Skocz do zawartości

Pęknięta rama

sajg.on

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Posiadam od 5 lat rowerek Merida TFS 300-D (https://www.rowerymerida.pl/produkt521/matts-tfs-300-d-rower-merida.html). Rower kupiony z rynku wtórnego ale praktycznie nówka bo nietrafiony prezent komunijny. Ale do rzeczy, ostatnio w czasie jazdy po leśnej dróżce rama uległa całkowitemu złamaniu w "tylnych widełkach". 
Mimo, że jeżdżę dosyć dużo to można powiedzieć, że jestem laikiem jeżeli chodzi o osprzęt rowerowy.
Jestem zdecydowany na wymianę ramy tylko nie wiem jaką kupić, żeby jak najwięcej części udało się przełożyć. Nie znalazłem nigdzie tej samej ramy. 
Aktualnie wszystkie części mechaniczne w rowerze są oryginalne. 
Mam nadzieje że mi doradzicie jakiś w miarę ekonomiczny pomysł.

Z góry dzięki.

PS: Jeżdżę głównie po płaskich drogach asfaltowych i leśnych, rzadziej górskie szlaki.

ok, nie podałem podstawowej informacji. Myśle, że max 500zł mogę zapłacić za nową ramę. Te ramy co mi wysłałeś to są powoli więcej warte niż mój cały rower

31 minut temu, sajg.on napisał:

ok, nie podałem podstawowej informacji. Myśle, że max 500zł mogę zapłacić za nową ramę. Te ramy co mi wysłałeś to są powoli więcej warte niż mój cały rower

Ja to ona :) 

A jaki rozmiar ramy potrzebujesz? 

Godzinę temu, ahaja napisał:

Sajg.on - czy popsuły ci się google? 😉

Np takie: Allegro - ramy 26'' mtb

Musisz sobie dobrać rozmiar zbliżony do tego jaki masz, porównać tabelki z rozmiarami.

Te na samym dole, najdroższe ważą tylko 1,4kg.

Aktualny rozmiar ramy 18". 
Google powiem ci, że działają zajebiście. Dzięki googlom znalazłem to forum

Edytowane przez sajg.on

Szukając ramy musisz zwracać uwagę m.in. na średnice rury podsiodłowej, rodzaj główki ramy, system montażu wkładu suportu. Być może wtedy uda Ci się przełożyć wszystkie części ze starego roweru.

11 minut temu, sajg.on napisał:

przerzutki

Każda tylna przerzutka ma takie samo mocowanie. 

Jeżeli przednia jest na obejme, trzeba patrzeć na średnicę rury. 

11 minut temu, sajg.on napisał:

hamulce

Musisz patrzeć do jakiej średnicy tarcz jest przystosowana rama

12 minut temu, sajg.on napisał:

łańcuch

Będzie wymagał albo skrócenia, albo kupna nowego w przypadku "dłuższej" ramy

• Lubię to! 1

Te ramy z linku do alle... który podsunąłem mają proste rury sterowe 1-1/8'', i sztyce 31,6 czyli taką jaką masz teraz.

Warto zmierzyć jeszcze długość Twojej rury sterowej, bo w zależności od modelu są różne. Może to skutkować tym, że jeśli w nowej ramie ta długość będzie np 1cm większa, to będziesz musiał ściągnąć 1cm podkładek pod mostkiem .... lub odwrotnie, dołożyć jeśli będzie krótsza.

Zmierz u siebie średnicę rury podsiodłowej, na której jest mocowana przednia przerzutka i porównaj z tymi z nowych. Jeśli będzie się zgadzać to OK, a jeśli nie to pewnie dojdzie koszt zakupu nowej - na szczęście one nie są drogie, ale mają z reguły możliwość zamontowania na różnych rurach za pomocą adapterów, które są w zestawie.

Te ramy Mosso maja też ten plus, że ciąg linki przerzutki przedniej jest górny. Jeśli Twoja (sprawdź w specyfikacji) ma podwójny ciąg (górny lub dolny) to nie ma problemu.

Tak czy siak nie próbuj wsadzać starych linek i pancerzy - to zawsze nowe.

• Lubię to! 1

Z tego co rozjerzałem to w przyzwoitych cenach są głównie accenty i mosso. Mosso chyba faktycznie bardziej zbliżone do mojej obecnej ramy. 
Jeżeli chodzi o jakość ram to chyba podobna półka co nie?

Accent peak jest popularny w mtb, przynajmniej dla kół 29''. Jednak założyłeś 500zł a Peak'i zaczynają się od 600zł. Inne ramy Accenta mogą i zapewne są na inny rozmiar koła. Musisz pamiętać, że szukasz pod koło 26'' mtb - nie bierz pod uwagę ram trekkingowych bo tam może się nie zmieścić szeroka opona.