Skocz do zawartości

Przeskakujący łańcuch - POMOCY

maclato89

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Jeżdżę na Krosie LEVEL A2 DISK 2011. Trochę w nim pozmieniałem. Na początku sezonu wymieniłem korbę z jakiejś chyba acery 8-rzędowej na DEORE Fc-M590 (9 speed), pozostała część napędu seryjna czyli kaseta i łańcuch HG40 i przerzutka alivio (całość 8speed). Wszystko chodziło bardzo ok. Przy okazji jakiś zakupów kupiłem przymiar do łańcucha. Myślałem, że łańcuch jak nówka bo kiedyś tam wymieniałem a na rowerze mało jeździłem, a przymiar na 1% wpadał w co któreś ogniwo, a 0,75 w każde. No to wymiana, czyli ok 150km od wymiany korby, kupiłem 2xHG40. Założyłem pierwszy i nie wiem po jakim czasie, ale zaczął przeskakiwać łańcuch - tylko na środkowym blacie i 4-5-6 biegu z tyłu (1 to największa tarcza z tyłu). Za wiele się nie przyglądałem tylko pomyślałem, że kaseta nie przyjęła nowego łańcucha. I nowa kaseta HG51 + założony 2 nowy łąńcuch HG40 i jestem dziś po pierwszej jeździe i łańcuch przeskoczył pod dużym obciążeniem (dochamowanie zmiana biegów i z kopyta, było to też po niedużych ale nierównościach-korzeniach). Aż się zatrzymałem i łańcuch spadł na mały blat. Jak przeskakuje ten łańcuch to ,aż ciary mnie przechodzą i skoda mi sprzętu. W 100% nie mam pewności czy to faktycznie to przeskakuje na korbie, ale chyba tak. Co mogło by być ewentualną przyczyną. Tylna przerzutka już swoje lata ma. Nie wiem jak powinna napinać nowa, ale wydaje mi się, że moja napina bardzo słabo, no i ten luz boczny chyba też nie był seryjnie hehe. Przekos łańcucha nie jest żaden przesadny na tych biegach. Przerzutka przednia oczywiście nie ociera o łańcuch. Może warto spróbować założyć łańcuch 9rzędowy?? Może jakieś sugestie??

Korbę montował serwisant przy przeglądzie przedsezonowym, zaś łańcuchy i kasetę wymieniałem sam.

20180721_224603.jpg 20180721_224611.jpg 20180721_224614.jpg 20180721_224709.jpg 20180721_224713.jpg 20180721_224724.jpg Edytowane przez maclato89
Dodanie zdjęć

dodałem zdjęcia w temacie

Zastanawiam się jeszcze nad linią łańcucha. Suport ma od strony ramienia jedną podkładkę, zaś od strony napędu 2 podkładki. Nie miałem nic pod ręką żeby zmierzyć ile wynosi linia łańcucha. Na oko, po ustawieniu łańcucha na środkowym blacie łańcuch w linii prostej wychodzi na 5 koronce (przy założeniu że pierwsza to największa). To jest w normie??

Wymieniłem przerzutkę na DEORE RD-M592, i wszytko chodzi bardzo dobrze. Problem ustał. Stara była już zużyta, miała luz boczny oraz za słabo napinała łańcuch.

Edytowane przez maclato89