Skocz do zawartości

Hamulec zamiast hamować to wytwarza wibracje

Kacperos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,otóż mam problem z tylnym hamulcem Tektro Disc HDC-300 (hydrauliczny, tarcza 160mm) Problem polega na tym ze jak zacisnę klamkę to hamulec hamuje ale z małą siłą. Dodatkowo wytwarza ogromne wibracje po całym rowerze. Zamieniłem tarcze tylną z przednią ale to nic nie zmieniło. Dokręciłem wszystkie śrubki przy układzie hamulcowym i tez nic nie dało. Dokręciłem śrubki tarczy hamulcowej i tez nic nie dało. Przerwa miedzy klockami a tarczą wynosi około 1mm i nic nie obciera. Planuje ściągnąć koło i tarcze przejechać rozpuszczalnikiem a klocki papierem ściernym i tez rozpuszczalnikiem. Czy ten pomysł by coś dał ?  Słyszałem od paru osób ze twoja winna krzywej tarczy albo za mało oleju w układzie. A na pewnym forum wyczytałem ze nie powinno być przerwy miedzy tarcza a klockami i klocki powinny obcierać tarcze czy to jest prawda ? Klocki były wymieniane na początku czerwca w roku 2016.

Daje zdjęcie hamulca jakby ktoś potrzebował to rozwiązania problemu:

137fc2eaab2c58a4.jpg

1.Odtłuść tarczę i klocki i przy okazji zweryfikuj stan klocków, być może któryś jest uszkodzony. Obróć kołem i sprawdź czy odstęp między zaciskiem a tarczę jest taki sam, to Ci wyeliminuje skrzywienie tarczy lub zacisku względem siebie i w razie konieczności wyreguluj.

Sprawdź też poziom płynu, być może masz zapowietrzone hamulce

• Pomógł 1

Przerwa powinna być od okładzin w zacisku. Pomyśl jak by nie było to by cały czas tarło ;)

Gdyby była krzywa tarcza to albo byś słyszał że ociera albo dzwoni.

Może sprawdz czy masz luzne szprychy z tyłu bo mam podobny problem z Avid BB5

Najlepiej kup odtłuszczacz do tarcz w jakimś sklepie motoryzacyjnym, nie dawaj nigdy rozpuszczalników na klocki tylko odtłuszczacz do tarcz, po chwili hamowania zacznie łapać fest ;)

Jeżeli to nic nie da możliwe że będziesz musiał od nowa odpowietrzyć hamulec ze zmianą płynu jak wyjdzie że jest stary.

• Pomógł 1

Dzięki wszystkim za każdą pomoc. A mam takie jeszcze jedno pytanie czy to może winna zbyt małej ilości płynu hamulcowego albo zapowietrzenie układu ? Bo jak kiedyś przyjechałem z treningu to zauważyłem plamę oblepioną piaskiem a jeździłem w suchym terenie.

Daje zdjęcie gdzie dokładnie była ta plama:

a3054650e825e981.jpg

Pod tą śrubą.

Edytowane przez Kacperos

Dobrze nie widać na tym zdjęciu, ale wydaje mi się że jest to odpowietrznik i  jak miałeś tam nieszczelność to mogłeś zapowietrzyć układ. Więc zaopatrz się w pasujący przeźroczysty wężyk silikonowy długości jakiś 20cm, dużą strzykawkę min 150ml, odpowiedni płyn hamulcowy no i kluczyk do odpowietrznika. Dzięki strzykawce będziesz mógł samemu wymienić płyn w układzie.

• Pomógł 2
1 godzinę temu, pzac napisał:

Hamulec prawdopodobnie nie jest ustawiony osiowo względem tarczy.

Nie sądzę. Kolega wyraźnie pisze, że siła hamowania jest mała. Przy źle ustawionym zacisku względem tarczy siła hamowania będzie poprawna. 

• Pomógł 1

Witam. Rozwiązałem chyba ten problem. Kupiłem papier ścierny P240 i rozpuszczalnik uniwersalny 0,5 l. Za wszystko zapłacimy 5-6 zł. Ściągnąłem tylne koło,rozpuszczalnikiem przejechałem tarcze hamulcową i zostawiłem żeby rozpuszczalnik wyparował. Odkręciłem zacisk i wyciągnąłem klocki,w środku zacisku przejechałem zwykła szmatką na sucho. Obydwa klocki przejechałem papierem ściernym i włożyłem je do pudełka z rozpuszczalnikiem na 5 min.  Wyciągnąłem je i wytarłem szmatą na sucho. Włożyłem z powrotem klocki do zacisku i przykręciłem wszystko do ramy. Zacisk ustawiłem tak żeby miedzy tarcza a klockami było wszędzie tyle samo przerwy.

Przejechałem się z górki zamachując na maksa i nic nie wytwarza wibracji. Jeśli po pewnym czasie znowu będzie to samo kupuje nowe klocki i może tym razem będzie dobrze.

Edytowane przez Kacperos