Skocz do zawartości

Szprychy proste vs gięte w XC

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie składania kół do roweru Xc. Wszytko już niby wiem co i jak, zostaje dobór szprych i odpowiednich do tego konkretnego systemu piast. Głowię się czy lepszym rozwiązaniem jest piasta z wysokimi kołnierzami dzięki czemu szprychy są krótsze (gięte w tym przypadku) a koło teoretycznie powinno być dzięki temu sztywniejsze, czy lepiej wybrać modne ostatnio szprychy proste, które niby są mniej podatne na wyciągnięcie. Szajbajk opowiadając o piastach Alfine jako jeden z ich zalet wskazywał  właśnie wysoki kołnierz-krótka szprycha jako plus do sztywności koła. Jakie macie zdanie na ten temat?

Właśnie odwrotnie. To proste szprychy pozwalają na zbudowanie sztywniejszego koła, ponieważ z uwagi na brak gięcia można zastosować większą siłę naciągu i są mniej podatne na zmęczenie materiału Różnica długości jest stosunkowo niewielka.Kwestia mody na szprychy proste jest raczej drugorzędna, a bardziej chodzi o cenę. Niestety proste szprychy i piasty do nich są zwykle droższe.  

Poza tym szprychy proste pozwalają na obniżenie wagi zestawu kół, ponieważ można zastosować obręcz z mniejszą ich ilością zachowując jednocześnie ich wysoką sztywność. Przy dużych średnicach kół dają dobrą sztywność, przy mniejszych robią koła niemalże pancerne. 

Edytowane przez Franz Mauer

Do tego w prostych szprychach jest korzystniejszy rozkład naprężeń więc teoretycznie powinny być bardziej wytrzymałe.

2 godziny temu, alsew napisał:

Szajbajk opowiadając o piastach Alfine jako jeden z ich zalet wskazywał  właśnie wysoki kołnierz-krótka szprycha jako plus do sztywności koła

Bajka Szajbajka ;)

4 godziny temu, Franz Mauer napisał:

Niestety proste szprychy i piasty do nich są zwykle droższe.  

Jakoś nie widzę różnicy.

4 godziny temu, Franz Mauer napisał:

Przy dużych średnicach kół dają dobrą sztywność, przy mniejszych robią koła niemalże pancerne. 

Chodzi o koło 27,5

2 godziny temu, firefoks napisał:

Do tego w prostych szprychach jest korzystniejszy rozkład naprężeń

Czyli szprychy proste są jedynym słusznym wyborem???

27 minut temu, alsew napisał:

Czyli szprychy proste są jedynym słusznym wyborem???

Są jednym z dwóch wyborów, tym lepszym :)

Do tego wymiana jest łatwiejsza.

Edytowane przez firefoks
35 minut temu, alsew napisał:

Jakoś nie widzę różnicy.

To zależy za czym patrzysz,bo ja np. mam piasty DT SWISS 350 Straightpull i cena tylnej była o ok 60 zł wyższa od takiej samej, ale na zwykłe szprychy, która miałem wcześniej. Ale jak znalazłeś te, które Cię interesują to super.

41 minut temu, alsew napisał:

Chodzi o koło 27,5

Będą sztywniejsze niż moje 29er. Oczywiście dużo zależy od tego kto i jak je zaplecie i naciągnie.