Skocz do zawartości

Zmiana z Deore na Deore XT.

Rebeliant86

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie wymiany tylnej przerzutki z Deore na Deore XT, o ile ta zmiana wiem, że przyniesie wymierne korzyści w postaci sprzęgła czy instant-release o tyle zastanawiam się czy jest jakikolwiek sens zmienić również przednia przerzutkę z Deore na Deore XT?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Dokładnie to jest to FD-M618, jeżdżę w umiarkowanym terenie na Mazowszu oraz czasami zaliczam wypady na Mazury i tam już trochę bardziej skomplikowane trasy łapie z korzeniami, pojazdami itp. Nie scigam się, jeżdżę rekreacyjnie.

Sama przerzutka nie doda Ci instant release...
Sprzęgło dużo daje, moim zdaniem warto.
Oczywiście. W przypadku tyłu kupiłem komplet z manetka. Ten temat przewałkowalem sam. Ale co do przedniej to nie widzę niczego co się zmieni poza napisem.

2 godziny temu, Rebeliant86 napisał:

czy jest jakikolwiek sens zmienić również przednia przerzutkę z Deore na Deore XT?

skoro pytasz o sens to rozumiem, że raczej liczysz się z kasą i wolisz mieć większą pewność co do sensu wydawania danej złotówki?

Wg mnie specjalne zmienianie przerzutki przedniej z Deore na XT, aby mieć w tej samej grupie jak wspomina @SpiderMAN niewiele daje, poza kosztami. I tak w przyszłości straci ona na wartości tyle, że może to być ekonomicznie pomijalne. Kwestię gustu pomijam ;) 

Innym aspektem takiej zmiany może być chęć osiągnięcia niższej wagi lub większej precyzji dziłania. Wszystko to związane jest z systemem samej przerzutki. W przypadku przerzutek typu TO SWING uzyskujemy niższą wagę, lepszą estetykę roweru, ale wg mnie gorszą precyzję (choć czasami może być ona nieodczuwalna dla rowerzysty) przerzucania i niższą trwałość (na wielu forach pisze się o tym,że przerztki te z uwagi na konstrukcję szybciej łapią luzy). Przerzutki typu DOWN SWING z kolei grzeszą zwykle wyższą wagą, zajmują więcej miejsca w rowerze (przez co dla niektórychmoże mieć nieakceptowalny to aspekt wizualny), ale za to moim zdaniem dają lepszą precyzję zmiany biegów i są trwalsze.

Dlatego gdybyś stał przed dylematem zmiany przedniej przerzutki z Deore na XT przy jednoczesnej zmianie systemu przerzutki na pozwalający osiągnąć zamierzony cel (obniżenie wagi lub zwiększenie precyzji działania) to może mieć to sens. Inaczej to sztuka dla sztuki :)

• Pomógł 1

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Na wadze mi nie zależy bo mam fulla który i tak waży 14kg, więc prędzej poczuł bym lżejszy portfel niż rower ;-) estetyka dwóch różnych manetek mi nie przeszkadza (A jak zacznie to zmienię sama manetke), XT z przodu w stosunku do deore żadnych dodatkowych rozwiązań nie oferuje więc zostaje z tą co jest.

Jeszcze raz wszystkim dzięki!

XT już na rowerze, muszę przyznać, że jest spory skok jakości pracy względem zwykłej grupy Deore. Jestem bardzo zadowolony z tej wymiany.

Dziś prosto po robocie przywalilem w długą testować nową przerzutkę. I powiem Wam, że jest rewelacja! Nawet nie spodziewałem się, że tak wzrośnie kultura zmiany biegów. Jest świetnie! Super sprawa jest też manetka z instant release.

Jedyne co zrobię, to jeśli dorwę

gdzieś tanio lewa manetkę XT to z obydwu zdemontuje wskaźniki bo do niczego mi nie są potrzebne. 🙂

6383f4cc674895babcd142817650359a.jpg&key=ed67264603fd72fd9fe820280291e9e826ec4b0cc61d11462a0e1271b4eb8290

91d0e548c35e948d474e870bd875fcfc.jpg&key=74d29cd407b5486de8ca9be1b3c83d6a8993adb8d3b8796b4287f1c1f1281ce5

• Lubię to! 1

Cześć,
Widzę, że temat pokrywa się z moim, więc nie będę tworzyć nowego tematu, tylko rozwinę ten.

Również mam zamiar wymienić napęd deore m610 na xt m780.
Mój rower to Giant Fathom 29er 2 LTD 2017. Przednia korba to m617.

Najbardziej mi zależy na sprzęgiełku oraz na kierunkowym łańcuchu, z tego co się zorientowałem to potrzebuję na pewno tylnej przerzutki(sprzęgło), prawej manetki(instant release), kasety oraz łańcucha. Pytanie czy koniecznie potrzebuję czegoś więcej, żeby to fajnie działało? Najbardziej zastanawia mnie korba, bo w końcu wymieniam kasete, ale na stronie shimano, nie widziałem, żeby korby różniły się technologiami - wolałbym jej nie wymieniać, bo ta od xt to jednak 500zł. Kwestia przedniej przerzutki była wyżej poruszana i nie mam zamiaru jej tykać, lewa manetka też pewnie zostanie, bo raczej nie zaoferuje mi niczego więcej. 

Części które wybrałem:
Przerzutka tylna SHIMANO Deore XT RD-M786 SGS (pojemność mi wychodzi 39, a dyferencja: na korbie 14, na kasecie 25)
Manetka SHIMANO Deore XT SL-M780 (I-spec bez wskaźników)
Łańcuch SHIMANO XT CN-HG95
Kaseta SHIMANO Deore XT CS-M771(11-36, podobno warto do niej dopłacić względem SLX na rzecz zużywającego się bębenka)

U mnie skończyło sie na wymianie manetki i przerzutki tylnej. Nie mniej pozniej jeszcze zmieniłem rowniez manetke lewa bo instant release jest świetny i przydatny i sama kultura pracy manetki mnie do tego zachecila. Przerzutka przednia została zwykła deore.

Co da Ci łańcuch kierunkowy i zmiana kasety? Bo tego nie analizowałem.

Ponoć jeszcze lepszą zmianę przełożeń - co potwierdzał nieraz Danielski w swoich filmach :)

Obecnie mam M781 i jakoś niezbyt fajnie to działa, zmiana nie jest tak dobra jakbym chciał. Podejrzewam, że na M786 będzie podobnie.
Może na początek wymienię przerzutkę i manetkę i zobaczę jak to będzie.

Co do lewej manetki - w niej też jest instant release? Wyczułeś lepszą zmianę blatu po wymianie lewej manetki? Wrzucanie na większy blat też lepiej działa?

Zdecydowanie polecam wymienić tez lewą manetke. Instant release jak najbardziej jest a zmiana na dużą tarcze wymaga mniej siły i jest chyba troche krótsza niz w manetce deore. Przerzutka ze sprzęgłem zupelnie inaczej zmienia biegi, sprawdź to zanim wywalisz kasę na nowa kasetę i lancuch. Ja odczułem ogromna różnicę na plus.

• Pomógł 1

Nie zdziw sie po zmianie przerzutki bo na XT przez mocniejszy naciąg caly naped pracuje troche głośniej. Ja na początku myślałem, że trafiła mi się wadliwa sztuka. ;-)

Aż poleciałem zobaczyć jak u mnie działa M781, ale po wczorajszej jeździe po deszczu cały napęd jest tak zapiaszczony, ze ledwo co słychać poza zgrzytami piachu 😅 Natomiast jest różnica gdy odciągnę wózek, nie aż tak wyraźna jak na filmiku, ale raczej nie będzie mi to przeszkadzać :)

Przy jeździe w ogole to nie przeszkadza, bardziej słychać opony, tak tylko Ci pokazałem żebyś nie był zaskoczony. A film zdecydowanie wyolbrzymia natężenie tego dźwięku.