Skocz do zawartości

Widelec aluminiowy a karbonowy


Dariuszcz12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie. Czy faktycznie ( jak sie o tym czyta) i jest to odczuwalne pod wzgledem komfortu, ze w szosowce:

1.widelec  karbonowy ( rura sterowa aluminiowa), czy

2. widelec karbonowy wraz z karbonowa rura sterowa

jest znacznie lepszy i oplaca sie w go zainwestowac niz w aluminiowy?

Czy faktycznie i znacznie tlumi wibracje niz aluminium ( w sensie odczuwalnosci), czy jednak to taki marketing zeby zaplacic wiecej kasy za rower, a roznice niewielkie?

Edytowane przez Dariuszcz12
Odnośnik do komentarza

Aluminium jest bardzo sztywnym materiałem, w ręce go nie wygniesz, a karbon już tak dlatego dużo lepiej tłumi drgania. Z tego co ludzie piszą poprawa komfortu jest wysoka. Tematów jest wiele, wystarczy użyć Google. Marketing to to nie jest ponieważ karbon jest oprócz tego że dość elastyczny to dodatkowo lżejszy.

Edytowane przez patryg4
Odnośnik do komentarza

Sama odczuwalność międzu sterówką carbonową a aluminiową jest baaardzo mała. Zaletami carbonowej jest niższa waga i to, że łączenie carbonu i alu minium jest dość problematyczne. Nawet w widelcach znanych marek z zdażało się, że pojawiały się małe luzy. W tych tańszych zresztą często tylko same golenie są carbonowe a rura i cała górna część widelca to alu. W tamim przypadku różnica jest odczuwalna.

Co do odczucia poprawy tłumienia to zależy to od wielu rzeczy. Jeżeli ktość jeździ na oponce 23c i ciśnieniu 8 bar po kiepskich asfaltach to poprawa będzie spora. Jeżeli ktoś ma laczki 28c i powiedzmy 5 barów to napewno zdecydowanie mniej odczuje zmianę.

Odnośnik do komentarza

Czyli celowac w widelec karbonowy wraz z karbonowa rura sterowa czy wystarczy karbonowy widelec z aluminiowa rura sterowa? 

Jakie pomiedzy nimi sa roznice w komforcie jazdy?

21 minut temu, Nemrod napisał:

Sama odczuwalność międzu sterówką carbonową a aluminiową jest baaardzo mała. Zaletami carbonowej jest niższa waga i to, że łączenie carbonu i alu minium jest dość problematyczne. Nawet w widelcach znanych marek z zdażało się, że pojawiały się małe luzy. W tych tańszych zresztą często tylko same golenie są carbonowe a rura i cała górna część widelca to alu. W tamim przypadku różnica jest odczuwalna.

Co do odczucia poprawy tłumienia to zależy to od wielu rzeczy. Jeżeli ktość jeździ na oponce 23c i ciśnieniu 8 bar po kiepskich asfaltach to poprawa będzie spora. Jeżeli ktoś ma laczki 28c i powiedzmy 5 barów to napewno zdecydowanie mniej odczuje zmianę.

W tych tańszych zresztą często tylko same golenie sącarbonowe a rura i cała górna część widelca to alu. W tamim przypadku różnica jest odczuwalna.

 

Ale roznica pomiedzy czym a czym?

Odnośnik do komentarza

Pomiędzy tak wykonanym widelcem z aluminiową sterówką a widelcem carbonowym z carbonową sterówką.

W przeciwnym razie jeżeli cały widelec jest z wyjątkiem sterówki wykonany jest z carbonu różnice będą na skraju percepcji. 

Odnośnik do komentarza
4 godziny temu, Nemrod napisał:

Pomiędzy tak wykonanym widelcem z aluminiową sterówką a widelcem carbonowym z carbonową sterówką.

W przeciwnym razie jeżeli cały widelec jest z wyjątkiem sterówki wykonany jest z carbonu różnice będą na skraju percepcji. 

Czyli jest znaczaco odczuwalna roznica w komforcie jazdy pomiedzy widelcem wykonanym z karbonu z aluminiowa sterowka a widelcem wykonanym z aluminium ze sterowka aluminiowa?

Edytowane przez Dariuszcz12
Odnośnik do komentarza

Heh jak pisałem już w pierwszym poście...W dużej mierze zależy to od tego czy będzie to jedyny element pochłaniający większość drgań.

Mając oponę napompowaną do np 8,5 bara będzie ona słabo pochłankać drgania i taka zmiana (alu na carbon) będzie od razu zauważalna.

Mając szersze opony napompowane do 5,5 bara, carbonową kierę i owijkę dobrze tłumiącą drgania zmiana na carbonowu widelec będzie znacznie mniej odczuwalna.

Edytowane przez Nemrod
  • Pomógł 1
Odnośnik do komentarza

Z mojej strony.
Przesiadłam się z widelca karbonowego z alu rurą sterową i oponami 17c na widelec w całości z karbonu i oponami 28c.
Różnica jest.

Wysłane z mojego G8142 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...