Skocz do zawartości

M520 - stuki przy podciąganiu korby

Vrzechu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie dotyczące pedałów Shimano M520. Od jakiegoś czasu pojawia się stukot przy pedałowaniu ale tylko przy podciąganiu stopą korby do góry. Sytuacja dotyczy obydwu pedałów. Przy samym naciskaniu nie ma żadnych odgłosów, żadnych luzów nie mają, bloki przykręcone mocno, buty M089. Czy ktoś miał może podobny problem? 

Pozdrawiam,

48 minut temu, Antyszprycha napisał:

A luzy są na *edałach ? Swją drogą nie ciągnie się stopą do góry :) 

ja tam pcham i ciągnę - może nie jeszcze "Zawodowo" domyślnie, ale jak nie zapominam to tak jest właśnie :)

Sam Szaj na którymś ze swoich fimów mówi, że pedałowanie 360 stopni jest złe. Zresztą na bikefittingu usłyszałem to samo, że jest cholernie niezdrowe dla stawów i ścięgien. Jedyne co powinno się robić to wykonywać ruch na zasadzie lekkiego szurnięcia stopą w odpowiedniej pozycji. Początkowo wychodzi to bardzo "poklatkow" ale z czasem zmienia się w płynny ruch / ponoć zawodowcy uczyli się tego systemu. Nie mniej jedna sam wykonuje ciąganie korbą ale tylko w niektórych sytuacjach i przez bardzo krótki czas, podczas normalnej codziennej jazdy wykonuje ruchy wyłącznie pchające

Ja  staram się kręcić naokrągło ile tylko mogę - jestem wtedy wyraźnie szybszy, ale trudno mi się tego nauczyć po 40 latach jeżdżenia na zwykłych platformach :) 

Wracając do pytania Vrzecha :) - jeśli wszystko poprzykręcane porządnie to może przy tym ruchu uderzasz piętą w ramę, łańcuch - albo strzelają same buty ?
wiem że to śmiesznie brzmi ale przytoczę co sam miałem w zeszłym roku..

Jeźdząc od jakiegoś już czasu słyszałem przy dobrej / bezwietrznej pogodzie ( bo wtedy mi szumi w uszach i nie wiele słychać :P ) jakieś dźwięku typu: "smry, smry, smry..."
myślałem że może mi się coś pedały poluzowały, albo luzy koszyk - bidon, albo krzywo założona dętka w oponie... 
Jeździłem tak killka dni i nie mogłem dojść co mi tak "smry'ka" gdzieś z okolic koszyka ( rym ! :P
W końcu znalazł się pacjent ! - to moje prawe udo ocierało ( nowe spodnie o gładkim materiale ) o siodełko - i było to słychać jakoś po dłuższej jeździe kiedy pewnie lekko spocony materiał ocierać zaczynał już o siodełko ( a to miałem może 1 mm krzywo ku prawej stronie ) po wyrównaniu siodełka problem znikł :x

Pozdr ! 

Edytowane przez Marek Karnecki
  • Lubię to! 1

Co do ciągnięcia korbą to nie chodzi mi o to, że ciągnę ją do góry tak że aż mi kolana wyciąga :) staram się raczej pedałować w ten sposób żeby na sam koniec lekko podciągnąć korbę. No mniejsza z tym bo nie tego dotyczy pytanie :) @Marek Karnecki piętą o ramę nie uderzam, @Zbysio sztyca odpada bo miałem już z nią podobny problem i został wyeliminowany. Wpiąłem samego buta i próbowałem nim poruszać na różne strony i poobserwować o co chodzi, ale żadnych dźwięków wtedy nie wydaje. Zastanawiam się czy pedały w swojej konstrukcji po wpięciu mają jakiś luz (choćby minimalny) pozwalający na poruszanie się bloków w pionie? To by wyjaśniało zjawisko - klepanie bloku o pedał? (schematyczny rysunek poniżej)

Blok.jpg

Jarosław Okonkowski

Hehe od kilku dni szukałem przyczyny delikatnego stukania pojawiajacego sie podczas pedałowania...

Podobny kierunek jak Zbysiu.... Też bym rękę stracił bo już miałem suport rozkręcać z tej pewności ze to tam jest problem.

Siodełko - u mnie akurat jarzemka zaczęły trzeszczeć w okolicy ich podstawy.

Zastanawiam się czy takie coś podlega reklamacji, bo oczywiście moja psychika tych dźwięków nie zniesie, więc albo da sie coś zrobić albo do wywalenia siodełko, a ma pół roku.

Edytowane przez Jarosław Okonkowski
  • Lubię to! 1
17 godzin temu, Zbysio napisał:

Może pora wymienić bloki. 

Powalczyłbym wcześniej z regulacją siły wypięcia, może luz troszkę się zniweluje.

A co do kręcenia 360, dajcie sobie z tym spokój bo Wam kolana wysiądą...

@SpiderMAN siłę wypięcia mam ustawioną w połowie skali. Wcześniej przy najlżejszym wypinaniu nie było tego dźwięku. Wracając do kręcenia 360 to nie kręcę 360 :D czasami przy wysokiej kadencji chyba mózg jeszcze nie koordynuje wszystkiego idealnie i jest moment w którym noga podciąga tą korbę do góry przez ułamek sekundy i właśnie w tym momencie pojawia się ten dźwięk. Wepnę jeszcze raz samego buta i poobserwuję co to może być bo dźwięk na 100000% pochodzi z miejsca połączenia but-pedał

Chyba mam to samo w lewym bucie i w lewym pedale. Dziwne to jest o tyle że i w butach M089, MT54 i 3 różnych pedałach jest ten sam efekt. Ja to olałem bo nic nie mogłem z tym zrobić i chyba ustało. Albo przestałem zwracać na to uwage

• Lubię to! 1