i dodatkowo też korbę będe zmieniał a wolę mieć w jednej grupie niż miszmasz (jednak korba 105 jest droższa o prawie 200zł), generalnie pojeżdżę pewnie z 2 lata na takim zestawieniu a później zmienię rower na coś już karbonowego.

Odnośnik do komentarza
39 minut temu, Fenthin napisał:

Przemyśl temat 105. Tiagra jako grupa do zakupu w celu wymiany jest, przynajmniej moim zdaniem, nieopłacalna.

Być może, ale nie przy takiej konfiguracji sprzętowej. 

Odpada zakup/przeplot tylnego koła. 

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, Fenthin napisał:

Nie chcesz mieszać, a zastanawiasz się nad zostawieniem przerzutki Claris. I jaka to była ta dobra cena za klamkomanetki?

Z piastą można sobie poradzić zakładając kasetę MTB.

no dobra dobra, przednia przerzutka to wyjątek akurat :D

udało mi się dorwać za 400 zł nówki

Edytowane przez b0b3k
Odnośnik do komentarza

Cześć. Odnośnie różnic w przedniej przerzutce to w tiagrze dochodzi funkcja trymowania której w clarisie nie ma. Natomiast co do sensu zmiany clarisa na tiagrę to powiem tak: Tiagra to świetna grupa dla jazdy  bez sportowego zacięcia w zupełności wystarczająca dla większości amatorów jeżdżących dla przyjemności,rekreacji czy turystyki.Jednak tiagra zamyka niejako możliwość dalszej rozbudowy roweru o wyższe grupy gdyż jest niekompatybilna z grupami 11-rzędowymi. Musisz sobie odpowiedzieć co tak na  prawdę potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
10 minut temu, Fryc111 napisał:

Odnośnie różnic w przedniej przerzutce to w tiagrze dochodzi funkcja trymowania której w clarisie nie ma. 

Żadna z przerzutek nie posiada  funkcji trymowania. Za wspomnianą funkcję odpowiedzialna jest klamkomanetka. 

15 minut temu, Fryc111 napisał:

Musisz sobie odpowiedzieć co tak na  prawdę potrzebujesz.

 

W dniu 9.08.2018 o 11:57, b0b3k napisał:

Już kupiłem klamki nowe tiagry w dobrej cenie,

 

Odnośnik do komentarza

Orientuje się ktoś kiedy trzeba zmienić tylną piastę przy zmianie grupy? W sensie mając 8s (Claris) przy upgradzie do której grupy jest to konieczne? Jak tu czytam, to przy 10s tiagrze jeszcze nie trzeba a co przy 105 i wyżej?

Odnośnik do komentarza
9 godzin temu, b0b3k napisał:

może ktoś wie czy tiagra st 4700 występuje tylko w 1 kolorze mowa o klamkach, bo kupiłem i kolorystycznie różnią się.

Nie spotkałem Tiagra'y w innym kolorze. Być może jest tak że klamki 3x10 mają inny odcień żeby można było je odróżnić . Jeśli moja teoria ma uzasadnienie to sprzedawca skompletował klamki: Tył 3x10😡 przód 2x10. 😡

Napisz co dokładnie zawiera twój kartonik i czy linki przerzutek są pokryte teflonem ?

Odnośnik do komentarza
4 minuty temu, b0b3k napisał:

Już pisałem z osobą która pracuje w sklepie, to jest kwestia różnych dat produkcji, dlatego też kolorystycznie różnią się od siebie. No nic mogę zwrócić jedną. 

Ja bym zwrócił o poprosił o klamki w takim samym odcieniu.

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...