K7i7

Róznice w offsetach - sterowanie rowerem

Rekomendowane odpowiedzi

K7i7

Dzień dobry. 

Moje pytanie do was brzmi tak  :

Czym rózni sie sterowanie roweru ,w którym mamy amortyzator z offsetem 44mm ,od sterowania roweru gdzie znajduje się amortyzator z offsetem 51mm ?

Dzięki za odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

stanislaw.kozuchowicz
Napisano (edytowane)

https://www.1enduro.pl/geometria-roweru-mtb-enduro/

Z tej stronki:

„Drobny parametr pokazujący, jak duże znaczenie może mieć kilka milimetrów. Jest to odległość osi przedniej piasty od przedłużenia osi główki ramy.

Podobnie, jak kąt główki ramy i długość mostka, wpływa na „lekkość” kierowania.

Na logikę, im mniejsze wyprzedzenie, tym bardziej bezpośrednie prowadzenie, prawda? Nieprawda: większe wyprzedzenie powoduje, że punkt styku opony z podłożem jest w mniejszej odległości od przedłużenia osi główki ramy, przez co opór na kierownicy jest lżejszy (ta odległość to właśnie trail). Jednocześnie nie pogarsza to stabilności roweru.

Dlatego też producenci eksperymentują ze zwiększaniem wyprzedzenia/offsetu (zwłaszcza w 29er-ach), żeby zrównoważyć coraz bardziej płaskie główki ramy. Z drugiej strony: mniejsze wyprzedzenie/offset (czyli większy trail) jeszcze bardziej zwiększa stabilność prowadzenia w zakręcie, więc dla zaawansowanych riderów może być korzystne.”

Edytowane przez stanislaw.kozuchowicz

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AcidManiac

Nic dodać, nic ująć

Jakaż była wówczas moja radość, gdy odkryłem, że moja Reba RL 29 ma offset 46mm:-) To naprawdę działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi