j4r3k8

Wymiana blatu w korbie Shimano FC-RS500

Rekomendowane odpowiedzi

j4r3k8

Witam,

posiadam korbę Shimano FC-RS500 z blatem 52T, który chciałbym wymienić na 48T, lub 46T, mocowanie na 5 śrub BCD 110. Kaseta 105 5800 11s, łańcuch KMC 11s. 

Nigdzie nie mogę znaleźć blatu do mojej korby. Nowe blaty 105 mają mocowanie na 4 śruby, a stare 105 są na 10s, w związku z tym mam pytanie, czy będą pasować do napędu 11s? Gdzieś przeczytałem, że zębatki 11s mają taką samą szerokość jak 10s, czy w takim razie mogę kupić blat przeznaczony do napędu 10s i będzie pasować?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
Witam,
posiadam korbę Shimano FC-RS500 z blatem 52T, który chciałbym wymienić na 48T, lub 46T, mocowanie na 5 śrub BCD 110. Kaseta 105 5800 11s, łańcuch KMC 11s. 
Nigdzie nie mogę znaleźć blatu do mojej korby. Nowe blaty 105 mają mocowanie na 4 śruby, a stare 105 są na 10s, w związku z tym mam pytanie, czy będą pasować do napędu 11s? Gdzieś przeczytałem, że zębatki 11s mają taką samą szerokość jak 10s, czy w takim razie mogę kupić blat przeznaczony do napędu 10s i będzie pasować?
10s i 11s mają tą samą szerokość zębów.
Szukaj zębatki pod 10s skoro nie masz nic pod 11s.

Wysłane z mojego Neffos X1 Max przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
GBike
9 godzin temu, j4r3k8 napisał:

Gdzieś przeczytałem, że zębatki 11s mają taką samą szerokość jak 10s, czy w takim razie mogę kupić blat przeznaczony do napędu 10s i będzie pasować?

@SpiderMAN ma rację, tarcza będzie pasować do łańcucha, ale jeśli napęd masz dwurzedowy to nie tryskalbym optymizmem. Łańcuch podczas zmiany, może czasem wpadać między tarcze. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Nath_147

Jakby założył 7-8rz korbę to może by i wskakiwał.

Wysłane z mojego TA-1024 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
j4r3k8

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

@GBike Tak, napęd mam dwurzędowy - dlaczego łańcuch miałby wpadać między tarcze, skoro mają taką samą szerokość zębów?

Chciałbym jeszcze dopytać, niektóre blaty są oznaczone jako przeznaczone do napędów 9s/10s - czy taki blat również będzie pasował do napędu 11s? Czy to oznacza, że napędy 9s, 10s, 11s mają taką samą szerokość zębów/ taką samą szerokość wewnętrzną łańcucha?

Pytam, bo chce mieć pewność, że napęd będzie działał płynnie na 100%, a nie że jakoś tam będzie działać. Alternatywą jest wymiana całej korby, więc wolałbym tego uniknąć.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
GBike
2 godziny temu, j4r3k8 napisał:

dlaczego łańcuch miałby wpadać między tarcze, skoro mają taką samą szerokość zębów?

Przeprowadzałem takie eksperymenty tylko w drugą stronę zamiast 34 wstawiłem 39 i na szosie czasem łańcuch wpadał między zebatki. Na trenażerze występowało to za każdym razem. Dlaczego tak się działo? Nie mam pojęcia. 

Pytam, bo chce mieć pewność, że napęd będzie działał płynnie na 100%, a nie że jakoś tam będzie działać

No takiej pewności mieć nie możesz, musisz sam to sprawdzić. 

Alternatywą jest wymiana całej korby, więc wolałbym tego uniknąć.

Alternatywą też może być zakup kompletu na Aliexpres. Można znaleźć różne konfiguracje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi