Skocz do zawartości

SH-M089 vs SH-XC51

Rustystev

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,
potrzebuje rady co do wyboru moich pierwszych butów spd pod mtb. Doczytałem, że w modelu M089 jest więcej miejsca na palce, czy w XC51 jest również taki komfort? Miałem możliwość przymierzenia tylko pierwszego z wymienionych modeli, więc nie mam punktu odniesie. Które buty będą lepsze? Będę ich używał na rekreacyjne przejażdżki jak i na sporadyczne występy w XC. Moje pierwsze zawody w życiu przejechałem na zwykłych trampkach, więc chce zainwestować w nieco bardziej zaawansowany osprzęt :D
Pozdrawiam i z góry dzięki za pomoc

XC51 mają znacznie większe "zęby" na podeszwie, do XC według mnie z tego względu lepsze. Mam M089, użytkuję głównie na szosie i jako pierwsze dają radę. Przejechałem ok. 600 km na nich i są git.

• Lubię to! 1

M089 nadają się na cały rok ale z modyfikacjami ;) Tak jak teraz, cienka skarpetka i spokojnie możesz jeździć. Wierzch z przodu z siatki, wentylacja dobra. Podeszwa wystarczająca i na sucho i na mokro (chociaż wtedy zależnie od podłoża można i w rakach zjechać ;) ). W zimie wymieniam wkładkę na termiczną, dwie pary skarpetek, neoprenowe ochraniacze Authora do -15 nie jest straszne ;) Jeżeli nie ma możliwości przymiarki XC51 można spokojnie wziąć M089, na codzień wystarczą.

• Lubię to! 1
W dniu 8.06.2018 o 19:13, FalconHeavy napisał:

Powiedźcie mi, czy M089 nie są za ciepłe na takie dni jak dzisiaj?

W lecie w ogóle nie miałem problemów z poceniem się stóp w tych butach. Mają bardzo dobrą wentylację w porównaniu do moich aktualnych hybryd Bontrager Espresso. W chłodniejsze dni natomiast grubsza skarpeta, a w zimie wystarczał mi podstawowy ochraniacz neoprenowy od Shimano.

Mam XC51 i katuję je od początku sezonu na szosie. Są wygodne, dobrze trzymają kopyto. Trzy razy kompletnie mokre suszyłem suszarką. Nic się nie rozkleiło, ani nie rozlazło. Jeśli chodzi o temperatury jakie obecnie mamy, czyli powyżej 30 stopni to nogi po jeździe mam lekko wilgotne. Z drugiej strony, aby wogóle się nie pociły to chyba trzeba by jeździć w sandałach. Polecam wziąć numer większe niż buty "cywilne" bo rozmiarówka jest nieco zaniżona. W moim wypadku pasowne na mnie to 45, gdzie normalnie użytkuję 44.

Edytowane przez Lotnik

Postawiłem na m089 i buty na zmianę w pracy. Rozważałem również buty  turystyczne, ale doszedłem do wniosku, że to się nie sprawdzi. Buty będą kiepskie do chodzenia i kiepskie na rower. Nawet przy bieżniku m089 potrafi chrupać, a co dopiero w turystykach.

W dniu 10.06.2018 o 19:56, Lotnik napisał:

Mam XC51 i katuję je od początku sezonu na szosie. Są wygodne, dobrze trzymają kopyto. Trzy razy kompletnie mokre suszyłem suszarką. Nic się nie rozkleiło, ani nie rozlazło. Jeśli chodzi o temperatury jakie obecnie mamy, czyli powyżej 30 stopni to nogi po jeździe mam lekko wilgotne. Z drugiej strony, aby wogóle się nie pociły to chyba trzeba by jeździć w sandałach. Polecam wziąć numer większe niż buty "cywilne" bo rozmiarówka jest nieco zaniżona. W moim wypadku pasowne na mnie to 45, gdzie normalnie użytkuję 44.

Witam,

Wczoraj właśnie zakupiłem ten model i rozglądam się za pedałami .Może Pan napisać jakie pedały zakupił Pan do tych butów? Kojarzy Pan może czy kupując te buty miał Pan może  w komplecie metalowe blaszki/podkładki ?

Dziękuję

W dniu 4.11.2018 o 15:57, Yarooo napisał:

Blaszki/podkładki kupuje się z butami, a bloki z pedałami.Jeżeli chodzi o pedały to oczywiście nieśmiertelne Shimano PD M-520.

Otrzymałem buty bez blaszek, a z instrukcji  też właśnie wynika, że powinny być :)

Dziękuję za informację .

Witam,

pozwolicie, że się podłączę pod temat w kwestii doboru pedałów do butów XC51, których w ostatnim czasie stałem się posiadaczem. Otóż do tych butów dedykowane są pedały PD M-780, które aktualnie znalazłem tylko używane, nowych brak w ofercie. W rowerze mam pedały PD M-540 i tu pytanie zasadnicze, czy odczuwalna będzie różnica w przekazywaniu siły czy w komforcie jazdy pomiędzy tymi dwoma rodzajami pedałów? Teoretycznie powierzchnia styku pedałów M-780 z butami jest większa niż w 540, lecz czy tylko o powierzchnię styku chodzi czy może jeszcze inne kwestie, o których warto wiedzieć. 

Z góry dziękuję za pomoc nowicjuszowi :)

Pozdrawiam, Marcin

20190317_212106.jpg 20190317_212126.jpg Edytowane przez Marcin1741
Dodałem zdjęcia, ujęcie z przodu buta na których widać miejsca styku buta z pedałami. Niewiele tego jest, szczególnie z lewej strony.

Jeżdżę w xc51 na m780, m520 i na t420 (pół-platforma) - na wszystkich chodzi elegancko. Turystyka, mtb, maratony, a ostatnio też szosa. Po 5 latach buty zaczynają się kończyć, ale w ciemno biorę te same. Wygodne na szeroką stopę, łatwe do utrzymania w czystości i trwałe.