rafal12331

Ból pleców

Rekomendowane odpowiedzi

rafal12331

Witam, myślałem gdzie dodać ten temat, żeby pasował bo jest nietypowy . Mam po jeździe  na rowerze powyżej 25km na drugi dzień ból pleców, przy samej jeździe  nic a jakoś żeby bez formy też nie , bo gram w piłkę regularnie i rower , miesiąc temu przesiadłem się na rower górski ale nie wiem czy to ma znaczenie jakiekolwiek ,bo ból nie wystepuje przy jezdzię a dzień  lub dwa po nim głównie  gdy rano wstanę , później ustepuje.

Ktoś coś ? Może ktoś też tak miał i ma jakieś rady bo z takim bólem do pracy rano to nie bardzo a roweru odstawiać nie chcę  ;/

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva

Mięśnie w plecach się wzmocnią i bóle pewnie przejdą. Zmieniłeś pozycję na rowerze i zaczęły pracować inne partie mięśni.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafal12331

Też tak myślałem, bo jednak rower typu xc i rower trekkingowy to zupełnie inna bajka, ale dziwi mnie to że tylko boli głownie rano i zazwyczaj na drugi dzień a wczasie nie  samej jazdy ,gdy jeżdżę to nic tylko ewentualnie nogi 🤣 , więc pomyślałem zapytam najpiwr myślałem że to złej pozycji przy spaniu ale to byłoby czesto a nie tylko dzień  dwa po rowerze gdy zrobię wiecej niż 25 km , ale dzięki mam nadzieję zę to przejdzię bo szkoda bo w sumie dziekì szajbajkowi zdecydowałem się na zakup górala  :)

Edytowane przez rafal12331

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Sziva
22 minuty temu, rafal12331 napisał:

Też tak myślałem, bo jednak rower typu xc i rower trekkingowy to zupełnie inna bajka, ale dziwi mnie to że tylko boli głownie rano i zazwyczaj na drugi dzień a wczasie nie  samej jazdy ,gdy jeżdżę to nic tylko ewentualnie nogi 🤣 , więc pomyślałem zapytam najpiwr myślałem że to złej pozycji przy spaniu ale to byłoby czesto a nie tylko dzień  dwa po rowerze gdy zrobię wiecej niż 25 km , ale dzięki mam nadzieję zę to przejdzię bo szkoda bo w sumie dziekì szajbajkowi zdecydowałem się na zakup górala  :)

Ja czasami jak połażę po górach, to zakwasy mam nie dzień po, ale tak właśnie 2 dni później.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
rafal12331

Właśnie  2 dzień po większej  jeździe to największy ból, na początku  naprawdę myślałem że to wina złej pozycji w spaniu , bo przecież dużo się ruszam grać mecze piłki nożnej to znów  nie tak mało żeby  po jezdzię byly zakwasy a teraz widzę  że jednak :) ale dzięki  za pomoc myślę że z czasem przejdzie a jak nie to potem będę się martwił :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Agatkabb
Napisano (edytowane)

Sama odczuwałam do niedawna spore bóle pleców. I okazało się,ze wcale nie jest to spowodowane uprawianą przeze mnie aktywnośćią fizyczną ale jest to spowodowane moim stylem życia. Pracuję przed komputerem i siedziałam w niewygodnej pozycji. W koncu odczuwałam takie bóle, ze były one problematyczne w codziennym funkcjonowaniu. Postanowiłam wybrać sie na konsultację do rehabilitanta. I ta konsultacja bardzo dużo mi dała

dostałam odpowiednie ćwiczenia

jak również dowiedziałam się co robią a czego nie robić aby dbać o kręgosłup

https://www.mobica.pl/bole-kregoslupa-przyda-sie-rehabilitacja/

Edytowane przez Agatkabb

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zubron

Przy długotrwałych, intensywnych bólach kręgosłupa nie ma za bardzo co czekać na to, aż samo przejdzie  - bo może jednak nie przejdzie. Być może bóle wynikają np ze skrzywionego kręgosłupa, z niedostosowania miejsca pracy, z braku ergonomii w pracy, niewygodnym łóżku czy w wyniku innych czynników.

Polecam w związku z tym zainteresować się jeszcze tematyką rehabilitacji, gdzie zostało to trochę szerzej opisane.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
panMarcin
W dniu 26.03.2019 o 12:55, zubron napisał:

Przy długotrwałych, intensywnych bólach kręgosłupa nie ma za bardzo co czekać na to, aż samo przejdzie  - bo może jednak nie przejdzie. Być może bóle wynikają np ze skrzywionego kręgosłupa, z niedostosowania miejsca pracy, z braku ergonomii w pracy, niewygodnym łóżku czy w wyniku innych czynników.

Polecam w związku z tym zainteresować się jeszcze tematyką rehabilitacji, gdzie zostało to trochę szerzej opisane.

zgadzam się, trzeba się ze specjalistą skontaktować, bo to może się skończyć. Ja niby też mam bóle kręgosłupa, ale końską maścią się wysmaruje i mi przechodzi 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Mariusz91

PiotrekGT, tak szukałem roweru 29 i kupiłem X-caliber 7 2019, no i po tysiąc ustawień oraz KM, boli mnie kręgosłup odcinek ledzwiowy ale to właśnie podczas jazdy na singletrac jak są wyboje szybkie zakrety  po chwili pojawia się ból jak asfalt to znika jeszce mam pare opcji z ustawieniami roweru może pomoże, muszę pokombinować z ustawieniem sylwetki na rowerze tak aby wszelkie drgania absorbowaly nogi i ręce a nie kręgosłup, rower ustawiony chyba odpowiednio skoro na płaskim terenie tzn asfalt ból ustępuje. Właśnie z tego powodu chce  zakupic fulla. Remedy-7 2019, Fuel EX 5 2020,lub Canyon AL 7.0, Canyon spectral Al 5.0, mam chwilowo metlik w głowie nie wiem co będzie bardziej odpowiednie dla mnie w sumie to rzadko będę w górach  tu gdzie mieszkam to setki km stanowią  singletracki ciągnące się przez las,odcinki blotniste z piaskiem cos jak na plaży, łąki jakieś tam hopki,dropy teren raczej płaski w końcu to NL, raczej srednio wymagający teren,no i właśnie się zastanawiam czy taki rower jak Remedy będzie się nadawał/będzie odpowiednu na taki teren, czy nie za duży skok itp czy będzie dobry na wyprawy po lasach plus 50km itp. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
komandosek
Godzinę temu, Mariusz91 napisał:

PiotrekGT, tak szukałem roweru 29 i kupiłem X-caliber 7 2019, no i po tysiąc ustawień oraz KM, boli mnie kręgosłup odcinek ledzwiowy ale to właśnie podczas jazdy na singletrac jak są wyboje szybkie zakrety  po chwili pojawia się ból jak asfalt to znika jeszce mam pare opcji z ustawieniami roweru może pomoże, muszę pokombinować z ustawieniem sylwetki na rowerze tak aby wszelkie drgania absorbowaly nogi i ręce a nie kręgosłup, rower ustawiony chyba odpowiednio skoro na płaskim terenie tzn asfalt ból ustępuje. Właśnie z tego powodu chce  zakupic fulla. Remedy-7 2019, Fuel EX 5 2020,lub Canyon AL 7.0, Canyon spectral Al 5.0, mam chwilowo metlik w głowie nie wiem co będzie bardziej odpowiednie dla mnie w sumie to rzadko będę w górach  tu gdzie mieszkam to setki km stanowią  singletracki ciągnące się przez las,odcinki blotniste z piaskiem cos jak na plaży, łąki jakieś tam hopki,dropy teren raczej płaski w końcu to NL, raczej srednio wymagający teren,no i właśnie się zastanawiam czy taki rower jak Remedy będzie się nadawał/będzie odpowiednu na taki teren, czy nie za duży skok itp czy będzie dobry na wyprawy po lasach plus 50km itp. 

Musisz wzmocnić korpus

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu

Zależy co masz na myśli pisząc "single" ale dla mnie podstawowy problem jest taki, że na singlach nie jeździ się na doopsku. Od tego jest mykmyk, że np na takiej hiphopie w Szczyrku opuszczasz go na bramce wjazdowej na singla a podnosisz w chwili wyciągania roweru z gondoli kiedy znów jesteś na górze - po to, że jest tam 200m podjazdu od gondoli do bramki. Full to nie tapczan ani fotel przed tv. Nadrób braki w technice i wiedzy o jeździe. Wyboje przyjmuje się na ręce i nogi a nie na tyłek. Piszę to z perspektywy kogoś, kto praktycznie nie ma jednego dysku w odcinku lędźwiowym bo "trochę" się sprasował. Wcześniej była na nim przepuklina ale na szczęście obyło się bez operacji. Tak jak napisał @komandosek - wzmocnić korpus, siłownia, ćwiczenia wielostawowe, wzmocnić mięśnie core. A w rowerze - technika. Ja na single mam Fuel exa ale mam też Domane którą latam po leśnych drogach - korzenie, kamiory itd - jeśli nie podnosiłbym tyłka przed przeszkodami to fakt - teraz pewnie nie potrafiłbym siedzieć nawet na fotelu przed kompem. Ogólnie - najpierw  wiedza, później akcja. Ja sobie sam kręgosłup spaprałem - mam zbyt małą krzywiznę kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, na siłowni kiedyś za dużo było przy siadach z obciążeniem a za mało techniki i władowałem się w taką historię, która zostanie mi do końca życia

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Accent_Szaj
2 godziny temu, Mariusz91 napisał:

kupiłem X-caliber 7 2019, no i po tysiąc ustawień oraz KM,

Jakie ustawienia zmieniłeś?Może spróbuj przed wymianą roweru zmienić choćby sztycę na amortyzowaną, z innym ofsetem.

Odnośnie bólu kręgosłupa,to idź do lekarza,bo to nie koniecznie musi być od roweru.Im szybciej pójdziesz do specjalisty tym większe prawdopodobieństwo wyleczenia.

• Pomógł 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
komandosek
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Mariusz91 napisał:

Aby podejść do sprawy kompleksowo dobrze by było byś wybrał się też do ogarnietego fizjoterapeuty. Nie wiem jaki masz dostęp w nl, ale jak chcesz podejść do problemu kompleksowo to się bez tego nie obejdzie. Może wady postawy, może jakiś problem z mobilnością może konkretne partie mięśni należy wzmocnić itp. Ogarnięty fizjoterapeuta potrafi zdziałać cuda - we współpracy z pacjentem.

Edytowane przez komandosek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
trollu

true - mi fizjoterapeuta pomógł ale na ślepo nic nie poradzi - jak się ma w ręce wyniki z tomografu albo rezonansu to wtedy fizjoterapeuta wie, czego się chwycić

• Pomógł 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Chrismel

Mariusz91 - zdecydowanie zacznij od wizyty u lekarza. Mi po takich walkach z lekarzami i fizjoterapeutami wyszło że mam unikać drgań związanych z jazdą po nierównej nawierzchni. Oczywiście każdy przypadek jest inny ale skutecznym rozwiązaniem okazało się w moim przypadku zamontowanie sztycy amortyzowanej. Założyłem taką od Cane Creek. Przed montażem odcinek lędźwiowy potrafiłem czuć już po kilkukilometrowej jeździe po szutrze z drobnymi kamyczkami. Po założeniu i zmianie siodełka na lepiej tłumiące drgania problem został wyeliminowany całkowicie. Jeżeli chodzi o komfort jazdy na niej to nie widzę żadnej różnicy. No może przez pierwsze 15 minut czułem. Ale plecy mają zdecydowanie inne zdanie. Na większych nierównościach i tak podnoszę tyłek. Ale na równej szutrówce nie będę jechał na stojaka. I tu Cane Creek NAPRAWDĘ odwala robotę. Nie twierdzę że w Twoim przypadku to będzie rozwiązanie. Napisałem tylko że jest coś takiego i działa.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi