RudY0LKR

Ulepszenie roweru.

Rekomendowane odpowiedzi

RudY0LKR

Cześć. Jestem nowy i proszę o wyrozumiałość. 

Proszę was o obiektywną opinię. Nakręciłem się na klamkomanetki z systemem Rapidfire Plus 2-Way Release. 

Zacznijmy od początku. 

Zepsułem sobie klamkomanetkę lewą. Nie mogę dostać takiej samej. Dwóch innych nie chcę. W rowerze mam przerzutki przód i tył alivio t400. Kaseta: Shimano 8 rzędowa HG41i korbę Shimano M501. Bardzo mi się podobają klamkomanetki alivio ale występują tylko 3x9. Możecie mi powiedzieć czy ten system Rapidfire Plus 2-Way Release.  jest wart tych pieniędzy? Czy warto abym przerabiał kasetę na 9rz? 

Może lepiej kupić zwykle klamkomanetki ST-EF65 3x8 a wymienić korbę na alivio. 

Chce zaznaczyć że jest to rower trekkingowy i jeżdżę po ulicy lub ścieżkach rowerowych. Trochę kilo ciągnę bo przyczepkę z dwójką dzieci oraz fotelik z najmniejszym dzieckiem. 

Nie wiem czy mnie dokładnie zrozumiecie. W razie czego będę wyjaśniał. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fenthin

2-Way Release to możliwość obsługi dźwigni zrzucającej palcem wskazującym lub kciukiem. Jeśli jesteś przyzwyczajony do klamkomanetek EZ-Fire i obsługi dwoma palcami,  a 8 rzędów z tyłu Ci wystarcza, to przy takim wykorzystywaniu roweru szkoda pieniędzy.

I czemu chcesz wymienić korbę?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
zibi_j1

Jeśli już zdecydujesz sie na upgrade to jednak szedłbym w Deore a nie Alivio. 
PS. Chcesz powiedzieć ze ogarniasz TRÓJKĘ dzieciaków jednocześnie ? Jesteś chłopie moim bohaterem ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RudY0LKR

Obsługa klamkomanetek dwoma palcami mi nie przeszkadza. Nie mam jak realnie porównać co do obsługi tylko kciukiem. 8 rz. W zupełności mi wystarcza. Nauczyłem się prawidłowo zmieniać biegi. Większego zakresu nie potrzebuje.

Myślałem o zmianie korby ponieważ, podobno na Hollowtech jest dużo większy komfort jazdy, i ma profilowane zebatki.   Jest mniejszy odstęp między blatami. Aktualnie u mnie tył działa rewelacyjnie, a przód o tak o. 

Na trekkingu nie poszaleję więc spokojnie. Chodzi mi o to aby nie wydawać pieniędzy na coś czego nie potrzebuję. Z drugiej strony fajnie mieć cały zastaw na alivio czy deore.

Póki dzieci małe o jakiś wypadach kilkudniowych mogę zapomnieć. 

Edytowane przez RudY0LKR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fenthin

Wszystkie dzisiejsze korby mają profilowane zęby i rampy poprawiające zmianę przełożeń. Również blaty są rozmieszczone tak samo niezależnie od systemu montażu.

W pierwszym poście chyba popełniłeś błąd i chodzi Ci o korbę FC-TY501? Owszem, szalu nie robi, jest na kwadrat, ale zadaj sobie jedno pytanie - czy podczas mocniejszego kręcenia słyszysz ocieranie łańcucha o przerzutkę? Jeśli nie, przesiadka na Octalink czy HT2 jest przerostem formy nad treścią. Na źle działającą przednią przerzutkę pomoże regulacja, nie wymiana korby.

Edytowane przez Fenthin

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RudY0LKR

Tak to jest korba FC-TY501. 

Podczas pedałowania nic nie słyszę. Pod tym względem dobrze chodzi. Fenthin dobrze to podsumowałeś. Czyli to były moje fanaberie. To kupuje klamkomanetki i nabijam kilometry. 

Dziękuję za podpowiedzi. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RudY0LKR

Szajbajki. 

Jeszcze ja. Żona posiada taki sam rower jak ja. Strasznie przeszkadzają jej klamkomanetki. Szczególnie lewa. Jest duży ruch kciukiem aby zmienić bieg i dziewczyna się męczy. Omawiane klamkomanetki to shimano ST-EF65. 

Ładne są ale jednak to nie to.  Na co mogę jej zamienić. W starym rowerze miała revoshift i trochę mi o nich marudzi. Trochę to zabytek jest. 

Bardzo proszę o poradę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fenthin

Sram MRX. Zdecydowanie lepsze niż Revoshifty Shimano.

• Lubię to! 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RudY0LKR

Myślisz że dla kobiety będzie to lepsze rozwiązanie niż klamkomanetka? 

Znalazłem 2 rodzaje mrx i mrx comp. 

Które wybrać? 

Edytowane przez RudY0LKR

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
ahaja

MRX Comp ma wspomagającą sprężynę. Łatwiej się kręci. Założyłem takie juniorowi (9L). Ona - przednia jest też z mikro indeksem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Fenthin

Myślę, że to będzie lepsze rozwiązanie dla każdego kto woli manetki obrotowe, niezależnie od płci.

I chyba faktycznie jest tak, jak pisze kolega wyżej. Ale dawno już nie otwierałem takich manetek i zwyczajnie nie pamiętam. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
RudY0LKR

Kupione i zamontowane. 

Kupiłem SUNRACE tsm 21.

Chodzą bardzo lekko i są super tanie. Żona bardzo zadowolona z modernizacji. Jeden minus to że lewa manetka jest z mikroindeksem. Mówił że jej odpowiada. Dziękuję za porady. 

Jeszcze jedno mam pytanie. W celu uproszczenia napędu myślałem o alfine 8 w rowerze trekkingowym ale jest strasznie drogi. Czy nie będzie to samo jak bym wsadził korbę 1rz alivio 34t lub 38t a w tyle kaseta 8rz 11-34 lub 11-36?

Jazda typowo miejska trekkingowa. 

Z góry dziękuję. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
SpiderMAN
W dniu 23.07.2018 o 09:29, RudY0LKR napisał:

Jeszcze jedno mam pytanie. W celu uproszczenia napędu myślałem o alfine 8 w rowerze trekkingowym ale jest strasznie drogi. Czy nie będzie to samo jak bym wsadził korbę 1rz alivio 34t lub 38t a w tyle kaseta 8rz 11-34 lub 11-36?

Jazda typowo miejska trekkingowa. 

Z góry dziękuję.  

Mam prośbę byś zadał to pytanie we właściwym dziale...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi